اختلالات گفتار و تکلم سالمندان

اختلالات گفتار و تکلم سالمندان : این اختلالات یکی از مشکلاتی میباشد که با زیاد شدن سن ، احتمال مبتلا شدن به این مشکل در سالمندان زیاد می شود . افراد برای انجام دادن کار های روزمره ی خود و رفع نمودن نیاز های جسمی و روحی خود میبایست با محیط پیرامون خود رابطه برقرار کنند که این برقراری رابطه به وسیله ی عضو مهم و اساسی بدن به نام زبان صورت می‌ بگیرد که در صورت درست کردن اختلالات گفتار و زبان ، این ارتباط به خودی خود کمرنگ شده و حتی احتمال قطع شدن این رابطه هم وجود دارد .

زبان در دریافت اطلاعات و آگاهی‌ های ضروری در جهت زندگی نمودن نقش اصلی را ایفا می‌ بکند. ولی با بالا رفتن سن از قدرت و توان جسمانی بدن کم می‌ شود و اندام‌ ها و بافت‌ های بدن هم ضعیف‌ شده و نمی‌ تواند کار ها و وظایف خود را به خوبی و مثل گذشته انجام دهد و از قسمت‌ هایی که با زیاد شدن سن دچار اختلال و مشکل می‌ شود، زبان فرد و قدرت تکلم می‌ باشد و هم قدرت حرف زدن و تکلم او تحت تأثیر بالا رفتن سن قرار می‌ بگیرد .

علت های اختلالات گفتار و تکلم در سالمندی:

در ابتدای مقاله سایت خدمات پرستاری در منزل همراه شما نکته هایی در مورد مشکلات گفتار و زبان در دوران سالمندی را برای شما توضیح دادیم ولی این مشکلات علت ها و دلایلی می تواند داشته باشد که در ادامه به این علت ها اشاره کرده ایم که شامل :

۱- کم حرف زدن با اطرافیان در افراد مسن :

افراد زمانی‌ که سن آن‌ ها بالا می‌ رود و دچار مشکلات و بیماری‌ هایی می‌ شوند، اعصاب آن‌ ها ضعیف‌شده و بی‌ حوصله تر از پیش می‌ شوند و به‌ سبب همین امر خیلی کمتر از دوران میانسالی و جوانی در جمع‌ ها قرار می‌ گیرند و اگر هم به‌ ندرت در جمع‌ ها حضور بیابند فراوان صحبت نمی‌ کنند و همین کم‌ حرف زدن می‌ تواند منجر به اختلال در گفتار و صحبت نمودن فرد مسن شود .

اختلالات گفتار و تکلم سالمندان

۲- اختلال در عملکرد حافظه (اختلالات گفتار و تکلم سالمندان) :

با رسیدن به دوران سالمندی از توان و قدرت همه ی اندام‌ ها و سلول‌ های بدن کم می‌ شود و از مهم‌ ترین قسمت‌ هایی که دچار نقص و ضعف میشود، قسمت مربوط به حافظه و یادگیری در مغز این افراد می‌ باشد و با توجه به این روند فرد مسن در هنگام حرف زدن امکان دارد کلماتی را که می خواهد استفاده بکند یا چیزی را که می‌ خواهد بگوید را، به یاد نیاورد و دچار اختلال در صحبت نمودن شود.

پس برای بهتر شدن این مشکل میبایست کار هایی را انجام داد :

الف. مطالعه نمودن و به‌ تدریج زیاد شدن وقت مطالعه و استفاده نمودن از کتاب های مختلف. این راهکار باعث می‌ شود که سلول‌ هایی که در مغز وظیفه ی تقویت حافظه را دارند هر روز در تحرک باشند و از کم‌ کاری آن‌ ها و بروز مشکل برای این سلول‌ ها جلوگیری به عمل آید و باعث بهتر شدن این مشکل می‌ شود.

ب. حرف زدن بیش در منزل با اعضای خانواده تا حد زیادی می‌ تواند به تحرک سلول مغزی مربوط به حافظه یاری بکند و این مشکل را بهبود بخشد .

۳- استفاده از کلمات ساده‌ تر به وسیله ی سالمند:

افراد مسن نسبت‌ به بقیه ی افراد از کلمات ساده‌ تر و کوتاه‌ تری استفاده می کنند و همین امر سبب می‌ شود که فقط این کلمات کوتاه، ساده و هم محدود در ذهن آن‌ ها باقی بماند و در وقت صحبت نمودن وقتی‌ که می‌ خواهند از کلمات دیگری استفاده کنند دچار مشکل و اختلال در صحبت نمودن می‌ شوند .

۴- کمرنگ شدن استفاده از تکنیک نوشتن در افراد مسن :

استفاده از تکنیک نوشتن تا حد زیادی اطلاعات را در ذهن ماندگار می‌ سازد و فرد مسن می‌ تواند با استفاده از فن و تکنیک نوشتن، به حافظه‌ ی خود یاری بکند که دچار اختلال نشود و با نوشتن، کلمات بیش و بهتری را به ذهن خود بسپارد. هم چنین می‌ توان با استفاده از نوشتن باعث بهبود مشکلات و اختلالات مربوط به گفتار و تکلم شد .

اختلالات گفتار و تکلم سالمندان

۵- فرد مسن در هجی نمودن آوا و تلفظ کلمات با مشکل رو به رو می‌ شود :

دلیل این مشکل و اختلال در هجی نمودن آوای کلمات می‌ تواند نداشتن دندان یا استفاده از دندان‌ های مصنوعی نامناسب در فرد مسن باشد.دلیل دیگری که می‌ توان برای مشکل هجی نمودن آوای کلمات به وسیله ی افراد مسن متصور شد ضعیف شدن و درست کردن نقص در قسمت‌ های مغز که مربوط به تکلم میباشد، می‌ باشد. همچون وارد شدن آسیب به مغز به وسیله ی نیرو و یا فشار فراوان و هم ضربه خوردن به ناحیه ی مغز و بروز مشکلاتی خاص برای فرد مسن مثل سکته و بیماری فراموشی .

۶- از دست رفتن قوای شنوایی در افراد مسن:

یکی دیگر از علت های اختلالات گفتار و زبان در سالمندی کم شدن قوای شنوایی افراد میباشد. قوای شنوایی و قوای تکلم رابطه مستقیمی با هم دارند و بر روی هم تاثیر مستقیم می‌ گذارند.

با بالا رفتن سن اندام‌ های بدن تحلیل می‌ روند و باعث بروز مشکلاتی برای فرد سالمند می‌ شود. یکی از قسمت هایی که دچار تحلیل می‌ شود گوش و قسمت‌ های دارای ارتباط به شنیدن می‌ باشد که دچار اختلال می‌ شوند.

کم شدن قدرت شنوایی فرد سالمند باعث می‌ شود که فرد کمتر در جمع ها حضور یابد و چون نمی‌ تواند پسندیده بشنود پس نمی‌ تواند به درستی صحبت بکند و خود به‌ خود علاقه و رغبت خود نسبت‌ به صحبت نمودن با دیگران را از دست می‌ بدهند و همین امر باعث بروز اختلال در گفتار در فرد مسن می‌ شود .

اختلالات گفتار و تکلم سالمندان

پیشگیری از اختلالات گفتار و تکلم ناگهانی سالمندان

با رعایت اقدام‌های پیشگیرانه ذیل می‌توان احتمال بروز شماری از اختلال‌های گفتاری را کاهش داد :

استفاده از محافظ‌های سر هنگام شرکت در ورزش‌های تماسی و بستن کمربند ایمنی در وسایل نقلیه موتوری
ورزش منظم، رعایت رژیم غذایی متعادل و نگه داشتن فشار خون و کلسترول در سطح سالم و بی‌خطر
کاهش احتمال ابتلا به سرطان گلو از راه سیگار نکشیدن یا کمتر در معرض دود دخانیات قرار گرفتن
خودداری از استفاده اشتباه از صدا برای مثال داد زدن یا فشار وارد نمودن به تارهای صوتی
کاهش احتمال ضربه مغزی از راه به سر گذاشتن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه‌سواری
محدود نمودن مصرف الکل

تشخیص اختلال تکلم در سالمنئ

دکتر اول سابقه پزشکی مریض را بررسی و علائم را ارزیابی می‌کند و سوال‌هایی از مریض می‌پرسد تا صدای مریض را بشنود و گفتارش را ارزیابی بکند. به علاوه به این ترتیب دکتر می‌تواند سطح درک و توانایی گفتار را ارزیابی بکند و متوجه شود که آیا عارضه به تارهای صوتی ، مغز یا هر دو آسیب زده میباشد یا خیر.

دکتر با توجه به سابقه پزشکی و علائم مریض دستور انجام آزمایش‌های ذیل را می‌دهد :

اسکن مغز با استفاده از رادیولوژی، سی تی اسکن یا ام آر آی
تست جریان برق
آزمایش خون
آزمایش ادرار

درمان اختلالات گفتار و تکلم در سالمندان

دکتر مریض دچار اختلال دیزارتری را به شرکت در جلسات گفتار درمانی تشویق می‌کند. درمانگر تمرین‌هایی را برای بهتر کنترل نمودن تنفس و زیاد شدن هماهنگی زبان و لب آموزش می‌دهد. به علاوه اعضاء خانواده و اطرافیان هم میبایست در مراعات حالا مریض شمرده‌تر صحبت کنند تا مریض وقت کافی برای پاسخگویی و اظهار نظر داشته باشد.

سایت خدمات پزشکی و خدمات پرستاری در منزل همراه شما، با اعزام پرستار در منزل به نگهداری و مراقبت بیشتر در پرستاری از سالمند ، کودک و بیمار شما کمک می کند.

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *