جلوگیری از عوارض خانه نشینی در سالمندان

جلوگیری از عوارض خانه نشینی در سالمندان : عوارض خانه نشینی در سالمندان مبحثی می باشد که می خواهیم با کمک کارشناسان  سلامت راجعب این موضوع بحث کنیم . همانطور که می دایند سالمندی یک پدیده ی طبیعی می باشد که همه افراد باید این دوران را طی نمایند .

بررسی راههای جلوگیری از عوارض خانه نشینی در سالمندان

معمولا در ذهن ما جا افتاده می باشد که بعد از دوران بازنشستگی انسان وارد دوران سالمندی می شود. انسان وقتی به دوران سالمندی پا می گذارد دچار تغییرات فیزیولوژیک می شود. معمولا روند این تغییرات فیزیولوژیکی در انسانها متفاوت می باشد . به فرض مثال فردی زودتر دچار این تغییرات می شود افرادی هستند که این تغییرات در آنها دیرتر اثر می کند .

ما در این مقاله می خواهیم در مورد عوارض خانه نشینی که یکی از عمده ترین دلایل این تغییرات می باشد .

عوارض خانه نشینی در سالمندان :

عوارض خانه نشینی در سالمندان فراوان خطرناک می باشد و خانه نشینی تهدیدی بزرگ برای سالمندان می باشد سالمندانی که بیشتر اوقات خود را در خانه هستند دچار مشکلاتی مانند افسردگی ، سوء تغذیه ، مشکلات مفصلی ، ناامیدی، بی خوابی و … می شوند . در زیر نمونه ایی از این مشکلات را برای شما به طور مختصر توضیح می دهیم .

جلوگیری از عوارض خانه نشینی در سالمندان

سوء تغذیه : سالمندانی که خانه نشینی هستند دچار مشکل در تهیه و درست کردن غذا می شوند همچنین کم تحرکی آنها باعث می شود سوخت و ساز بدن کم شده و اشتهای آنها از بین میرود که این باعث می شود به مرور زمان سالمند دچار سوء تغذیه شود . البته داشتن پرستاری برای نگهداری سالمند در منزل می تواند تا حدودی این مشکل را حل کند .

چون پرستار منزل می تواند با تهیه و درست کردن غذاهای متنوع و دادن آن به سالمند باعث جلوگیری کردن از سوء تغذیه سالمند شود.

افسردگی : یکی دیگر از عوارض خانه نشینی می توان به افسردگی اشاره کرد . وقتی سالمند تنها می باشد و با دیگران رابطه ای ندارد باعث کاهش روحیه او می شود و این کاهش روحیه باعث بوجود آمدن افسردگی در فرد می شود . حتی در مواقعی افسردگی باعث خودکشی فرد می شود . اگرافسردگی به موقع درمان شود باعث جلوگیری از بیماری های سالمند می شود.

مشکلات مفصلی : کم تحرکی در سالمندان خانه نشین باعث کاهش قدرت عضلات بدن مخصوصا عضلات پا می شود و این باعث کاهش انعطاف اعضای بدن و خشک شدن مفصل ها می شود . افرادی که در منزل وظیفه ی مراقبت از سالمند را دارند حتما سالمند را تشویق به نرمش و پیاده روی نمایند .

عوارض خانه نشینی در سالمندان در بالا رفتن وزن :

در بالا اشاراتی به عوارض خانه نشینی در سالمندان داشتیم اما یکی دیگر از این عوارض بالا رفتن وزن سالمند می باشد . وقتی یک سالمند کم تحرک باشد و رژیم غذایی را رعایت نکند باعث چاقی او می شود و به دنبال چاقی مشکلات دیگری هم سالمند دچار آن می شود . پس توصیه می شود به نکات هم توجه لازم داشته باشند.

سعی کنند از غذاهای کم حجم ولی پر انرژی استفاده نمایند.
سعی کنند از مواد شیرین و چربی دار کمتر استفاده کنند .
به هیچ عنوان بعد از میل کردن غذا ، نخوابند
سعی کنند شبها به جای شام از میوه ها و سبزیجات استفاده نمایند.

جلوگیری از عوارض خانه نشینی در سالمندان

توصیه های لازم برای دوری از خانه نشین شدن سالمندان :

همانگونه که در بالا اشاره کردیم عوارض خانه نشینی در سالمندان فراوان خطرناک می باشد . اطرافیان سالمندان حتما برای جلوگیری از خانه نشینی سالمند تدابیری بیاندیشند. در زیر کارشناسان موسسه آتیه پرستاران سلامت توصیه هایی به شما عزیزان کرده اند که حتما به این نکات دقت نمایید.

بردن سالمند به بیرون از منزل . سعی کنید هر طور شده سالمند خود را برای تفریح و پیاده روی به بیرون از منزل ببرند
وقتی به مهمانی می روید حتما سعی کنید سالمند را همراه خود ببرید.
برای خریدهای منزل سعی کنید سالمند را هم همراه خود ببرید.
سعی کنید محیطی شاد را برای سالمند خود فراهم کنید.
درصورتی که به دلیل مشغله ی کاری نمی توانید موارد بالا را برای سالمند خود انجام دهید حتما با استخدام پرستار سالمند در منزل این مشکل را حل نمایید.

مطالب مرتبط :

موارد استفاده اینتوبه وخطرات آن

شوک و انواع مختلف آن 

بهترین روش ها برای درمان زخم بستر 

 

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *