ویزیت پزشک در منزل

برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی مرکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در منزل “همراه شما” برای بیماران مبتلا به سکته مغزی

 

برنامه مراقبتی:

تغذیه و رژیم غذایی یکی از عوامل مهمی می‌باشد که می‌تواند نقش موثری در زیاد شدن یا کاهش احتمال بروز سکته مغزی ایفا بکند. از طرف دیگر، مواردی همچون زیاد شدن کلسترول، فشارخون بالا، دیابت و زیاد شدن وزن هم همگی در گروه عوامل خطرساز سکته قرار میگیرد و به همین دلیل حتما می‌بایست به یاری تغذیه درست این موارد را هم کنترل نمود.

بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی متناسب هم می‌بایست در برنامه های پیشگیری از سکته مورد توجه قرار بگیرد و هم پس از بروز سکته و برای بهبود مریض.

در واقع، زمانیکه فردی دچار سکته مغزی می‌شود، پس از آن باز هم احتمال بروز سکته های متعدد وجود دارد و در این شرایط، تغذیه متناسب در کنترل سکته های بعدی هم موثر خواهد بود. بر همین اساس توصیه می‌شود بیمارانی که سکته مغزی داشته اند از برنامه غذایی خاصی پیروی کنند تا مشکلاتشان به حداقل برسد.

میوه و سبزیجات و هم‌چنین آب آن‌ها، غنی از ویتامین های آنتی‌اکسیدان، پتاسیم و ترکیبات گیاهی مفید بوده و مقدارکمی سدیم دارند و می‌بایست به میزان حداقل 5 واحد در روز مصرف شوند. کاهش فشار خون بالا از راه رژیم غذایی متناسب و مصرف مواد مغذی آنتی اکسیدانی، نقش مهمی در پیشگیری از سکته مغزی دارند.

حبوبات، مغزها، دانه‌ها و سایر پروتئین‌های گیاهی می‌بایست بمنظور کاهش دریافت پروتئین‌های حیوانی در رژیم غذایی بیش‌تر منظور شوند. ماهی‌های روغنی خصوصاً قزل‌آلا و قباد، سبب بهبود جریان خون می‌شوند.

مصرف حداقل دو بار در هفته از این ماهی‌ها در برابر سکته مغزی نقش حفاظتی ایفا می‌کند. مصرف گوشت هم می‌بایست در حد متوسط باشد و بهتر است این بیماران، گوشت قرمز را در رژیم غذایی شان زیاد محدود کنند و کسانی که دچار مشکلاتی همچون فشارخون، چربی خون، دیابت و… هستند، حتی می‌بایست گوشت قرمز را به کلی حذف کنند.

به جای گوشت قرمز بیش می‌بایست از گوشت پرندگان و ماهی ها استفاده شود و به همین دلیل توصیه می‌کنیم در برنامه غذایی، حداقل دو بار در هفته، ماهی و به‌خصوص ماهی های چرب که حاوی امگا سه می‌باشد، مصرف شود.

روش تهیه و آماده نمودن گوشت ها هم مورد دیگری می‌باشد که می‌بایست به آن توجه نمایید، سرخ نمودن آنان در روغن به هیچ عنوان توصیه  نمی شود و به جای آن می‌بایست گوشت ها را بصورت آب پز، کباب پز، بخارپز ، استفاده نمایید.

توصیه می‌شود در طول روز هشت تا ده لیوان مایعات مختلف هم مصرف شود که البته نیمی از این مقدار حتما می‌بایست آب خالص بوده و بقیه آن می‌تواند شامل مایعات دیگری همچون شیر، آب میوه های طبیعی و به‌خصوص چای سبز باشد. در کنار این مورد، حذف کامل نوشابه ها و دلسترها هم لازم می‌باشد.

استفاده از ویتامین D به عنوان یکی از عوامل مهم در کنترل سکته مغزی شناخته شده و به همین دلیل به این بیماران توصیه می‌شود یا از تابش آفتاب برای تامین این ویتامین یاری بگیرند (البته در ساعاتی که تابش نور شدید و مستقیم نیست) یا از غذاهای غنی شده با ویتامین D استفاده کنند.

از چه غذاهایی می‌بایست پرهیز کرد؟

بمنظور یاری به کاهش فشارخون از غذاهای شور می‌بایست پرهیز نمود. محدودیت مصرف غذاهای کنسرو شده و آماده مصرف، کنسرو سبزیجات در آب نمک، فرآورده‌های گوشتی و غذاهای دودی توصیه می‌شود.

موضوع: سیستم گوارشی

برنامه مراقبتی:

افرادي كه دچار سكته مغزي شده‌اند بايد در هنگام غذاخوردن در وضعيت مناسبي قرار گيرند تا غذا وارد راه‌هاي هوايي آنان نشود. اين افراد نبايد در غذا خوردن عجله كنند و بايد از زياده‌روي در مصرف غذا پرهيز كنند، بهتر است غذا را به وعده‌هاي بيشتر و حجم كمتر تقسيم كنيد.

براي خوردن از قاشق چاي‌خوري استفاده كرده و پیش از بلعيدن لقمه قبلي، لقمه بعدي را وارد دهان نكنيد. دقت كنيد كه وقتي غذا در دهان داريد روي آن آب نخوريد. در هنگام غذا خوردن از حرف زدن پرهيز كنيد و پس از اتمام غذا به مدت نيم ساعت در وضعيت نشسته باقي بمانيد.

در موارد شديد، اگر فرد نتواند به دلیل نداشتن رفلکس بلع از راه دهان غذا بخورد، بايد از تكنيك‌هاي ديگري همچون غذا دادن از راه لوله‌اي كه از طريق بيني وارد معده مي‌شود، استفاده كرد. از تكنيك‌هاي ديگر، استفاده از لوله‌اي است كه از راه پوست شكم وارد معده مي‌شود و غذا از اين طريق مستقيما وارد معده مي‌گردد.

هرگز برای کسانی که دچارسکته‌ مغزی شده اند خود درمانی نکنید و چنان چه مریض امکان بلع غذا را ندارد و با لوله ی‌ معده تغذیه می‌شود، لوله را خارج نکنید و یا اگر خود مریض لوله‌اش را درآورد حتماً بوسیله دکتر یا کارشناس پرستاری دوباره گذاشته شود.

این بیماران امکان دارد برای مدت طولانی از راه لوله ی معده تغذیه شوند که نگران‌کننده نیست . این روش حداکثر به مدت 6-4 هفته برای تغذیه مریض متناسب می‌باشد و در گونه تداوم اختلال بلع، دکتر معالج روش دیگری برای تغذیه مریض انتخاب خواهد نمود.

در گونه استفاده از لوله معده ضروری است:

لوله معده با چسب کاغذی در محل بینی مریض ثابت باشد. لوله در قسمت بینی بیشتر از حد کشیده نشود. لوله را کلمپ کرده (ببندید) و انتهای آن را بپوشانید. با استفاده از یک بند لاستیکی با چسب و سنجاق قفلی، لوله را به گان یا لباس مریض محکم نمایید.

 

به مریض یاری نمایید تا در فواصل زمانی منظم اقدامات مربوط به بهداشت دهان را انجام دهد و یا خودتان اینکار را برای او انجام بدهید. مایع گاواژ برای 24 ساعت در یخچال قابل نگهداری می‌باشد، اضافه آن می‌بایست دور ریخته شود.

دقت کنید که در تهیه سوپ مجاز به استفاده از ادویه جات نیستید.

روش غذا دادن به مریض در برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

1- دست خود را بشوئید.

2- سر تخت را بالا بیاورید تا مریض در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته قرار بگیرد.

3- برای جلوگیری از ورود مواد غذایی به ریه مریض، قبل از هر بار تغذیه مطمئن بشوید که لوله در معده قرار دارد برای اینکار:

سرنگ را به لوله معده وصل نمایید و مقداری از محتویات معده را به داخل سرنگ بکشید و مجدداً آن را به معده تزریق نمایید.

اگر محتویات معده به داخل سرنگ کشیده نشد امکان دارد که لوله داخل معده نباشد و می‌بایست بوسیله پرستار با تجربه بررسی شود.

4-  آغاز گاواژ بعد از ناشتا بودن مریض با آب ساده یا سرم قندی 5 درصد یا آبمیوه طبیعی تازه، ترجیحاً آب سیب صاف شده گونه بگیرد.

5- اول لوله معده را با فشار انگشتان خود ببندید تا از ورود هوا به معده جلوگیری شود بعدا سرنگ را از انتهای لوله جدا نمایید و پیستون را از داخل سرنگ خارج نمایید.

6- سرنگ را به لوله وصل کرده و لوله را با 30 سی سی آب بشویید.

7- پیش از پایان شدن آب، محلول غذایی ولرم را که کاملاً صاف شده به داخل سرنگ بریزید. در پایان مدت سرنگ می‌بایست پر از محلول غذایی باشد. شما با بالا و پائین بردن سرنگ و درست کردن فشار ملایم به جدار لوله می‌توانید سرعت ورود غذا به معده را کنترل کنید.

8- مایع گاواژ می‌بایست به آرامی و در مدت 10 تا 15 دقیقه تزریق شود.

9- پیش از اینکه محلول غذایی به طور کامل پایان شود حدود 30 تا 50 سی سی آب ساده را به درون سرنگ بریزید تا لوله شسته شود.

10- شستشوی مرتب لوله پیش و بعد از گاواژ باعث پیشگیری از انسداد لوله می‌شود.

11- پیش از پایان شدن آب، لوله معده را با فشار انگشتان ببندید و سرنگ را از لوله معده جدا نمایید. پیستون را داخل سرنگ قرار بدهید و مجدداً سرنگ را به سر لوله وصل نمایید تا از ورود هوا به داخل معده جلوگیری شود. بعدا مریض را به مدت 30 دقیقه در همان وضعیت قرار بدهید.

این بیماران معمولا به علت کم تحرکی ناشی از بیماری دچار یبوست می شوند که می‌بایست با تغذیه متناسب و دادن غذاهای پر از فیبر و مصرف مایعات به اندازه کافی از آن پیشگیری نمود. این یبوست در گونه شدید بودن امکان دارد نیاز به درمان دارویی داشته باشد برای درست کردن کنترل در دفع بهتر است مریض را به انجام دفع در ساعات مشخص عادت داد و در گونه بروز اسهال یا یبوست های طولانی با دکتر مشورت نمود.

برای پیشگیری از بروز زخم معده ناشی از استرس، دادن آنتی اسید و دور نگه داشتن آنان از استرس ضروری می‌باشد.

برنامه مراقبتی:

بیماران دچار بی‌اختیاری در دفع ادرار امکان دارد سندهای ادراری داخلی یا خارجی داشته باشند. رعایت بهداشت و شست و شوی مرتب ناحیه ضرورت دارد. همچنین برای پیشگیری از احتباس ادراری کنترل مرتب دفع مایعات ضروری می‌باشد.

در گونه کدر شدن رنگ ادرار و یا وجود خون در ادرار بهتر است لوله ادرار تعویض شود. در گونه کدر شدن رنگ ادرار و یا خونی شدن بهتر است لوله تعویض شد (در غیر این گونه هر ۷ تا ۱۴ روز یکبار تعویض آن کافی است) .

این بیماران امکان دارد به علت کم تحرکی دچار عفونت ادراری شوند. توجه اطرافیان مریض به نحوه ادرار نمودن مریض مهم می‌باشد. در گونه اختلال در ادرار نمودن می‌بایست از دکتر یاری گرفت.

 موضوع: سیستم تنفسی

برنامه مراقبتی:

در بیمارانی که لوله معده و یا تراکئوستومی (راه هوایی مصنوعی) دارند هوای تنفسی آنان بدلیل خشکی مخاط مرطوب نیست برای مرطوب نمودن هوای تنفسی آنان بهتر است هوای اتاق را با استفاده از دستگاه بخور مرطوب نمود.

فیزیوتراپی تنفسی در بهبود این بیماران اهمیت دارد. این بیماران به علت کم تحرکی معمولا دچار مشکلات ریوی می شوند. با انجام فیزیوتراپی تنفسی و تشویق مریض به مصرف مایعات بیش و تشویق به تنفس عمیق و سرفه نمودن و تشویق به بیش نشستن و کمتر دراز کشیدن می‌توان در پیشگیری از این عوارض ریوی گام برداشت.

همچنین برای تخلیه ترشحات از مجاری هوایی می‌توان ضمن تشویق مریض به سرفه و تنفس عمیق، با کف دست ها با ضربه ملایم به پشت مریض زد تا به خروج ترشحات یاری بکند.

 موضوع: پوست در برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

برنامه مراقبتی:

در صورتی که فرد تحرک نداشته باشد به خصوص در افراد دیابتی، احتمال بروز زخم بستر مطرح می‌شود.

برای پیشگیری بهتر است هر 2 ساعت یک بار وضعیت فرد را تغییر داد، ماساژ نواحی تحت فشار و استفاده از حلقه های هوایی و یا ایجاد حلقه هایی از پارچه و قرار دادن آن در ذیل ناحیه ای که دارای پوست قرمز و یا تحت فشار می‌باشد توصیه می‌شود.

همچنین شست و شوی مرتب پوست ضروری می‌باشد. در گونه بروز زخم، استفاده از پانسمان و یا مراجعه به دکتر جهت انجام کشت از ترشحات زخم و یا برداشتن پوست خشک و تیره رنگ ضروری می‌باشد. استفاده از آنتی بیوتیک در این مواقع لازم می‌باشد.

موضوع:چشم در برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

برنامه مراقبتی:

اشیاء را در محد.وده میدان بینایی سالم فرد قرار بدهید، از سمتی که میدان بینایی سالم می‌باشد به وی نزدیک بشوید، به مریض توصیه نمایید از عینک استفاده بکند و سرخود را به جهتی که اختلال بینایی به وجود آمده بچرخاند. محل گذاشتن اشیاء را برای وی تشریح نمایید.

در صورتی که فرد در پلک زدن دچار مشکل می‌باشد بهتر است از قطره های اشک مصنوعی استفاده شود.

موضوع: فیزیوتراپی اندامها

برنامه مراقبتی:

سكته مغزي مي‌تواند باعث ضعف يا فلج نيمي از بدن و مشكلات تعادل شود. فيزيوتراپي كمك مي‌كند كه تا حد ممكن كنترل ماهيچه‌ها و حركت فرد به حالت عادي بازگردد.

برای پیشگیری از تحلیل رفتن وضعیت عضلات، اندام‌ها را حرکت داده و مفصل ها را باز و بسته نمایید تا از خشکی مفاصل پیشگیری  شده و از لخته شدن خون در آنان جلوگیری شود.

درمان اندام‌هاي ضعيف يا فلج با حركات كوچك و ساده شروع مي‌شود. با پيشرفت نفر و قوي‌تر شدن او حركات پيچيده‌تر، آزمايش مي‌شوند و مریض تشويق مي‌شود تا هر دو سمت بدنش را به كار بگيرد. اين كار از استفاده بيش از اندازه از سمت سالم جلوگيري مي‌كند.

درمان گرفتگي عضلات اين بيماران توسط انجام حركات نرمشي و مصرف داروهاي ضداسپاسم مي‌باشد.استفاده از كيسه آب گرم و نرمش‌هاي سبك موجب كاهش درد مي‌شوند.

اندام‌هاي ضعيف يا فلج را با قرار دادن در وضعيت متناسب يا با استفاده از آتل‌هاي مخصوص مي‌توان در مقابل درد محفاظت كرد. درد شانه كه به علت تحمل وزن ناشي از دست فلج به وجود مي‌آيد را مي‌توان با قرار دادن دست روي يك بالش يا بالا نگه داشتن آن كنترل كرد.

در گونه وجود ورم در دست ها و پاها می‌توان با یک بالش یا پتو آنان را بالاتر از سطح بدن قرار داد.

بسیاری از کسانی که دچار سکته مغزی شده اند بعد از چند ماه بتدریج بهبودی کامل یا نسبی پیدا می کنند. اگر در این دوران نقاهت بیماری، اندام را به حالا خود رها کنیم، بعد از بهبودی و بازگشت قدرت و توانایی عضلات، مفاصل در وضعیت نامناسبی خشک شده اند و کارا نخواهند بود.

پس یکی از اهداف درمان این بیماران حفظ وضعیت مناسب و قابلیت انعطاف در اندام‌های بیمار می‌باشد.

برای پیشگیری از خشکی و تغییر شکل مفاصل:

امکان دارد دکتر اندام‌های تغییر شکل داده مریض را درآتل یا اسپلینت های متناسب قرار دهد تا مفصل در حالت ناصحیح و کج نماند و اگر دچار محدودیت حرکتی و خشکی شد حداقل در حالت کج خشک نمی‌شود.

همچنین انجام حرکات پایان مفاصل اندام‌های فلج شده بوسیله فیزیوتراپ و نزدیکان مریض بطور مرتب و منظم و چند بار در روز. حرکت دادن مفاصل اندام فلج مریض به بوسیله فرد دیگر موجب می شود حرکات آنان محدود نشود. نرمی و قابلیت انعطاف مفاصل حفظ شده و مریض دچار خشکی مفصلی نشود.

یاری به راه اندازی مریض با یاری واکر و عصا بعد از بهبود نسبی وضعیت مغزی. هنگامی مریض مدتی راه نمیرود توانایی های راه رفتن خود را از دست می‌دهد. قدری عدم تعادل دارد و آسیب مغزی هم گرچه بهتر شده اما باقی ماندن آثار آن مانع راحت راه رفتن مریض می شود.

در این موارد فیزیوتراپ راه رفتن به یاری واکر را به مریض آموزش می‌دهد و به وی یاری می‌کند تا بتدریج مهارت های راه رفتن خود را بدست آورد.

موضوع:خواب و استراحت در برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

برنامه مراقبتی:

بی خوابی در این بیماران شایع است. وجود سر و صدا در محل خواب و یا روشن بودن چراغ می‌تواند این موضوع را تشدید بکند. فراهم نمودن شرایط متناسب در محیط هنگام خواب و استفاده از داروهای آهسته بخش در گونه تجویز دکتر می‌تواند به بهبود خواب آنان یاری بکند.

موضوع: دارودرمانی

برنامه مراقبتی:

استفاده از داروهای تجویز شده بوسیله دکتر در وقت مقرر طبق دستور با رعایت احتیاطات ضروری هنگام مصرف آنان اهمیت زیادی دارد. تداخل غذا و دارو هم یکی از مسائلی می‌باشد که امکان دارد برای این بیماران مطرح شود.

بنابراین برای بیمارانی که از داروهای ضدانعقاد (مانند هپارین و وارفارین) استفاده می کنند، می‌بایست مصرف منابع حاوی ویتامین K را که شامل سبزی های سبز ورق (مانند کاهو، اسفناج، کلم بروکلی و …) و ماهی ها می‌شود، محدود نمود تا مشکلی قبل نیاید.

موضوع: توجهات خاص در برنامه مراقبتی بیماران مبتلا به سکته مغزی

برنامه مراقبتی:

درصورتی که مریض بی قرار می‌باشد و یا حرکات غیرارادی دارد می‌بایست اطراف تخت و یا رخت خواب مریض نرده و یا بالش گذاشت و از قرار دادن وسایل گرمازا و یا برقی در نزدیکی آنان پرهیز نمود. هنگام حرکت دادن مریض مراقبت از راه هوایی برای پیشگیری از خفگی اهمیت دارد.

ارزیابی وضعیت هوشیاری در این بیماران از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد . بهتر است فشارخون این بیماران مرتباً کنترل شود. درصورت بروز علائم سکته مغزی در فرد، رساندن سریع بیمار به یک مرکز درمانی از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد زیرا هر دقیقه که از سکته مغزی می گذرد آسیب وارده به فرد عمیق تر می‌شود.

بازتواني پس از سكته مغزي

بازتواني پس از سكته مغزي را جدي بگيريد. بهترين راه براي بهتر شدن پس از سكته مغزي آغاز بازتواني می‌باشد. در بازتواني سكته مغزي به شما آموزش داده مي‌شود تا حد ممكن كارهايتان را خودتان انجام دهيد و مستقل باشيد و اين كه با تغييرات به وجود آمده در مغز و بدن خود به دنبال سكته كنار بياييد.

همچنين مي‌آموزيد كه خود را با زندگي در خانه، خانواده و جامعه مطابقت دهيد.

نكته كليدي بازتواني، اقداماتي می‌باشد كه از بروز مجدد سكته مغزي جلوگيري كند. براي آن كه سالم بمانيد بايد دارو مصرف كنيد و در زندگي خود تغييراتي دهيد.

از تيمي كه مسوول بازتواني شما هستند مي‌توانيد اطلاعات ضروری را در مورد نرمش‌ها، رژيم غذايي و ساير موارد كسب كنيد.

شما بيشترين شانس را براي بازيابي توانايي‌هاي خود در يك ماه ابتدا پس از سكته داريد. بنابراين مهم می‌باشد كه بازتواني را زود آغاز كنيد و آن را به طور منظم دنبال كنيد.

براي بيشتر مردم بازتواني يك فرآيند مادام‌العمر می‌باشد. در اين ميان حمايت خانواده و دوستان بسيار مهم می‌باشد.

ممكن می‌باشد بيشتر توانايي‌هاي خود را در چند هفته يا چند ماه ابتدا بازيابيد ولی مي‌توانيد پس از گذشت چند سال باز هم بهبودي بيشتري كسب كنيد. فقط ممكن می‌باشد اين اتفاق به آرامي رخ دهد و نياز به وقت زياد و سعی مداوم داشته باشد. بنابراين نااميد نشويد و به سعی خود ادامه دهيد.

احساس ناراحتي و نااميدي پس از سكته مغزي

احساس ناراحتي و نااميدي پس از سكته مغزي شايع می‌باشد، هر چند مقابله با احساسات، سخت به پیشنهاد مي‌رسد. با تيم توانبخشي خود در مورد احساساتتان صحبت كنيد و اگر نياز داريد براي افسردگي خود درمان ضروری را دريافت كنيد.

سعي كنيد با كساني كه قبلا دچار سكته مغزي شده‌اند صحبت كنيد و از طرز برخورد آنان با مشكلات، تجربه كسب كنيد.

بايد بدانيد كه سكته مغزي شما روي اطرافيانتان هم اثر مي‌گذارد. آنان هم به اندازه شما نگران هستند. بنابراين به آنان اجازه دهيد تا به شما كمك و در برنامه بازتواني شما شركت كنند.

كمك به درمان‌ با اشتغال متناسب، هدف از درمان شغلي يافتن راه‌حل عملي براي افزايش دامنه فعاليت‌هاي روزانه فرد می‌باشد. اختلال حركت موجب سخت شدن اعمال روزانه فرد همچون شستشو، لباس پوشيدن، غذا خوردن و بالا رفتن از پله‌ها مي‌شود.

در درمان شغلي از تكنيك‌هاي مختلف استفاده مي‌شود و به فرد آموزش داده مي‌شود تا بتواند با يك دست غذا بخورد يا لباس بپوشد.

همچنين به فرد توصيه مي‌شود كه از يادداشت براي يادآوري كارهاي روزانه استفاده كند. مهارت‌هاي افزايش قواي ذهني نيز به فرد آموزش داده مي‌شود.

فراموش نكنيد كه براي لباس پوشيدن بهتر است لباس‌هاي تنگ و آنهايي كه بايد از سرپوشيده شوند مورد استفاده قرار نگيرند و از لباس‌هايي كه از جلو بسته مي‌شوند، استفاده شود.

مواردی برای لباس و کفش

در انتخاب كفش نيز بايد دقت كرد و از كفش‌هايي كه كفشان به زمين گير مي‌كند نبايد استفاده كنيد زيرا موجب زمين خوردن مي‌شود. دقت كنيد كه براي لباس پوشيدن بهتر است مقابل آينه باشيد و وقت كافي داشته باشيد و سعي كنيد تا حد ممكن خودتان لباس‌هايتان را بپوشيد و كمتر از كمك ديگران استفاده كنيد.

گفتار معمولا آهسته‌تر از ساير مشكلات پيشرفت مي‌كند ولی براي مدت بيشتري به پيشرفت خود ادامه مي‌دهد. آفازي به مشكلات

استفاده و درك زبان گفتاري و نوشتاري گفته مي‌شود. كسي كه آفازي دارد مي‌داند كه مي‌خواهد چه بگويد ولی نمي‌تواند لغات متناسب براي بيان آن را پيدا كند. براي اين افراد دشوار می‌باشد كه صحبت‌هاي ديگران را متوجه شوند حتي اگر شنوايي و تجزيه و تحليل

افكار آنان سالم باشد.درمان به آنان كمك مي‌كند كه لغات را بشناسند يا راه‌‌هاي ديگري براي برقراري ارتباط پيدا كنند مثلا از اشاره، لغات به همراه تصاوير، علايم و يا كامپيوتر استفاده كنند.
گاهي اوقات سكته موجب آسيب ماهيچه‌هاي گونه مي‌شود و نفر را براي صحبت كردن با مشكل مواجه مي‌كند.اگر سكته ماهيچه‌هاي صوتي را درگير كند صداي فرد تغيير مي‌كند و تعديل آن براي نفر دشوار مي‌شود.به خاطر داشته باشيد كه بيشتر موارد آفازي ظرف 10 هفته بهتر مي‌شود و اين بهبودي تا 18 ماه ادامه پيدا مي‌كند ولي پيشرفت زبان به همين مدت وقت محدود نمي‌باشد.

همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه های ویزیت پزشک در منزل، پرستاری در منزل، پرستاری از سالمند، نگهداری از بیمار در منزل و …. به شما عزیزان می‌باشد.

———————————————————————

مطالب مرتبط:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *