نشانه های آلزایمر

نشانه های آلزایمر : توجه به نشانه های آلزایمر نکته طلایی تشخیص زود هنگام این بیماری میباشد. آغاز بیماری آلزایمر خاموش میباشد. افراد در ابتدا تصور می کنند تغییرات در سالمندان قسمتی از روند پیری میباشد. بی توجهی به علائم آلزایمر در سالمندان و عدم کنترل آن وعدم تقویت حافظه در سالمندان پیشرفت آن را سرعت میدهد. وقت مرگ در بیماران آلزایمری ۵ تا ۱۰ سال پس از بروز نشانه های آلزایمر میباشد.

آمار نشان میدهد بیماری آلزایمر بصورت روز افزون گسترش یافته میباشد. برای اکثریت متوجه شدن تغییرات در رفتار و شخصیت سالمندشان دشوار میباشد.از تجربیات پرستار سالمند خود استفاده نمایید. ما ۱۰ نشانه آلزایمر را در ادامه با شما به اشتراک گذاشته ایم.

۱۰ نشانه تشخیص آلزایمر در سالمندان و روش های تقویت حافظه و کنترل آلزایمر

بیماری آلزایمر یا دمانس، نوعی اختلال مغزی مزمن پیشرونده و ناتوان کننده میباشد که با اثرات عمیق برحافظه، هوش و توانایی مراقبت ازخود همراه بوده و با نقص در تکلم ، انجام فعالیتهای حرکتی ، شناخت مناظر یا افراد آشنا ، اختلال عملکرد برنامه ریزی ، نوآوری ، سازماندهی و استدلال انتزاعی همراه است. شایع‌ترین نوع دمانس، بیماری آلزایمر است. به گفته انجمن جهانی آلزایمر ، ۱۰ علامت و نشانه‌ اولیه آلزایمر عبارتند از:

۱- چه زمان فراموشی در سالمند نشانه آلزایمر است؟

زمانیکه مشکلات ذیل تبدیل به یک الگوی تکراری بشوند نشانه آلزایمر هستند. فراموش نمودن نام‌ها یا قرارهای ملاقات که بعدتر به یادآورده شوند تغییرات عادی مربوط به بالا رفتن سن هستند.
• از دست رفتن حافظه میباشد
• فراموش نمودن تاریخ‌ها و اتفاقات مهم
• بارها و بارها پرسیدن یک اطلاعات مشخص
• فراموش نمودن اطلاعاتی که به تازگی یاد گرفته شده
• احساس نیاز بیش به استفاده از کمک‌های حافظه مثل یادداشت برداشتن

نشانه های آلزایمر

۲- نشانه های آلزایمر ، فراموش نمودن پرداختی های ماهانه

برخی سالمندان فراموش می کنند پرداخت های ماهانه روتین خود را انجام بدهند. عدم توانایی در آغاز و دنبال نمودن برنامه روتین یا کار نمودن با اعداد از نشانه های آلزایمر میباشد. سالمند در بررسی قبض‌های ماهانه مشکل پیدا می‌کند.

۳ – چه موقع ناتوانی در انجام امور منزل از نشانه های آلزایمر است؟

یاری گرفتن سالمند از شما برای انجام تنظیمات مایکروفر یا ضبط یک برنامه تلویزیونی از تغییرات عادی مربوط به بالا رفتن سن میباشد. ناتوانی های ذیل در انجام امور روزمره نشانه آلزایمر میباشد :

• معمولاً اتمام کارهای روزانه دشوار میباشد.
• به یاد آوردن قوانین بازی محبوبشان برایشان سخت می‌شود.
• ممکن میباشد سالمند شما دستورالعمل طبخ غذاها را فراموش کند.
• رانندگی نمودن تا یک مسیر مشخص و البته آشنا برایشان دشوار میشود.
• ممکن سالمند در به یاد آوردن کارهایی که روزانه انجام می بدهند دچار مشکل شده باشند.

۴ – چهارمین نشانه آلزایمر سردرگمی با وقت و جا

فراموشی تاریخ، روز، فصل و گذر وقت می تواند نشانه آلزایمر باشد. مبتلایان به آلزایمر گاهی فراموش می کنند کجا هستند یا چگونه به آن جا آمده‌اند. امکان دارد سالمند شما فراموش بکند چگونه به خانه برگردد. گم نمودن روز هفته ولی فهمیدن آن در بعد از تغییرات عادی مربوط به بالا رفتن سن میباشد.

۵- ناتوانی در درک تصاویر بصری و فضایی ، نشانه آلزایمر

مبتلا شدن به اختلالات بینایی در ادامه امکان دارد به آلزایمر تبدیل شود. افراد آلزایمری برای خواندن، حدس مسافت و تشخیص رنگ مشکل پیدا دارند. ناتوانی در درک تصاویر بصری در رانندگی آنان هم اختلال درست کردن می‌کند. ابتلا به بیماری آب مروارید از جمله تغییرات مربوط به زیاد شدن سن میباشد.

۶- مشکل در صحبت نمودن و نوشتن از نشانه های آلزایمر میباشد

مشکل در دنبال نمودن یا شرکت در یک گفتگو نشانه آلزایمر میباشد. سالمند ناگهان در وسط مکالمه مطلب را فراموش میکند. امکان دارد ندانند چگونه میبایست حرفشان را ادامه بدهند. برخی از آنها به تکرار حرف‌های قبلشان می‌پردازند. اگر فرد در پیدا نمودن یک کلمه مشکل دارد ، تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن میباشد.

۷- نشانه آلزایمر : مشکل جابه جا گذاشتن اشیاء

تا به حالا شده متوجه شوید که سالمند کلید منزل را درون یخچال گذاشته میباشد. پرستار سالمند به شما گفته سالمند عزیز شما ظرف شیر را در حمام قرارداده میباشد. امکان دارد وسایلش را گم بکند و قادر به پیدا نمودن دوباره آنان نباشد. گاهی‌اوقات، امکان دارد حتی دیگران را متهم به برداشتن یا دزدیدن وسایلش بکند.

۸- مشکلات قوه تشخیص از نشانه های آلزایمر میباشد.

نشانه آلزایمر صرف مبلغ قابل توجهی پول جهت امور بی ارزشی که پیش از این برای آنان قیمت ای نمی کرده میباشد. این نشانه قوت میگیرد زمانیکه میدانید وی از لحاظ اقتصادی فرد دقیقی میباشد. بی توجهی نسبت به نظافت و فراموش نمودن وقت حمام هم نشانه آلزایمر میباشد.

نشانه های آلزایمر

۹ – مشکل عدم توانایی در فعالیتهای اجتماعی

• دوری از اجتماع
• دنبال نکردن تیم محبوب خود
• به خاطر نیاوردن نحوه انجام سرگرمی‌ موردعلاقه‌اش
• پیدا کردن بهانه برای شرکت نکردن در جمع های خانوادگی
• دور نگه داشتن خود از سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اجتماعی، پروژه‌های کاری و ورزش

۱۰ – آیا تغییرات خلق و خو و شخصیت سالمند از نشانه های آلزایمر میباشد ؟

از نشانه آلزایمر تغییرات خلق و خو میباشد. سالمندانی که از منطقه امن خود ( منزلشان ) خارج میشوند دچار مشکلات ذیل میشوند :
• ترس
• اضطراب
• بی نظمی
• سردرگمی
• شک و تردید
• استرس در سالمندان

تفاوت زوال عقل ناشی از بالا رفتن سن و سایر تغییرات آن در مقایسه با نشانه آلزایمر

نشانه های آلزایمر :

سردرگمی ، تغییر حالت ، حواس پرتی ، مشکلات حافظه 

نشانه های زوال عقل : 

بی حالی ، روان پریشی ،  اختلالات خواب ، سوال های تکراری ، اضطراب و پریشانی ، بی علاقگی و بی اعتنایی ، بدون دلیل خاصی به اطراف قدم میزنند ، رفتار نامناسب همچون شبکه های اجتماعی و جنسی

پیشگیری و کنترل آلزایمر در سالمندان

در بیماری آلزایمر ( اختلال عملکرد مغزی ) فرد به تدریج توانایی‌ ذهنی خود را از دست میدهد. عوامل ذیل به‌ عنوان پیشگیری در مقابل زوال عقل، کاهش کوچک‌ شدگی و آتروفی مغز در سالمندان می باشند. تخمین زده می‌ شود نیمی از موارد ابتلا به آلزایمر در سالمندان، دارای ارتباط با عوامل خطر قابل اصلاحی مثل سیگار کشیدن، کم‌ تحرکی و چاقی می باشند.

سالمندان در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر ، کم اشتهاء می باشند. این سالمندان وزن خود را از دست می‌ بدهند. این بیماری موجب لاغر شدن سالمند می‌ شود. سبک زندگی، تاثیر چشمگیری بر حافظه سالمند دارد.

۳ تکنیک پیشگیری و کنترل آلزایمر در سالمندان

۱٫ کنترل وزن در محدوه طبیعی
۲٫ داشتن الگوی غذایی سالم در سالمندان
۳٫ داشتن فعالیتهای جسمی مرتب در سالمندان

مواد غذایی متناسب برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندان و کنترل آن

در ادامه مقاله به شما خوراکی هایی را معرفی میکنیم که مصرف آنان به تقویت حافظه یاری میکند.

• میوه های قرمز و اشتها آور
• ماهی به علت داشتن چربی امگا۳
• گوشت‌ قرمز و گوشت انواع پرندگان به دلیل داشتن آهن
• چای سبز به علت خواص آنتی اکسیدانی برای تقویت حافظه مفید میباشد.
• بروکلی منبع غنی اسید فولیک و کورستین میباشد که تاثیر مثبتی بر حافظه می گذارد.
• انگور که دارای پتاسیم میباشد و موجب احساس شادی می‌شود. حاوی فسفات میباشد که غذای مغز میباشد.
• ویتامین C موجود در میوه‌ها و سبزیجاتی همچون مرکبات، توت‌فرنگی، گریپ‌فروت، انار، گوجه‌فرنگی، کلم بروکلی، هویج و سویا
• ویتامین‌های گروه B به‌ویژه B6 و B12 و تیامین که در مخمر، جوانه‌ گندم، برنج قهوه‌ای، دانه‌ سویا، جوی دوسر، عدس، تخمه‌ آفتابگردان و گردو وجود دارند.

نشانه های آلزایمر

ترفندهای پیشگیری از آلزایمر

با پیش آمدن اختلال در حافظه، همه، ترس از آن را خصوصا در سنین بالا تجربه می‌کنند. می‌توان با ورزش‌های خاص مغزی و فعال نگه‌ داشتن مغز از این بیماری پیشگیری نمود.

ترفند اول : نوشتن و خواندن

• بلند بخوانی
• زیاد بخوانید و بنویسید
• خاطرات روزانه را بنویسید
• از مطالبی که یار دارید نت بردارید.
• با تغییر صدا و به جای شخصیت‌های کتاب یا نویسنده بخوانید.

ترفند دوم : تغییر در عادات ساده

• با دست مخالف شانه نمایید.
• با دست مخالف غذا بخورید.
• با دست مخالف مسواک بزنید.

ترفند سوم تعویق نشانه آلزایمر : تقویت حافظه تصویری

یک تصویر خانوادگی را به دقت نگاه نمایید و بعد با چشم‌های بسته آغاز به توصیف آن نمایید.

ترفند چهارم : جابه جایی وسایل خانه

جای همه چیز را عوض نمایید. تا مغز خود را برای بخ خاطر سپردن و یادآوری مجدد آنان تقویت نمایید.

ترفند پنجم تعویق نشانه آلزایمر: پیدا نمودن سرگرمی های نو

عادات سرگرمی روزمره خود را با انتخاب‌های جالب هر چند متفاوت و گذرا تغییر بدهید.

ترفند ششم : باغبانی نمایید (نشانه های آلزیمر)

باغبانی به شما در تمرکز و تقویت حافظه یاری می‌کند. اینکار را با کاشتن یک یا دو گلدان آغاز نمایید.

نشانه های آلزایمر

تقویت حافظه سالمند و کاهش نشانه های آلزایمر

سالمندان در آغاز بیماری آلزایمر در مراحل اولیه در پردازش آنچه به نام حافظه معنایی – اطلاعات مبتنی بر دانش – شناخته میشود، دچار مشکل هستند. آلزایمر چیزی فراتر از خاطرات سالمند را سرقت میکند. آلزایمر توانایی سالمند در انجام وظایف ساده را کم میکند. مریض آلزایمری دچار سرگشتگی، ناامیدی و متکی بودن به دیگران برای مراقبت از خودش میشود.

زمانیکه قصد دارید چیزهای خاصی را که فرا گرفته اید به یاد بیاورید، همچون نام پایتخت فرانسه، اسامی رنگ ها، صداهای حروف، یا چگونگی بستن دکمه های یک پیراهن، شما در حالا استفاده از حافظه معنایی خود میباشید. آگاهی از افت در حافظه معنایی قبل از بیماری آلزایمر فوق العاده اهمیت دارد، زیرا امکان دارد امکان تقویت این ارتباطات پردازش معنایی از راه تمرین برای سالمند وجود داشته باشد. برای تقویت حافظه سالمندان انجام برخی روشها موثر میباشد.

چطور تحلیل حافظه کوتاه مدت را متوجه شویم؟

بیش مطالعات درمورد بیماری آلزایمر و اولین مرحله آن – اختلال شناختی خفیف بر اینکه بیماری چطور بر حافظه کوتاه مدت سالمند تاثیر می گذارد، متمرکز بوده اند. بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف در پردازش دانش معنایی دچار مشکل می باشند. پژوهشگران تصمیم گرفتند درک سالمندان از اندازه را برای سنجش توانایی استفاده از اطلاعات معنایی را اندازه بگیرند.

قضاوت بین دو مجموعه از حقایق، همچون کدام بزرگ‌تر میباشد. یک کلید یا یک مورچه، و یک کلید یا یک خانه.

تنها تفاوت هایی بزرگ بین گروه سالم از لحاظ شناختی، گروه سالمندان مریض مبتلا به اختلال شناختی خفیف و بیماران مبتلا به آلزایمر، که کندترین عملکرد را در ارائه جواب به سوال های مطرح شده داشتند، را مشاهده کردند. نحوه پژوهش بدین ترتیب بوده که محققان با نشان دادن تصویر یک مورچه و یک خانه بزرگ یا یک مورچه بزرگ و یک خانه کوچک پژوهش خود را ادامه دادند.

این بار، سالمندان مبتلا به اختلال شناختی ضعیف و آلزایمر مشکلی در ارائه جواب به بخش ابتدا آزمایش نداشتند و قادر به انتخاب خانه در جواب به این سوال که کدام بزرگتر میباشد بودند. ولی در صورت ابهام در عکس – اندازه مورچه به بزرگی خانه کوچک بود – آنان دچار سردگمی شده، جواب اشتباه ارائه می کردند یا وقت بیشتری طول می کشید تا به جواب صحیح دست بیابند.

تمرینات حافظه معنایی برای کاهش نشانه آلزایمر

پرستار سالمند با تمرینات روزانه می تواند حافظه معنایی سالمند را تمرین و ارتقا بدهید، و انجام اینکار امکان دارد به پیشگیری از نشانه های زوال عقل در سالمندان یاری بکند. تمریناتی که حافظه معنایی سالمند را ارتقاء می دهد:

– تمرینات یادآوری در سالمندان برای کاهش نشانه آلزایمر

برترین تمرینات برای بهبود حافظه معنایی در سالمند به یاد آوردن یک سری از واژه ها و زیاد شدن تعداد و دشواری آنان میباشد. به عنوان مثال، سعی نمایید نام پایان استان های ایران را به خاطر بسپارید، بعدا مرکز هر استان، و پس از آن به سراغ قاره ها و کشورهای دیگر بروید.

– یادگیری یک زبان نو در سالمندان

فراگیری زبانی نو نیازمند گسترش و فراگیری واژگان نو، قواعد دستور زبان نو و ساختارهای جمله نو میباشد. در این شرایط حافظه معنایی به طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته و تقویت میشود.

نشانه های آلزایمر

– جواب به سوال ها

برای به تعویق انداخن نشانه آلزایمر یکی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده شما می تواند یک سری از سوال ها همچون اینکه اسامی ماه های سال چه هستند، یا اعداد بین ۱ تا ۱۵ چه هستند را برای شما بنویسد. هم چنین، آنان می توانند جملات ناقص را در اختیار شما قرار بدهند تا آنان را کامل نمایید. به عنوان مثال، “لیمویی رنگ …”، “پایتخت آمریکا …”، و غیره.

– حل جدول در سالمندان

همانند مورد پیش، حل نمودن جدول کلمات متقاطع موجب به یاد آوردن اطلاعات در حافظه معنایی برای جواب به سوال ها میشود.حافظه معنایی به شما اجازه میدهد از چگونگی کارکرد جهان اطراف خود و چگونگی انجام وظایفی که در طول روز میبایست به آنان رسیدگی نمایید، از ایجاد صبحانه تا مصرف دارو و تمیز نمودن خانه، آگاه باشید. و افت این حافظه می تواند نشانه آلزایمر باشد. اقدامات ضروری را اکنون انجام بدهید و تقویت حافظه معنایی انجام شود تا از جهت شناختی در زندگی خود شرایط مطلوبی داشته باشید.

خلاصه مطلب نشانه های آلزایمر

شاید به نظر شما برسد که چقدر دشوار میباشد با مسیر پیشرفت نشانه آلزایمر آشنا بشوید ولی فراموش نکنید که تنها در این صورت میباشد که قادر خواهید بود از سالمند خود به درستی مراقبت نمایید یا با استخدام پرستار سالمند در منزل کیفیت زندگی پدر سالمند و یا مادر سالمند مبتلا به آلزایمر خود را بالا ببرید.

سایت خدمات پرستاری در منزل همراه شما، با تجربه و تخصص شما را در نگهداری از سالمندان عزیزتان در منزل یازی می کند. در صورت نیاز با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

مراقبت از موی سالمندان

عادت های غذایی کودکان نوپا

مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند

علائم هشدار دهنده دیابت

مراقب بیمار کرونایی در بیمارستان و منزل

بیماری قارچ سیاه

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *