بارداری در سن بالا وخطرات آن

بارداری در سن بالا وخطرات آن : بارداری یعنی تصمیم گرفتن زوجین برای زیاد شدن تعداد افراد خانواده خودو درست کردن تغییری در زندگی. گاهی اوقات زوجین بعد از ازدواج تا مدت ها از بچه دار شدن جلوگیری می کند، این جلوگیری نمودن می‌تواند علت های متفاوتی داشته باشد.

زوجین نمی دانند که هر چقدر دیرتر بچه دار شوند خطرات باردار شدن شان در سنین بالا هم بالاتر می رود با بالا رفتن سن ازدواج زوجین هم درگیر تر میشوند و برای باردار شدن با مشکلات زیاد روبرو می‌شوند.

حتی بچه دار شدن آنان در روابطشان هم تأثیر بد می گذارد ولی خبر خوبی که در حالا حاضر در همه جهان  حکم فرما میباشد، این میباشد که مادران در سن ۴۰ سال به بالا هم می‌توانند فرزندان سالمی به دنیا آورد و علت آن پیشرفت علم پزشکی میباشد.

روند بارداری در طول زندگی یک خانم

همه خانمها از هنگامی که به دنیا می آیند و به سن بلوغ می رسند به طور طبیعی و خدادادی در بدنشان میلیون ها تخمک وجود داردکه  با بالا رفتن سن شان این تخمک ها روز به روز کمتر می‌شود و قدرت بارور شدن آنان هم به تبع کم میشود .هنگامی خانمی به سن بلوغ میرسد به این معنا نیست که بدن او آمادگی ضروری برای باردار شدن را دارد زیرا عوامل دیگری هم هستند که در باردار شدن ۱ زن دخیل اند.

پزشکان بر این باورند که خانم ها در سن ۲۰ تا ۲۹ سالگی برترین وقت برای باردار شدن شان میباشد .زیرا همه چیز در بدن آنان نرمال و طبیعی و باکیفیت میباشد ،ولی از ۲۹ سالگی به بعد این روند رو به کم شدن می رود و امکان دارد فرد به خاطر عوامل متنوع تخمک های خود را از دست بدهد .

بارداری در سن بالا وخطرات آن

خطرات بارداری در سن ۳۵ سال به بالا:

از سن ۳۵ سالگی به بالا خطرات فراوانی برای خانم هاجهت باردار شدن به وجود می‌آید این خطرات شامل:

۱-تعداد تخمک آنان به کمتر از  ۲۵ هزارتا می رسد

۲- احتمال دارد جنین خود را سقط بکند

۳- دچار بیماری‌های ژنتیکی شوداینها همه خطرات بارداری درسن بالا میباشد.

در سن ۴۰ سالگی علاوه بر خطراتی که در بالا ذکر شد ،خطرات دیگری مادر باردار را تهدید می کند:

۱- مادر در این سن  بیشترین حجم تخمک خود را از دست می دهد.

۲-باردار شدنش به سختی و مشقت امکان‌پذیر می‌شود

۳- در این سن مشکلات کروموزومی و ناقص الخلقه شدن نوزاد زیاد فراوان میباشد.

۴- احتمال دارد فرزندش مرده به دنیا بیاید یا زایمان زودهنگام داشته باشد .

۵- وزن نوزاد ش کم باشد.

۶- از همه مهمتر احتمال دارد کودکی با بیماری سندروم دان به دنیا اورد.

علاوه بر مشکلاتی که برای جنین به وجود می‌آید جان مادر باردار هم با بالا رفتن سن به خطر می افتد و مادر میبایست با بیماریهای متنوع دست و پنجه نرم بکند. بیماری هایی مثل فشار خون بالا و یا بیماری دیابت ،مسمومیت بارداری از شایع ترین عوارضی میباشد که  در بارداری با سنین بالا درست کردن می‌شودما در ادامه این مقاله قصد داریم که به طور خلاصه بر خطرات بارداری درسنین بالا را برای شما بازگو کنیم.

چه خطراتی میتواند ۱ خانم باردار را در سن بالا تهدید کند؟

۱-فشارخون بالا:

یکی دیگر از خطرات باردار شدن در سن بالا را می توان به درست کردن ورم در بدن بخصوص دست و پا درست کردن مشکل بینایی و سردردهای شدید و مداوم نام برد که در این گونه میبایست فرد باردار سریعاً به دکتر معالج خود مراجعه بکند.

شاید علت ورم نمودن بدن مادر به خاطر فشار خون بالا باشدویا دفع پروتئین. در این وقت میباشد که  بارداری هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک میباشد وتا وقت زایمان  میبایست تحت پیشنهاد دکتر متخصص باشد.

۲- زایمان زودتر از موعد مقرر :

تحقیق محققین در این زمینه نشان داده میباشد که مادرانی که در سن بالا حاملگی را تجربه می کنند، دچار زایمان زودرس می شوند و نوزادشان سریعتر به دنیا می آید. اینگونه نوزادان بیش از بقیه در طول عمر خود دچار مشکلات گوناگونی میشوند و احتیاج به مراقبت و رسیدگی بیشتری دارند.

۳- قند خون بارداری:

بالا بودن سن سبب می‌شود که مادر در طول بارداری خود دچارقند خون بالا شود. قند خون بالا برای مادر خطرناک میباشد و سبب بروز مشکلاتی در چشم، اعصاب ورگ‌های خونی او می‌شود. ۱ خانم پیش از اقدام به بارداری میبایست چکاپ کامل بدهد مخصوصاً تست قند خون را تحت پیشنهاد پزشک انجام دهد، به خاطر بالا بودن سنش احتمال گرفتاری به این بیماری فراوان می‌شود .پس پیشگیری بهتر از درمان میباشد.

۴- بیماری های مادرزادی:

مادرانی که در سن ۴۰ سال به بالا اقدام به بارداری می کنند احتمال دارد که جنین آنان دچار مشکلات مغزی و جسمی شود که معروفترین آنان سندروم داون میباشد .

۵-مرده به دنیا آمدن و یا سقط جنین :

از خطرات بارداری در سن بالا سقط جنین در ۳ ماهه ابتدا میباشد و یا این که مادر ۹ ماه جنین خود را در شکم حمل می کند اما موقع دیدن ثمره آن می بیند که نوزادش مرده به دنیا آمده و این امر برای مادران غم انگیز میباشد.

بارداری در سن بالا وخطرات آن

چه کارهایی انجام بدهیم تا خطرات بارداری در سن بالا کاهش یابد؟

خطرات بارداری در سن بالا قابل انکار نیست، ولی زوجین عزیز برای پیشگیری از این خطرات میبایست اقداماتی را پیش و یا در حین بارداری انجام بدهند.

۱ -مراقب باشند که پیش از بارداری و در طی بارداری زیاد شدن وزن نداشته باشند و تحت پیشنهاد پزشک متخصص تغذیه و زنان و زایمان این امر را کنترل کنند.

۲ -در طول بارداری خود تحرک داشته باشند. مثلاً حرکات ورزشی ساده انجام بدهند. در طول روز حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی انجام بدهند و با اینکار ها انرژی خود را زیاد شدن بدهند.

۳- از خوردن مشروبات الکلی و استعمال مواد مخدر ،قلیان و سیگار خودداری کنند. زیرا سبب ناقص الخلقه شدن نوزاد میشود .

۴- زوجینی که با هم خویشاوند هستند میبایست پیش از بارداری تست ژنتیک دهند.

۵- مادر بایدسه ماه  پیش از بارداری اقدام به خوردن قرص اسید فولیک بکند و در حین بارداری هم به خوردن آن ادامه دهد زیرا با نخوردن این قرص نوزاد ناقص الخلقه  به دنیا می‌آید.

 

مطالب مرتبط:

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *