سلامتی تضمینی با رعایت شش اصل در طب سنتی

سلامتی تضمینی با رعایت شش اصل در طب سنتی :بیش خانم‌ها به سلامتشان بی‌توجه‌اند. فکر می‌کنند هنگامی که برای حفظ سلامت خود می‌گذارند، جلوی انجام وظایف‌شان برای خانواده و جامعه را می‌گیرد و بیش از این که به سلامت خودشان فکر کنند به بچه و همسر و شغلشان اهمیت می‌دهند. غافل از این که توجه به خود، زمینه خدمت و انجام وظیفه خانوادگی و اجتماعی را برای آنان فراهم می‌کند.

توجه به سلامت در همه ابعاد

امکان دارد این پرسش برایتان قبل بیاید که برای دستیابی به این هدف یعنی سلامت زنان چه بکنیم؟ برای جواب به این پرسش ضروری میباشد اول وجوه مختلف سلامت را بشناسیم. بعضی از زنان تنها به بعد جسمی سلامت خود توجه می‌کنند.

گروهی دیگر کمی جلوتر هستند و به سلامت روان خودشان هم اهمیت می‌دهند. تعداد کمی از زنان به سلامت اجتماعی و شغلی هم فکر می‌کنند. ولی حتی همین هم کافی نیست. بعد معنوی سلامت از ابعادی میباشد که خیلی فراوان به فراموشی سپرده می‌شود.

طب ایرانی ورزش را توصیه می‌کند

در طب ایرانی مهم ترین روش برای حفظ سلامت انسان، ورزش میباشد. نخستین قدمی هم که برای درمان بیماری مطرح شده تغییر غذا بر اساس شرایط فردی میباشد. معالجه با دارو و … در مراحل بعدی قرار می‌گیرند. به همین علت برای رسیدن به سلامت در ابعاد مختلف این ۲ مورد یعنی ورزش و غذا جزو اساسی‌ترین اقدامات هستند.

سلامتی تضمینی با رعایت شش اصل در طب سنتی

سلامتی تضمینی با رعایت شش اصل در طب سنتی

اصل اول/ رژیم غذایی خود را اصلاح نمایید

غذای خود را بر اساس مزاج و شرایط خودتان برگزینید. از خوردن غذای ناسالم و تند خوردن آن پرهیز نمایید. هنگام خوردن غذا تلاش نمایید به نعمت خدا و غذایی که می‌خورید فکر نمایید و شکرگزار باشید و از افکار مزاحم و نگرانی‌ها خودتان را دور نگهدارید.

اصل دوم/ خواب خود را تنظیم نمایید

خواب کافی و به موقع از ملزومات سلامت میباشد. خواب پسندیده از حدود ساعت ده شب تا کمی پیش از اذان صبح توصیه می‌شود. اگر شیرخوارتان نمی‌گذارد شب پسندیده بخوابید، همانطور که او را روی پاهای خودتان تکان می‌دهید، نفس عمیق بکشید و تلاش نمایید به خودتان تلقین نمایید که دارید کنترل جسم‌تان را به دست می‌گیرید.

هر چقدر شما بیش احساس کلافگی و ضعف نمایید، کودکتان بیش بی‌قراری می‌کند زیرا حس شما ناخودآگاه به او منتقل می‌شود. به جای این که کم‌خوابی را تهدیدی برای سلامت جسم خود ببینید؛ این موقعیت را فرصتی برای سلامت معنوی خود بدانید که نصیب هر کسی نمی‌شود. مقابله با بعد حیوانی وجودتان، بعد معنوی وجودتان را قوی‌تر می‌کند.

ولی این به شرطی میباشد که آگاهانه عمل نمایید و تسلیم نیازهای جسمی خود نگردید. تنفس عمیق به شما یاری می‌کند که کنترل جسم را به دست بگیرید و آگاهانه از خواسته‌های جسم عبور نمایید. این یکی از همان ورزش‌هایی میباشد که برای تقویت بعد روان‌تان میبایست انجام بدهید. سحر برترین وقت برای صرف زمان برای روح و روان خودتان میباشد.

عبادت، قرآن خواندن، مطالعه، نرمش، تمرکز، تنفس عمیق، در این ساعات آهسته، بی‌دغدغه‌ی بچه‌ها، حس نشاط و سلامتی را در وجود شما بیدار می‌کند.

اصل سوم/ ورزش نمایید

اگر می‌خواهید سلامت جسم، روان و … همه را ۱ مکان داشته باشید، در طول روز حتما برنامه ورزش برای خودتان داشته باشید. ورزش تنها منبع تولید حرارت غریزی بعد از تولد میباشد. حرارتی که طول عمر و انرژی شما را تامین می‌کند. پس ورزش منظم را از دست ندهید حتی اگر مدت آن پنج تا ده دقیقه باشد. ۲

درجا، پیاده‌روی تند، حرکات کششی و حتی نشسته با تمرکز و توجه به تنفس، برترین ورزش‌ها برای خانم‌های پر مشغله هستند. به تدریج تعداد این پنج دقیقه‌ها را در فواصل کارتان بیش نمایید تا دست کم به ۴۵ دقیقه در روز برسد. هنگامی می‌خواهید ۱ مکان و پشت سر هم ورزش کنید؛ امکان دارد نتوانید برنامه را جور نمایید ولی صرف پنج دقیقه به تناوب در بین کارهای روزانه کار آسانی میباشد.

اصل چهارم/ افسردگی و اضطراب را از خود دور نمایید

زندگی هر کسی پستی و بلندی‌هایی دارد که خیلی اوقات از کنترل او خارج میباشد. ضمن این که سعی می‌کنید موقعیت خود را آگاهانه درک کنید و برترین کار ممکن را در آن شرایط انجام دهید؛ به این فکر نمایید که این شرایط از طرف ۱ قدرت نامتناهی برای شما فرستاده شده تا بتوانید آب دیده بشوید و چیزهای زیادی از این وضعیت بیاموزید.

یادتان باشد برای چه به این دنیا آمده‌اید. همه تهدیدها می‌توانند فرصتی برای رشد و تکامل شما باشند. بنابراین افسردگی، ترس و اضطراب را با آگاهی و قدرت بزرگ معنوی خود کنار بگذارید و به قبل بروید.

اصل پنجم/ به بعد معنوی وجودتان توجه نمایید

اگر در هر لحظه از زندگی احساس ضعف کردید و دچار ناامیدی شدید، مراجعه به دکتر را فراموش نکنید. همانطور که جسم شما هنگام بیماری به دکتر نیاز دارد، روان و روح شما هم به دکتر معنوی نیاز دارد. در گذشته‌ پزشکان ۹ تنها به علوم جسمانی انسان آگاه بودند بلکه حکیم و آگاه به مراحل رشد معنوی انسان هم بودند.

اگر چه در دروس دانشگاهی این بعد درمان خیلی به شکل کلاسیک تدریس نمی‌شود ولی امروزه هم بعضی بزرگان – چه مشهور و چه ناشناخته- حکیم معنوی هستند. بهتر میباشد اگر دکتر معنوی ندارید، یکی از این حکیمان را برای خود پیدا نمایید. یکی از روش‌های ورزش معنوی این میباشد که در هر لحظه آگاه باشید کاری که انجام می‌دهید چه نقشی در رشد معنوی شما دارد.

سلامتی تضمینی با رعایت شش اصل در طب سنتی

سلامتی تضمینی با رعایت شش اصل در طب سنتی

آیا در راستای تکامل شما است یا نه؟ و اگر نیست مشخص میباشد که ادامه آن به صلاح شما نیست. غذاهای معنوی زیاد گوناگون هستند. این ذهن شما است که یاری می‌کند از کوچک ترین فعالیت روزانه غذایی برای روح خود تامین نمایید، شاید به همین علت میباشد که ارزش اعمال به نیت آن میباشد. ۹ تنها مطالعه، عبادت و یاری به دیگران جزو غذاهای معنوی هستند؛

اصل ششم/ سیستم دفعی بدنتان را تقویت نمایید

آب و هوایی که در آن نفس می‌کشیم و دنیای اطراف اگر چه آلوده میباشد ولی برای در امان ماندن از آن آلودگی‌ها هم راه ساده‌ای هست: تقویت طبیعت و سیستم دفاعی هوشمند بدن.

این سیستم مواد زاید را اگر ناچیز باشد، به راحتی از راه سیستم‌های دفعی بدن همچون ادرار، مدفوع، عرق، عادت ماهانه، اشک و سایر ترشحات بدن، از بدن خارج می‌کند. بنابر این مراقب باشید که این سیستم‌ها در بدن‌تان پسندیده و فعال باشند. در گونه وجود یبوست، قطع عادت ماهانه و اختلال در هر ۱ از مواد دفعی به دکتر مراجعه نمایید.

 

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *