فواید اهدای خون

فواید اهدای خون : حتما تا به حالا شعار “اهدای خون، اهدای زندگی” به گوش تان خورده میباشد، بله حقیقت این میباشد که هر فرد با اهدای یک واحد کامل از خون خود می تواند جان سه شخص را نجات دهد، این فقط یک بُعد اینکار نیکوکارانه میباشد، بُعد دیگر آن این میباشد که شما با اهدای خون میتوانید از مزایای سلامتی زیاد خوبی هم برخوردار بشوید، و این یعنی یک معامله دو سر برد. با این وجود آمارها نشان می بدهند که سالانه کمتر از ۱۰درصد افراد واجد شرایط خون اهدا می ‌کنند.

در ادامه برخی فواید اهدای خون را مطالعه می کنیم:

احساس ناب نوع دوستی را تجربه می نمایید

پزشک Ross Herron، رئیس بخش پزشکی مرکز صلیب ‌سرخ آمریکا در لس ‌آنجلس می ‌گوید: “بزرگ ‌ترین فایده اهدای خون این میباشد که احساس نوع دوستی در وجود فرد تقویت میشود.”

در همین رابطه، طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی سلامت، نوع یار بودن هم دارای مزایای سلامت جسمی میباشد که از جمله آن ها میتوان به کاهش فشار خون اشاره نمود.

پزشک Rita Reik هم در تایید این موضوع معتقد است: “جنبه های ذهنی زیاد مثبتی ناشی از این که یک کار خیلی پسندیده انجام داده اید، هم وجود دارد.” در کنار همه این ها، احساس نوع دوستی ناشی از اهدای خون می تواند در طولانی تر شدن عمر هم موثر باشد.

فواید اهدای خون

فواید اهدای خون

یک چکاپ سلامتی رایگان دریافت می نمایید(فواید اهدای خون)

اگر تا به حالا خون داده باشید حتما میدانید که هر اهدا کننده میبایست قبل از اینکار به لحاظ فیزیکی ارزیابی شود. این ارزیابی شامل بررسی فشار خون، نبض، دمای بدن و سطح هموگلوبین میباشد.

گاهی امکان دارد سطح کلسترول هم مورد بررسی قرار گیرد. صحیح میباشد که این ارزیابی فیزیکی یک جایگزین برای یک معاینه جسمی کامل نیست، ولی اهدای خون می تواند اطلاعات مفیدی در مورد سلامتی شما ارائه دهد و در صورتی که به عنوان مثال سطح کلسترول یا فشار خون تان بالا باشد، از این شرایط مطلع شده و به دکتر مراجعه خواهید نمود.

اگر کم خونی داشته باشید متوجه می شوید

آزمایش هموگلوبین که به عنوان بخشی از روند پیش از اهدای خون انجام میشود، می تواند شما را در جریان این که کم خون هستید یا نه، قرار دهد. کم خونی زمانی اتفاق می افتد که گلبول های قرمز در گردش در بدنتان کافی نیستند.

طبق بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۶ درPLoSOne ، تقریبا ۵.۶ درصد از جمعیت آمریکا کم خونی دارند. ۵.۶ درصد به عبارتی برابر با ۱۸ میلیون شخص میباشد. به گفته کلینیک مایو، کم خونی می تواند به معنای ابتلا به یک بیماری مزمن یا کمبود ویتامین باشد و هم چنین می تواند به ضربان قلب نامنظم هم منجر شود. ولی نگران نباشید، کم خونی قابل درمان میباشد.

می تواند سطح آهن بدن را کاهش دهد(فواید اهدای خون)

برخی از افراد مبتلا به هموکروماتوز هستند، هموکروماتوز یک اختلال ارثی در متابولیسم آهن میباشد که به موجب آن بدن از راه مواد غذایی بیشتر از حد آهن جذب میکند. سطح آهن افراد مبتلا به هموکروماتوز، در نهایت می تواند به اندام ها آسیب برساند. راه درمانی این شرایط اهدای خون میباشد. طبق گفته OneBlood، اهدای یک واحد کامل خون ۲۲۵ تا ۲۵۰ میلی گرم از آهن بدن را کاهش میدهد.

پزشک Len Horovitz، دکتر متخصص بیماری های ریوی در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک می گوید: “این شرایط، جزء دسته ای از بیماری هایی میباشد که از راه اهدای خون سود درمانی بسیاری می برند.”

اگر شما هم مبتلا به این بیماری هستید، در نظر داشته باشید که میبایست حتما تحت نظر و مراقبت دکتر باشید.

فواید اهدای خون

اگر به بیماری های جنسی (STD) مبتلا باشید متوجه می بشوید

Tom Neish، سرپرست مرکز اهدای خون دانشگاه کارولینای شمالی (UNC) می گوید: “پس از فرآیند خون گرفتن، نمونه خون شما برای بسیاری از بیماری های مختلف از جمله سفلیس و HIV آزمایش میشود. بعدا مرکز اهدای خون، وضعیت تان را به شما اطلاع میدهد.

با این حالا، اگر فکر می نمایید امکان دارد به بیماری های جنسی مبتلا شده باشید یا در معرض خطر ابتلا قرار دارید، به دکتر مراجعه نمایید، نه مرکز اهدا خون!

غربالگری صورت گرفته در اهدای خون نبایستی باعث شود که شما از اهدای خون به عنوان گزینه جایگزین مراجعه به دکتر استفاده نمایید، چرا که صلیب سرخ تأکید میکند هرگز از اهدای خون به عنوان راهی برای غربالگری بیماری های STD استفاده نکنید. به سؤالاتی که در مورد فعالیت جنسی از شما پرسیده خواهد شد صادقانه پاسخ بدهید؛ مراکز اهدای خون می توانند شما را به جا هایی که می توانند آزمایش های STD انجام بدهند، ارجاع بدهند.

اگر بیماری عفونی دیگری داشته باشید متوجه می بشوید

اهدای خون، علاوه بر مشخص نمودن ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری های جنسی، می تواند وضعیت بدن را در برابر بیماری هایی نظیر هپاتیت B و C، ویروس زیکا و بیماری شاگاس (که ناشی از یک انگل است) هم آزمایش بکند. در صورت مشخص شدن ابتلای شما به هر یک از بیماری های عفونی، شما از وضعیت بدن تان مطلع شده و در صدد درمان برمی آیید.

سلامت قلب خود را تقویت می نمایید(فواید اهدای خون)

مطالعه ای که در مجله Transfusion منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به فشار خون بالا که چهار بار خون داده بودند، کاهش فشار خون خود را شاهد بودند. هم چنین یک تئوری وجود دارد که نشان میدهد سطح بالای آهن بدن می تواند بر قلب شما هم تأثیر منفی بگذارد.

پزشک herron هشدار می ‌دهد که یافته ‌ها خیلی قوی نیستند و شما نبایستی درمان‌ های دیگر را نادیده بگیرید. با این وجود، ارزیابی فیزیکی به عنوان بخشی از روند اهدای خون باعث میشود شما سالم بمانید.

فواید اهدای خون

فواید اهدای خون

میتوانید کمی کالری بسوزانید

منظور ما از این فایده، کاهش وزن از راه اهدای خون نیست. ولی زمانیکه شما خون می بدهید، در این روند مقداری انرژی صرف می نمایید و بدن برای جایگزین نمودن خون اهدا شده، فعالیت خود را زیاد شدن میدهد، در نتیجه مقداری کالری خواهید سوزاند.

گروه خونی تان را می شناسید

آیا میدانید گروه خونی تان از کدام نوع است؟ صادقانه بگویم که من هنوز نمی دانم. اهدای خون این امکان را فراهم میکند که گروه خونی تان را بشناسید. پزشک Horovitz می گوید دانستن گروه خونی در موارد لازم یا فوریت های پزشکی الزامی میباشد.

احساس خوبی را تجربه می نمایید(فواید اهدای خون)

حتی اگر اهدای خون بصورت ناشناس باشد، برخی مراکز در حالا یافتن راه هایی هستند تا اهدا کننده را بیش در این فرآیند درگیر کنند.

پزشک ریک می گوید: “برنامه هایی وجود دارد که اهدا کنندگان را نسبت به وقت هایی که نیاز مبرم به خون میباشد، مطلع می کنند.” اینکه فرد احساس بکند در وقت های حساس می تواند برای افراد دیگر زندگی بخش باشد، حس زیاد خوبی میباشد.

کاهش خطر حمله قلبی:

مطالعات نشان داده میباشد که اهدای خون می تواند خطر حملات قلبی را به میزان ۱ / ۳ درصد به خصوص در مردان کاهش دهد. خون، به ویژه سلول های قرمز خون، حاوی هموگلوبین هستند که از آهن تشکیل شده اند، که برای اتصال اکسیژن به کار می رود.

مقدار مورد نیاز آهن به جنسیت و سن بستگی دارد. مردان بزرگسال به ۸٫۵ میلی گرم در روز و زنان بزرگ سال در سن بارداری به ۱۸٫۹ میلی گرم روزانه نیاز دارند. آهن از مواد غذایی مشتق شده از منابع زیستی (آهن غیر هموگلوبینی )با فراهمی زیستی ۲ – ۳ % و منابع حیوانی (آهن هموگلوبینی ) با فراهمی زیستی ۲۰ – ۲۳ % بدست می آید.

این حقیقت که جذب آهن غیر هموگلوبینی سخت میباشد در واقع مفید به نظر می رسد، به این دلیل که آهن به راحتی هنگام مصرف بیشتر از حد جذب میشود، همچون آهن هموگلوبینی که از گوشت دریافت شده و در بدن تجمع می یابد، می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را زیاد شدن دهد.

فواید اهدای خون

با تجمع آهن، رادیکال های آزاد در بدن زیاد شدن یافته و کلسترول را اکسید بکند. کلسترول اکسید شده روی دیوارهای رگ های خونی قرار میگیرد. اکسیداسیون کلسترول در رگ های خونی باعث درست کردن پلاک (آترواسکلروز) میشود که شیوع بیماری قلبی عروقی میباشد.

با اهدای منظم خون، احیا خون به سرعت صورت میگیرد، اکسیداسیون کلسترول آرام تر میشود. علاوه بر این، خون به آرامی جریان می یابد و می تواند از تجمع چربی و کلسترول در دیواره عروق کرونری جلوگیری بکند. بنابراین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش میدهد.

و سخن پایانی…

اگر تا به حالا خون نداده اید، نظر می کنم حتما اینکار را تجربه نمایید و در عین حالا که یک کار خیر و خداپسندانه انجام می بدهید، از مزایای گفته شده در این مقاله هم بهره مند بشوید.

خدمات پرستاری و پزشکی در منزل فقط با یک تماس….با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

درمان کم شنوایی بدون سمعک

نکات مهم در حمام کردن نوزاد

راهکارهای مراقبت از چشم ها

سنگ کلیه در سالمندان

تقویت ریه ها بعد از کرونا

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *