نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند

نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند: سالمندانی که به مراقب نیاز دارند قطعا به دلیل وجود مشکلی همچون زمین گیر بود، بیماری یا کهولت سن و فرتوتی قادر به مراقبت از خود نیستند. بنابراین مراقبان می‌بایست اصول نگهداری از سالمند را با توجه به نوع بیماری و وضعیتش آموزش مشاهده کنند.

مثلا اگر سالمندی فقط می‌بایست روی تحت بماند حتما ضروری می‌باشد راه‌های جلوگیری از زخم بستر را بدانند و مریض را مدام جابجا کنند یا نواحی در معرض فشار را ماساژ بدهند تا خون بیشتری در آن جریان یابد.(نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند)

مراقب سالمند و وظایفی که باید به آنها آگاهی داشته باشد

سالمندی که دچار دمانس یا زوال عقل می‌باشد به مراقبی صبور، باحوصله و بااخلاق نیاز دارد. یکی از نخستین علامت بیماران مبتلا به دمانس فراموشی از موضوع و پرسیدن پرسش‌های مکرر می‌باشد. مراقب سالمند می‌بایست برای توضیح هر موضوعی اطلاعات بیشتری در اختیار او قرار دهد.مثلا اگر می خواهیم بگوییم رییس جمهور ایران به خارج از کشور سفرکرده حتما می‌بایست بگوییم رییس جمهور فردی می‌باشد که مسئولیت اداره کشور را برعهده دارد و او رفته تا اینکار را انجم دهد.

یعنی موضوع هایی که افراد سالم با یک اشاره کوتاه متوجه می‌شوند در سالمندان به توضیحات تکمیلی نیاز دارد.همچنین بیماران مبتلا به دمانس بی قرار هستند و می‌بایست به بی قراری آنان توجه و تلاش نمود تا آرامش را به آنان برگرداند. گاهی دیده می‌شود مبتلایان به دمانس را محدود می کنند مثلا در یک اتاق نگه می دارند یا به تخت می بندند. البته می‌بایست مراقب بود تا سالمند مبتلا به دمانس از خانه خارج نشود اما زندانی نمودن او در یک اتاق یا بستن او به طور کامل مطرود می‌باشد.

 

نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند

نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند

سالمندان و مراقبان

مراقبت از سالمند ناتوان یک کار دائمی می‌باشد و شاید گاهی از عهده فرزندان او هم خارج باشد. بنابراین ضروری می‌باشد گاهی از پرستار سالمندان استفاده شود و در عین حالا به فردی که به عنوان پرستار انتخاب می‌شود هم اعتماد شود.هیچ زمان نبایستی به مراقبت از سالمند به عنوان یک شغل نگاه کنیم. مراقبت از سالمند شغل نیست، عشق می‌باشد.

نخستین نکته ای که در انتخاب مراقب سالمند درنظر گرفته می‌شود این می‌باشد که مراقب اینکار را از روی جبر انتخاب نکرده باشد و به اینکار باعلاقه و میل درونی نگاه بکند.اگر کسی روحیه پسندیده و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد افسرده خواهدشد و افسردگی را به سالمند هم انتقال میدهد و باعث رنجش او هم خواهدشد.مراقب می‌بایست بامحبت، دلسوز و قابل اعتماد باشد.

مراقبت از سالمند مراقبت از افرادی می‌باشد که نه زبان گفتار دارند و نه پای فرار. سالمند امکان دارد حتی توان گفتن این که مراقب باعث آزار و اذیت او می‌باشد را نداشته باشد.

وظایف اطرافیان سالمند درخصوص نگهدار جدید

اطرافیان حتما می‌بایست تا مدتی مراقب نو را تحت پیشنهاد بگیرند. مراقب می‌بایست از پیشنهاد شخصیتی و فیزیکی قوی باشد. یکی از معیارهایی که برای استخدام مراقبان سالمندان درنظر گرفته می‌شود این ۲ بعد از خصوصیات می‌باشد چون نگهداری سالمند بکار فیزیکی جدی نیاز دارد.مراقبت از سالمند کار دشورای می‌باشد. فرض نمایید قصد دادن غذا به او دارید و او میلی به خوردن غذا ندارد اما ۱۰ دقیقه بعد دوباره غذا درخواست می‌کند.(نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند)

در این مواقع می‌بایست دوباره غذا را گرم نمایید یا سفره دیگری بچینید که این خود به صبر و حوصله بسیاری نیاز دارد.بنابراین مراقب می‌بایست با این رفتارها آشنا باشد و از اینکار سالمند غمگین یا عصبانی نشود.مراقب حتما می‌بایست آموزش‌های ضروری را دیده باشد. آموزش‌ها مراقبتی هستند که شامل مراقبت‌های مختلف برای سالمندان و با توجه به مشکلاتشان می‌باشد.

نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند

مراقب می‌بایست آموزش احیای قلبی عروقی هم دیده باشد. فرض نمایید لقمه غذا در گلوی سالمند گیر کرده می‌باشد. مراقبت حتما می‌بایست بتواند اقدام‌های اولیه را انجام دهد و سالمند را نجات دهد.آشنایی با داروها هم الزامی می‌باشد. تفاوت بین سالمند سالم و سالمندی که به مراقبت ویژه نیاز دارد را بداند و علائمی که نشان دهنده بدحال شدن سالمند می‌باشد را بشناسد.(نکته هایی در خصوص نگهداری از سالمند)

خدمات پرستاری در منزل ، خدمات پرستاری در بیمارستان ، خدمات پزشکی در منزل ، خدمات پرستاری از سالمند در منزل و … در موسسه خدمات پرستار همراه شما – با ما در تماس باشید.

 

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *