علائم آروغ زدن زیاد

علائم آروغ زدن زیاد :آروغ زدن بعد از غذا خوردن سبب آهسته شدن دستگاه گوارش میشود، ولی آروغ زدن فراوان نشانه وجود مشکل میباشد که میبایست جدی گرفته شود.

آروغ زدن فراوان نشانه چه مشکلی است؟

آروغ یا بادگلو عمل خروج هوا از معده، از راه دهان میباشد که با بلع هوا هنگام نوشیدن یا غذا خوردن درست کردن شده و با بو و صدا همراه میباشد. آروغ زدن که برای بسیاری از ما خجالت آور میباشد، ۱ عملکرد معمول و طبیعی بدن میباشد ولی اروغ زدن فراوان اگر همراه با علائم دیگر باشد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیماری‌های خطرناک باشد و نیاز به بررسی دارد.

علائم آروغ زدن زیاد

علائم آروغ زدن زیاد

زخم معده

گاهی اوقات، آروغ زدن امکان دارد به عنوان نشانه‌ای از زخم معده ظاهر شود. این زخم‌های باز در دیواره معده به‌طور کلی شایع هستند و می‌توانند ناشی از عفونت باشند. در گونه مبتلا بودن به زخم معده، تجربه آروغ زدن بیشتر از حد معمول پدیدار می‌شود، و پس از مصرف غذا، احساس سیری یا نفخ هم امکان دارد رخ دهد. هم چنین، درد امکان دارد پس از خوردن غذا درست کردن شود.

عادت غلط غذاخوردن

اگر خیلی تند و سریع غذا می خورید، احتمالاً هوا را همراه با غذا بلعیده‌اید. این هوا بیش به مری منتقل می‌شود و در آن جا تجمع پیدا می‌کند. مری نقش ارتباطی بین گلو و معده را ایفا می‌کند، و وقتی که آروغ می‌زنید، هوا با فشار وارد شده از راه گلو خارج می‌شود.

عدم تحمل لاکتوز

بسیاری از افراد ناتوان در تجزیه‌ی لاکتوز موجود در شیر هستند، زیرا پروتئین مورد نیاز برای این فرآیند در بدن آنان موجود نیست. اگر شما هم عضو این گروه از افراد هستید، روده‌های شما قادر به هضم کامل غذاهای حاوی لبنیات نیستند و لاکتوز در معده شما تخمیر می‌شود. گاز تولید شده در این فرآیند سبب آروغ زدن می‌شود و امکان دارد با ورم و درد شکم همراه باشد.

رفلاکس معده

گاهی اوقات، اسید معده به بالا برمی‌گردد و وارد گلوی شما می‌شود. این وضعیت در برخی افراد شایع تر میباشد، از جمله خانم‌های باردار، کسانی که با اضافه وزن مواجه هستند یا زمانیکه معده به نحو احسنت غذا را هضم نمی‌کند. زمانیکه این اسید به گلو می‌رسد، احتمالاً عمل بلعیدن را سریعتر انجام می‌دهید تا از این اسید راحت بشوید و همین عجله در بلعیدن غذا امکان دارد سبب زیاد شدن آروغ زدن شود.

خوردن غذاهای ادویه دار و اسیدی

مواد غذایی مانند پیاز، گوجه‌فرنگی و مرکبات از جمله غذاهایی هستند که دارای میزان اسید بالایی می‌باشند. برخی افراد امکان دارد با خوردن این غذاها به سوزش سردل یا آروغ زدن دچار شوند. هم چنین، غذاهای دارای ادویه و طعم‌دهنده‌ها هم امکان دارد علائم سوزش یا آروغ زدن را تشدید کنند.

علامت آسم

بله، صحیح متوجه شده اید که آروغ زدن یکی از نشانه‌های آسم می‌باشد. علت این امر به تأثیر مستقیم آسم بر مسیرهای هوایی برمی‌گردد. زمانیکه مسیرهای هوایی به علت التهاب و ملتهب شدن، دچار مشکل می‌شوند، فرد برای رساندن هوا به ریه‌های خود بیش سعی می‌کند.

این سعی امکان دارد سبب درست کردن فشار زیادی بر دیافراگم (عضله حیاتی که برای تنفس مسئول است) شود.هر ۲ تغییرات در مسیرهای هوایی و زیاد شدن فشار بر دیافراگم سبب ورود گاز به گلو می‌شود و در نتیجه، علائمی نظیر آروغ زدن یا باد گلو ظاهر می‌شود.

مصرف فروکتوز بیشتر از حد

صحیح میباشد که فروکتوز، قند طبیعی موجود در میوه‌ها، مشکل‌ساز نیست ولی در برخی موارد، غذاها و نوشیدنی‌ها با استفاده از شربت ذرت که حاوی مقدار زیادی فروکتوز است، شیرین می‌شوند و مصرف این نوع غذاها و نوشیدنی‌ها می‌تواند سبب تجمع فروکتوز در معده شود و در نتیجه، گاز زیادی درست کردن شود.

آبمیوه‌های حاوی شربت ذرت امکان دارد سبب زیاد شدن گاز در معده شوند و این امر می‌تواند منجر به علائمی مانند آروغ زدن، ورم نمودن شکم، یا درد معده شود.

خلط پشت حلق

غده‌های بینی و گلو هر روز مقداری خلط تولید می‌کنند و این فعالیت طبیعی برای تمیز نمودن هوایی که نفس می‌کنید از اهمیت بسیاری برخوردار میباشد. خلط تولید شده در مسیرهای هوایی نقشی مهم در جلوگیری از بروز بیماری‌ها و ترشحات فراوان یا آلرژی‌ها دارد.

اگرچه اکثر اوقات امکان دارد احساس وجود خلط در پشت حلق نکنید، ولی در گونه تجمع زیادی از خلط در پشت گلو و بلعیدن آن، امکان دارد سبب آروغ زدن شود. نوشیدن مقدار کافی آب به عنوان ۱ روش ساده و موثر می‌تواند به رفع این مشکل یاری بکند.

علائم آروغ زدن زیاد

علائم آروغ زدن زیاد

استرس

مشکلات گوارشی و روده معمولاً در افراد مضطرب بیش مشاهده می‌شوند چراکه استرس و اضطراب می‌توانند به عنوان ۱ عامل تشدید کننده برای مسائل گوارشی عمل کنند. اگر نفر مضطرب باشد، امکان دارد مقدار بیشتری هوا را بصورت عمدی یا بدون اطلاع به معده و روده‌های خود بفرستد و این اقدام می‌تواند سبب تجمع گاز و در نتیجه آروغ زدن شود.

باکتری بیشتر از حد در روده

اسید معده نقش مهمی در کنترل رشد میکروب‌ها و باکتری‌های مختلف در معده دارد. اگر سطح اسید معده کاهش یابد، میکروب‌ها می‌توانند به راحتی به رشد بیش بپردازند و سبب اختلالات گوارشی شوند.

رشد فراوان باکتری‌ها در روده کوچک می‌تواند منجر به بروز مشکلات هضم و جذب غذا شود و این مشکلات می‌توانند منجر به تولید گاز بیشتر از حد و بروز علائمی همچون آروغ زدن شوند.

عفونت معده

هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری میباشد که می‌تواند عفونت معده را درست کردن بکند و این باکتری امکان دارد سبب تحریک معده شود و با زیاد شدن تولید اسید معده، علائمی همچون درد و آروغ بیشتر از اندازه را درست کردن بکند.

مشکلات پانکراس

پانکراس، ۱ غده بلند، در ناحیه‌ای کنار معده واقع شده میباشد که نقش مهمی در فرایند هضم غذا دارد. این غده مایعات گوارشی تولید می‌کند که به گردش مواد غذایی در دستگاه گوارش یاری می‌کند. هر گونه التهاب یا مشکل در عملکرد این غده سبب بروز ۱ وضعیت ناگوار به نام پانکراتیت می‌شود.علائم پانکراتیت شامل آروغ زدن، استفراغ، احساس نفخ، سکسکه یا تب امکان دارد باشد.

آروغ زدن خطرناک است؟

آروغ زدن و بلعیدن هوا به طور عمومی برای سلامت گوارش مشکل‌ساز نیست. هوای بلعیده شده معمولاً در دستگاه گوارش حین آروغ زدن از بین می‌رود و در موارد عادی به مشکلات جدی منجر نمی‌شود. این فعل بصورت طبیعی جزء فعالیت‌های روزانه بدن محسوب می‌شود.

هوا که به همراه غذا یا مایعات بلعیده می‌شود، به مرور وقت از راه فرآیندهای گوارشی حاصل از عملکرد معده و روده جذب می‌شود بنابراین، اگرچه آروغ زدن فراوان امکان دارد در برخی مواقع سبب احساس فشار و پری در ناحیه شکم شود، ولی در اکثر موارد بصورت طبیعی و بدون عواقب جدی انجام می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *