مشکلات رایج در سلامتی سالمندان

مشکلات رایج در سلامتی سالمندان : بالا رفتن سن باعث بوجود‌ آمدن برخی مشکلات برای سالمندان می‌شود. با آگاهی از این مشکلات می‌توانیم از بروز آنان جلوگیری کنیم.

همین موضوع باعث شده که مراقبت و نگهداری از سالمند در دوره‌ی کنونی با مشکلاتی همراه باشد و یا از توان افراد عادی خارج شود.

در ادامه‌ی همین مطلب به برخی از بیماری‌هایی که می‌تواند باعث درست کردن مشکلات در پرستاری سالمند شود را ذکر می‌کنیم.

مشکلات رایج در سالمندان

آرتروز

آرتروز یکی از مشکلاتی می‌باشد که سالمندان در سن ۶۵ سالگی یا بیش به آن دچار می‌شوند. آرتروز می‌تواند جلوی فعالیت شما را گیرد و فعالیت شما را کم بکند.

هنگام درگیری با این بیماری می‌بایست با دکتر خود مشورت نمایید و برنامه فعالیت ورزشی خاص خود را از او بگیرید تا به سلامت شما آسیب نرسد.

بیماری قلبی

بیماری قلبی یکی از علل اصلی مرگ سالمندان در سنین ۶۵ سال به بالا می‌باشد. طبق تحقیقات ۳۷ درصد از مردان و ۲۶ درصد از زنان بالای ۶۵ سال دچار مشکلات قلبی هستند. ( مشکلات رایج در سلامتی سالمندان‌)

آنان دارای فشار خون بالا یا کلسترول بالا هستند که خطر سکته قلبی را به شدت زیاد شدن می‌دهد. این افراد می‌توانند با ورزش نمودن ،تغذیه سالم ،خواب به موقع در شب و کنترل وزن خود خطر سکته قلبی را کمتر کنند.

در پرستاری از سالمندان مبتلا به بیماری قلبی می‌بایست این نکته را در پیشنهاد داشت که فعالیت فراوان و هیجان بیشتر از اندازه برای آن‌ها مضر می‌باشد.

سرطان

سرطان دومین علت مرگ در افراد بالای ۶۵ سال می‌باشد که ۷۰ درصد از افرادی که به سرطان مبتلا هستند بدون دلیل و در اثر جهش سلولی بوجود می‌آید.

۲۸ درصد از مردان و ۲۱ درصد از زنان بالای ۶۵ سال با سرطان زندگی می‌کنند بسیاری از سرطان‌ها، به شرط آنکه زود تشخیص داده شوند قابل درمان هستند .

اگرچه شما نمی توانید به طور کامل از سرطان جلوگیری نمایید ولی می‌توانید زندگی سالم با سرطان را به یاری پزشکان و مددکاران داشته باشید.

پرستاری از سالمند مبتلا به سرطان، مبتنی بر مصرف داروی به موقع انجام می‌پذیرد.

مشکلات رایج در سلامتی سالمندان

بیماری‌های تنفسی

بیماری‌های مزمن تنفسی همچون بیماری انسداد ریه سومین علت مرگ و میر در افراد بالای ۶۵ سال می‌باشد.

حدود ۱۰ درصد از مردان و ۱۳ درصد از زنان مبتلا به آسم هستند و ۱۰ درصد مردان و ۱۱ درصد زنان به برونشیت مزمن مبتلا هستند.

اگر چه داشتن مشکلات تنفسی سلامت سالمند را به خطر می‌اندازد اما می‌توانند با انجام آزمایشات ریه و مصرف داروهای درست و یا استفاده از اکسیژن سلامت خود را حفظ کنند.( سلامتی سالمندان )

بیماری آلزایمر ( مشکلات رایج در سلامتی سالمندان )

در سال ۲۰۱۴ حدود ۹۲۵۰۰ شخص به علت آلزایمر جان خود را از دست دادند.

حدود ۱۱ درصد افراد بالای ۶۵ سال دچار بیماری آلزایمر هستند ولی چون تشخیص دقیق آن کار دشواری می‌باشد به طور کامل مشخص نیست که چند شخص در حالا زندگی نمودن با آلزایمر هستند.

با این حالا کارشناسان می‌گویند آلزایمر می‌تواند تاثیر زیاد منفی بر سلامت سالمندان داشته باشد از جمله کارهایی که می‌شود برای کنترل آلزایمر انجام داد مراقبت از نفر در خانه یا در محل مخصوص به یاری پرستار می‌باشد.

در مطلب‌ها پیشین در مورد مراقبت و نگهداری سالمندان مبتلا به آلزایمر به صورت جامع‌تر توضیحاتی داده شده می‌باشد.

پوکی استخوان

بنیان ملی پوکی استخوان تخمین می‌زند که ۵۴ میلیون آمریکایی بالای ۵۰ سال تحت تاثیر توده استخوانی کم یا همان پوکی استخوان قرار دارند و در معرض خطر شکستگی استخوان هستند.

همچنین برآورد می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۶۴ میلیون شخص برسد.

از مشکلات پوکی استخوان می‌توان به شکنندگی راحت استخوان بر اثر افتادن از یک جا اشاره کرد. پرستاری از سالمندان با این بیماری زیاد حساس و در عین حالا با مراقبت بیش انجام می‌شود. ( سلامتی سالمندان‌ )

تحرک در افردی که این عارضه را دارند به حد قابل توجهی کم بوده و از انجام تحرکاتی که به استخوان‌های آن‌ها فشار می‌آورد پرهیز می‌شود.

دیابت

۲۵ درصد از افراد بالای ۶۵ سال این عارضه را دارند. دیابت می‌تواند باعت به وجود آمدن بسیاری از بیماری‌های دیگر شود بر اساس آمار در سال ۲۰۱۴ دیابت علت مرگ حدود ۵۴۰۰۰ شخص در بین افراد بالای ۶۵ سال بوده می‌باشد افراد دارای دیابت می‌توانند با تغییر در شیوه ی تغذیه ، زندگی سالمی داشته باشند و دیابت را کنترل کنند.

مراقبت از سالمند با این عارضه به همراه پرهیزات غذایی زیادی گونه می‌پذیرد.

آنفولانزا و پنومونی

با وجود این که انفولانزا وپنومونی جزء بیماری‌های مزمن نیستند اما یکی از ۸ علت ابتدا مرگ افراد بالای ۶۵ سال می‌باشند.

سالمندان در مقابل این بیماری‌ها آسیب پذیر تر هستند و بدن آن‌ها قادر به مبارزه با آن نیست. ( مشکلات رایج در سلامتی سالمندان )

توصیه پزشکان این می‌باشد که سالیانه یک واکسن برای این بیماری‌ها بزنند تا به سلامت زندگی آنان لطمه‌ای وارد نشود.

مرکز خدمات در منزل همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه های خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان ، خدمات پزشکی در منزل ، خدمات پرستاری از سالمند در منزل ، خدمات پرستاری از بیمار در منزل و … آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

—————————————————–

مطالب مرتبط:

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *