مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان:لثه و دندان های اطراف بعد از انجام جراحی در حساس ترین وضعیت ممکن قرار دارند که احتمال درست کردن عوارض و مشکلات دیگر در آنان زیاد فراوان میباشد. مشکلاتی همچون خون ریزی های شدید، عفونت دندان، عدم شکل گیری درست لثه و … از این دست می باشند.

البته بیان این عوارض قرار نیست در مریض نگرانی را درست کردن بکند بلکه اشاره به اهمیت بالای مراقبت های ضروری بعد از کشیدن و جراحی دندان دارد. کشیدن دندان از جمله بیماریها و مشکلاتی میباشد که میتوان گفت برای پایان افراد دیر یا زود بوجود می آید. پس چه الان در این مرحله قرار داشته باشیم و چه دندان هایمان سالم باشد، پسندیده میباشد در مورد این مراقبت ها اطلاعات کافی داشته باشی.

شرایط لثه و دهان بعد از کشیدن و جراحی دندان

زمانیکه دندان به مقدار زیادی تخریب میشود و یا حجم پوسیدگی زیاد بالا میباشد، امکان ترمیم دندان دیگر وجود نخواهد داشت و نیاز میباشد دندان کشیده شود. در این حالت امکان دارد دندان بدون نیاز به جراحی از محل خود خارج شود و در برخی موارد همچون دندان عقل، نیاز به انجام جراحی لازم و ضروری میباشد. حال شما در محل دندان با ۱ زخم سر باز روبرو هستید که پوست آن دچار آسیب شده میباشد.

مقدار خون ریزی اولیه در این شرایط امری معمول میباشد. ولی اگر کنترل نشود امکان دارد حجم خونریزی تشدید شود و آسیب زیادی به فرد وارد شود. نخستین قدم بعد از جراحی و کشیدن دندان، بوسیله دندانپزشک انجام میشود که با توجه به موقعیت لثه از بخیه استفاده میکند و یا فقط ۱ تکه گاز در محل دندان کشیده شده قرار میدهد.

مریض میبایست برای مدتی که دکتر اعلام میکند، گاز را در حالت فشار ملایم در محل دندان نگه دارد. بهتر میباشد این فرآیند را تا حدود ۳ الی ۴ ساعت رعایت نمایید.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان خارج از مطب

زمانیکه فرآیند دندانپزشکی شما پایان شد، با تکه ای گاز درون دهان از کلینیک خارج خواهید شد. بهتر میباشد با خود ۱ همراه داشته باشید که نیاز به صحبت با اطرافیان و یا در مسیر برگشت با راننده تاکسی یا مواردی از این دست نداشته باشید.زمانیکه ۴ ساعت نگه داری گاز پایان شد، به آرامی آن را از دهان خارج نمایید و ۱ نوشیدنی خنک میل نمایید.

این نوشیدنی می تواند انواع آب میوه باشد. در گونه دسترسی خوردن بستنی هم متناسب میباشد.عدم صحبت فراوان و خوردن غذاهای جویدنی در شب ابتدا بعد از جراحی و کشیدن دندان، زیاد تاکید میشود و برای سلامتی شما بهتر میباشد. مخصوصا در مواردی که لثه بخیه خورده میباشد و باز و بسته شدن فراوان دهان، سبب فشار آمدن به محل بخیه ها میشود.

مراقبت های مهم در روز های اولیه بعد از جراحی و کشیدن دندان

صحیح میباشد که روز بعد از مراجعه به دندانپزشک، میزان خونریزی و درد به شدت کاهش پیدا میکند اما نبایستی فراموش نمایید که همچنان وضعیت لثه در حالت ناپایدار و ضعیف میباشد. کوچک ترین فشار و بی توجهی سبب باز شدن زخم و تشدید ناراحتی میشود.

پس با انجام مراقبت های ذیل در روزهای بعد، به بهبود کامل لثه یاری کنید:

خون آبه و خون ریزی کم در روزهای بعد محتمل میباشد. ولی نبایستی آب دهان را به شدت به بیرون پرتاب نمایید ( تف نمایید ). توصیه می شود مقداری آب دهانتان نمایید و بعدا دهان را بدون اعمال فشار خالی نمایید. در مواردی که دسترسی به جایی نبود، بهتر میباشد آب دهان را در این شرایط قورت بدهید.۴۸ ساعت ابتدا بعد از جراحی و کشیدن دندان، محل مورد پیشنهاد را مسواک نزنید.

ولی از روزهای بعد میتوانید بصورت ملایم و با احتیاط به تمیز نمودن محل زخم با مسواک بپردازید.۴۸ ساعت ابتدا برترین تغذیه برای فرد نوشیدنی های خنک میباشد و از خوردن غذاهای سفت و هم چنین نوشیدنی های داغ میبایست جلوگیری شود.دوره درمان را تکمیل نمایید و با توجه به این که دیگر درد ندارید، مصرف دارو را قطع نکنید. داروها را مناسب با دوز و وقت مشخص شده بوسیله دکتر استفاده کنید.

استفاده خودسر از داروهای تجویز نشده یا بیش از مقدار تجویز شده، ممنوع میباشد.در گونه تورم شدید بر اثر جراحی های فراوان نیاز میباشد که متخصص برای شما از آمپول ضد التهاب استفاده بکند. معمولا بعد از ۳روز از تزریق آمپول، تورم و التهاب برطرف میگردد.

تغذیه متناسب بعد از جراحی و کشیدن دندان

دوره بیماری و دوره درمان از جمله زمانهایی میباشد که نمی شود فراوان بر اساس علایق برنامه غذایی را تنظیم نمود. در این موارد میبایست با درست کردن تغییرات، برنامه غذایی را به سمتی برد که به درست کردن سلامتی سریعتر یاری بکند.

در مورد جراحی دندان، جراحی دندان عقل نهفته و سایر درمان هایی که مربوط به دندان میباشد، توصیه این میباشد که در چند روز ابتدا پایان مواد غذایی با درجه سفتی بالا از برنامه حذف شوند. مواد غذایی نرم و مایع همچون سوپ ها، برنج، ماکارونی، پاستا و .. جایگزین آنان میشوند.در مورد مایعات و نوشیدنی ها هم پایان مواردی که دمای بالا دارند حذف میشوند.

نوشیدنی های ولرم و خنک در این دوران بیش توصیه میشوند همچون انواع آب میوه های طبیعی.استفاده از غذاهای پر ادویه میبایست محدود شود و تا حد امکان از خوردن آنان اجتناب نمایید.مصرف نوشیدنی های الکلی در روز بعد از جراحی و کشیدن دندان ممنوع میباشد.

عدم اعمال فشار

شاید بتوان پایان نکته ها مربوط به مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان را در همین ۱ مورد خلاصه نمود. شما هر کاری که سبب درست کردن فشار در دندانتان میشود را میبایست کنار بگذارید. این فشار امکان دارد در اثر صحبت فراوان، خندیدن، خوردن غذاهای سفت و … درست کردن شود.

حتی کشیدن سیگار هم ۱ عامل در زمینه درست کردن فشار بر روی محل زخم میباشد. پس میبایست بیماران توجه داشته باشند که کشیدن سیگار و قلیان در دوره نقاهت بعد از دندانپزشکی ممنوع میباشد.

مشکل در باز و بسته نمودن دهان

در روزهای اولیه بعد از جراحی و کشیدن دندان، این مشکل طبیعی میباشد. معمولا به سختی میتوان دهان را باز و بسته نمود و به قسمت زخم فشار وارد میشود. ولی این مورد نگرانی ندارد و بعد از چند روز با ترمیم کامل زخم، برطرف میشود و شما مشکلی برای صحبت نخواهید داشت.

استراحت کافی

صحیح میباشد که دوره نقاهت در این شرایط کوتاه میباشد ولی نبایستی خیلی به آن بی توجه باشید. در وقت جراحی بدن خون از دست داده میباشد و به دلیل تغذیه کم امکان دارد در روزهای ابتدا بعد از کشیدن دندان دچار ضعف و بی حالی بشوید.

پس حتما فشار جسمی و روحی خود را میبایست کنترل نمایید و تا حد امکان به استراحت بپردازید. عدم فعالیتهای سنگین کاری و هم چنین انجام ندادن ورزش های پر فشار برای چند روز سرعت بهبودی فرد را زیاد شدن میدهد.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

تمیز نگه داشتن دهان

محیط زخم زیاد حساس و واکنش پذیر میباشد. هر گونه موادی که از غذا ها و خوراکی ها در این جا باقی بماند، ۱ عامل نگران کننده برای درست کردن عفونت یا تشدید وضعیت زخم میباشد. از طرفی این مواد خرده غذاهای باقی مانده مانع میشوند که لثه به خوبی درمان شود و زخم های آن بهبود یابد. بهتر میباشد با مسواک های زیاد نرم و هم چنین با قرقره آب نمک، نظافت دهان خود را به خوبی رعایت نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان

-خلاصه مراقبت هایی که میبایست بعد از جراحی و کشیدن دندان انجام دهید
-از تف نمودن آب دهانتان خودداری نمایید
-از کشیدن سیگار خودداری کنید
-از خوردن مایعات با نی خودداری کنید
-۱ ساعت گاز استریل را محکم روی محل زخم فشار بدهید
-خونریزی خفیف تا ۶ساعت بعد از جراحی امری طبیعی میباشد
-تورم از عوامل شایع بعد از جراحی میباشد
-بعد از ٢۴ساعت دهان خود را با نمک شستشو بدهید
-امکان دارد در باز نمودن دهانتان تا چند روز بعد از جراحی مشکل داشته باشید.

 

مطالب مرتبط :

روز پرستار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *