ناگفته هایی درباره شپش سر

ناگفته هایی درباره شپش سر : هنگامی صحبت از شپش میشود اکثر ما عکس دوران کهن و کسانی با لباس های کهنه و سر و گونه کثیف را مجسم میکنیم که لباس و سر آن ها پر از شپش میباشد. ولی واقعیت این میباشد که شپش حشره ای میباشد که همچنان در جامعه های پیشرفته هم توانسته به زندگی انگلی خود ادامه دهد.

شپش حشره ای انگل میباشد که از خون انسان تغذیه میکند و خود انواع مختلفی دارد که هر ۱ از آن ها محیط و میزبان خاصی را می پسندند. شپش های سر انسان حشره ای به طول ۱ تا ۳ میلیمتر میباشد که به رنگ سفید، خاکستری یا قهوه ای دیده میشود.

این حشره در لابه لای موی انسان زندگی میکند و بوسیله قلاب های قدرتمند به موهای انسان چسبیده و از خون پوست سر انسان تغذیه میکند. جنس ماده این حشره روزانه تا ده تخم می گذارد!

آنچه باید درباره ی شپش سر بدانیم

این تخم ها رشک نامیده میشوند و امکان دارد با شوره اشتباه گرفته شوند؛ ولی چند تفاوت عمده دارند. رشک ها کروی یا بیضی شکل هستند و معمولا به سختی از موی سر جدا میشوند و برای جدا نمودن آن ها نیاز به استفاده از ناخن است.

برای یافتن شپش در موهای سر میتوان بصورت چشمی لابه لای موها و پشت گوش ها جستجو نمود. در این گونه احتمال دارد بتوانیم شپش ها را مشاهده کنیم. راه بهتر جستجو بوسیله شانه های مخصوص میباشد که با شانه نمودن موها بوسیله آن، شپش ها از مو جدا و روی شانه قابل رویت خواهند بود.

ناگفته هایی درباره شپش سر

ناگفته هایی درباره شپش سر

در مورد شپش سر باورهای غلطی در بین مردم وجود دارد که در این مطلب به اصلاح چند مورد از باورهای غلط می پردازیم:

شپش ها نمی توانند پرواز کنند

بسیاری تصور می کنند که شپش ها می توانند پرواز کنند و می توانند از سر ۱ شخص به سر فرد دیگری بپرند و او را آلوده کنند. شپش ها نمی توانند پرواز کنند ولی می توانند با سرعت فراوان حرکت کنند.

شپش‌ها تنها در موهای کثیف زندگی نمی‌کنند

اکثر مردم تصور می کنند که شپش ها در موهای کثیف می توانند زندگی کنند و تمیز نگه داشتن موها می‌تواند مانع رشد و تکثیر شپش ها شود. این تصور نادرست میباشد. شستشوهای معمولی موها نمی‌تواند شپش ها را ریشه کن بکند.

برای نابودی شپش ها میبایست با داروهای مخصوص موها را شستشو داد . جهت اطمینان از وجود شپش در موها و نابودی و ریشه کن نمودن آنان میبایست به پزشک فوق متخصص پوست و مو مراجعه نمایید

شپش سر ناقل بیماری نیست

بسیاری بر اساس موضوعاتی که از انتقال بیماری بوسیله کک ها یا پشه ها و … خوانده یا شنیده اند تصور می کنند که شپش های سر هم ناقل بیماری های خطرناک هستند. ولی این حقیقت ندارد و شپش‌های سر ناقل بیماری خاصی نیستند.

شپش سر در کودکان امکان دارد سبب التهاب پوست سر و در بزرگسالان موجب خارش سر شود که همگی به دلیل زندگی انگلی این شپش‌ها، تغذیه از خون و به مکان گذاشتن مواد دفعی روی پوست سر میباشد.

شپش‌ها از راه آب استخر منتقل نمی شوند

راه‌های اصلی انتقال شپش سر از راه مجاورت سرهای افراد با یکدیگر و یا استفاده از حوله یا شانه یا روسری و کلاه فرد آلوده است. شپش‌ها از راه آب منتقل نمی‌شوند. شپش‌ها در خارج از محیط موی سر فراوان زنده نمی‌مانند و در مدت کوتاهی می‌میرند.

ناگفته هایی درباره شپش سر

ناگفته هایی درباره شپش سر

حیوانات خانگی ناقل شپش سر نیستند

به دلیل این که شپش‌های سر تنها می‌توانند روی سر انسان زنده مانده و تغذیه کنند لذا حیوانات خانگی نمی‌توانند ناقل شپش‌های سر باشند.هنگامی یکی از کودکان کلاس یا مهدکودک آلوده به شپش باشد همه کودکان کلاس میبایست معالجه شوند.

به دلیل این که شپش‌های سر از راه مجاورت می‌توانند منتقل شوند و بچه ها تماس‌های زیادی با هم دارند احتمال آلودگی آن ها از یکدیگر زیاد بالا میباشد و میبایست همه کودکان معالجه را شروع کنند؛ حتی اگر ظاهرا آلوده نشده باشند. هم چنین اگر یکی از افراد خانواده آلوده شده میباشد میبایست همه افراد خانواده مراحل معالجه را اجرا کنند تا شپش سر در خانواده ریشه کن شود.

شپش سر مسری نیست

جهت اطمینان از نبود شپش سر و یا ریشه کن کردن آنان ضروری میباشد با دکتر متخصص بیماری های پوست و مو مشورت نموده و از دستورات آن ها پیروی نمایید.

 

مطالب مرتبط:

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *