بیمار دییابتی مبتلا به کرونا

مراقبت از بیمار دیابتی مبتلا به کرونا : آزمایشات انجام شده در مورد بیماری کرونا و دیابت نشان داده میباشد که کسانی که به بیماری دیابت مبتلا شده اند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند. افراد دیابتی در صورتی که با بیماری کرونا یا همون کویید ۱۹ مواجه شوند میتواند برای آنان موقعیت خیلی شدید تر و وخیم تری را برایشان به وجود بیاورد و این مورد به دلیل این میباشد که افراد دیابتی دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

برای مراقبت از بیماران دیابتی به کویید ۱۹ میباید توصیه های پزشکی را به طور کامل جدی بگیرید وتنها راه مراقبت و درگیر نشدن آنان به کرونا در منزل ماندن میباشد. بیماران دیابتی میبایست بدانند که اگربرای انجام کارهای غیر لازم از منزل خارج شوند میتوانند جان خود را به خطر بیاندازند.

نفوذ ویروس کرونا بر افراد دیابتی :

اگر ویروس کرونا بر افراد دیابتی نفوذ بکند شرایط زیاد حاد و خطرناکی را برای آنان به وجود می آورد در پیشنهاد داشته باشید اگر کنترل دیابت را در دست داشته باشید می توانید از تاثیر زیاد وخیم این ویروس تا حد زیادی بکاهید.

کرونا میتواند هم برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک وهم مبتلایان دیابت نوع دو شرایط خطرناکی را درست کردن نماید و در هر رده سنی میتواند برای آنان اتفاق بیفتد امکان دارد بروز این ویروس در بعضی از افراد دیابتی طوری باشد که نفر بتواند خیلی راحت با آن به مقابله بپردازد و شاید شرایط برای آنان آنقدر خطر ناک باشد که حتی منجر به مرگ آن نفر گردد.

بیمار دییابتی مبتلا به کرونا

ورود ویروس کرونا بر افراد دیابتی با ویروس آنفولانزا چه تفاوتی دارد؟

ویروس کرونا به مراتب زیاد جدی تر از ویروس آنفولانزا می باشد و گاهی هم کشنده. اگر افراد دیابتی می خواهند به ویروس کرونا مبتلا نشوند میبایست از همه راههای جلوگیری از ابتلا شدن به این ویروس آگاه باشند و از تمامی آنان با دقت کامل رعایت کنند ضروری میباشد افراد دیابتی واکسن آنفولانزا را تزریق کنند البته تزریق آن به منزله مبتلا شدن به ویروس کرونا نمیباشد میتواند یک عامل برای پیشگیری از آن محسوب شود.

افراد دیابتی برای مقابله با آنفولانزا شرایط راحت تری را تجربه می کنند اما در برخورد با ویروس کرونا شرایط زیاد حاد می شود و شاید منجر به مرگ نفر گردد.

مراقبت از مریض کرونایی دیابتی :

اطرافیان مریض و یا پرستار مریض برای مراقبت از مریض کرونایی دیابتی میبایست فشار خون را اندازه بگیرید زیرا این بیماری میتواند با بالا رفتن فشار خون بدن را دچار کم آبی نماید بنابراین برای مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی بتوانید آب فراوانی را به او بخورانید و دائما قند خون او را چک کنید اگر میزان قند خون بالاتر از ۲۵۰ میلی گرمباشد میتواند شرایط دیابت حاد را قبل بیاورد.

در زمانیکه کرونا در فرد دیابتی منتقل می شود میزان کتون موجود در خون پایین می آید پس اگر قند خون بالا رود بدن چربی خود را برای تولید انرژی میسوزاند وبه این گونه کتون موجود درخون بالا میرود که زیاد خطرناک می شود.

از دیگر مراقبت های مریض کرونایی دیابتی این میباشد که نفس های عمیق بکشد و از استرس و فشار روانی خود بکاهد زیرا استرس دیابت را در بدن زیاد شدن می دهد برای کاهش استرس می توانید کارهای تفریحی، صحبت نمودن با دوستان و کارهای دیگری انجام بدهید استراحت کافی برای این بیماران میتواند زیاد مفید باشد.

اقدامات پیشگیرانه برای بیماران دیابتی :

 • شستندست ها با آب وصابون به مدت ۲۰ ثانیه
 • استفاده ازماسک
 • عدم خروج از منزل در مواقع غیر لازم
 • موارد مورد نیاز بیماران دیابتی برای چند هفته میبایست در منزل وجود داشته باشد همچون انسولین، نوار تست و قرص گلوکز که مریض مجبور
 • نباشد برای تهیه آن هر روز از منزل خارج شود.
 • تست نمودن فشار خون
 • استفاده از مواد غذایی سالم
 • انجام احرکات ورزشی
 • ضدعفونی نمودن دستگاه و قلم انسولین
 • ضدعفونی نمودن سطوح همچون میز کار و یا وسایل آشپزخانه
 • افرادیابتی میبایست از لمس چشم و دهان وصورت خود خود داری نمایند.
 • مصرف انواع ویتامین های ای.بی .سی .دی میتواند سیستم ایمنی این افراد را بالا ببرد و از ابتلا به کویید ۱۹ پیشگیری نماید.

نکته: رژیم غذایی متناسب برای کسانی که به دیابت مبتلا شده اند همیشه در الویت قرار داشته وکنترل این بیماری یکی از مهمتریت عوامل برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های دیگری از جمله ویروس کرونا می باشد.

بیمار دییابتی مبتلا به کرونا

آیا افرا دیابتی با وجود کرونا میتوانند در محل کار خود حضور پیدا کنند؟

حضور افراد دیابتی در شرایط اپیدمی شدن کرونا بستگی به شرایط جسمی افراد دیابتی دارد اگر سلامتی آنان طوری میباشد که با حضور در محل کار نمیتواند آسیبی به آنان وارد بکند میتوانند با توجه به شرایط محیط کاری خود به انجام کار بپردازند اگر محل کار افراد دیابتی طوری باشد که نفر بتواند از شلوغی وجمعیت دور باشد و از حفاظ های پلاستیکی و شیلد استفاده کنند میتوانند بکار خود ادامه بدهند در غیر این گونه بهتر میباشد برای مدتی از کارخود فاصله بگیرند تا بتوانند از خطرات احتمالی کرونا به دور باشند.

دودلیل مهم بروز خطر برای افراد دیابتی کرونایی :

۱) نخستین دلیل مهم واساسی که افراد دیابتی را به این ویروس مبتلا می کند این میباشد که این افراد سیستم ایمنی ضعیف دارند وخیلی سخت میتوانند با این ویروس مقابله کنند.
۲)دومین دلیل آن هم این میباشد که این افراد به دلیل قند خون بالایی که دارند شرایط رشد و نمو را برای ویروس کرونا آماده تر می کنند و یروس کرونا در محیطی که قند خون بالا باشد بهتر زندگی می کند.

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *