سرماخوردگی

سرماخوردگی :سرماخوردگی عفونت دستگاه تنفسی میباشد. ۱ عفونت بینی، سینوس، گلو و نای که به راحتی از ۱ فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود. مخصوصا در محل کار، از اعضای خانواده به یکدیگر و هم چنین در مدرسه. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیشتر از ۲۰۰ نوع ویروس مختلف بهانه‌ای برای آغاز سرماخوردگی می‌شوند.

این بیماری داروی مشخصی ندارد. ولی تنها کافیست که استراحت نمایید، متدهای درمانی که پزشک‌تان گفته دنبال نمایید و هم چنین رژیم غذایی غنی از ویتامین و مواد معدنی مصرف نمایید. سرماخوردگی عموما بعد از ۱ هفته تا ده روز از بین می‌رود، ولی اگر که بعد از این مدت هم پسندیده نشدید مجدد به پزشکتان مراجعه نمایید.

این بیماری به عنوان ۱ عارضه شایع شناخته می‌شود. به این خاطر که در طول زندگی‌تان بیش از هر بیماری دیگری سرماخوردگی را تجربه می‌کنید. تا جایی که بزرگسالان در طول یکسال ۲ تا ۳ بار سرما می‌خورند و کودکان هم بیش از ۴ بار درگیر این عفونت می‌شوند

از شایع‌ترین علائم این بیماری میتوانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

بدن درد
سردرد شدید
پر شدن بینی
ترشحات بینی
خارش چشم‌ها
تب و لرز شدید
فشار سینوس‌ها
تورم غدد لنفاوی
عفونت گوش میانی
کاهش حس شنوایی
از دست دادن اشتها
ورم چشم‌ها و پلک‌ها
حس وزوز در گوش‌ها
حساسیت نسبت به نور
قرمز شدن قسمت سفیدی چشم‌ها
از دست دادن حس چشایی و بویایی
احساس سرگیجه یا زنگ زدن در گوش

سرماخوردگی

سرماخوردگی

رژیم غذایی برای سرماخوردگی

اکثر ما زمانیکه سرماخوردگی را تجربه می‌کنیم هیچ تمایلی به خوردن غذا نداریم. ولی فراموش نکنید که بدن ما در این دوران بیش از هر وقت دیگری به سوخت و انرژی برای ریکاوری و درمان خود نیاز دارد. پیش از این که به سراغ معرفی تعدادی میوه برای سرماخوردگی برویم اجازه بدهید به ۱ نکته مهم اشاره کنیم.

مهم‌ترین چیزی که میبایست آن را چه در دوران سلامتی کامل چه در دوران سرماخوردگی رعایت نمایید مصرف کافی آب میباشد. کم آبی و دهیدراته شدن در دوران سرماخوردگی به سادگی رخ می‌دهد. در این دوران ۹ تنها شما آب کمتری مصرف می‌کنید بلکه مقدار زیادی از آن را به وسیله تعریق از دست می‌دهید.

در نتیجه هیدراته بودن یاری می‌کند که بدن عملکرد طبیعی خودش را داشته باشد و هم چنین گرفتگی‌های سینوسی و بینی هم از بین می‌رود.

در دوران سرماخوردگی چه میوه‌هایی بخوریم؟

به پیشنهاد شما برترین میوه برای سرماخوردگی کدام میوه است؟ در ادامه تعدادی میوه برای درمان سرماخوردگی نام خواهیم برد و خواص آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

پرتقال

همان طور که می‌دانید پرتقال سرشار از ویتامین سی است. طبق تحقیقات دانشگاه هاروارد ویتامین سی ۱ آنتی اکسیدان قوی بوده و نقش مهمی در مبارزه با عفونت ایفا می‌کند. ویتامین سی موجود در پرتقال یاری کرده که مدت وقت سرماخوردگی کاهش پیدا بکند و علائم بعد از چند روز ناپدید شوند.

توت فرنگی

توت فرنگی هم به عنوان برترین میوه برای درمان سرماخوردگی شناخته می‌شود. ولی چرا؟ به این دلیل که توت فرنگی هم حاوی مقدار زیاد زیادی ویتامین سی میباشد. ویتامین سی به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری کرده و موجب کاهش شدت و وقت دوران سرماخوردگی می‌شود.

کیوی

کیوی هم یکی دیگر از میوه‌هایی بوده که با آمدن فصل سرماخوردگی به وفور در بازار یافت می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌های موجود در کیوی علاوه بر این که جلوی بیماری‌هایی از جمله سرماخوردگی را می‌گیرند بلکه به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری کرده، در نتیجه شما بهتر می‌توانید در برابر ویروس‌ها و عفونت‌ها مقاومت نمایید.

آناناس

آناناس هم یکی دیگر از میوه‌های پیشنهادی برای دوران سرماخوردگی میباشد. اگر میوه تازه آن را داشتید که چه بهتر، می‌توانید کمی آن را بخارپز کرده و نوش جان نمایید. ولی اگر میوه تازه نداشتید کمپوت آناناس هم گزینه جایگزین کاربردی میباشد. آناناس عطسه و سرفه را کاهش داده و با عفونت‌های ویروسی مبارزه می‌کند. آناناس دارای ویتامین سی، ویتامین A، فیبر، فسفر، پتاسیم، کلسیم و آنتی اکسیدان میباشد.

زمانیکه بزرگسالان سرما می‌خورند پیدا نمودن ماده غذایی متناسب برای بهبود کار راحت‌تری میباشد. ولی زمانیکه نوزادان و کودکان سرما می‌خورند کار سخت‌تر می‌شود. سن پایین آن‌ها سبب شده که نتوانید هر میوه‌ یا غذایی را بهشان دهید.تصویری از فردی که سرما خورده و بدون اشتها در حالا خوردن میوه میباشد.یکی از نخستین علائم سرماخوردگی بی اشتهایی نسبت به غذا میباشد.

سرماخوردگی

سرماخوردگی

نظر ما این میباشد که اگر فرزند دلبندتان سرما خورد سراغ این میوه‌ها بروید:

سیب زرد
لیمو شیرین
گریپ فروت

تا این جا تعدادی میوه برای سرماخوردگی در زمستان معرفی کردیم. میوه برای سرماخوردگی در پاییز و زمستان گزینه زیادی در اختیارتان نمی‌گذارد. ولی همین مواردی که نام بردیم تاثیر بسزایی در بهبودی و کاهش علائم دارند.جدای از تمامی مواردی که بالا بررسی کردیم، به نظرتان کدام میوه برای سرماخوردگی در بارداری بی ضرر و مفید است؟

دوران بارداری دوران حساسی برای مادر و جنین بوده، به این خاطر که هر ماده غذایی که عملکرد خوبی نداشته باشد می‌تواند به سرعت بر روی مادر و جنین تاثیر منفی بگذارد. توصیه می‌کنیم که در دوران بارداری و در گونه تجربه سرماخوردگی به سراغ میوه‌ها و سبزیجاتی بروید که ویتامین سی کافی دارند.

از جمله بروکلی، کیوی، پرتقال، فلفل دلمه و… این موارد ۹ تنها به رشد کودک یاری می‌کنند بلکه التهاب را از بین می‌برند و هم چنین جذب آهن مورد نیاز بدن را بهبود می‌بخشند.

بهترین میوه ها برای مصرف در دوران بارداری

انبه(حاوی ویتامین A و ویتامین C)
لیمو(دارای ویتامین سی و یاری کننده به سیستم هضم)
سیب(دارای ویتامین سی، فیبر، ویتامین A و پتاسیم)
آووکادو(دارای ویتامین سی، ویتامین B، ویتامین K، فیبر، منیزیم و پتاسیم)
و خانواده بری‌ها از جمله تمشک، توت فرنگی، توت سیاه و بلوبری(دارای کربوهیدرات، ویتامین سی، فیبر و فولات)

میوه‌های مضر برای سرماخوردگی کدام‌اند؟

و ولی می‌رسیم به میوه‌های مضر برای سرماخوردگی، میوه‌هایی که نبایستی در این دوران مصرف نمایید. شاید تعجب نمایید که میوه‌های مضری هم برای سرماخوردگی وجود داشته باشند، به این خاطر که طبق باور عامه مردم تمامی میوه‌ها مفید هستند و هیچ ضرری هم ندارند. فراموش نکنید که میوه‌ها هم می‌توانند در گونه مصرف اشتباه عوارضی داشته باشند.

خب، از میوه‌های مضر برای سرماخوردگی میتوانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

موز

با این که موز فواید متعددی دارد ولی در دوران سرماخوردگی میبایست آن را فراموش نمایید. این میوه به دلیل داشتن مقدار زیادی قند التهاب موجود در این دوره را زیاد شدن داده و هم چنین ۱ آزاد کننده طبیعی هیستامین میباشد.

انگور

انگور هم یکی دیگر از میوه‌های مضر برای سرماخوردگی میباشد. چرا؟ به این خاطر که انگور هم صحیح همچون موز هیستامین را در بدن آزاد می‌کند، عملی که سبب شده ویروس و بیماری فعال‌تر شود. به علاوه این که انگور هم به خاطر قند بالایی که دارد التهاب را تشدید می‌کند.

خیار

همان طور که می‌دانید خیار ذاتا طبع سردی دارد. در حالی که در دوران سرماخوردگی به خوراکی‌هایی با طبع گرم نیاز داریم. در نتیجه نظر می‌کنیم در این دوران خیار نخورید.

سرماخوردگی

سرماخوردگی

خربزه

خربزه هم یکی دیگر از میوه‌های ممنوعه برای سرماخوردگی میباشد. میوه‌ای که می‌تواند در گونه مصرف علائم و نشانه‌های حساسیت زا و آلرژیک را در این دوره زیاد شدن دهد و میزان عطسه، سرفه و خارش گلو را چندین برابر بکند.

 

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *