پرستاری از سالمند در منزل

روشهای کاهش کلسترول در سالمندان و نقش پرستاران سالمند : کاهش کلسترول در سالمندانی reduce of cholesterol in seniors که دچار بیماری های مختلفی از جمله مشکلات قلبی هستند زیاد لازم و حیاتی میباشد.

با زیاد شدن سن، سالمندانی که دارای میزان کلسترول بالا هستند، به طور جدی در معرض خطراتی همچون سکته مغزی و حملات قلبی قرار دارند. در حالی که پرداختن به این مسئله زیاد حائز اهمیت میباشد، درصد بالایی از سالمندان نمی دانند کلسترول بالا به چه معناست و چطور بر کیفیت زندگی آن ها اثر می گذارد.

غذاهای پز کلسترول و کاهش کلستروا سالمندان

همچنین ضروری به ذکر میباشد که داشتن کلسترول بالا در ۱ مقطع زمانی، بدین معنا نیست که فرد همیشه مبتلا به این بیماری خواهد بود. در این مقاله به بررسی مشکلات ناشی از کلسترول بالا در سالمندان و شرح روشهای مراقبت از آن ها خواهیم پرداخت.

کلسترول بالا در سالمندان به چه معناست و شامل چه علائمی است؟

تنها ۲۵ درصد از کلسترول خون به عنوان کلسترول رژیم غذایی مصرف میشود. کلسترول بالا تنها به سبب رژیم غذایی سالمندان درست کردن نمی شود بلکه سبک زندگی افراد در درست کردن و بروز این مسئله زیاد تاثیر گذار میباشد. بعضی افراد به طور معمول دارای سطح بالایی از چربی هستند و این چربی بالا به سبب اختلالات ارثی میباشد.

همچنین سطوح چربی بالا امکان دارد به علت شرایط پزشکی همچون دیابت، کم کاری تیروئید، مصرف الکل، بیماری های کلیوی، مشکلات کبد و استرس باشد. در برخی بیماران، داروهایی نظیر استروئیدها و هم داروهای فشار خون می تواند میزان چربی خون را زیاد زیاد شدن دهد.
کلسترول بالا که می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را تا حد چشم گیری زیاد شدن دهد، غالبا از منابع ذیل حاصل می شود:

روشهای کاهش کلسترول در سالمندان و نقش پرستاران سالمند

مصرف اسیدهای چرب ترانس
مصرف غذاهای سرخ شده
داشتن اضافه وزن
ورزش نکردن
خوردن بیشتر از حد غذاهای حیوانی همچون گوشت، پنیر و تخم مرغ
استعمال سیگار و دخانیات
دیابت
سابقه خانوادگی و وراثت

گرفتگی رگ و کاهش کلسترول سالمندان

کلسترول بالا اغلب علائم خاصی ندارد و معمولا بدون تست خون و تا هنگام بروز مشکلاتی همچون حمله قلبی و یا سکته مغزی امکان دارد فاقد علامت باشد. البته برخی از افراد مبتلا به سطوح چربی بالا امکان دارد دارای زخم های زرد رنگ و چربی بر روی پوست خود باشند. لازم میباشد که سالمندان مرتبا جهت بررسی میزان کلسترول موجود در خون، بوسیله دکتر متخصص چکاپ و معاینه شوند.

برای کاهش کلسترول در سالمندان چه اقداماتی میبایست انجام داد؟

کلسترول بالا در سالمندان ۱ مسئله زیاد جدی میباشد ولی خوشبختانه روش هایی وجود دارد که میتوان با آن سطح کلسترول سالمندان را به خوبی کنترل نمود. حتی در مواردی که برخی از عوامل ژنتیکی امکان دارد سطح کلسترول را زیاد شدن دهد و خود افراد نقشی در درست کردن آن ندارند هم روش هایی برای کنترل این وضعیت و کاهش کلسترول بدن وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:
تقویت حافظه سالمند و تکنیک هایی جهت ارتقا عملکرد حافظه سالمندان

ورزش هایی همچون پیاده روی، دوچرخه سواری، تمرینات هوازی و وزنه برداری می تواند برای کاهش چربی های مضر بدن زیاد موثر باشد. مطالعات نشان میدهد که انجام روزانه فعالیت هایی که شدت متوسط دارند می تواند سطح کلسترول خون را در حدود ده تا بیست درصد کاهش دهد. ورزش و تحرک روزانه همچنین می تواند سطح HDL و یا چربی مفید خون را زیاد شدن دهد.

توجه داشته باشید در صورتی که تا کنون تحرک چندانی نداشته اید، برای آغاز ورزش مستمر با دکتر متخصص مشورت نمایید و از او راهنمایی بخواهید. انجمن ورزش امریکا توصیه میکند که تحرک را با بیست دقیقه پیاده روی روزانه و با سرعت متوسط آغاز نمایید و کم کم این میزان را به ۱ ساعت پیاده روی سریع یا انجام تمرینات هوازی در روز برسانید.

مشاوره پزشکی و کاهش کلسترول سالمندان
کاهش وزن (در گونه داشتن وزن اضافه):

هر چه قدر فرد سالمند، سنگین وزن تر باشد، بدنش کلسترول بیشتری تولید میکند. ۱ مطالعه بیست ساله در هلند نشان میدهد که وزن بدن مهمترین عامل تعیین کننده کلسترول خون میباشد.

هر کیلو زیاد شدن اضافی وزن بدن می تواند سطح کلسترول در بدن را زیاد شدن دهد و در بسیاری از موارد، تنها با کاهش وزن اضافی بدن میتوان میزان کلسترول را کنترل نمود. بنابراین سالمندان میبایست از رژیمی استفاده کنند که ۲ سوم محتوای آن شامل میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات باشد و تنها ۱ سوم ازکالری های دریافتی میبایست از منابع گوشت و فرآورده های لبنی پر چرب و پر کالری تامین شود.

عدم استعمال دخانیات:

مطالعات انجام شده در خصوص ارتباط مصرف دخانیات با میزان کلسترول نشان میدهد که با ترک سیگار، کاهش سریع و قابل ملاحظه ای در سطح کلسترول بدن به وجود می آید.
قطع نمودن مصرف چربی:

۳ فاکتور وابسته به تغذیه بر کلسترول اثر دارند که شامل موارد ذیل هستند:

چربی اشباع شده ( روغن جامد) که کلسترول خون را بالا می برد.
چربی اشباع نشده که کلسترول خون را کاهش میدهد.
کلسترول تغذیه ای که کمتر از چربی های اشباع شده، باعث زیاد شدن کلسترول خون میشود.

روشهای کاهش کلسترول در سالمندان و نقش پرستاران سالمند

کاهش کلسترول سالمندان

از میان این دسته، چربی اشباع شده بیشترین تاثیر را بر زیاد شدن کلسترول دارد. ضرر چربی اشباع شده برای فرد سالمند ۳ برابر بیش از کلسترول تغذیه ای میباشد. بنابراین آن ها میبایست مصرف غذاهای حاوی این ماده نظیر گوشت، کره، پنیر و روغن جامد را کاهش بدهند و تا جایی که امکان دارد این مواد را با فرآورده های گوشتی همچون همچون ماهی، محصول های لبنی کم چرب و روغن های غیر اشباع همچون سویا و ذرت جایگزین کنند.
انواع مراقبت در منزل
مطالعه نمایید
تغییر دادن رژیم غذایی:

کسانی که روزانه ۶ وعده یا بیش غذا می خورند، در مقایسه با کسانی که روزانه ۲ وعده پای میز غذا می روند، میزان کلسترول زیاد کمتری دارند. اگر چه امکان دارد گروه ابتدا کالری و لیپیدهای بیشتری دریافت کنند. برای جلوگیری از این مشکل توجه داشته باشید که لازم میباشد وعده های غذایی فرد سالمند، سبک و سرشار از سبزیجات باشد.

بهتر میباشد بدانید که با کاهش میزان گلوسیدهای ساده همچون نان سفید و جذب گلوسیدهای پیچیده همچون نان کامل (سبوس دار) میتوان میزان کلسترول پسندیده را زیاد شدن داد.

پزوهش های انجام شده نشان میدهد که داشتن ۱ رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع نشده که در روغن زیتون وجود دارد، میزان کلسترول بد را در کسانی که از دیابت و یا سندروم متابولیک رنج می برند، کاهش میدهد.

تمامی انواع لوبیا همچون لوبیای قرمز، چشم بلبلی، لوبیای سبز و هم عدس و سایر حبوبات دارای مقادیر زیادی فیبر هستند که می تواند به کلسترول های بد و مضر چسبیده و آن ها را جذب بکند.

جو ماده غذایی دوستدار قلب میباشد.

محققان معتقدند که جو حاوی فیبری به نام بتاگلوکان میباشد. مصرف منظم آن یعنی ۱ فنجان و نیم در روز می تواند میزان کلسترول بدن را تا حدود بیست درصد کاهش دهد.

مصرف سبزیجات و کاهش کلسترول سالمندان

پژوهش دیگری نشان میدهد که در افراد سالم، میزان کلسترول و کلسترول LDL بعد از مصرف ۱ نوشیدنی حلوی عسل کاهش می یابد در حالی که پس از مصرف نوشیدنی های حاوی گلوسید، چنین اتفاقی گونه نمی گرفت.

و در آخر، مصرف فراوان میوه و سبزیجات برای سالمندان زیاد توصیه میشود. بهتر میباشد که روزانه حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف کنند. میوه و سبزیجاتی مانند: سیب، مرکبات، انواع توت ها، هویج، زردآلو، کلم، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی.

مرکز خدمات پرستار در منزل همراه شما ابتدا آماده خدمت گذاری به سالمندان گرامی در هر موقعیت و هر ساعت شبانه روز میباشد. کافی میباشد مراقبت از سالمند خود را به پرستاران ماهر این مرکز بسپارید و از بهبود و تثبیت وضعیت سالمند خود اطمینان داشته باشید.

 

مطالب مرتبط :

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *