خونریزی دستگاه گوارش

خونریزی دستگاه گوارش :خونریزی دستگاه گوارش یکی از علائمی میباشد که به همراه اختلالات دستگاه گوارش ظاهر می‌شود. در این حالت، معمولا در مدفوع یا استفراغ مریض خون ظاهر می‌شود، منتهی در بسیاری از موارد این خون با چشمان افراد قابل تشخیص نیست. بنابرین این موضوع می‌تواند سبب سیاه یا قیرگون شدن مدفوع فرد شود.

خونریزی دستگاه گوارشی اغلب بیماران را به وحشت و ترس انداخته که این روز ها میان خانم ها و آقایان زیاد شایع شده میباشد. دلایل ابتلا به این مشکل در افراد متفاوت میباشد و نیاز به بررسی های پیشرفته دارد. تمامی اشخاصی ه با علائم این بیماری مواجه میشوند میبایست آن را جدی گرفته و در اقدام برایدرمان سهل انگاری نکنند.

چه عواملی سبب خونریزی گوارشی می شود؟

شایع ترین علت خونریزی فوقانی دستگاه گوارش زخم معده یا زخم در دوازدهه میباشد. علل و عوامل خطر خونریزی گوارشی به واسطه جا آنان در دستگاه گوارش، به فوقانی یا تحتانی طبقه بندی میشوند.علل خونریزی فوقانی گوارشی عبارتند از:

زخم معده.
گاستریت (خونریزی در معده).
التهاب مری.
سرطان.
التهاب پوشش دستگاه گوارش ناشی از مواد خوراکی.

خونریزی دستگاه گوارش

خونریزی دستگاه گوارش

شایع ترین علل و عوامل خطر برای خونریزی تحتانی گوارشی عبارتند از:

بیماری دیورتیکولیت (التهاب دیواره روده).
سرطان های دستگاه گوارش.
بیماری روده التهابی (IBD، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو).
اسهال عفونی.
پولیپ ها.
بواسیر.
شقاق مقعد.

علائم خونریزی دستگاه گوارش

عبور خون خرمائی و یا قرمز روشن: این خون بیش در مدفوع نفر ظاهر میشود.

خونریزی داخلی گوارش: تشخیص این خونریزی معمولا با انجام دادن آزمایش میباشد.

استفراغ خون روشن: این عارضه نشانه دهنده خون ریزی در بخش قسمت فوقانی دستگاه گوارش میباشد.

مدفوع تیره و بدبو: به مدفوع تیره ملنا می گویند، این عارضه به مدت چهارده ساعت باعث خون ریزی دستگاه گوارش میشود.

کم خونی و یا علائم از دست دادن خون: سیاهی رفتن چشم ها، درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس و سنکوپ از علائم این خونریزی می باشند.

خون ریزی بخش های بالایی دستگاه گوارشی

زخم گوارشی: این موضوع شایع ترین علت خونریزی بخش های بالایی دستگاه گوارشی میباشد. زخم گوارشی، جراحت هایی هستند که بر روی مسیر معده و بخش بالایی روده کوچک درست کردن میشوند. اسید معده ی، حاصل از باکتری یا استفاده از داروهای ضد التهاب، به این مسیر آسیب وارد میکند. این موضوع موجب درست کردن زخم های گوارشی در این مسیر میشود.

پارگی در مسیر لوله ای که گلو را به معده وصل میکند (مری): این مشکل با عنوان سندرم مالوری-ویس شناخته میشود. که می تواند خونریزی زیادی درست کردن بکند. این بیماری در کسانی شایع میباشد که الکل زیادی مصرف می کنند.

وریدهای بزرگ شده و غیرعادی در مری (واریس های مری): این بیماری در کسانی رخ میدهد که بیماری حاد کبدی دارند.
التهاب مری: التهاب در مری به طور معمول به واسطه بیماری رفلاکس معده (GERD) درست کردن میشود.

علت خونریزی بخش های پایینی دستگاه گوارشی

بیماری دیورتیکولار: این بیماری به واسطه درست کردن کیسه های کوچک و متورم در دستگاه گوارش (دیورتیکولوز) درست کردن میشود. اگر یکی یا چند مورد از کیسه ها، ملتهب یا عفونی شوند، این بیماری دیورتیکولیتیز نامیده میشود.

بیماری التهابی روده (IBD): بیماری التهابی روده شامل بیماری کولیت زخمی (که موجب درست کردن التهاب زخم در مقعد و روده می شود)، مریض کرون و التهاب مسیر دستگاه گوارشی میشود.

تومورها: تومورهای غیرسرطانی (خوش خیم) و سرطانی مری، معده، روده یا مقعد می توانند موجب تضعیف مسیر دستگاه گوارشی و درست کردن خونریزی شوند.

پولیپ روده: توده های کوچکی از سلول های که بر روی مسیر روده درست کردن می شوند می توانند موجب خونریزی شوند. بیش این پلیپ ها بی خطر هستند، منتها بعضی از این موارد می توانند سرطانی باشند یا در گونه عدم توجه امکان دارد سرطانی شوند.

هموروئیدها: هموروئیدها، وریدهای متورمی هستند که در مقعد یا راست روده درست کردن میشوند و ماهیتی مشابه با رگ های واریس دارند.

شقاق یا فیشر مقعدی: این بیماری به شکاف های کوچکی گفته میشود که در بافت مسیر مقعد درست کردن میشود.

پروکتیت : التهاب مسیر مقعد میباشد که می تواند موجب درست کردن خونریزی مقعدی شود.

مشکلات ناشی از خونریزی دستگاه گوارش

شوک
خونریزی
مرگ

خونریزی گوارشی چطور درمان می شود؟

اکثر موارد خونریزی را میتوان درمان نمود. برنامه درمان شما، بستگی به عامل خونریزی دارد. شما امکان دارد آندوسکوپی را انجام بدهید. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فوقانی شما خونریزی داشته باشد، امکان دارد دکتر بتواند با تزریق دارو به طور مستقیم به محل مشکل، با استفاده از آندوسکوپ جهت هدایت سوزن، آن را کنترل بکند.

۱ دکتر هم چنین می تواند از گرما لیزر برای درمان ناحیه ای که خونریزی و بافت اطراف آن را از راه آندوسکوپ انجام میدهد استفاده بکند.گاهی اوقات شما نیاز به عمل جراحی دارید.اگر خونریزی گوارشی زیاد فعال یا شدید باشد، امکان دارد نیاز به بستری داشته باشد. اگر خونریزی ادامه یابد، علیرغم پایان تکنیک های درمانی که در بالا ذکر شد، امکان دارد جراحی بعنوان آخرین راهکار مورد نیاز باشد.

نتیجه درمان خونریزی های گوارشی تا حد زیادی بستگی به عوامل بیشماری از جمله:

-علت و محل خونریزی.
-میزان خونریزی وقتی که فرد به دکتر مراجعه میکند.
-مشکلات و شرایط سلامت قبلی.
-۱ رژیم غذایی متناسب را حفظ نمایید و داروهای تجویز شده را به عنوان دارو مصرف نمایید.
-مراجعه به دکتر به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت درمان.
-خونریزی گوارشی

خونریزی دستگاه گوارش

خونریزی دستگاه گوارش

در اثر خونریزی گوارشی، چه مواردی بوسیله دکتر چک می شود؟

زمانیکه افراد با خونریزی دستگاه گوارشی مواجه میشوند و یا در گونه مواجهه با علائمی همچون خون در مدفوع، داشتن درد حین تخلیه مدفوع و .. وبه برترین فوق تخصص گوارش مراجعه می کنند، دکتر موارد خاصی را مورد بررسی قرار میدهد. ابتدایی ترین روش برای تشخیص بیماری، آزمایش مدفوع میباشد که برای بررسی وجود خون انجام میشود.

در مواردی حتی کم خونی امکان دارد که عاملی برای درست کردن این مشکلات باشد که میبایست با آژمایش خون مورد بررسی قرار گیرد. پس از این که آزمایشات مورد بررسی قرار گرفت و وسعت خونریزی مشخص شد و پس از این که دکتر گوارش مطمعن شد که این خونریزی ها مربوط به دستگاه گوارش هستند، معمولا آندوسکوپی تجویز میکند.

با استفاده از روش آندوسکوپی و ابزار های نازک و انعطاف پذیر، مجاری گوارشی را مشاهده و در گونه لزوم با استفاده از بیوپسی نمونه گیری ضروری را انجام می بدهند. رادیوگرافی، آنژیوگرافی و اسکن با رادیونوکلوئید ها هم روش هایی هستند که جهت مشاهده و بررسی های بیش می توانند از سوی دکتر انجام شوند.

درمان خانگی برای خونریزی گوارشی

برای خونریزی دستگاه گوارشی هیچ درمان خانگی وجود ندارد زیرا این بیماری نشانه ۱ مشکل خطرناک و جدی میباشد که میبایست حتما مورد بررسی پزشک گوارش پسندیده قرار گیرد. اغلب مشکلاتی نظیر بواسیر یا شقاق با برنامه غذایی متناسب قابل کنترل هستند ولی در صورتی که با علائم خونریزی گوارشی مواجه شدید نبایستی زمان خود را با این راهکار های قبل پا افتاده از دست دهید.

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی درواقع امکان دارد برای مجرای مری باشد یا از دهان به معده منتقل شود، و تا ابتدای روده کوچک را شامل میشود. خونریزی دتگاه تحتانی روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد را شامل میشود. نمونه گیری از اندام های دستگاه گوارش، برای تشخیص بیماری خونریزی گوارشی متفاوت بوده و هر کدام به نوبه خود زیاد مهم می باشند.

آیا خونریزی گوارشی موجب مرگ می شود؟

خونریزی دستگاه گوارشی، عوارض زیادی برای افراد به همراه دارد و میبایست سریعا درمان شود تا پیشرفت و درگیری آن مشکلات شدید برای بیماران درست کردن نکند. خونریزی خصوصا از دستگاه گوارش تحتانی موجب بی حالی شدید در افراد میشود. نمی توان به قطعیت گفت که افراد با وجود این بیماری به کاممرگ کشانده میشوند ولی میتوان ذکر نمود که اگر آن را جدی نگیرند احتمالا به این نقطه هم می رسند.

 

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *