رفتار هیستریک

 رفتار هیستریک :رفتار هیستریک (Hysterical behavior) اغلب با خنده‌های غیرمعمول و خارج از کنترل در فرد شناخته می‌شود. این افراد اغلب علائم فیزیکی را تجربه می‌کنند که علت روانی دارد.

اصطلاح رفتار هیستریک در گذشته طیفی از علائم اختلال روانشناختی را توصیف می‌کرد. ولی امروزه این اصطلاح منسوخ شده میباشد. زیرا متخصصان بر این باورند بیشتر از آن‌که نشان دهنده اختلالات گروه شخصیت باشد نوعی برچسب به‌شمار می‌آید و در عین حالا نمی‌تواند درک درستی از سلامت روان فرد به ما بدهد.

با این وجود افراد زیادی هنوز از اصطلاح رفتار هیستریک استفاده می‌کنند.

رفتار هیستریکی چیست؟

هیستریک (Hysterical) اصطلاحی است که اغلب برای توصیف رفتارهای غیرمعقول با بار عاطفی استفاده می‌شود و بیشتر از حد یا خارج از کنترل خواهد بود. درواقع هنگامی کسی به گونه‌ای جواب دهد که نسبت به موقعیت احساسی نامتناسب به‌نظر برسد، اغلب به‌عنوان رفتار هیستریک (Hysterical behavior) شناخته می‌شود. اعتقاد بر این بود که منشا رفتار هیستریکی بیماری هیسترون به معنی حرکت رحم میباشد.

از همین‌رو آن را ۱ بیماری زنانه می‌دانستند و پایه بیماری‌های روانپزشکی قرار می‌دادند. ولی مطالعات اخیر نشان داده امروزه با بهبود استانداردهای اجتماعی و اقتصادی این رفتار کاهش قابل توجهی پیدا کرده یا در گونه بروز با سایر بیماری‌های زمینه‌ای سلامت روان همچون اضطراب و افسردگی دارای ارتباط میباشد.

 رفتار هیستریک

رفتار هیستریک

رفتار هیستریک معمولا به شکل احساس یا نشان دادن هیجان افراطی و نامناسب با موقعیت بروز پیدا می‌کند.پسندیده میباشد بدانید رفتار هیستریک اغلب به‌دلیل بروز رفتار غیرارادی نامتناسب با موقعیت سبب شرمندگی و خجالت‌زدگی افراد می‌شود.

انواع هیستری

رفتار هیستریک به‌طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود:

اختلال هیستریک اولیه: به دلیل اختلال شخصیت اساسی درست کردن می‌شود.
اختلال هیستریک ثانویه: ناشی از اختلالات روانی زمینه‌ای همچون اضطراب و افسردگی میباشد.

علائم رفتار هیستریک را بشناسید!

یک فرد مبتلا به اختلال هیستری می‌تواند طیف گسترده‌ای از علائم فیزیکی را به‌دلیل اختلالات زمینه‌ای همچون اضطراب و استرس تجربه بکند.

علائم فرد هیستریک شامل موارد ذیل است:

اختلالات حسی

افراد در این حالت دچار حساسیت مفرط، از دست دادن کامل با بخشی از حس خود می‌شوند. در موارد دیگر امکان دارد هیستری سبب آسیب رساندن به سایر اندام‌های حسی همچون کوری، کاهش شنوایی و از دست دادن چشایی یا بویایی شود.

اختلالات حرکتی

این نشانه‌ها شامل فلج کامل، تشنج یا لرزش هستند. در گونه حاد بودن رفتار هیستریک فرد می‌تواند دچار سکسه، استفراغ، گریه، خنده هیستریکی یا از دست دادن موقت تکلم شود. این در حالی است که هنگام معاینه‌های عصبی محل آسیب دیده، فرد به فعالیت الکتریکی واکنش طبیعی نشان می‌دهد.

اختلالات روانی

این علائم همان واکنش‌های تجزیه‌ای هستند که به‌عنوان حمله هیستریک شناخته می‌شوند. اغلب افراد دچار فراموشی موقت خواهند شد و در خواب راه می‌روند. برخی از آن‌ها برای مدت کوتاهی دچار اختلال چند شخصیتی می‌شوند.

رفتار هیستریک جمعی چه ویژگی دارد؟

اختلال هیستری دسته جمعی شیوع رفتارهای غیرعادی در میان گروه بزرگی از مردم مشترک در یک شهر یا کشور میباشد. افراد مبتلا به رفتار هیستریک بصورت دسته جمعی بیماری زمینه‌ای ندارند ولی از محرک یا الگوی رفتاری مشابهی برخوردار هستند.

به‌عنوان مثال حادثه سراسری اروپا در قرون وسطی که سبب رقص بدون توقف گروهی از مردم شد تا عاقبت از خستگی به زمین افتادند. این رفتار نوعی سرایت اجتماعی هم شناخته می‌شود، زیرا افراد می‌توانند از یکدیگر تاثیر بگیرند.

خنده هیستریک چیست؟

زمانی‌که فرد در موقعیت استرس‌زا یا بر اثر ترس و هیجان شدید بصورت ناآگاهانه می‌خندد به آن خنده هیستریک یا عصبی می‌گویند. این نوع خنده نمونه‌ای از رفتار خارج از کنترل فرد میباشد که به‌دلیل بار عاطفی شدید بروز پیدا می‌کند.

افراد معمولا بر خنده خود کنترلی ندارند و بصورت غیرعمدی این رفتار را انجام می‌دهند. آن‌ها اغلب در موقعیت حساسی می‌خندند که برای دیگران خنده‌دار نیست، از همین‌رو خجالت زده می‌شوند.

 رفتار هیستریک

رفتار هیستریک

علت بروز رفتار هیستریک

دلایلی مختلفی برای درست کردن این اختلال در پیشنهاد می‌گیرند. در گذشته اعتقاد بر این بود که رفتار هیستریکی در اثر حرکات رحم در زنان درست کردن می‌شود.

ولی مطالعات اخیر گزارش داده‌اند که اختلالات تجزیه‌ای می‌توانند در نتیجه ضربه‌ جسمی، عاطفی یا جنسی بروز بیابند که در طول سال‌های رشد کودک رخ داده میباشد. هم چنین می‌تواند در نتیجه سوء استفاده در دوران کودکی یا بی‌توجهی والدین درست کردن شود.

حمله هیستریک چیست؟

این حالت در روانشناسی به وضعیتی گفته می‌شود که فرد تجربه‌های ناگهانی و شدید اضطراب، نگرانی، ترس یا عصبانیت دارد. این حملات به شکل‌های متنوعی بروز پیدا می‌کنند که معمولا با علائم جسمی و عاطفی شدید ناسازگار با محیط همراه هستند.

علائم حمله هیستریک عبارتند از:

سرگیجه
لرزش بدن
تپش قلب
تنگی نفس
تعریق شدید
تهوع و استفراغ
درد قفسه سینه
احساس سردرگمی
بیشتر از حد سردی یا گرمی
ترس از مرگ یا فراموش شدن
تغییر در الگوی خواب و خوراک

این حمله معمولا بصورت ناگهانی و بدون هشدار قبلی رخ می‌دهد. افراد اغلب مدت وقت کوتاهی (حدود چند دقیقه) دچار آن می‌شوند. برخی افراد تا چندین ساعت علائم حمله هیستریک همچون اضطراب شدید را همچنان احساس می‌کنند.

اینفوگرافیک علائم حمله هیستریک

حمله هیستریکی یکی از اشکال رفتار هیستریکی میباشد که فرد دچار مجموعه‌ای از علائم فیزیکی ناشی از تحمل استرس، اضطراب، ترس یا عصبانیت شدید می‌شود.

روش تشخیص اختلال هیستری

فرد مبتلا به این نوع اختلال میبایست مجموعه‌ای علائم که به رفتار هیستریک نسبت داده می‌شود را برای مدت حداقل دو ماه تجربه بکند.

آن‌ها عبارتند از:

اختلال تبدیلی/Conversion disorder (اختلال علائم عصبی عملکردی)
اختلال اضطراب بیماری/Illness anxiety disorder (ترس از بیماری بدون علائم خاصی)
فراموشی تجزیه‌ای/Dissociative amnesia (فراموشی اطلاعات شخصی و برخی رویدادها)
اختلال ساختگی/Factitious disorder (وانمود نمودن فرد به بیماری و مدارک پزشکی جعلی)
فوگ تجزیه‌ای/Dissociative fugue (فراموشی اطلاعات شخصی با تغییر جا فیزیکی و درست کردن هویت جدید)
اختلالات هویت تجزیه‌ای/Dissociative identity disorder (داشتن ۲ یا چند شخصیت متمایز از یکدیگر)

در حالا حاضر هیچ آزمایش تشخیصی قابل توجهی برای تایید تشخیص این اختلال در دسترس نیست، ولی اگر فرد علائم رفتار هیستریک را نشان دهد، معمولا روان‌پزشکان این اختلال را تایید می‌کنند. از آن جایی‌که افراد هیستریک امکان دارد پرخاشگر شوند و گاهی اوقات می‌توانند برای خود و اطرافیانشان مضر باشند، با مشاهده چنین رفتارهایی حتما از متخصص سلامت روان یاری بگیرید.

درمان هیستریک چطور است؟

درمان این رفتار با هدف کنترل علائم و نوسانات خلقی انجام می‌شود و شامل انواع روش‌های روان درمانی است. رویکردهای رایج عبارتند از:

درمان شناختی-رفتاری (CBT)
رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)
حساسیت‌زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EMDR)

درمان مبتنی بر ذهن آگاهی

گاهی اوقات می‌توان از درمان دارویی برای کنترل علائم جسمی این اختلال استفاده کرد. برخی از داروهای رایج مورد استفاده در درمان هیستریک عبارتند از:

آمی‌تریپتیلین (Amitriptyline)
مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)

روش پیشگیری از رفتار هیستریک

-تمرین ذهن آگاهی با تمرکز بر روی وقت حالا به جای دیروز یا فردا
-تمرینات تنفسی یا انجام دم و بازدم درست جهت کنترل اضطراب
-برنامه خواب و استراحت کافی بدن برای مقابله با احساسات درونی و مشکلات بیرونی
-نوشتن احساسات بر روی کاغذ به شکل منابع استرس با رنگ سیاه و بعدا پاره نمودن کاغذ
-انجام فعالیت بدنی منظم همچون پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری برای تقویت سلامت روان و ارتقا سلامت جسم

 رفتار هیستریک

رفتار هیستریک

اینفوگرافیک روش مقابله با رفتار هیستریک

رفتارهای هیستریک به‌طور قاطع درمان نمی‌شوند، ولی می‌توان با راه‌کارهای تقویت آرامش از بروز آن‌ها پیشگیری نمود.

نتیجه رفتار هیستریک

این رفتار به واکنش غیرمعقول و نامناسب فرد در موقعیت‌های حساس، استرس‌زا، ترسناک و عصبانیت گفته می‌شود. یکی از اشکال شناخته شده رفتار هیستری، حمله و خنده‌های هیستریک هستند که بیش در زنان بروز پیدا می‌کند.

 

مطالب مرتبط:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *