راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری

راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری :داشتن ارتباط موثر با کسانی که دچار بیماری آلزایمر هستند می تواند دشوار و چالش برانگیز باشد.با پیشرفت بیماری،ما هم میبایست ملاقات ها و ارتباطات خود را با والدین، همسر و عزیزانمان که دچار این بیماری هستند در راستای علایق آن ها گسترش بدهیم.افراد دچار آلزایمر همانند هر فرد دیگری روز های پسندیده و بد را تجربه می کنند.

برای پرستاران، یادگیری نحوه رسیدگی به این افراد در حالات مختلف لازم میباشد.در ادامه مطلب ۱ لیست مختصر از روشهای برقراری ارتباط و ایده هایی در رابطه با چگونگی رفع مشکلات در مواقع بحرانی آمده میباشد.این نکته ها به شما یاری میکند تا از روی درک و دلسوزی و بدون داشتن سابقه قبلی در زمینه پرستاری از سالمند آلزایمری، در برداشتن گام های مثبت در جهت بهبودی یا توقف پیشرفت بیماری برای این افراد سهیم باشید.

راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری (حضور فعال)

زمانیکه در کنار افراد دچار این بیماری هستید واقعا حضور داشته باشید و مطمئن بشوید حواستان به موضوع دیگری پرت نشده است.فراهم نمودن محیطی آهسته و متمرکز می تواند از درست کردن اضطراب برای فرد مریض جلوگیری بکند پس در وجود آوردن همچین محیطی با توجه به علایق فردی که دچار بیماری آلزایمر میباشد کوشا باشید.

پرستاری از سالمند دچار آلزایمر به مراتب دشوارتر از افراد معمولیست و حضور شما سبب حذف تنش‌های اون خواهد شد.

راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری

راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری

تمرکز

تلاش نمایید در ۱ وقت به ۱ موضوع تمرکز نمایید. تغییر موضوعات در ۱ مکالمه می تواند منجر به سردرگمی شود.داشتن تمرکز به شما این اجازه را میدهد که سالمند یا مریض بدون داشتن دغدغه و اضطراب روی بحث مورد گفت و گو متمرکز شوند و موضوعات اضافی فکر شان را درگیر نکند.

صبر

زمان خود را در اختیار بیماران آلزایمریتان قرار بدهید و صبور باشید. انتظار جواب سریع به سوالات خود را نداشته باشید.میبایست به سالمند یا مریض زمان دهید تا تصمیم بگیرند چطور به سوالات شما جواب بدهند.با پیشرفت بیماری متوجه می بشوید که آن ها احتمالا توان جواب گویی به سوالات شما را ندارند یا حتی در برقرای ارتباطات کوچک هم نا موفق هستند،پس میبایست زیاد صبور باشید. قطعا پرستاری از سالمند نیازمند صبر زیاد میباشد

نشانه های غیر کلامی

امکان دارد زمانی بیاید که فرد دچار آلزایمر نتواند پایان حرف های شما را بفهمد آنگاه میبایست بتوانید با او ارتباط غیر کلامی برقرار نمایید .ارتباطات غیر کلامی همچون ارتباط چشمی،لبخند و یا سر تکان دادن در مواقعی که مریض در درک ارتباطات ساده هم دچار مشکل میباشد می تواند زیاد موثر باشد و منظور شما را به طور کامل به او منتقل بکند.

با پیشرفت آلزایمر یکی از برترین روشهای برقرار ارتباط با فرد دچار این بیماری ،ارتباطات غیر کلامی میباشد.

نشستن پای صحبت آن ها

اگر سالمند یا مریض شما مطلبی می‌گوید که گویا نیست یا شما در درک ان مشکل دارید، به آن ها بگویید و ببینید تصویر العمل آن ها به این موضوع چطور میباشد و اگر در توضیح دوباره باز هم موضوع مبهم بود بگذارید همانجوری بماند.هنگامی که عزیزانتان درمورد موضوعی صحبت می کنند با اشتیاق به حرف های آن ها گوش بدهید.

امکان دارد خاطره ای برای شما تعریف بکند برای مثال اگر بگوید ۲ هفته قبل با همسرش شام بیرون بوده اند و در مورد مسائل کاری با یکدیگر صحبت کرده اند،شما میدانید که از فوت همسر او چند سال می گذرد اما نبایستی بعضی مسائل را به رویش بیاورید یا زیادی از او نادرست بگیرید که امکان دارد زیاد غمگین و نا امید شود بلکه میتوانید درمورد مشخصات همسرش و یا ملاقاتی که داشته اند از او پرسش بپرسید و مطمئن باشید آن ها با اشتیاق به پرسش های شما پاسخ می بدهند. برای پرستاری از سالمند میبایست زمان و وقت بیشتری را برای آن‌ها بگذارید که احساس تنهایی نکنند.

چطور وضعیت را آرام کنیم؟

تغییرات رفتاری اغلب با آلزایمر همراه هستند پس امکان دارد روز هایی بیاید که عزیزانتان غمگین، مضطرب، آهسته یا افسرده شوند. همانطور که میدانید سالمند یا مریض مبتلا به آلزایمر امکان دارد توانایی توضیح مسائل یا مرور خاطرات و بیان نمودن آن ها را نداشته باشند.

آن وقت میباشد که شما متوجه می‌شوید در ذهن فرد مورد پیشنهاد قسمتی پاک شده میباشد و فرد مبتلا به آلزایمر میباشد و آن وقت میباشد که امکان دارد به خودتان بگویید چه کار هایی از دستتان بر می‌آمد که انجام نداده اید. وقت هایی همچون این زمانی میباشد که شما نیاز دارید بدانید که چه چیزی برای عزیزانتان آرامش بخش میباشد.

راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری

راهکارهای برخورد با بیمار آلزایمری

کنترل شرایط با آرامش کامل

اول ۱ نفس عمیق بکشید.به عزیزانتان این حس را دهید که از ته دل دوستشان دارید و سلامت آن ها برای شما مهم میباشد و شما از آن ها حمایت می نمایید.تلاش نمایید هیچوقت آن ها را تنها نگذارید و تا زمانیکه حس تنهایی نکنند کنار آن ها بمانید.۱ راه ارتباطی با آن ها پیدا نمایید.مطمئن بشوید آن ها راحت هستند و از چیزی رنج نمی برند.همواره مشخصات بدن آن ها را چک نمایید که تب یا بیماری نداشته باشند.

به عنوان ۱ مراقب میبایست پایان مسائل مربوط به این بیماری را آموزش ببینید و با نحوه حل مشکلات آن ها آشنا بشوید.میبایست بدانید که این ۱ بیماری دردناک و آزاردهنده میباشد و شما نمی توانید از ناراحتی عزیزانتان جلوگیری نمایید.کاری که از دست شما بر می آید این میباشد که با رفتاری متین و صبور و قلبی عاشق به مراقبت از عزیزانتان بپردازید.

هم چنین موسیقی می تواند برای بسیاری از افراد دچار آلزایمر مثبت واقع شود و برای آن ها آرامش بخش باشد.بهتر میباشد لیستی از موسیقی های مورد علاقه فرد آلزایمری کنار خود داشته باشید.موسیقی می تواند حس امنیت و آرامش را به آن ها منتقل بکند هم چنین می تواند با نفوذ به خاطرات آنان،چالش مفیدی در ذهن آن ها درست کردن نماید.

 

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *