درمان زخم بستر در منزل

دلایل از بین رفتن حس بویایی و چشایی در بیماری کرونا : از بین رفتن حس بویایی smell loss و حس چشایی به غیر از علائم تنفسی همچون سرفه و تنگی نفس به عنوان یکی از علائم ابتدایی کرونا مطرح میشود . بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا ، می تواند علائم مختلفی داشته باشد. غالباً ، انواع علائم و شدت آنان در افراد مختلف متفاوت میباشد.

کرونا و از بین رفتن حس بویایی
آیا از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم اولیه COVID-19 است؟

غیرمعمول نیست که عفونت های تنفسی فوقانی همچون سرماخوردگی یا آنفولانزا بر روی حس بویایی و چشایی ما تأثیر بگذارند. در حقیقت ، تخمین زده شده میباشد که از دست دادن بویایی موقتی در بیشتر از ۶۰ درصد سرماخوردگی و عفونت های سینوسی اتفاق می افتد.

حس چشایی و بویایی ارتباط تنگاتنگی دارند. در حقیقت ، از دست دادن بویایی می تواند حس چشایی را زیاد تحت تأثیر قرار دهد. تخمین زده میشود که ۹۵ درصد مواقع از بین رفتن حس چشایی ، با کاهش حس بویایی همراه میباشد.

 

از دست دادن حس بویایی می تواند به طور ناگهانی در مبتلایان به COVID-19 اتفاق بیفتد و غالباً با از بین رفتن حس چشایی همراه میباشد. هم چنین ، با COVID-19 ، این علائم امکان دارد بدون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی رخ دهد.

این احتمال وجود دارد که از دست دادن بو یا چشایی یکی از علائم اولیه COVID-19 باشد. بررسی ۱۱۵۰۵ مریض COVID-19 و ارزیابی آنان نشان داده میباشد ، از دست دادن حس بویایی و چشایی اغلب پیش از علائم دیگر COVID-19 اتفاق می افتد.

به طور خاص ، از دست دادن بویایی امکان دارد ۱ شاخص بالقوه از ۱ مورد خفیف COVID-19 باشد. ۱ منبع معتبر از اوایل ابتلا به بیماری همه گیر نشان داد که از دست دادن بویایی معمولا در کسانی رخ میدهد که به طور سرپایی درمان میشوند یعنی نیاز به بستری شدن ندارند .
آیا COVID-19 باعث از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما می شود؟

هنوز دقیقاً مشخص نیست که چطور از دست دادن بویایی با COVID-19 اتفاق می افتد ، ولی نظریه هایی وجود دارد.

SARS-CoV-2 ، ویروس کرونا که عامل COVID-19 میباشد ، به پروتئینی به نام ACE2 متصل میشود که در سطح سلولهای میزبان بالقوه یافت میشود. ACE2 به وفور در سلولهای موجود در بینی و دهان شما وجود دارد.

امکان دارد ویروس مستقیماً به سلولهای عصبی دارای ارتباط با حس بویایی و چشایی شما حمله بکند. با این حالا ، مطالعه اخیر در مجله Science Advances در مورد این ایده تردید کرده میباشد.

محققان موفق به یافتن ACE2 روی سلولهای عصبی که رایحه ها را تشخیص می بدهند نبودند. در عوض ، آنان ACE2 را روی سلولهایی یافتند که این سلولهای عصبی را احاطه کرده و از آنان پشتیبانی می کنند. این احتمال وجود دارد که عفونت این سلولها منجر به التهاب یا صدمه شود که در نتیجه بر توانایی بویایی شما تأثیر می گذارد.

در مورد این که COVID-19 به طور خاص بر حس چشایی تأثیر می گذارد تحقیقات کمتری انجام شده میباشد. از آن جا که از دست دادن بویایی و از دست دادن چشایی اغلب با هم اتفاق می افتد ، در حالا حاضر محققان معتقد هستند که ، احتمالاً افراد مبتلا به COVID-19 در نتیجه از دست دادن حس بویایی ، حس چشایی را هم از دست می بدهند.

از بین رفتن حس بویایی و بیماریهای دارای ارتباط با آن
این عارضه چقدر شایع است؟

مقدار شیوع گزارش شده در مطالعات مختلف زیاد متفاوت میباشد. مطالعه اخیر منتشر شده در Mayo Clinic Proceedings به بررسی چگونگی از دست رفتن بویایی در COVID-19 می پردازد. محققان نتایج ۲۴ مطالعه را که داده های بیشتر از ۸۰۰۰ شخص مبتلا به COVID-19 میباشد را بررسی کردند. آنان موارد ذیل را پیدا کردند:

میزان شیوع گزارش شده برای کاهش بویایی از سه.دو درصد تا ۹۸٫سه درصد متغیر میباشد. میانگین شیوع از دست دادن بو در حدود ۴۱ درصد محاسبه شده میباشد .

نرخ شیوع گزارش شده برای از دست دادن چشایی بین شش.شش تا ۶۲٫هفت درصد گزارش شده میباشد. میانگین شیوع از دست دادن چشایی حدود ۳۸٫دو درصد محاسبه شده میباشد .

از دست رفتن حس بویایی و چشایی در سنین بالاتر کمتر شیوع دارد .هیچ تفاوتی در شیوع هر ۱ از علائم در مردان ، در مقابل زنان مشاهده نشد. با این حالا ، مطالعات دیگر نشان داده میباشد که از دست دادن بویایی و چشایی بیش در زنان اتفاق می افتد.

چطور حس بویایی و چشایی خود را بسنجیم

آیا نگران این هستید که امکان دارد حس بویایی یا چشایی خود را از دست بدهید؟ در این گونه ، میتوانید از وسایل معمول خانه برای آزمایش این حس استفاده نمایید.
تست بویایی و چشایی

چیزی را پیدا نمایید که بوی قوی و مشخصی داشته باشد. مواد غذایی امکان دارد در این جا گزینه خوبی باشد همچون دانه های قهوه ، دارچین یا سیر تازه. هم چنین میتوانید از موارد غیر غذایی همچون پودر بچه یا شمع معطر استفاده نمایید.

چشیدن غذاهایی را با خصوصیات و طعم متفاوت پیدا نمایید. مثلا مواردی همچون شکلات (شیرین) ، مرکبات (ترش) ، قهوه (تلخ) و چوب شور (شور).

اگر متوجه شدید که در انتخاب رایحه یا طعم و مزه های موارد انتخابی خود مشکل دارید ، امکان دارد دچار از دست رفتن حس بویایی یا حس چشایی شده باشید .اگر این علائم به طور ناگهانی درست کردن شود ، می تواند شاخص اولیه COVID-19 باشد.
COVID-19 چه مدت بر حس بویایی یا چشایی تأثیر می گذارد؟

به پیشنهاد می رسد از دست دادن بویایی یا چشایی به دلیل COVID-19 در مقایسه با سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کمی بیش ادامه دارد. به عنوان مثال ، از دست دادن این حواس به دلیل سرماخوردگی به طور معمول سه تا هفت روز طول می کشد.

گزارشی از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC) ) مدت وقت علائم را در ۲۷۴ بزرگسال که دارای علائم خفیف COVID-19 بودند ارزیابی نمود. متوسط ​​مدت وقت از دست دادن بویایی هشت روز گزارش شده میباشد.

طبق مطالعات انجام شده در این زمینه ، از دست دادن بویایی و چشایی به شدت با یکدیگر ارتباط داشتند که به طور متوسط ​​۸/۹ روز ادامه داشت. برای ۹۸ درصد افراد ، این علائم طی ۲۸ روز برطرف میشود.
میبایست به چه علائم دیگری دقت داشته باشیم؟

علاوه بر از دست دادن بویایی و حس چشایی ، چندین علائم دیگر هم وجود دارد که با COVID-19 میبایست در پیشنهاد گرفته شوند. برخی از علائم رایج عبارتند از:

تب

سرفه نمودن

خستگی

تنگی نفس

لرز

درد ها

سردرد

گلو درد

آبریزش بینی یا گرفتگی بینی

علائم گوارشی ، همچون اسهال ، حالت تهوع و استفراغ

اگر فکر می نمایید امکان دارد به COVID-19 مبتلا باشید ، در خانه بمانید و تلاش نمایید خود را از دیگران جدا نمایید.

از بین رفتن حس بویایی و نحوه تشخیص آن
چه موقع نیاز به مراقبت های پزشکی داریم؟

بیش اوقات موارد خفیف COVID-19 در خانه قابل درمان میباشد. با این حالا ، در برخی موارد بیماری می تواند جدی تر شود. این احتمال در سالمندان و در کسانی که بیماریهای زمینه ای خاصی دارند مانند:

دیابت

چاقی

بیماری انسداد مزمن ریوی ( COPD )

بیماری قلبی

در گونه مشاهده موارد ذیل فوراً به مراقبت های پزشکی اضطراری مراجعه نمایید

تنفس دشوار

درد یا فشار قفسه سینه که از بین نمی رود

لب ها ، گونه یا ناخن های انگشت که به رنگ آبی هستند

گیجی

مشکل بیدار ماندن یا مشکل بیدار شدن از خواب
چه عوامل دیگری می تواند باعث شود تا حس چشایی یا حس بویایی خود را از دست دهید؟

علاوه بر COVID-19 ، عوامل زیاد دیگری هم وجود دارد که باعث از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما میشود. این موارد می تواند شامل موارد ذیل باشد:

سیگار کشیدن

سایر عفونت های دستگاه تنفس فوقانی ، همچون سرماخوردگی ، آنفولانزا یا عفونت های سینوسی

آلرژی

پولیپ بینی

آسیب به سر

شرایط عصبی ، از جمله بیماری پارکینسون ، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری آلزایمر

داروها ، همچون برخی از انواع داروهای فشار خون ، آنتی بیوتیک ها یا آنتی هیستامین ها

تغییرات هورمونی به دلیل شرایطی همچون کم کاری تیروئید یا سندرم کوشینگ

از بین رفتن حس بویایی و عفونت دستگاه تنفسی

جراحی هایی که روی دهان ، بینی یا گلو تأثیر می گذارند ، همچون جراحی سینوس یا برداشتن دندان عقل

پرتودرمانی برای سرطان های سر یا گردن

تومور در سر و گردن

قرار گرفتن در معرض برخی از انواع مواد شیمیایی یا حلال ها

 

تیم بزرگ خدمات پرستار در منزل همراه شما در کنار شماست و شما را یاری میرساند.

 

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *