سوختگی پوست با سیر

سوختگی پوست با سیر :بله! سیر خام در گونه تماس با پوست شما می‌تواند آن را بسوزاند. در واقع تماس سیر با پوست می‌تواند سبب تحریک و قرمزی پوست مشابه سوختگی خفیف شود. آب سیر اسیدی میباشد که در تماس با پوست می‌تواند سبب واکنش نامطلوب و قرمزی و تورم شود. هم چنین اگر سیر خام با پوست شما تماس پیدا بکند، امکان دارد احساس سوزش، خارش و گر گرفتن داشته باشید.

در نتیجه، بهتر میباشد هنگام دست زدن به سیر خام احتیاط نمایید و دستکش بپوشید و پس از دست زدن به آن، دستان خود را به طور کامل بشویید. علاوه‌براین، بعد از دست زدن به سیر میبایست از دست زدن بصورت، چشم‌ها و دهان خود اجتناب نمایید.

سوختگی با سیر

سوختگی پوست با سیر یکی از شایع‌ترین سوختگی‌هایی میباشد که افراد در آشپزخانه از آن رنج می‌برند. در واقع، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سوختگی سیر بی ضرر میباشد، ولی این حرف صحیح نیست. در بسیاری از مواقع زمانیکه با سیر پوست کنده تماس فیزیکی پیدا می‌کنید،

می‌توانید احساس کنید که پوست شما می‌سوزد و حتی می‌توانید احساس کنید که دچار گر گرفتگی بدن و حساسیت شده‌اید، همچون زمانیکه با فلفل تند تماس پیدا کرده‌اید. در واقع، به این پدیده سیر سوزی می‌گویند، که می‌تواند به پوست شما در تماس طولانی مدت آسیب بزند.علاوه‌براین، بعد از دست زدن به سیر میبایست از دست زدن بصورت، چشم‌ها و دهان خود اجتناب نمایید.

سوختگی پوست با سیر

سوختگی پوست با سیر

درون سیر چه موادی دارد که سبب سوختگی و درست کردن حساسیت می‌شود؟

همانطور که گفتیم، سوختگی پوست با سیر به شرایطی اطلاق می‌شود که در آن پوست یا غشاهای مخاطی به دلیل تماس با سیر یا ترکیبات فعال آن تحریک شده و یا حتی آسیب می‌بینند. این موضوع بیش به این دلیل اتفاق می‌افتد که سیر حاوی ترکیب شیمیایی فعالی به نام آلیسین (با فرمول شیمیایی C6H10OS2) میباشد که بو و طعم قوی سیر را فراهم می‌کند.

آلیسین در تماس مستقیم با پوست یا غشاهای مخاطی همچون دهان، گلو یا چشم می‌تواند سبب احساس سوزش یا تحریک پوست شود.همچنین، روغن‌های موجود در سیر دارای غلظت بالایی از گوگرد هستند که به سیر اجازه می‌دهد تا با باکتری ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها مبارزه بکند. با این حالا، این محتوای گوگرد هم چنین می‌تواند سیر و روغن‌های آن را برای پوست شما زیاد تحریک کننده سازد.

هنگامی سیر له می‌شود، روغن‌های آن ساطع شده و در هوا تبخیر می‌شوند. اگر این روغن‌ها از راه دهان وارد بدن شوند، می‌توانند به غشاهای مخاطی آسیب برسانند و سبب تحریک گلو و معده شوند. بلعیدن روغن یا بخار سیر می‌تواند سبب درست کردن احساس سوختگی دردناک در دهان، لب‌ها و گلو هم شود.برای جلوگیری از سوختگی پوست با سیر بهتر میباشد اول سیر را له نمایید.

اقدامات لازم برای جلوگیری از سوختگی با سیر

بعدا، می‌توانید اجازه بدهید سیر به مدت پانزده دقیقه در همان حالت بماند تا روغن سیر در هوا تبخیر شود. خوردن یا نوشیدن سیر له شده بعد از این مدت حاوی هیچ روغنی که بتواند برای سلامتی شما مضر باشد نخواهد بود.سیر با باکتری‌ها مبارزه کرده و در برابر عفونت مقاومت می‌کند، و بنابراین دارای مزایای زیبایی و درمان آکنه میباشد.

با این حالا، اگر ندانید که چطور از سیر به درستی استفاده نمایید، امکان دارد دچار سوختگی پوست با سیر و آسیب‌های پوستی دیگر بشوید.سوختگی پوست با سیر ۱ نوع سوختگی شیمیایی میباشد. یکی از دلایل اصلی این نوع سوختگی پوست، ماده شیمیایی دی آلیل دی سولفید (با فرمول شیمیایی C6H10S2) میباشد که در سیر وجود دارد.

این ترکیب شیمیایی سبب درست کردن حساسیت زیاد قوی، به خصوص در پوست‌های زیاد حساس می‌شود.اگر این ترکیب شیمیایی با هر گونه زخم یا خراش باز تماس داشته باشد سبب می‌شود پوست شما زیاد حساس‌تر از پیش شده و منجر به درماتیت تماسی آلرژیک بیشتری شود. این پدیده سبب می‌شود که پوست خود به خود دچار درد و گرما شود و فرد را زیاد آزار دهد.

مرحله ۱: خنک نمودن زخم سوختگی

برای درمان و مراقبت از آسیب سوختگی، نخستین تکنیک این میباشد که میبایست قسمت سوخته‌ی پوست را تسکین بدهید تا درد سرکوب شده و بنابراین از گسترش بیش سوختگی جلوگیری نمایید. برای اینکار از آب خنک در حدود بیست تا ۳۰ درجه برای شستشوی محل سوختگی به‌صورت مداوم با وقفه‌های کوتاه استفاده نمایید و یا از حوله‌ای که با آب زیاد خنک خیس شده میباشد.

برای استفاده بر روی پوست استفاده نمایید.وقتی که پوست شما می‌سوزد متراکم‌تر می‌شود، ولی در عین حالا نازک‌تر هم خواهد شد، بنابراین، روند تسکین پوست با آب خنک را میبایست به‌طور مکرر ادامه بدهید و بعد از هر چند دقیقه، به مدت یک تا دو دقیقه این روند را قطع نمایید و به پوست تحریک شده‌ خود، فضای استراحت بدهید.

علاوه‌براین، نبایستی از آب زیاد سرد یا یخ سرد برای خنک نمودن پوست سوخته استفاده نمایید، زیرا امکان دارد سبب “سوختگی سرد پوست” شود و شرایط را بدتر بکند.

مرحله ۲: زخم سوخته را با آب نمک طبی تمیز نمایید

بعد از این که آسیب سوختگی شما احساس راحتی نمود، می‌توانید آن را با آب نمک طبی تمیز نمایید تا از عفونت‌های باکتریایی روی پوست جلوگیری کرده وروند درمان را تسریع نمایید.

سوختگی پوست با سیر

سوختگی پوست با سیر

مرحله ۳: زخم سوختگی پوست با سیر را با گیاهان طبیعی در خانه درمان نمایید

پس از انجام ۲ روش ابتدا درمان، اکنون زمان آن رسیده که از پماد سوختگی استفاده نمایید و آن را روی سطوح سوخته‌ی پوست بمالید. اگر پماد سوختگی ندارید، می‌توانید از داروهای طبیعی ذیل استفاده کنید:

سوختگی پوست با سیر را با گیاه Kalanchoe Pinnata درمان کنید:

میبایست دو تا سه ورق تازه را بردارید و آن‌ها را با آب تمیز نمایید و بعدا با هم بکوبید. مواد مخلوط شده را روی پوست سوخته بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه در آن جا بمانند. این درمان را تا بهبود کامل سوختگی تکرار نمایید.

اسفاده از گیاه Zingiberaceae:

میبایست این گیاه را پوست کنده و با آب تمیز نمایید و بعدا آن را به طور کامل له نمایید. مخلوط حاصل را روی پوست سوخته بمالید. این روش به‌طور موثر سوختگی را بدون برجای گذاشتن جای زخم پس از بهبود درمان می‌کند. شما میبایست به‌طور مکرر از این روش استفاده نمایید تا زخم سوختگی به طور کامل بهبود یابد.

درمان با گیاه آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا به‌طور موثر در درمان جراحات سوختگی یاری می‌کند. با این حالا، هنگام جمع‌آوری ژل آلوئه ورا میبایست آن را پاک نمایید وگرنه سبب خارش پوستتان می‌شود. بعد از استخراج و تمیز نمودن این ژل، آن را حدود ده تا پانزده دقیقه روی گونه خود بمالید و هر روز تا بهبود کامل سوختگی از آن استفاده نمایید.

می‌توانید آن را با آب نمک طبی تمیز نمایید تا از عفونت‌های باکتریایی روی پوست جلوگیری کرده وروند درمان را تسریع نمایید.
در ادامه‌ی درمان سوختگی پوست با سیر پس از طی نمودن ۳ قدم بالا، بهتر میباشد برای تسریع روند درمان پوست خود نکته‌های ذیل را هم رعایت کنید:

از ۱ پانسمان نچسب استفاده نمایید

محل سوختگی را با ۱ پانسمان استریل و نچسب بپوشانید تا از تحریک بیش پوستتان محافظت نمایید و محل زخم را تمیز نگه دارید. از استفاده مستقیم باندهای چسبنده روی محل سوختگی خودداری نمایید، زیرا می‌توانند به پوست شما بچسبند و در هنگام برداشتن سبب ناراحتی بیش شوند.

مسکن‌های بدون نسخه مصرف نمایید

اگر درد دارید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه همچون ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده نمایید. دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را دنبال نمایید و در گونه نیاز با ۱ متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت نمایید.

از ترکاندن تاول خودداری نمایید

اگر در اثر سوختگی پوست با سیر تاول درست کردن شد، آن‌ها را نترکانید. خارج شدن آب تاول‌ها می‌تواند خطر عفونت را زیاد شدن دهد. در عوض، به آن‌ها اجازه بدهید تا به‌طور طبیعی بهبود یابند. اگر آب تاول خود به خود بیرون آمد، آن را به آرامی تمیز نمایید و از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

علائم عفونت را کنترل نمایید

در گونه بروز هر گونه علائم عفونت، همچون زیاد شدن درد، قرمزی، تورم، چرک یا تب، مراقب باشید. اگر متوجه هر ۱ از این علائم شدید، فورا به دکتر مراجعه نمایید.در گونه بروز هر گونه علائم عفونت، همچون زیاد شدن درد، قرمزی، تورم، چرک یا تب، مراقب باشید.

سوختگی با سیر سبب چه درجه‌ای از سوختگی می‌شود؟

در حالی که بیش علائم طبیعی سوختگی پوست با سیر فقط می‌توانند قرمزی و التهاب پوست باشند، ولی سیر واکنش‌های مختلف دیگری هم می‌تواند روی بدن شما داشته باشد:

کهیر، خارش یا قرمزی پوست بصورت گسترده
گر گرفتگی یا سوزن سوزن شدن دهان
التهاب اطراف دهان، زبان، گونه یا گلو
حساسیت شدید
زیاد شدن ضربان قلب
درد معده

سوختگی پوست با سیر

سوختگی پوست با سیر

مثل سایر حساسیت‌ها، عوارض جانبی حساسیت سیر می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. آن‌ها معمولاً از چند لحظه تا ۲ یا ۳ ساعت پس از استفاده از سیر ظاهر می‌شوند. با این حالا سوختگی پوست با سیر عموما در رده سوختگی‌های جزئی (درجه یک) طبقه بندی می‌شود.در واقع سیر خودبه‌خود نمی‌تواند سبب سوختگی درجه ۲ شود.

ولی به دلیل ماهیت اسیدی و زیاد غلیظ آن، می‌تواند سبب تحریک و التهاب شدید پوست شود. یعنی به‌طور خلاصه، احساس سوزش سیر تازه روی پوست شما می‌تواند نشانه‌ای از تحریک درجه یک پوستی و درماتیت تماسی باشد.ولی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سیر، یا مقادیر غلیظ سیر، می‌تواند سبب سوختگی شدیدتر پوست شود.

بنابراین اگر متوجه شدید که سوختگی شیمیایی ناشی از قرار گرفتن در معرض سیر دارید، می‌توان آن را به‌عنوان سوختگی درجه ۲ طبقه بندی نمود.در پایان به یاد داشته باشید که اگر سوختگی پوست با سیر در بدن شما شدید میباشد، یا ناحیه وسیعی از بدنتان را می‌پوشاند، و یا در عرض چند روز بهبود نمی‌یابد، برای ارزیابی و درمان بیش به ۱ متخصص مراقبت‌های بهداشتی رجوع نمایید.

 

مطالب مرتبط:

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *