آنچه باید درباره ی آبله ی میمون دانست

آنچه باید درباره ی آبله ی میمون دانست: آبله میمون ۱ بیماری نادر میباشد که بوسیله ویروس درست کردن میشود. با تب، تورم غدد لنفاوی و بثورات گسترده تشخیص داده میشود. بثورات سبب درست کردن ضایعات زیادی در گونه و اندام ها میشود.بیش موارد آبله میمون در مرکز و غرب آفریقا رخ میدهد. آبله میمون در ایالات متحده نادر میباشد، اگرچه چند مورد تایید شده در سال ۲۰۲۱ وجود داشته میباشد.

آبله میمون هم ۱ بیماری مشترک بین انسان و دام میباشد. این بدان معنی میباشد که می تواند از حیوانات به انسان منتقل شود و بالعکس. هم چنین می تواند از ۱ انسان به انسان دیگر منتقل شود.برای آشنایی با علل، علائم و تشخیص آبله میمون ادامه مطلب مراجعه نمایید. این مقاله هم چنین نحوه انتشار آبله میمون و نحوه درمان آن را توضیح خواهد داد.

علت آبله میمون چیست؟

آبله میمون بوسیله ویروس آبله میمون درست کردن میشود. این ویروس بخشی از گونه های ارتوپوکس‌ویروس میباشد که شامل ویروسی میباشد که سبب آبله میشود.دانشمندان نخستین بار در سال ۱۹۵۸ این بیماری را شناسایی کردند. ۲ شیوع در میان میمون‌هایی که برای تحقیق مورد استفاده قرار گرفتند وجود داشت. به همین دلیل است که این بیماری آبله میمون نامیده میشود.نخستین مورد آبله میمون در انسان در سال ۱۹۷۰ در جمهوری دموکراتیک کنگو اتفاق افتاد.

علائم آبله میمون

علائم آبله میمون مشابه علائم آبله میباشد. ولی علائم آبله میمون معمولا خفیف تر میباشد.

پس از ابتلا به ویروس آبله میمون، امکان دارد پنج تا ۲۱ روز طول بکشد تا نخستین علائم ظاهر شوند. در بسیاری از موارد هفت تا چهارده روز طول می کشد.

علائم اولیه عبارتند از:

تب که معمولاً نخستین علامت میباشد
سردرد
دردهای عضلانی
كمر درد
خستگی
لرز
تورم غدد لنفاوی، هم چنین به عنوان لنفادنوپاتی شناخته میشود

آنچه باید درباره ی آبله ی میمون دانست
پس از درست کردن تب، بثورات پوستی معمولاً یک تا سه روز بعد ظاهر میشود. بثورات معمولاً بخش های ذیل را تحت تأثیر قرار می دهد:

چهره که رایج ترین بخش میباشد
کف دست
کف پا
دهان
دستگاه تناسلی
چشم ها، از جمله ملتحمه و قرنیه

بثورات شامل ضایعاتی میباشد که به ترتیب ذیل درست کردن می شوند:

ماکول ها یا ضایعات مسطح با تغییر رنگ
پاپول ها یا ضایعات کمی برجسته
وزیکول یا برجستگی با مایع شفاف
پوسچول یا برجستگی با مایع زرد رنگ
دلمه بستن زخم
پس از خشک شدن ضایعات و پوسته پوسته شدن، می ریزند.علائم آبله میمون معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد و بدون درمان از بین می رود.

عوارض احتمالی آبله میمون عبارتند از:

برونکوپنومونی
سپسیس
التهاب بافت مغز، هم چنین به عنوان آنسفالیت شناخته میشود
عفونت قرنیه، لایه بیرونی شفاف چشم
عفونت های ثانویه
عفونت در قرنیه امکان دارد منجر به از دست دادن بینایی شود.همچنین، در موارد شدید، ضایعات امکان دارد با هم تشکیل شوند و سبب ریزش پوست بصورت قطعات بزرگ شوند.

آبله میمون کجا یافت می شود؟

ویروس آبله میمون عمدتاً در مناطق استوایی و روستایی مرکز و غرب آفریقا فعال است. از سال ۱۹۷۰، در کشورهای ذیل رخ داده است:

بنین
کامرون
جمهوری آفریقای مرکزی
ساحل عاج
جمهوری دموکراتیک کنگو
گابن
لیبریا
نیجریه
جمهوری کنگو
سیرا لئون
سودان جنوبی
بیش موارد عفونت در مناطق روستایی جمهوری دموکراتیک کنگو رخ داده میباشد.اگر در این کشورها زندگی می نمایید یا به هر ۱ از این کشورها سفر می نمایید، حتما نکته ها ایمنی را رعایت نمایید. از تعامل با حیواناتی که امکان دارد به آبله میمون مبتلا شوند خودداری نمایید. به همین ترتیب، از تعامل با کسانی که امکان دارد در معرض ویروس قرار گرفته اند خودداری نمایید.

آنچه باید درباره ی آبله ی میمون دانست

آبله میمون چطور شیوع می یابد؟

آبله میمون از راه تماس مستقیم با مواد ذیل از حیوانات یا انسان مبتلا به عفونت سرایت می کند:

خون
مایعات بدن
ضایعات پوستی یا مخاطی
قطرات تنفسی در تماس انسان با انسان
این مواد می توانند از راه تنفس، غشاهای مخاطی یا پوست وارد بدن شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید که شیوع فرد به فرد زیاد کم میباشد. وقتی که رخ میدهد، معمولاً از راه تماس طولانی مدت چهره به چهره و قطرات تنفسی بزرگ میباشد.

انتقال هم چنین می تواند از راه موارد ذیل رخ دهد:

نیش و خراش ناشی از حیوانات آلوده
خوردن گوشت حیوان آلوده
تماس با ۱ وسیله آلوده، همچون ملافه
ناقل اصلی بیماری ناشناخته میباشد. تصور می‌شود که جوندگان آفریقایی نقش دارند.

آیا آبله میمون کشنده است؟

بر اساس CDC، از هر ده مورد، یک مورد آبله میمون منجر به مرگ میشود.موارد شدید بیش احتمال دارد سبب مرگ شود. عوامل خطر برای موارد شدید عبارتند از:

برنا تر بودن
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ویروس
داشتن سلامت کلی ضعیف
گسترش عوارض

درمان آبله میمون چطور است؟

در حالا حاضر هیچ درمانی برای آبله میمون وجود ندارد. با این حالا، آبله میمون خود محدود کننده میباشد، به این معنی که می تواند بدون درمان بهبود یابد.

برخی از داروها را می توان برای کنترل شیوع و جلوگیری از گسترش بیماری استفاده نمود. آنان عبارتند از:

واکسن واکسینیا (واکسن آبله)
گلوبولین ایمنی واکسینیا (VIG)
داروهای ضد ویروس (در حیوانات)
به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، واکسن آبله تقریباً ۸۵ در جلوگیری از شیوع آبله میمون موثر میباشد. اگر در کودکی واکسن آبله تزریق کرده اید و به ویروس آبله میمون مبتلا شده اید، علائم شما امکان دارد خفیف باشد.در سال ۲۰۱۹، واکسنی برای پیشگیری از آبله و آبله میمون تایید شد. ولی هنوز به طور گسترده در دسترس عموم نیست.آنچه باید درباره ی آبله ی میمون دانست

چه افرادی میبایست از پیشنهاد آبله میمون غربالگری شوند و چطور تشخیص داده می شود؟

مهم میباشد که برای آبله میمون غربالگری بشوید اگر:

با کسانی که به آبله میمون مبتلا شده اند زندگی نمایید
در اطراف کسانی که آبله میمون دارند کار نمایید
به کشوری سفر کرده اند که آبله میمون در آن شایع تر میباشد
با حیوانات وارداتی تعامل داشته اند
نیش یا خراش از حیوانات آلوده دریافت کرده اید
خوردن گوشت نیمه پخته یا سایر محصول های حیوانات آلوده
از ۱ جنگل بارانی استوایی دیدن نمایید یا در نزدیکی آن زندگی نمایید
پزشکان آبله میمون را با چندین روش تشخیص می دهند:

تاریخچه پزشکی

این شامل سابقه سفر میشود که می تواند به دکتر یاری بکند تا میزان خطر را تعیین بکند.تست های آزمایشگاهی شامل آزمایش مایع از ضایعات یا دلمه های خشک میباشد. این نمونه ها را میتوان با استفاده از آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) از پیشنهاد وجود ویروس بررسی نمود.بیوپسی. بیوپسی شامل برداشتن ۱ تکه از بافت پوست و آزمایش آن برای ویروس میباشد.
آزمایش خون معمولا توصیه نمی شود. به این دلیل که ویروس آبله میمون برای مدت کوتاهی در خون باقی می ماند. بنابراین، آزمایش دقیقی برای تشخیص آبله میمون نیست.در گونه نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و هم چنین ویزیت آنلاین دکتر عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۷۷۴ تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام بدهید.

نتیجه گیری

آبله میمون ۱ بیماری ویروسی نادر میباشد. این بیماری مشترک بین انسان و دام میباشد، به این معنی که از حیوانات به انسان سرایت میکند. هم چنین می تواند بین ۲ انسان سرایت بکند.نخستین علائم شامل تب، درد عضلانی و تورم غدد لنفاوی میباشد. با پیشرفت بیماری سبب درست کردن بثورات در گونه و اندام ها میشود. بثورات شامل ضایعاتی میباشد که به تاول های پر از مایع تبدیل میشوند که بعدا خشک میشوند و می ریزند.

بثورات معمولاً روی گونه آغاز میشود و بعدا به سمت پایین قبل می رود، معمولاً به بازوها و پاها می رسد. با این حالا، می تواند در سایر قسمت های بدن هم رخ دهد.آبله میمون عمدتاً در مناطق گرمسیری مرکز و غرب آفریقا رخ میدهد. اگر اخیراً به این مناطق سفر کرده اید، مهم میباشد که برای آبله میمون غربالگری بشوید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *