رادیولوژی در منزل

رادیولوژی در خانه : این نوع رادیولوژی برای آن دسته ازافرادی نظر می‌شود که توانایی مراجعه به مراکز عکسبرداری را ندارند . برای این گروه از افراد نظر ما رادیولوژی در منزل یا همان رادیولوژی پرتابل می‌باشد که این امکان را به شمامیدهد در همان مکان یا محیطی که قراردارید عکسبرداری انجام شود.

بیمارانی که برایشان جا به جایی ضرر دارد یابا درد زیاد فراوان همراه می‌باشد می‌توانند برای تصویر برداری از نقاط درگیر شده با تایید دکتر درخواست عکسبرداری پرتاپل را دهند و تیم تصویر برداری به بالین مریض ارجاع شود. تمامی دستگاه‌هایی که در سیستم تصویر برداری در منزل وجود دارد از کیفیت و وضوح بالا و دقیق به همچون دستگاه‌های پر قدرت بیمارستان و یا مراکز تصویر برداری برخوردار هستند.

تکنولوژی اشعه ایکس از پرتو هایی با سطح انرژی بالا بهره میبرد که می‌تواند از بافت‌های های بدنی عبور بکند و تصاویری را برای تشخیص بیماری و یا محل آسیب دیدگی مشخص و آشکار بسازد.

 

این نوع رادیولوژی مناسب برای افراد :

۱- افراد سالخورده و یا سالمند
۲- بیماران با عدم قابلیت حرکتی
۳- کسانی که دچار عارضه‌های قلبی یا سکته‌های مغزی شده اند
۴- کسانی که دچار آسیب دیدگی‌های مغزی نخاعی هستند
۵- در وقت آلودگی هوا برای بیمارانی که مستعد و یا درگیر با بیماری آسم هستند.
۶- بیمارانی که در منزل بستری و دارای وزنه ( traction ) هستند.

رادیولوژی در منزل با بهره گیری از دستگاه‌های رادیولوژی و فلورسکوپی به طور کامل دیجیتال ،همراه دستگاه‌های پرتابل رادیوگرافی ساده و تخصصی تر در این زمینه ( یعنی بصورت رنگی ) با حداقل دوز اشعه و یا کیفیت‌های بیش بصورت دیجیتال را فراهم می‌کند.

بررسی‌های اختصاصی از مری و معده ، روده ی باریک ، کلیه و مجاری ادراری ، مثانه، روده ی بزرگ ، رحم و لوله‌های رحمی و تخمدان ها، میلوگرافی، آرتروگرافی، نفرستوگرافی، یورتروگرافی، تحت هدایت فلوروسکوپی دیجیتال از جمله روش‌های اختصاصی می‌باشد که بوسیله گروهای خدمات درمانی انجام میپذیرد.

دستگاه رادیولوژی

دستگاه رادیولوژی از تیوب یا محفظه‌های اشعه ایی شکل تشکیل شده که در این دستگاه یک جفت الکترود‌های آند و کاتد وجود دارد.
انرژی بالای اشعه پرتو ایکس تنها می‌تواند بوسیله بافت بدنی با تراکم بالا شبیه استخوان جذب شود، در هنگام رادیوگرافی فیلم در پشت مریض قرار گرفته و مریض بین فیلم و اشعه ایکس قرار میگیرد.(رادیولوژی در خانه)

بوسیله کالیماتور ناحیه تابش اشعه بر روی بدن مریض مشخص شده و اشعه از بدن عبور داده می‌شود و فوتون‌ها به فیلم برخورد می کنند ،این اتفاق منجر به واکنش شیمیایی در نواحیی که مورد تابش قرار گرفته اند می‌شود و نواحی سیاه رنگی را بر روی فیلم به وجود می آورند . همچنین انرژی جذب شده بوسیله استخوان‌ها نواحی سفید رنگی را روی فیلم ترسیم می‌کند .

این عملیات رادیوگرافی نامیده می‌شود که به اشعه ایکس نسبت داده می‌شود .

کاتد الکترودی می‌باشد که انرژی الکتریک را با جریان زیاد بالایی آزاد می‌کند و وقتی که آغاز به انفجار‌های الکترون می‌کند انرژی از آن آزاد و حاصل می‌شود که این انرژی رها شده در کاتد در سمت مقابل بوسیله آند دریافت می گردد.

آند هم یک نوع الکترودی می‌باشد که بصورت یک صفحه ساخته شده می‌باشد واز جنس تنگستن می‌باشد ( از مهم‌ترین ویژگی‌های جنس تنگستن جذب نمودن الکترون‌ها می‌باشد )، قسمت خارجی تیوب‌ها از جنس سرب می‌باشد که از خروج اشعه ایکس در جهات دیگر به غیر از لامپ‌های اشعه ایکس جلوگیری می‌کند.

استاندارد‌های جهانی در دستگاه‌های رادیولوژی پرتابل رعایت شده است به معنی آن است که درصد میزان اشعه ایکس دستگاه را تا جایی که ممکن است پایین آورده اند.

در بخش‌های رادیولوژی در منزل می‌بایست از یک سری قوانین و مقرراتی پیروی نمود که بیش از حد ممکن از انرژی‌های موجود استفاده نشود برای فرد در هنگام تصویر برداری و همچنین برای افراد همراه مریض که در اتاق حضور دارند از راه قطعه‌های تشکیل شده از سرب حفاظت شود.(رادیولوژی در منزل)

واحد‌های رادیولوژی در منزل در اسرع زمان درج شده به منزل و یا محلی که مریض می خواهد اعزام می شوند و از اندام‌های دچار مشکل تصویر برداری‌های ضروری را انجام میدهند و تصویر‌های گرفته شده بوسیله دستگاه با وضوح و کیفیت فول اچ دی ( full HD ) برای بیماران پست می‌شود و همچنین تصویر‌ها را می توان از راه فضا‌های اینترنتی فرستادن نمود.

رادیولوژی در خانه به معنی

۱- عدم معطلی و خسته شدن مریض در ترافیک و انتظار کشیدن برای افراد جلوتر از نوبت در مراکز درمانی
۲-کمک به حفظ آرامش و آسایش مریض
۳- کاهش خطرات ناشی از انتقال مریض
۴- حذف قیمت‌های انتقال مریض به مراکز درمانی
۵- تحویل رادیوگرافی بلافاصله پس از انجام و مراحل پروسه آن.
۶- حس انسان پسندانه و یاری به بیماران
۷- رعایت کلیه شئونات اخلاقی و انسانی
۸- استفاده از کارشناسان متعهد وبا تجربه کافی
۹- رعایت حقوق میزبان و حفظ اسرار و حریم‌های خصوصی افراد
۱۰- حفاظت کامل بیمار ، اطرافیان ، بویژه کودکان در برابر پرتو
۱۱- عدم دخالت و اظهار پیشنهاد افراد غیر متخصص در امور غیر از وظیفه متخصصان
۱۲- دقت و سرعت عمل بالا و جلوگیری از تلف شدن زمان میزبان

 

مرکز خدمات پرستاری در منزل همراه شما آماده خدمات رسانی به شما عزیزان دل میباشد.(رادیولوژی در خانه)

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *