مراقبت پرستاری از بيمار افسرده

سرماخوردگی در سالمندان و پیشگیری از آن : پیشگیری از سرماخوردگی در سالمندان یکی از مهمترین اقداماتی میباشد که با آغاز فصل پاییز ضرورت می یابد. به دلیل شایع بودن سرماخوردگی در سالمندان ضروری میباشد که با مراحل این بیماری آشنا بشویم و با روشهای متناسب برای پیشگیری از این بیماری آشنا بشویم.

با این حالا درک علائم هشدار دهنده اولیه سرماخوردگی به شما یاری میکند بهبود سریع تری داشته باشید و وقت بهبودی سرماخوردگی خود را جهت بازگشت بکار و شرایط عادی شناسایی نمایید .

روش های پیشگیری از سرماخوردگی

بنابراین ، در این جا ۵ مرحله پیشگیری از سرماخوردگی که میبایست با آنان آشنا بشوید و روشهای درمانی مناسب هر کدام از این مراحل در پیشنهاد گرفته شده میباشد که می تواند به شما یاری بکند .
مرحله ۱: آغاز سرماخوردگی در سالمندان

تقریباً ۱-۳ روز ابتدایی که شما به تازگی با ویروس سرماخوردگی تماس داشته اید و بدن شما علائم خفیفی همچون خستگی خفیف ، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی و گلودرد را نشان میدهد. حتی اگر زیاد مشغول کار یا مسائل روزمره هستید ، تلاش نمایید این علائم هشدار دهنده را نادیده نگیرید! استراحت کافی داشته باشید و به میزان کافی آب بنوشید.
مرحله ۲: پیشرفت

سرماخوردگی در سالمندان به صورت سرفه و گلو درد ظاهر میشود. اکنون وقت تهیه و مصرف سوپ مرغ ، چای ، عسل ، قطره سرفه میباشد.بدلیل خشکی لب ها ،بالم لب نظر مناسبی میباشد.” روی” ماده اصلی در سیستم ایمنی متعادل و سالم میباشد ، بنابراین غذاهای غنی از روی همچون تخم مرغ ، لوبیا ، دانه کدو تنبل و غلات کامل را به طور مرتب استفاده نمایید. مایعات را به صورت گرم میل نمایید. از قرص سرماخوردگی استفاده نمایید ، مصرف مایعات گرم همچون سوپ مرغ ، چای یا آب سیب گرم ، امکان دارد تسکین دهنده باشد و با زیاد شدن جریان مخاط ، گرفتگی را تسکین میدهد.
مرحله ۳: اوج گرفتن

سرماخوردگی در سالمندان کاملاً در حالا اوج گیری میباشد و احساس می نمایید که در برابر آن شکست خورده اید. بدن درد و کمی تب عادی میباشد ، ولی مایعات خود را ۲ برابر نمایید ( آب ، آب میوه های طبیعی ) تا بدن شما هیدراته بماند. برای رفع فشار سینوس ها ، از دوش آب گرم استفاده نمایید و ۱ اسپری بینی بدون نسخه دکتر را برای استفاده در پیشنهاد بگیرید.

پیشگیری از سرماخوردگی در سالمندان

درمان و پیشگیری از سرماخوردگی

مرحله ۴: بهبودی

با کاهش تب و کم شدن بدن درد احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد. همانطور که قدرت خود را باز می یابید ، با ضد عفونی نمودن سطح خانه ، اتومبیل و محل کار خود ، زمان خود را صرف پاکسازی میکروب های پایدار از محیط نمایید. برای این که خیالتان راحت شود، همه ملافه ها و لباس ها را به داخل ماشین لباسشوئی بریزید و وسایل شخصی همچون مسواک و تلفن های همراه را که می توانند میکروب ها را در خود جای بدهند و گسترش بدهند را هم ضد عفونی نمایید.
مرحله ۵: بازیابی سلامتی

عاقبت ، شما روی پاهای خود هستید و احساس حالت عادی گذشته را دارید! هرگونه علائم جزئی و طولانی همچون سرفه یا آبریزش بینی را با داروی متناسب درمان نمایید و با سلامتی بدن به ۱ رژیم غذایی متعادل و سالم ادامه بدهید.

به یاد داشته باشید ، هوای سرد منبع سرماخوردگی نیست . از این رو بسیاری از ما در تابستان هم با سرماخوردگی دست و پنجه نرم می کنیم. در عوض ، ویروس های منتقل شده از راه قطرات ریز منتشر شده در هوا دلیل آغاز و سرایت سرماخوردگی هستند. بنابراین برترین روش پیشگیری این میباشد که فضاهای اطراف خود را به طور منظم ضد عفونی نمایید.
پیشگیری از سرماخوردگی و توصیه هایی برای مراقب یا پرستاران سالمندان

در حالا نزدیک شدن به نخستین روزهای پاییز هستیم. سرفه و آبریزش بینی بار دیگر تکرار می شود. به عنوان ۱ مراقب سالمند ، میبایست از روشهای جلوگیری از مریض شدن سالمندان مطلع باشید . سالمند می تواند سرماخوردگی یا آنفولانزا را از سایر افراد همچون اعضای خانواده خود، بازدیدکنندگان و کودکان گیرد. وقتی که افراد مسن دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا میشوند ، این موضوع می تواند مسائل جدی به همراه عواقب جدی درست کردن بکند. هنگامی پیر می بشویم ، سیستم ایمنی بدن ما مثل گذشته قوی نیست. در سالمندان بالای ۶۵ سال خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل آنفولانزا به شدت زیاد شدن می یابد.

پیشگیری از سرماخوردگی در سالمندان

نقش پرستار سالمند در پیشگیری از سرماخوردگی

چندین مرحله وجود دارد که ۱ مراقب می تواند برای اطمینان از مریض نشدن سالمند در فصل پاییز انجام دهد
اطمینان حاصل نمایید که سالمند شما خواب کافی دارد.

خوابیدن و استراحت کافی می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن سالمند یاری بکند.
دست هایتان را بشویید.

شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که دستان ۱ نفر روزانه چند سطح را لمس می کنند بدون این که حتی دریابید.
از دست زدن بصورت خودداری نمایید.

زیرا میکروب ها از این راه به راحتی گسترش می یابند. شستن دست ها در طول روز می تواند بسیاری از میکروب ها را از بین ببرد.
تزریق واکسن آنفولانزا را انجام بدهید.

برای اطمینان از این که شما به عنوان ۱ مراقب مریض نخواهید شد ، ۱ واکسن آنفولانزا تزریق کنید . سالمند را تشویق نمایید که او هم واکسن آنفولانزا تزریق بکند. بزرگسالان بالای ۵۰ سال برای اطمینان از سالم ماندن در طول سال نیاز به تزریق واکسن آنفلوانزا فصلی دارند.
مراقب بچه ها و هر کسی که مریض میباشد باشید.

سالمندان به احتمال فراوان فرزندان و نوه های خود را یار دارند و هنگام ملاقات با آنان همگی را در آغوش می کشند . در فصل سرماخوردگی و شیوع آنفولانزا بهتر میباشد بررسی نمایید که آیا کسانی که به ملاقات می آیند اخیراً بیماری داشته اند یا خیر. اگر کسی بیماری دارد ، شما و سالمند مورد پیشنهاد میبایست از ماسک محافظتی به عنوان ۱ اقدام پیشگیرانه استفاده نمایید.
رعایت بهداشت دندان می تواند نقش اصلی در سلامت فرد داشته باشد.

اطمینان از نخ دندان کشیدن و شستن دندانهای سالمند از ضروریات سلامت او میباشد.

پیشگیری از سرماخوردگی در سالمندان

ورزش و پیشگیری از سرماخوردگی
فعال بودن و خوردن غذاهای سالم

انجام فعالیتهای ورزشی و استفاده از تغذیه سالم در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا می تواند به سالمند یاری بکند تا سلامتی خود را حفظ بکند. اگر سالمند سالم باشد ، سیستم ایمنی بدن او قوی تر میشود که به او یاری میکند تا با بیماری های مختلف مبارزه بکند.

گاهی اوقات ، حتی با وجود انجام این اقدامات برای جلوگیری از بیماری ، سالمند همچنان مریض خواهد شد. اگر سالمند به بیماری مبتلا شد ، اطمینان حاصل نمایید که مقدار کافی استراحت میکند. در گونه گرفتگی بینی ،از اسپری بینی استفاده نمایید و به تنفس سالمند یاری کنید . نوشیدن مایعات زیاد هم می تواند عامل اصلی بهبود سالمند باشد.

اگر سالمند شما مریض شد و علائم آن بدتر شد ، به دکتر متخصص مراجعه نمایید. آنفلوآنزا اغلب در بزرگسالان مسن به ذات الریه تبدیل میشود.

پیشگیری از سرماخوردگی در سالمندان و علائمی که در گونه مشاهده میبایست به ۱ دکتر مراجعه نمود،عبارتند از:

تنگی نفس
گیجی
درد قفسه سینه
استفراغ شدید

به عنوان ۱ پرستار سالمند ، با انجام این اقدامات احتیاطی و مراقبت از آنان ، میتوانید سالمند خود را به خوبی از خطر بیماریها حفظ نمایید و احتمالا مریض شدن وی را به حد اقل برسانید. به یاد داشته باشید که اگر سالمند تحت پیشنهاد شما در طی ده روز علائم بهبودی نشان نداده میباشد یا علائم وی بدتر شده میباشد ، حتما با ۱ دکتر متخصص تماس بگیرید.

مرکز پرستاری مهر آپامه با کادری ماهر و باتجربه آماده ارائه خدمات شبانه روزی به سالمندان گرامی میباشد. با کارشناسان این مرکز در تماس باشید.

 

مطالب مرتبط :

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *