موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی برای سالمندان : موسیقی درمانی برای سالمندانmusic-therapy-elderly تاثیرات شگرفی بر ذهن سالمندان علی الخصوص مبتلایان به بیماری زوال عقل می گذارد.

انواع موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی برای سالمندان به طور فزاینده ای محبوب شده میباشد. بدون در پیشنهاد گرفتن سن، توانایی و یا علاقمندی های شما، حتی اگر به طور حرفه ای تعلیم موسیقی ندیده باشید موسیقی راهی برای درست کردن احساسات و خاطرات شگفت انگیز در شنونده دارد.

این احساسات و عواطف اغلب با تجربیات گذشته نفر تطبیق پیدا کرده و احساس راحتی، رضایت و شادی در فرد درست کردن میکند. یه آهنگ آشنا می تواند در ۱ لحظه ۱ وضعیت یا حالا بد را پسندکند.

بسیاری از سالمندان با بیماری های مزمن و سختی مانند بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، آرتروز و امثال آن درگیر هستند. در این جمعیت مسن، امکان دارد آنان با شرایط و مشکلات دارای ارتباط با سن بالا مواجه باشند که بر روی سلامت جسمانی، عاطفی و روانی آنان تاثیر می گذارد.

خوشبختانه تاثیر موسیقی درمانی که استفاده از تکنیک های موسیقایی برای دستیابی به اهداف درمانی در یک مریض میباشد، برای افراد در تمامی سنین، با هر میزان از توانایی، از جمله سالمندان که نیاز به امنیت عاطفی و سلامتی دارند ثابت شده میباشد.

موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی چیست؟

برای رفع نیازهای منحصر به فرد عاطفی، جسمانی، شناختی و اجتماعی سالمندان، موسیقی درمانی از روشهای درمانی خاصی استفاده میکند که شامل درست کردن حرکت، آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی میباشد. با جلسات منظم درمانی و استراتژی های آن، سالمندان می توانند از جلسات موسیقی درمانی، مهارت ها و مزایای درمانی کسب کرده و از آن ها در زمینه های دیگر زندگی استفاده کنند.

مزایای موسیقی درمانی درسالمندان

تحقیقات قبلی نشان داده است که موسیقی درمانی می تواند در زمینه های مختلف به سلامتی و تندرستی سالمندان از جمله توان بخشی جسمانی، تسهیل در حرکت، زیاد شدن انگیزه افراد، حمایت عاطفی از بیماران و عزیزان آنان، و درست کردن ۱ فضای خلاق برای بروز احساسات و عواطف آنان یاری بکند.

موسیقی درمانی برای سالمندان چطور است؟

ثابت شده است که موسیقی درمانی برای سالمندان در رفع علائم و زمینه های مشکل ساز برای جمعیت پیر همچون نیازهای جسمانی، معنوی، عاطفی و روانی موثر میباشد. بطور خلاصه، موسیقی درمانی ۱ طرح درمانی بالینی بین درمانگر و مریض برای دستیابی به اهداف خاصی در بهبود زندگی از راه موسیقی میباشد.

با تحریک عملکرد شناختی، بیماران این فرصت را دارند که مهارت های جدیدی بیاموزند و آنان را با دانشی که قبلا به آنان تزریق شده میباشد کنار هم قرار بدهند. موسیقی درمانی یادآوری کوتاه مدت و بلند مدت را با تمریناتی همچون آواز خواندن، رقص، استفاده از سازهای ریتمیک و ارتباط موسیقایی فعال میکند.
برای بیماران سالمند که دارای مشکلات شناختی همچون “زوال عقل” هستند، موسیقی درمانی به عنوان تمرینی در جهت گیری واقعیت مفید میباشد.

هنگامیکه برای بیماران “زوال عقل” موسیقی پخش میشود که مربوط به تعطیلات، فصول و یا لحظه یا اتفاق خاصی در زندگی آنهاست، آنها امکان دارد واقعیت را از طریقی که با نیازهای آنان همسو میباشد درک کنند که برای آنان احساس لذت به همراه خواهد داشت.

انواع روشهای موسیقی برای سالمندان

با توجه به توانایی های مختلف افراد سالمند، طیف گسترده ای از روشهای موسیقی درمانی در دسترس میباشد، از جمله:
انتخاب آهنگ:

همچون هر فردی، بسیاری از سالمندان از گوش دادن به موسیقی که متعلق به نسل خودشان میباشد بیش لذت می برند و به احتمال فراوان هنرمندان مورد علاقه خود در سال های جوانی را می توانند به یاد بیاورند. در تمرین انتخاب آهنگ، بیماران می توانند آهنگ های نشاط آوری را انتخاب کنند که به آنان یاری میکند که ذهنشان به محل بهتری برسد و تجربیات گذشته را که احساسات مثبتی به همراه دارند را برایشان زنده بکند.
نام آهنگ را بگویید:

۱ فعالیت محبوب دربین سالمندان، مراقبان آنان و درمانگران موسیقی نامگذاری آهنگ ها بر اساس کلیپ های کوتاه میباشد. این تمرین به سالمندان این توانایی را میدهد که در ذهن خود به دنبال آهنگ های مورد علاقه قدیمی بگردند و خاطرات دهه های مختلف زندگیشان را مرور کنند.
فواید همخوانی آواز درموسیقی درمانی برای سالمندان:

همانطور که سالمندان از فعالیتهای انتخاب آهنگ لذت می برند، فراهم نمودن فرصتی برای همخوانی در آهنگ های مورد علاقه آنان به این معنی میباشد که آنان می توانند متن آهنگ را به یاد بیاورند و اگر توانایی آن را داشته باشند حتی امکان دارد برای رقصیدن از آنان الهام بگیرند.

برای گروههای بزرگ، درمانگران می توانند متن را برای آنان به نمایش بگذارند یا در گروههای کوچک تر متن آهنگ را پرینت بگیرند. بعضی از درمانگران موفقیت زیادی در اجرای این آهنگ ها بوسیله سالمندان کسب کرده اند، برای مثال خواندن برای اعضای خانواده و دوستان در تعطیلات.

پخش موسیقی کلاسیک:

موسیقی کلاسیک به آرامش بخش بودن شناخته میشود و معمولا به عنوان روشی برای آهسته سازی افراد در هر گروه سنی مورد استفاده قرار میگیرد. با فراهم نمودن فرصتی برای سالمندان در لذت بردن از وقت استراحتشان با موسیقی کلاسیک، مثلا پیش از رفتن به رختخواب، آنان آرامش پیدا می کنند و محیطی برایشان فراهم میشود که خواب خوبی داشته باشند.

فواید موسیقی درمانی در سالمندان
مزایا و نتایج مورد انتظار موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی می تواند به برخی افراد مسن یاری بکند که سلامتی جسمانی و روانی خود را حفظ کرده و به آنان اجازه میدهد که خاطرات قدیمی را به یاد آورند و با افسردگی که در این گروه سنی شایع میباشد مبارزه کنند.

موسیقی درمانی برای سالمندان می تواند به مسائل مختلفی یاری بکند، مانند:
مهارت های گفتاری: موسیقی درمانی می تواند به افراد مسن یاری بکند تا تصمیمات روشن تری گرفته و دقیق تر صحبت کنند، چرا که می تواند سرعت زوال مهارت های زبان و گفتاری را در بیماران “زوال عقلی” کاهش دهد.
مهارت های جسمانی:

موسیقی درمانی می تواند از راه رقص و نواختن سازهای مختلف به ورزش و حرکت در افراد مسن یاری بکند. از راه حرکات پا، دست زدن و حرکات دیگر رقص، سالمندان حتی اگر به طور کامل قابلیت تحرک نداشته باشند می توانند دامنه حرکتی بیشتری بیابند.

موسیقی درمانی برای سالمندان

سلامت شناختی مغز با موسیقی درمانی برای سالمندان :

موسیقی درمانی می تواند به سالمندان یاری کرده تا حافظه خود را پردازش کرده و آن را فعال نگهدارند. از آنجاییکه موسیقی با وقایع و خاطرات گذشته گره خورده میباشد، بیماران می توانند فقط با شنیدن ۱ آهنگ به شادی و آرامش دست بیابند.

برای بیمارانی که دچار “زوال عقل” هستند، موسیقی از دوران کودکی آنان می تواند در درست کردن درگیری ذهنی و تولید جواب های مثبت موثر واقع شود.

در هر روشی از موسیقی درمانی برای عزیزان سالخورده شما، مهم میباشد که آنان شخصا به آن موسیقی علاقه داشته باشند. برای صحبت درباره موسیقی مورد علاقه آنان وقت بگذارید، موسیقی دلخواهشان، موسیقی عروسیشان، و یا هر موسیقی که امکان دارد با خاطرات آنان ارتباطی داشته باشد.

با اجازه دادن به آنان در ارتباط با بخشی از گذشته، کیفیت زندگی آنان در آینده را زیاد شدن خواهید داد.

مرکز پزشکی همراه شما ابتدا با داشتن مجوز از وزارت بهداشت سال هاست که در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل مشغول به خدمت میباشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار مریض و پرستار کودک بصورت شبانه روزی آماده ارئه خدمت به همشهریان گرامی میباشد.

کافی میباشد با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در اسرع زمان نسبت به اعزام پرستار مورد درخواست شما اقدامات ضروری انجام پذیرد.

 

مطالب مرتبط :

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *