مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید

 مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید : مراقبت بعد از عمل آب مروارید بسیار حائز اهمیت میباشد. به این خاطر که بعد از عمل جراحی با کوچکترین فشار، امکان دارد زخم باز شود.کاتاراکت یا آب مروارید از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی میباشد که سبب کدر شدن عدسی چشم میشود. معمولا علل زیادی در بروز آب مروارید موثرند، اما زیاد شدن سن مهم‌ترین عامل در بروز این بیماری میباشد.

 آنچه باید درباره ی مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید بدانیم 

در سنین بالا امکان دارد عدسی چشم دچار تیرگی ‌شود؛ همچون پنجره‌ای که کدر شده و میبایست تمیز شود. در کاتاراکت هم میبایست با کار گذاشتن لنز متناسب، دید دقیق و بهتری را برای فرد فراهم نمود.چشم همچون دوربین عکاسی دارای لنزهای بیشماری میباشد.مهم‌ترین لنز چشم همان قرنیه میباشد. سطح قرنیه همچون ۱ لنز با قدرتی مشخص عمل می‌کند.

هر عاملی که تیره شدن قرنیه را باعث شده و نور نتواند از آن عبور بکند، سبب از بین رفتن دید می‌شود.در این وقت یکی از روش‌ها برای بهبود دید مریض آن میباشد که با روش‌های مختلف لایه‌ای، کامل، گذاشتن ابزاری خاص و … قرنیه را تعویض و اصلاح کنیم.عواملی نظیر ضربه، عفونت، قارچ، عوامل ارثی و مادرزادی و … می‌توانند به عنوان عامل بیماری‌های قرنیه مطرح شوند.

 مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید

مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید

تنها راه درمان آب مروارید چشم، عمل جراحی میباشد

بعد از جراحی آب مروارید چشم،مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد بلامانع میباشد.

اصول مراقبت بعد از عمل آب مروارید

۱- چند روز ابتدا بعد از عمل جراحی با کوچکترین فشار، زخم امکان دارد باز شود. بنابراین محافظ پلاستیکی را به خصوص هنگام خواب به چشم داشته باشید.

۲- محافظ پلاستیکی قابل شستشو است، لذا روزانه با آب و صابون شسته شود.

۳- داروها را طبق دستور دکتر استفاده نمایید و از استفاده خودسرانه آنان خودداری کنید.

۴- در هر مراجعه به دکتر، داروها را با خودتان ببرید و یا نام آن ها را به خاطر بسپارید.

۵- بهتر میباشد قطره چشمی بوسیله فرد دیگری در چشم شما چکانده شود.

۶- در هنگام چکاندن قطره چشمی نبایستی نوک قطره چکان با سطح قرنیه، مژه ها یا پلک تماس پیدا بکند.

۷- در صورتی که بیشتر از ۱ نوع قطره استفاده می نمایید، قطره دوم حداقل پنج دقیقه بعد از قطره ابتدا ریخته شود.

۸- بعد از چکاندن قطره، حداقل ۱ دقیقه چشم ها را ببندید و از پلک زدن های شدید خودداری نمایید.

۹- تا ۱ هفته از سجده نمودن در هنگام نماز خودداری نمایید و مهر را با دست به پیشانی نزدیک نمایید.

۱۰- ۵ روز بعد از جراحی آب مروارید بدون عارضه، استحمام بلامانع است.

مراقبت بعد از عمل آب مروارید
آب مروارید
۱۱- مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد بلامانع میباشد. انجام فعالیت شدید جسمانی پس از جراحی کاتاراکت عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد.

۱۲- سرما یا گرمای هوا آسیبی به چشم عمل شده وارد نمی بکند.

۱۳- به محض درست کردن درد چشم، قرمزی، حساسیت به نور، کاهش دید و ترشح چرکی از چشم فورا به دکتر مراجعه نمایید. در صورتی که به جراح خود دسترسی نداشتید، به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه نمایید.

۱۴- دید شما در چند روز ابتدا بعد از عمل جراحی امکان دارد کامل نباشد که احتمالا به علت ورم موقتی قرنیه و یا وجود بخیه ها میباشد.

۱۵- بعد از جراحی آب مروارید، در صورتی که شماره لنز طبی شما بر اساس برترین دید دور تعیین شده باشد، برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه خواهید داشت.

۱۶- کپسول عدسی امکان دارد ماه ها یا سال ها بعد از عمل کدر شده و سبب کاهش بینایی شود. این پدیده به سهولت و با لیزر به طور سرپایی درمان میشود.

۱۷- بسیاری از افراد در معرض مشکلات و بیماری های چشمی نظیر آب سیاه چشم و جدا شدن شبکیه هستند.

این بیماری ها در کسانی که تحت جراحی های چشم قرار گرفته اند، حتی اگر نتیجه عمل موفقیت آمیز باشد شایع تر میباشد و چون در مراحل اولیه، این بیماری ها بدون علامت واضح هستند، همه افراد به خصوص افرادی که جراحی های چشم داشته اند، میبایست در فواصل منظم (حداقل ۱ بار در سال) بوسیله چشم دکتر معاینه شوند تا در گونه وجود این مشکلات، درمان به موقع انجام پذیرد.

 مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید

مراقبت های لازم بعد از عمل آب مروارید

سوالات رایج در مورد مراقبت بعد از عمل آب مروارید

تاری دید بعد از عمل آب مروارید طبیعی است؟

بله. دید شما در چند روز ابتدا بعد از عمل جراحی امکان دارد کامل نباشد که احتمالا به علت ورم موقتی قرنیه و یا وجود بخیه ها میباشد.

بعد از عمل آب مروارید از چه قطره چشمی میبایست استفاده کرد؟

معمولاً روز بعد از جراحی، دکتر در مورد نوع و وقت مصرف قطره ها به شما توضیح میدهد. این قطره ها شامل قطره ضدالتهاب برای ترمیم و کاهش حساسیت به نور و قطره آنتی بیوتیک بمنظور کاهش احتمال ابتلا به عفونت میباشد. توجه داشته باشید داروها و قطره ها میبایست طبق دستور دکتر و با دقت مصرف شود. هم چنین در مورد آغاز استفاده از داروهایی که قبلا استفاده می کردید با چشم دکتر خود مشورت نمایید.

بعد از عمل اب مروارید دوباره چه زمانی برای معاینه میبایست به دکتر مراجعه کرد؟

معاینه های بعد از عمل در روزهای ابتدا و سوم، هفته سوم یا چهارم، ماه ششم و بعدا سالی ۱ بار توصیه می شود؛ دقت نمایید که با توجه به شرایط چشم شما، امکان دارد چشم دکتر، برنامه معاینه دیگری را توصیه بکند.

چه زمانی بعد از جراحی کاتاراکت می‌توان برای تعیین شماره عینک طبی به دکتر مراجعه کرد؟

معمولاً در چند هفته ابتدا بعد از عمل، شماره چشم در حالا تغییر میباشد، بنابراین بهتر میباشد پس از چند هفته برای تعیین نمره عینک (به خصوص عینک مطالعه) مراجعه نمایید. درصدی از بیماران به خصوص افرادی که دچار آستیگماتیسم پیش از عمل هستند، بعد از عمل به عینک دور هم نیاز دارند.

مطالب مرتبط : 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *