تاخیر رشد در کودکان

تاخیر رشد در کودکان : تأخیر رشد در کودکان Developmental Delay یکی از نگرانی هایی میباشد که گاهی والدین با آن روبرو میشوند و امکان دارد نشان دهنده مشکلات زمینه ای در کودک باشد.

هر آنچه میبایست در مورد تاخیر رشد در کودکان بدانید

تاخیر رشد حرکتی

کودکان با سرعت خاص خود به نقاط اوج رشد می رسند و برخی سریعتر از دیگران دراین مسیر حرکت می کنند. دو خواهر و برادر در یک خانواده امکان دارد با مقیاس های مختلف به نقاط اوج رشد خود برسند.

تأخیرهای جزئی و موقتی معمولاً دلیلی برای نگرانی والدین نیستند ، ولی تأخیر مداوم یا تاخیرهای متعدد در رسیدن به نقاط مطلوب رشد می تواند نشانه وجود چالش هایی در سلامتی کودک باشد.

تأخیر در دستیابی به نقاط مطلوب تکلم ، قدرت تفکر ، رشد اجتماعی یا مهارت های حرکتی را تأخیر در رشد می نامند. تاخیر رشد امکان دارد بوسیله عوامل مختلفی از جمله وراثت ، عوارض دوران بارداری و زایمان زودرس درست کردن شود. علت آن همیشه مشخص نیست.

اگر مشکوک به تاخیر رشد کودک خود هستید ، با دکتر متخصص اطفال صحبت نمایید. تاخیر رشدگاهی اوقات نشان دهنده یک بیماری زمینه ای میباشد که فقط پزشکان می توانند تشخیص بدهند.

پس از تشخیص ، میتوانید برای درمان ها یا سایر مداخلات زودهنگام برنامه ریزی نمایید تا به پیشرفت و رشد کودک خود در بزرگسالی یاری نمایید.

تاخیر رشد در کودکان

تاخیر مهارت حرکتی

مهارت های حرکتی ظریف شامل حرکات کوچک همچون نگه داشتن اسباب بازی یا استفاده از مداد رنگی است. مهارت حرکتی بزرگ به حرکات گسترده تری همچون پریدن ، بالا رفتن از پله ها یا پرتاب توپ احتیاج دارد.

کودکان با سرعت های مختلف پیشرفت می کنند ، ولی اکثر کودکان می توانند ۳ ماهگی سر خود را بلند کنند ، تا ۶ ماهگی با داشتن یاری بنشینند و پیش از سالگرد تولد دوم خود به خوبی راه بروند. در ۵ سالگی ، اکثر کودکان می توانند ۱۰ ثانیه یا بیش روی یک پا بایستند و می توانند از چنگال و قاشق استفاده کنند.

نشان دادن برخی از علائم ذیل می تواند به این معنی باشد که کودک شما در برخی از عملکردهای کوچک یا بزرگ حرکتی تأخیر دارد:

بدن و اندام شل

دست و پاهای سفت

حرکت محدود در دستها و پاها

ناتوانی در نشستن بدون حمایت تا ۹ ماهگی

عدم تسلط بر رفلکس های غیر ارادی ارادی

عدم توانایی تحمل وزن روی پاها و ایستادن در حدود ۱ سالگی

زمین خوردن خارج از حد معمول همیشه نگران کننده نیست ، ولی ارزش دارد فرزندتان بوسیله دکتر ارزیابی شود.

تأخیر در گفتار و زبان:

براساس گزارش موسسه ملی شنوایی و سایر اختلالات ارتباطی ، فعال ترین وقت برای یادگیری گفتار و زبان ۳ سال ابتدا زندگی میباشد ، زیرا مغز رشد میکند و بالغ میشود.

روند یادگیری زبان از زمانی آغاز میشود که نوزاد با گریه گرسنگی را برقرار میکند. در ۶ ماهگی ، بیش نوزادان می توانند صداهای زبان اصلی و مادری خود را تشخیص بدهند.

در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی ، نوزادان میبایست بتوانند دو یا سه کلمه ساده بگویند ، حتی اگر واضح نباشد. بیش کودکان نوپا تا ۱۸ ماهگی می توانند چندین کلمه بگویند. هنگامی این کودکان به ۳ سالگی می رسند ، می توانند با جملات مختصر صحبت کنند.

تأخیر گفتار و زبان یکسان نیستند. صحبت نمودن برای درست کردن صدا نیاز به هماهنگی عضلانی دستگاه صوتی ، زبان ، لبها و فک دارد. تأخیر در گفتار زمانی اتفاق می افتد که کودکان کلماتی که برای سنشان انتظار می رود را به زبان نمی آورند .

تأخیر زبان زمانی اتفاق می افتد که کودکان در درک سخنان دیگران مشکل دارند یا نمی تواند افکار خود را بیان بکند. زبان شامل گفتن ، اشاره و نوشتن میباشد.

تشخیص بین تأخیر گفتاری و زبانی در کودکان خردسال دشوار میباشد. کودکی که چیزها را می فهمد و می تواند نیازهای خود را بیان بکند (شاید با اشاره ) ولی آنقدر کلمات که صحبت نمی بکند امکان دارد یک تاخیر گفتاری منزوی داشته باشد.

شنوایی ضعیف می تواند باعث تاخیر در گفتار و زبان شود ، بنابراین دکتر معمولاً در هنگام تشخیص آزمایش شنوایی را انجام میدهد. کودکان با تأخیر گفتاری و زبانی اغلب به یک آسیب شناس گفتار درمانی ارجاع میشوند. مداخله زود هنگام می تواند یاری بزرگی برای درمان تاخیر رشد باشد.

تاخیر رشد در کودکان

اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم ( ASD) اصطلاحی میباشد که برای توصیف چندین مشکل در رشد اعصاب استفاده میشود. افراد اوتیستیک امکان دارد متفاوت از افراد معمولی ، فکر کنند ، حرکت کنند ، ارتباط برقرار کرده و پردازش کنند.

اوتیسم معمولاً در اوایل کودکی تشخیص داده میشود و شامل تاخیر قابل توجهی در رشد زبان و اجتماعی میباشد. آكادمی اطفال آمریكا توصیه می كند كه با استفاده از ابزار غربالگری استاندارد ، همه كودكان از پیشنهاد علائم اوتیسم در ۱۸ و ۲۴ ماهگی غربالگری شوند.

علائم گاهی اوقات در اوایل آشکار میباشد ، ولی تا رسیدن کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی امکان دارد مورد توجه قرار نگیرد. علائم و نشانه های ASD متفاوت میباشد ، ولی معمولاً شامل تأخیر در گفتار و مهارت های زبانی و چالش های برقراری ارتباط و تعامل با دیگران میباشد. هر فرد اوتیستیک منحصر به فرد میباشد ، بنابراین علائم و نحوه تجربه افراد زیاد متفاوت میباشد.

 

برخی از علائم عبارتند از:

با شنیدن نام خود پاسخگو نیستند

از نوازش یا بازی با دیگران بدش می آید

عدم تنوع در حالت چهره

ناتوانی در صحبت نمودن یا مشکل در صحبت نمودن ، انجام مکالمه یا به خاطر سپردن کلمات و جملات

حرکات تکراری

رشد عادتهای خاص

مشکلات هماهنگی اعضای بدن

هیچ درمانی برای اوتیسم وجود ندارد ، ولی روشهای درمانی و روشهای دیگر می توانند به شما ابزارهای کمکی برای برقراری ارتباط ، از بین بردن استرس و در بعضی موارد برای مدیریت کارهای روزمره به کودک ارائه بدهند .

علل تاخیر در رشد کودکان

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، حدود ۱۷ درصد کودکان ۳ تا ۱۷ ساله دارای یک یا چند ناتوانی در رشد هستند. بیش ناتوانی های رشدی پیش از تولد کودک اتفاق می افتد ، ولی برخی از آنان امکان دارد پس از تولد به دلیل عفونت ، آسیب دیدگی یا عوامل دیگر رخ دهد.

دلایل تأخیر در رشد امکان دارد دشوار باشد ، و موارد مختلفی می توانند در آن نقش داشته باشند. برخی از بیماری ها منشأ ژنتیکی دارند ، همچون سندرم داون. عفونت یا سایر عوارض در دوران بارداری و زایمان و هم چنین زایمان زودرس هم می تواند باعث تاخیر در رشد شود.

تاخیر رشد می تواند علامت سایر بیماری های زمینه ای پزشکی باشد ، از جمله:

اختلالات طیف اوتیسم (ASD)

فلج مغزی

سندرم لاندو کلفنر

میوپاتی ، از جمله دیستروفی عضلانی

اختلالات ژنتیکی ، همچون سندرم داون و سندرم X شکننده

به یاد داشته باشید که کودکان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند ، بنابراین امکان دارد آنچه که شما به عنوان تاخیر رشد به آن فکر می نمایید برای فرزند شما طبیعی باشد. با این حالا ، اگر نگران هستید ، مهم میباشد که کودک خود را بوسیله متخصصان ارزیابی نمایید.

کودکان در سن مدرسه که با تاخیر رشد تشخیص داده میشوند ، امکان دارد واجد شرایط خدمات ویژه باشند. این خدمات با توجه به نیاز و جا متفاوت هستند.

تاخیر رشد در کودکان

برای اطلاع از خدمات موجود ، با دکتر و منطقه مدرسه خود مشورت نمایید. آموزش های تخصصی ، به ویژه وقتی که زودهنگام آغاز میشود ، می تواند به پیشرفت کودک شما و پیشرفت بیش در مدرسه یاری بکند.

درمان مشکل تاخیر در رشد براساس نوع مشکل متفاوت میباشد . برخی از درمان ها شامل فیزیوتراپی برای یاری به تاخیر در مهارت حرکتی و درمان رفتاری و آموزشی برای یاری به ASD و سایر تأخیرها مفید میباشد.

در برخی موارد ، امکان دارد داروهایی تجویز شود. ارزیابی و تشخیص بوسیله دکتر متخصص اطفال برای تهیه یک برنامه درمانی ویژه کودک شما زیاد مهم میباشد.

بنابراین بسیاری از عوامل ژنتیکی و محیطی در رشد کودک شکل می گیرند و می توانند باعث تاخیر رشد شوند. حتی زنانی که بارداری سالم و مراقبت های متناسب در حین و بعد از بارداری دارند ، امکان دارد بچه هایی با تأخیر در رشد داشته باشند.

اگرچه به سختی میتوان دلایل تاخیر را تشخیص داد ، ولی درمان ها و خدمات پشتیبانی بسیاری برای یاری به آنان وجود دارد. هرچه زودتر مشکل تاخیر در رشد را تشخیص بدهید ، برای رشد کودک شما در بزرگسالی بهتر میباشد.

مرکز خدمات پرستاری در منزل همراه شما با سال ها فعالیت و تجربه بهترین شناخت را از نیاز های شما در پرستار کودک در منزل ، پرستار بیمار در منزل، پرستار سالمند در منزل و… دست یافته است. اگر به پرستاری کودک در منزل یا پرستاری سالمند در منزل و پرستاری بیمار در منزل نیازمندید؛ از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

مطالب مرتبط : 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *