درمان التهابات تنفسی

درمان التهابات تنفسی: اکثر بیماریها و اختلالات دستگاه تنفسی یا التهاب راههای تنفسی با علائمی همراه هستند. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی شامل سرماخوردگی هاخ گلو درد، گوش درد، عفونت سینوس ها و عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی می باشد. مهم ترین علت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را ناشی از عفونت های ویروسی می باشد .

علائم در مراحل اولیه به صورت سرفه های تک تک؛ آبریزش بینی و تب مختصر می باشد و شدت آن با سرفه های شدید و تب بالا هم همراه می شود.اگر گرفتگی بینی شدید باشد، برای باز شدن بینی می توان به شیوه ی زیر عمل کرد: حمام را کاملاً گرم و پر از بخار کنید. سپس کودک را به حمام ببرید تا آب بازی کند.

عمل، عبور هوا را در دستگاه تنفسی او، آسان میسازد و باعث سستی جسم، چرت و علاقه به خواب در کودک می شود.بینی گرفته، کودک را هنگام خواب آزار می دهد. بالش کودک را با افزودن یک ملحفه بلندتر کنید تا راحت نفس بکشد. یک قطره چکان را از آب نمک ولرم پر کنید و به تدریج به بینی کودک بچکانید. این کار او را از گرفتگی بینی راحت می کند.

درمان های خانگی موثر برای مشکلات تنفسی

برای معالجه ی التهاب راههای تنفسی ، سرفه و ذکام و مانند این ها، از شیوه ی زیر استفاده کنید:

درمان التهابات تنفسی

درمان التهابات تنفسی

۱. درمان مشکلات تنفسی با بخور دادن

تنفس بخار یکی از قدیمی ترین روش های مورد استفاده برای بهبود کیفیت تنفس و التهاب راههای تنفسی می باشد چون می تواند به طور موثر برای چندین شرایط مختلف استفاده شود. برای مثال, هنگام ابتلا به سرماخوردگی معمولی, عمل بخور دادن می تواند برای کاهش موثر گرفتگی بینی و امکان تنفس آزاد مورد استفاده قرار گیرد.

این روش, بخار همچنین به تمیز کردن مخاط های مجاری بینی و ساختارهای ریز موجود در ریه ها (کیسه های هوایی و نایچه) کمک می کند. مخاط باعث خس خس می شود و در نتیجه تنفس را سخت و دشوار می کند. مطمئن شوید که برای چند دقیقه بخور داده می شوید یا تا زمانی که متوجه راحتی قابل توجهی در عمل تنفس خود نشدید به این کار ادامه دهید.

۲- درمان مشکلات تنفسی با اکیناسه

اکیناسه یکی از گیاهان بومی آمریکای شمالی می باشد که چندین سال می باشد که مورد استفاده قرار گرفته است، اما به تازگی محبوبیت مجدد خود را به خاطر توانایی آن برای ارتقای سیستم ایمنی به دست آورده می باشد. و این دقیقاً یکی از راه هایی می باشد که به درمان بیماری های تنفسی کمک می کند.

بسیاری از مشکلات تنفسی توسط یک راه تنفسی حساس و سیستم ایمنی تحریک می شوند که منجر به التهاب بیش از حد مجاری تنفسی و جلوگیری از تنفس می شود. این فرم غنی از اکیناسه به فرونشاندن فرایندهای التهابی مزمن در شش ها کمک می کند و گزارش می شود که می تواند شدت COPD (نوع برونشیت مزمن)، آسم و آلرژی های فصلی را کاهش دهد.

علاوه بر این با توجه به این واقعیت که اکثر مردم دوست ندارند در این فصل دچار آنفلونزا شوند پیشنهاد ما این می باشد که گاهی اوقات چای اکیناسه را میل بکنید.

۳- درمان مشکلات تنفسی با آویشن

آویشن یک چاشنی غذای محبوب می باشد که می تواند طعم منحصر به فرد را به وعده های غذایی شما بدهد. با این حال، این ماده هم دارای خواص دارویی مفید می باشد که می تواند به بهبودی یک بیماری تنفسی و کمک به جلوگیری از آن ها کمک کند. مشهور می باشد که آویشن توانایی فراوان خوبی در جلوگیری از تولید مثل انواع مختلفی از میکروب ها از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را دارد.

این به این معنی می باشد که با توجه به مشکل تنفسی شما آویشن روش درمانی متفاوتی دارد، احتمالا آویشن مقداری مسکن را در روند درمان به بدن تزریق می کند. شما می توانید این گیاه را به بیشتر وعده های غذایی خود اضافه کنید، یا اگر یک رویکرد مستقیم را ترجیح می دهید می توانید روغن اسانس را انتخاب کنید.

۴- درمان مشکلات تنفسی با زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین درمان های طبیعی در انتها تاریخ بوده می باشد که برای کمک به درمان بیماری هایی مانند ورم مفاصل، سرماخوردگی معمولی و مشکلات تنفسی یا کاهش التهاب راههای تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل دارای ویژگی های خلط آور می باشد که به تمیز کردن خلط از ریه ها با فرآیند سرفه کمک می کند.

اما این تنها کاری که انجام می دهد نیست چون همچنین می تواند میزان خلط تولید شده توسط ریه ها را کاهش دهد و به شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید. علاوه بر این، زنجبیل دارای خواص ضد باکتری می باشد که می تواند به تشخیص عفونت دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند.

بهترین کاری که می توانید بکنید این می باشد که روزانه مقداری چای زنجبیل را برای یک بهبودی اساسی مصرف کنید, یا اگر ترجیح می دهید مقدار فراوان کمی عسل به آن اضافه کنید و در یک جرعه همه آن را مصرف کنید.

درمان التهابات تنفسی

درمان التهابات تنفسی

۵-درمان مشکلات تنفسی با جینکو

گرچه این گیاه به طور معمول با تقویت حافظه و قدرت مغز دارای ارتباط می باشد، اما فواید آن بدون نیاز عامل دیگری موثر می باشد. ثابت شده می باشد که استفاده از عصاره جینکو استاندارد شده برای جلوگیری از حملات آسم به دلیل سرکوب یک عامل هشدار دهنده سیستم ایمنی به عنوان فاکتور فعال کننده پلاکت، در بسیاری از بیماری های مزمن شامل کم خونی و آسم موثر می باشد.

هم چنین بر روی یک میزبان از گلبول های سفید خون مثل سلول های ماست و ائوزینوفیل هم اثر می کند که می تواند التهاب را کاهش داده و در گونه کنترل نکردن آن، منجر به بروز مشکلات تنفسی می شود. در عوض، خس خس کردن، سرفه و خلط کاهش می یابد و میزان خطر بیماری های تنفسی کاهش می یابد.

۶- درمان مشکلات تنفسی با سیر

سیر یک گیاه معمولی دیگر می باشد که می تواند به طور موثر برای درمان علائم برونشیت و حتی آسم به کار رود. روغن فرار سیر معروف به آلیسین دارای ویژگی های خلط آور می باشد که به حذف خلط از دستگاه تنفسی و بهبود ظرفیت ریه های در این فرآیند کمک می کند. هم چنین دارای خواص بازکنندگی ملایم می باشد که اگر یک بینی گرفته دارید می توانید از آن استفاده کنید.

برای شروع، می توانید از سیر در بیشتر غذاها استفاده کنید، یا اگر طعم را دوست ندارید، یک نوع مکمل عاری از بو را انتخاب کنید که شامل حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم از عصاره استاندارد شده باشد.

۷- درمان مشکلات تنفسی با عسل

عسل یک ماده معروف در دفع کنندگی و سرکوب کردن سرفه می باشد، که شامل تعدای از داروهای مقابله کننده می باشد که باعث کاهش علائم مشکلات تنفسی می شود.

همچنین عسل دارای فعالیت های طبیعی ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی می باشد که می تواند علائم برونشیت، عفونت دستگاه تنفسی و آسم را بهبود بخشد. اگر قبل از رفتن به خواب، خس خس مینمایید، کمی عسل می تواند به شما کمک کند تا راحت تر استراحت کنید.

۸- درمان مشکلات تنفسی با مرکبات

مرکبات به ویژه لیمو و پرتقال پتانسیل زیادی در درمان بیماری های مختلف تنفسی مانند آسم و برونشیت دارند. به نظر می رسد توان آن ها به دلیل حضور بیوفلاوونوید های مرکبات می باشد که حساسیت سیستم ایمنی را نسبت به آلرژن های مهم آن کاهش می دهد.

کودکانی که پایین ترین سطح ویتامین C و مرکبات را مصرف می کنند به نظر می رسد مستعد اختلالات تنفس و التهاب راههای تنفسی دوران کودکی مانند آسم می باشند. مطمئن شوید که مقدار زیادی از میوه های مرکبات را مصرف کنید چون دریافت بیش از اندازه ویتامین C به بدن آسیب نمی رساند.

درمان التهابات تنفسی

درمان التهابات تنفسی

۹-درمان مشکلات تنفسی با زردچوبه

زرد چوبه که برای قرن ها در طب سنتی به کار رفته می باشد، در غرب به خاطر فواید بسیاری که در زمینه سلامتی دارد، به سرعت در حال تبدیل به یک ماده مهم برای درمان انواع بیماری ها می باشد. مهم تر از همه به خاطر مصونیت از واکنش های سیستم ایمنی ، پتانسیل آن در کمک به درمان آسم قابل توجه می باشد.

سیستم ایمنی نقش مهمی در آسم دارد چون انواع سلول های مخصوص به التهاب در امتداد خطوط هوایی بدن را به کار می گیرد. کاهش به کار گیری این سلول ها به وسیله سیستم ایمنی، نتیجه حملات آسم را فراوان شدن می دهد، شدت آن ها را کاهش داده و یا به طور کامل آن ها را نابود می کند.

۱۰- درمان مشکلات تنفسی با نعناع

برگ های نعناع و روغن آن سال ها می باشد که از توانایی خود برای کمک به تمیز کردن مسیرهای تنفسی استفاده می کنند و به شما اجازه می دهد تا راحت تر نفس بکشید.

خواص تقویت کننده تنفسی آن می تواند به حضور منتول نسبت داده شود، که یک عامل مفید ضد التهاب راههای تنفسی می باشد، به حذف تولید رادیکال های آزاد کمک می کند و به عنوان آنتی هیستامین طبیعی برای سرکوب حملات آسم عمل می کند. کاربردهای متنوع آن، آن را برای استنشاق کاربردی می کند. با به کاربردن آن در قفسه سینه برای درمان سرماخوردگی و یا سرفه در مراحل اولیه بیماری کاربرد دارد.

۱۱- درمان مشکلات تنفسی با قهوه

قهوه یک ماده غیر منتظره می باشد که بسیاری از مردم به آن فکر می کنند، اما ۱۰۰ سال پیش قهوه یکی از بهترین داروهایی بود که که برای درمان بیماری ها کاربرد داشته می باشد. اما چگونه قهوه می تواند به درمان مشکلات تنفسی کمک کند؟ به لطف کافئین قهوه این مهم امکان پذیر می باشد، که از نظر ساختاری مربوط به ترکیب های دیگر می باشد.

برای درمان آسم به کار می روند و به طور جمعی به عنوان متیل گزانتین شناخته می شوند. کافئین و ترکیبات دیگر به عنوان برونکودیلاتور ها شناخته می شوند، چون به گسترش مجاری هوایی کمک می کنند و عملکرد ریه های بهبود یافته را ممکن می سازند. مهم می باشد توجه داشته باشید که قهوه نباید به عنوان یک درمان زودهنگام در زمان یک حمله آسمی تلقی شود.

اما می تواند به صورت روزانه به عنوان یک نوع عامل پیشگیرانه مورد استفاده قرار گیرد.اگر از آسم ملایم قوی ، آلرژی های فصلی، گرفتگی های بینی موقتی و یا آبریزش بینی رنج می برید، هزاران درمان طبیعی وجود دارد که می توانید در خانه خود آن ها را به کار گیرید که فراوان موثر هم هستند.

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *