استانداردهای خانه‌های سالمندی از نظر طب سالمندان

استانداردهای خانه‌های سالمندی از نظر طب سالمندان : متاسفانه با زیاد شدن مشکلات جامعه کنونی افراد ناچارااز یک تعداد اصول رفتاری متناسب انسانی عدول کرده و مجبور می شوند برترین عزیزان خود را به محلهای بنام خانه سالمندان بسپارند.

البته از طرفی واقعا نمی‌توان گفت اینکار یک نوع رفتار ناشایست می‌باشد شرایط زندگی انسان ماشینی چنان او را سرگم مسایل روزمره نموده که گاها خود را هم فراموش کرده تا حدی که حتی برای فرار از مشکلات شان به فکر خودکشی هم میافتد .

زندگی ماشینی با پایان بیرحمی‌های خود امکاناتی را هم برای رفاه افراد مخصوصا سالمندان فراهم آورده می‌باشد .

تعدادی از سالمندان به خاطر بیماریهای خاص مثل بیماریهای شدید روانی یا مشکلات حرکتی قادر به انجام کارهای روزمره خود نبوده و از طرفی فرزندان و خانواده‌های آنان هم به علت کار روزانه خود و یا نبود مکان برای نگهداری از این سالمندان مجبور می شوند آنان را به خانه‌های سالمندان بسپارند.

خانه سالمندان

امروزه سرای سالمندان به عنوان محلی ناگزیر برای اسکان تعدادی از سالمندان که جایی را برای زندگی ندارند یا وضعیتی دارند که خانواده ناچار به سپردن آنها به این اماکن هستند ، به شمار می‌رود ولی همین اماکن هم می‌بایست استانداردهایی را فراهم بکند .

پا گذاشتن به دوره سالخوردگی با بروز تغییرات جسمانی بیشماری همراه می‌باشد که توانایی‌ها و قابلیت‌های جسمانی فرد را محدود می‌کند. به همین دلیل محیط زندگی سالمند می‌بایست طوری طراحی شود که او با پایان بیماری‌ها، محدودیت‌ها و ناتوانی‌های احتمالی خود بتواند به راحتی در آن زندگی بکند.

ویژگی‌های ضروری برای این محیط، یعنی سرای سالمندان را از چند نگاه می‌توان بررسی نمود. حداقل استانداردهای ضروری برای تأسیس سرای سالمندان در کشور توسعه‌یافته‌ای همچون انگلستان به شرح ذیل است:

اتاقهای خانه سالمندان

به طور کلی در هر اتاق نبایستی بیشتر از ۴ شخص زندگی کنند. اتاق حتما ً می‌بایست دارای یک پنجره باشد.فضای کافی برای جابه‌جا نمودن و حرکت دادن ویلچر موجود باشد وحتما داخل واحد حمام داشته باشد. درِ اتاق هم نبایستی به داخل اتاق‌های دیگر باز شود.

کنار یا بالای تختخواب بیمارباید زنگی برای صدا نمودن فوری پرستار یا اعلام خطر وجود داشته باشد و آب خوردن در دسترس سالمند باشد. همچنین نور کافی برای مطالعه در رختخواب فراهم شود (مثل یک چراغ مطالعه کوچک در بالای تخت).

اگر محیط خصوصی امکان پذیر نیست در فاصله بین تختخواب‌های اتاق پرده‌ای باشد تا در گونه نیاز، سالمند بتواند با کشیدن پرده یک محیط خصوصی برای خود درست کردن بکند. تخت نسبت به پنجره می‌بایست دید داشته باشدو یک صندلی راحت در کنار تخت باشد. همچنین هر سالمند می‌بایست یک کمد جداگانه وهم‌اتاقی‌های سازگار، همزبان و مناسب با خود داشته باشد. در گونه تمایل، اتاق تلفن داشته باشد.

دستشویی و توالت‌ خانه سالمندان

طراحی این مکان‌ها می‌بایست طوری باشد که ویلچر در آن‌ها به راحتی وارد و خارج شود و امکانات متناسب برای افراد معلول داشته باشد.
سینک‌ها می‌بایست مجهز به آب سرد و گرم باشد.در این جا میله‌های حمایت‌کننده‌ای باشد که فرد بتواند در حین حرکت دست خود را به آن‌ها گیرد و از آن‌ها برای تسهیل حرکت استفاده‌ بکند.

سالن‌ها و اتاق نشیمن خانه سالمندان

اماکن عمومی هم می‌بایست نور کافی داشته باشند. همچنین در پایان اتاق‌ها، پریز‌های برق و وسایل خطرناک می‌بایست با رنگ‌هایی که به شدت جلب توجه می‌کنند (مثل قرمز پررنگ و غیره) مشخص شوند.

در سالن‌ها و اتاق‌ها می‌بایست میله‌هایی دور‌تا‌دور اتاق وجود داشته باشد که سالمند در هنگام حرکت بتواند از آن‌ها یاری گیرد.
سالن و راهرو‌ها می‌بایست دست کم آن‌قدر وسعت داشته باشد که به طور همزمان دو ویلچر بتوانند از کنار هم عبور کنند. همچنین برای استراحت سالمندان صندلی‌ها و کاناپه‌های راحتی می‌بایست در آن تعبیه شود . یک تابلوی اعلانات هم ضروری می‌باشد تا قوانین و خبر‌های سرای سالمندان را به اطلاع ساکنان برساند.

سالن تفریح و ورزش خانه سالمندان

تـمام مـؤسـسات سالمندان می‌بایست دارای سالن‌های مناسبی برای ورزش و تفریح سالمندان باشند.وسایل سرگرمی و تفریح مناسب با شرایط به میزان کافی در آن‌جا وجود داشته باشد.مکان‌ها یا اتاق‌های خصوصی مناسبی برای ملاقات‌ با دوستان یا اعضای خانواده داشته باشد.در ضمن، اتاق‌های خصوصی برای انجام معاینات و اقدامات پزشکی در آن‌ها تعبیه شده باشد.

 

ویژگی‌های محیطی خانه سالمندان

مؤسسه می‌بایست تمیز باشد و از پیشنهاد ظاهری مرتب به پیشنهاد برسد،بو و هوای مطبوع داشته باشدواز سروصدای ترافیک شهر یا دیگر صدا‌های آزار‌دهنده دور باشد. تهویه متناسب هوا و اعتدال درجه حرارت در زمستان‌ها و تابستان‌ها،دسترسی به تلفن عمومی برای همه وصندوق مخصوص برای نامه‌ها و مرسولات هر فرد در پیشنهاد از دیگر لوازم و شرایط چنین موسسه ای می‌باشد.
تمبر و لوازم مورد نیازنیزباید مهیا باشد تا فرد بدون مشکل بتواند نامه بفرستد.

اقدامات ایمنی و محافظتی خانه سالمندان

محیط باید فاقد خطراتی نظیر نور کم‌، مسیر سنگلاخ، صندلی‌های ناپایدار و در حالا شکستن یا وسایل دست‌وپاگیری باشد که امکان دارد فرد در هنگام راه رفتن به آن‌ها برخورد بکند.
به طور سالانه این اماکن می‌بایست از پیشنهاد امنیت در برابر آتش، زلزله و حوادث دیگر به طور رسمی ‌بررسی و بیمه شوند.مسیر‌های خروج اضطراری می‌بایست در پیشنهاد گرفته شده باشد.وامکانات اطفاء حریق فراهم باشد.

وسایل کمک‌های اولیه و اورژانس وزنگ خطر‌های متناسب در پایان ساختمان جهت اطلاع‌رسانی فوری و اورژانس به پایان سالمندان هم می‌بایست وجود داشته باشد. با توجه به مشکلات شنوایی در این سنین، صدای این زنگ خطر‌ها می‌بایست طوری باشد که پایان سالمندان به راحتی آن را بشنوند (حتی اگر خواب هستند)‌.
تعداد پله‌های طبقات نبایستی فراوان باشد و می‌بایست آسانسور به میزان کافی برای حرکت در بین طبقات وجود داشته باشد.
برای پنجره‌ها، تراس‌ها و پشت‌بام، نرده‌های محافظ تعبیه شده باشد.

 

نیازهای طبی سالمندان

پایان دارو‌های مورد نیاز بیمارباید مهیا باشد. همچنین وجود پرستارهای مجرب و دوره‌دیده برای انجام کمک‌های اولیه و اقدامات احیا به طور شبانه‌روزی وویزیت روزانه بوسیله دکتر عمومی‌ در گونه نیاز وامکان برقراری تماس فوری با دکتر در موارد اضطراری از پیش هماهنگ‌شده باشد.

در گونه نیاز می‌بایست امکان ویزیت بوسیله متخصص بیماری‌های مختلف موجود باشد. این فرصت می‌بایست به مریض داده شود که در گونه احساس نیاز بتواند بوسیله دکتر شخصی خود معاینه و درمان شود.

وجودامکانات فیزیوتراپی در مرکز وهماهنگی با نزدیک‌ترین بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران اورژانسی از ضروریات ست ضمنا می‌بایست دفتری در مرکز وجود داشته باشد که بیماری‌ها و شرایط هر بیمار و نشانی، شماره تلفن و نحوه ارتباط برقرار نمودن فوری با چند شخص از نزدیکان او در آن خوانا و مرتب به طور مستمر درج شود.

می‌بایست جا خاصی برای افراد تعبیه شود تا به مسائل مذهبی خود به راحتی رسیدگی کنند.اتاق مطالعه و کتاب‌ها و لوازم مورد نیاز در این زمینه مهیا باشد.امکان شرکت در مراسم مذهبی، تفریحی یا خانوادگی در خارج از مؤسسه برای فرد فراهم باشد وبرنامه‌های سرای سالمندان آن‌قدر انعطاف‌پذیر طراحی شود که فرد در گونه عدم تمایل بتواند در هر کدام از آن‌ها شرکت نکند.
همچنین بایداقدامات متناسب برای تعطیلات، اعیاد یا روز تولد افراد سالمند مؤسسه در پیشنهاد گرفته شود.

تغذیه سالمندان

تغذیه سالمندان، می‌بایست دلپذیر و غیر یکنواخت باشد.
رژیم‌های غذایی سالمند می‌بایست کاملاً رعایت شود.
سلامت مواد مورد استفاده و غذا‌های طبخ‌شده به طور مستمر کنترل شود.

 

مرکز خدمات پرستاری در منزل همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه های خدمات پرستاری در منزل ،  خدمات پرستاری در بیمارستان ، خدمات پزشکی در منزل و … آماده خدمات رسانی به شما سروران گرامی است .

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *