هزینه خدمات پرستاری در منزل

هزینه خدمات پرستاری در منزل : زمانی که تصمیم به استخدام پرستار سالمند در منزل می‌گیریم، نخستین سوالی که به ذهنمان می‌آید این می‌باشد که هزینه پرستار سالمند چقدر است؟ چه میزان دستمزدی به صورت روزانه یا ماهانه به او می‌بایست پرداخت کنیم.

هزینه خدمات پرستاری در منزل و آشنایی با آن

گاها این نگرانی را خواهیم داشت که آیا با توجه به بودجه خود قادر به پرداخت هزینه‌های مستمر خدمات پرستاری خواهیم بود یا خیر؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم پایان سوالات شما در این خصوص را جواب بگوئیم. پس با ما همراه باشید تا مشاهده کنیم دستمزد پرستار سالمند چطور محاسبه می‌شود.

طبقه‌بندی سالمندان بر اساس وضعیت سلامت و جسمی

نخستین پارامتری که در تعیین دستمزد پرستاران سالمند اهمیت به سزایی دارد، وضعیت جسمانی و سلامتی سالمند مورد پیشنهاد می‌باشد. این که تا چه حد وی در سلامت باشد و یا اگر مریض می‌باشد نوع بیماری او چیست همه در این پارامتر موثر می‌باشد.

حتی برخی اخلاق‌های خاص و شرایط روحی، مواردی مثل بد خلقی، بددهنی، ناسازگاری همه در روند استخدام پرستار تاثیرگذار هستند. برای روشن شدن بیش وضعیت، جواب به سوالات ذیل لازم خواهد بود:

هزینه خدمات پرستاری در منزل

هزینه خدمات پرستاری در منزل

آیا سالمند شما قادر به انجام امور شخصی خود هست؟

پاسخ: بله و صرفا فرد نیاز به یک مونس و همدم دارد تا در طول روز کنار او باشد و اصطلاحا مراقب سالمند نیاز دارد. مراقب در طول روز و یا به صورت شبانه روزی در کنار وی خواهد بود.

آنان با هم اوقات روز را سپری خواهند نمود. کارهایی مثل تماشای تلویزیون و فیلم ، کتاب خواندن، مرور خاطرات و آلبوم‌های قدیمی، رفتن به پارک و خرید و… همه از فعالیت‌هایی می‌باشد که مراقب سالمند در آن سالمند را همراهی خواهد نمود.

این مدل در بسیاری از سالمندان که اصطلاحا سرپا هستند، ولی احساس تنهایی می‌کنند و یا به مشکل فراموشی و پارکینکسون دچار شده اند زیاد رایج می‌باشد. در این حالت هزینه مراقب سالمند در منزل کمترین حالت خود خواهد بود.

آیا سالمند برای حرکت نیازمند کمک دیگران است؟( هزینه پرستاری در منزل )

پاسخ: بله، سالمند با کمک واکر و عصا و همراهی دیگران می‌تواند راه برود و برای دستشویی و اجابت مزاج نیاز به یاری دارد. در امور منزل هم نیازمند یاری می‌باشد.

برای خرید و کارهای خارج از منزل نیازمند یاری دیگران می‌باشد. مسلما در چنین وضعیتی او شخصا قادر به استحمام نیست و حمام نمودن سالمند هم به وظایف پرستار سالمند اضافه خواهد شد. در این حالت هزینه نگهداری از سالمند در منزل بیشتر از حالت قبلی خواهد بود.

آیا سالمند قادر به کنترل ادرار خود هست یا این که از پوشک استفاده می‌کند؟

پاسخ: بله، در این حالت پرستار علاوه بر وظایف قبلی می‌بایست فرد را پوشک بکند. در صورتیکه سالمند مشکلات حرکتی هم داشته باشد کار تعویض پوشک نیازمند قدرت جسمانی بالاست و مسلما امر راحتی نخواهد بود.

حتی در این وضعیت جنسیت سالمند بطور مثال زن و مرد بودن سالمند و این که پرستار سالمند خانم یا آقا باشد، همگی از عوامل موثر در هزینه پرستار سالمند در منزل خواهد بود.

طبقه بندی بر اساس ارائه خدمات پرستاری به سالمند بر اساس درخواست شما

یکی از عواملی که هزینه پرستار سالمند را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خدمات پرستاری می‌باشد که شما درخواست آن را دارید.

بطور مثال امکان دارد در حالتی که سالمند مشکل حرکتی دارد، شما بخواهید حمام نمودن سالمند بوسیله اعضای خانواده انجام شود و صرفا امور روزانه و یاری به دستشویی رفتن و دارو دادن به فرد بوسیله نگهدار سالمند انجام شود.

خب مسلما هرچه خدمات درخواستی بیش باشد قیمت دستمزد و هزینه پرستار سالمند مناسب با آن بالاتر خواهد رفت.

گاها فرد دچار بیماری خاصی می‌باشد که نیازمند مراقبت‌های پزشکی و درمانی درمنزل می‌باشد.

در چنین شرایطی یک پرستار دارای مدرک تحصیلی پرستاری و نرس آشنا با بیماری خاص می‌تواند از وی مراقبت و نگهداری بکند.

اموری چون تزریقات در منزل، سونداژ در منزل، تنقیه و یا تعویض پانسمان و سرم تراپی از جمله مواردی می‌باشد که نیاز به تخصص در زمینه مربوطه خواهد داشت. بی‌شک دستمزد سالمند متخصص بیشتر از یک پرستار سالمند تجربی خواهد بود.

طبقه‌بندی بر اساس وقت حضور ( هزینه خدمات پرستاری در منزل )

عامل مهم دیگر که در روند محاسبه دستمزد و هزینه پرستار سالمند در پیشنهاد گرفته خواهد شد، مدت حضور وی و ساعت‌های کاری او خواهد بود. گاها آنچه خانواده تقاضا می‌کند حضور نگهدار و پرستار در ساعاتی از روز که ایشان در منزل نیستند و سالمند تنهاست می‌باشد.

یعنی تقاضای استخدام پرستار به صورت ساعتی دارند. ولی در بسیاری از موارد سالمند در منزل شخصی خود زندگی می‌کند و خانواده می‌خواهند که پرستار سالمند به صورت شبانه روزی در منزل وی حضور داشته باشد و با ایشان زندگی بکند.

همه این موارد ممکن خواهد بود ولی دستمزد مراقبان و نگهداران سالمند را تغییر خواهد داد.

پرستار ساعتی و همراه بیمار در بیمارستان

در برخی موارد خانواده‌ها صرفا به صورت ساعتی و موقت نیازمند پرستار سالمند هستند. پرستار سالمند ساعتی حداقل ۴ ساعت قادر به خدمت رسانی خواهد بود و در صورتیکه کمتر از این وقت به حضور وی نیاز داشته باشید می‌بایست دستمزد ۴ ساعت را بپردازید.

گاها سالمند شما در بیمارستان می‌باشد و شما نیاز دارید تا پرستار سالمند به صورت همراه مریض در بیمارستان کنار او باشد. این حالت هم امکان پذیر بوده و قیمت به صورت روزانه دریافت خواهد شد.

یکی از حالاتی که افراد پرستار سالمند به صورت ساعتی استخدام می‌کنند، حمام نمودن سالمند می‌باشد.

یعنی صرفا مراقب به منزل آمده و او را استحمام می‌کند. در این مدل همکاری هم نگهدار سالمند دستمزد ۲ ساعت را دریافت خواهد نمود.

شایان ذکراست در صورتیکه از راه مراکز دارای مجوز وزارت بهداشت اقدام به استخدام پرستار سالمند نمایید و این موسسات نیروی مورد پیشنهاد را برای شما اعزام کنند، پایه هزینه پرستار سالمند بر اساس تعرفه‌ محاسبه خواهد شد.

علاوه بر این مراکزی مانند مرکز خدمات پرستاری در منزل همراه شما با سابقه فراوان در این زمینه می‌باشد، طبق تجربه و اندوخته زیاد خود در سالیان متمادی می‌توانند در زمینه استخدام یک پرستار سالمند خوب شما را راهنمایی نموده و  از خدمات مشاوره‌ای ایشان بهره مند گردید.

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *