هماتوم در بارداری

:هماتوم در بارداری (Hematoma in pregnancy) که با نام‌های خونریزی یا هماتوم ساب کوریونیک و هماتوم جفت هم شناخته می‌شود ۱ عارضه میباشد که زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در دنیای پزشکی، Hema به معنای خون و toma به معنای ورم میباشد. بنابراین هماتوم وضعیتی میباشد که در آن به جای اینکه خون در رگ‌های خونی باشد، در بافت جمع می‌شود.

در دوران بارداری، هماتوم می‌تواند بین کوریون (غشایی که جنین را احاطه کرده و دیواره رحم) تشکیل شود. این نوع خونریزی پشت جفت، در حدود ۳ درصد از پایان بارداری‌ها رخ می‌دهد (یعنی تقریباً از هر ۱۰۰ زن باردار ۳ شخص این وضعیت را تجربه می‌کنند). این وضعیت، رایج‌ترین علت خونریزی در ۳ ماه ابتدا بارداری میباشد.

انواع هماتوم بارداری

برخی از رایج‌ترین علائم هماتوم در دوران بارداری عبارت‌اند از:

لکه بینی
خونریزی از واژن
احساس درد و گرفتگی در ناحیه لگن، خصوصاً در شرایطی که خونریزی شدید میباشد
سرگیجه

خونریزی ناشی از هماتوم ساب کوریونیک می‌تواند شدید و همراه با لخته باشد یا اینکه بصورت لکه بینی خفیف باشد. در برخی موارد هم هیچ خونریزی ای وجود ندارد.

برخی از زنان اصلاً هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند و دکتر طی معاینات معمول و آزمایش‌های تصویربرداری متوجه این وضعیت می‌شود.در گونه داشتن علائم هماتوم بارداری بهتر میباشد سریعا نزد دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید یا از راه مشاوره آنلاین با دکتر متخصص زنان در وبسایت درمانکده مشکل خود را بگویید و ۱ قدم به درمان نزدیک تر بشوید.

 

برخی از عوامل، احتمال بروز این عارضه را افزایش میدهد، از جمله:

ناهنجاری و بدشکلی رحم
سابقه سقط‌های مکرر
سابقه عفونت‌های لگنی
ضربه شدید به شکم مادر (که ناشی از تصادف یا هر حادثه دیگری باشد)
مصرف برخی از مواد مخدر (همچون کوکائین و مت آمفتامین‌ها) بوسیله مادر که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شوند
مشکلات انعقاد خون در اوایل بارداری
پره اکلامپسی، که ۱ عارضه جدی بارداری میباشد و با علائمی نظیر فشار خون بالا و نارسایی اندام‌ها همراه میباشد.
بلند نمودن اجسام زیاد سنگین
جای زخمی که ناشی از کورتاژ سقط جنین قبلی میباشد

علل هماتوم در بارداری

علت دقیق بروز هماتوم در بارداری مشخص نیست.از راه مشورت با پزشک مامایی می‌توانید روند درمان خود را بهتر قبل ببرید، هم چنین می‌توانید از راه امکان مشاوره آنلاین با فوق تخصص مامایی در زمان خود صرفه جویی نمایید.

عوامل خطر

برخی از رایج‌ترین عوامل خطر برای بروز این بیماری عبارت‌اند از:

لقاح مصنوعی: برخی از مطالعات نشان داده‌‌اند که میزان بروز هماتوم بارداری در بارداری‌هایی که حاصل از لقاح مصنوعی و انتقال جنین فریز شده هستند بیش میباشد.
سن: زنان بالای ۳۵ سال، به میزان بیشتری در معرض هماتوم جفت قرار دارند.

هماتوم در بارداری

هماتوم در بارداری

در این شرایط فوراً به دکتر مراجعه کنید:

اگر درد ناگهانی و شدیدی در ناحیه شکم حس کردید.
احساس سبکی سر دارید یا حس می‌کنید که امکان دارد غش نمایید.
علائم نو واژینال دارید مانند درد در ناحیه واژن، خارش یا ترشحات
اگر تب دارید
اگر حس می‌کنید که ۱ بافت از واژنتان دفع شده میباشد. در این شرایط میبایست بافتی که دفع شده را نگه دارید و در اسرع زمان آن را به پزشکتان نشان بدهید.

روش‌های درمان هماتوم بارداری

فردی که وضعیت ثابتی دارد و خونریزی قابل توجهی ندارد، با تحت نظارت دکتر بودن و دریافت مراقبت‌های حمایتی، بهبود پیدا می‌کند. با این حالا، اگر فرد خونریزی شدیدی دارد، امکان دارد دکتر توصیه بکند که تا وقت برطرف شدن خونریزی، در بیمارستان بستری شود.

به طور کلی، دکتر وضعیت مریض را ذیل پیشنهاد می‌گیرد تا بررسی بکند که آیا لخته‌ها به طور طبیعی برطرف می‌شوند یا اینکه همچنان در حالا رشد هستند و خطراتی را به همراه دارند. اگر احتمال سقط جنین فراوان باشد، برخی از پزشکان از استروژن و پروژسترون برای کاهش خونریزی یا جلوگیری از خونریزی بیش استفاده می‌کنند.

دکتر بسته به شرایطتان امکان دارد انجام این اقدامات را توصیه کند:

پرهیز از برقراری رابطه جنسی:

ارگاسم باعث انقباض دیواره رحم می‌شود و این امر می‌تواند خونریزی را تشدید بکند. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق، تا مدت توصیه شده بوسیله دکتر از انجام رابطه جنسی بپرهیزید.

استراحت مطلق:

به ندرت دکتر استراحت مطلق را توصیه می‌کند. ولی در مواردی که خونریزی شدید میباشد یا در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارید، استراحت مطلق لازم میباشد.

وقتی که خونریزی دارید از تامپون و دوش واژینال استفاده نکنید.از انجام فعالیت‌های شدید یا ورزش‌هایی با شدت بالا خودداری کنید. هم چنین از ایستادن برای مدت طولانی هم خودداری نمایید.با این حالا رایج‌ترین روشی که برای تشخیص خونریزی ساب کوریونیک استفاده می‌شود، سونوگرافی است که تصاویری را از درون رحم تهیه می‌کند.

سونوگرافی می‌تواند وجود یا عدم وجود هماتوم را نشان دهد، تایید کند که آیا جنین هنوز زنده و سالم است و می‌تواند سایر ناهنجاری‌های مربوط به جنین را هم شناسایی بکند. از سونوگرافی می‌توان برای تشخیص اندازه هماتوم در طول وقت هم استفاده نمود، زیرا این پروسه تشخیصی از امواج صوتی به جای پرتو استفاده می‌کند.متاسفانه سونوگرافی در اکثر موارد قادر به نشان دادن هماتوم‌های کوچک نیست. البته هماتوم‌های کوچک هیچ خطری برای جنین یا مادر درست کردن نمی‌کنند، بنابراین اگر تشخیص داده نشوند، تاثیر منفی روی روند بارداری ندارند.

با این حالا گاهی همین هماتوم‌های کوچک، علت خونریزی غیر طبیعی واژینال هستند و اگر با سونوگرافی قابل تشخیص نباشند، دکتر ناچار میباشد که روش‌های تصویربرداری دیگری را تجویز بکند.یکی دیگر از محدودیت‌های سونوگرافی در تشخیص خونریزی ساب کوریونیک این میباشد که این روش گاهی نتیجه را به اشتباه مثبت نشان می‌دهد.

عوارض هماتوم برای جنین در حالا رشد

گاهی خونریزی ساب کوریونیک که در ۳ ماهه ابتدا تشخیص داده می‌شود، خطر سقط جنین را زیاد شدن می‌دهد.به پیشنهاد می‌رسد خطر سقط جنین با اندازه هماتوم و موقعیت آن در داخل رحم ارتباط داشته باشد. معمولاً زمانیکه خون بیشتر از ۲۵ درصد از حجم کیسه یا ساک حاملگی را تشکیل می‌دهد، خطر سقط جنین در زنان دچار خونریزی ساب کوریونی، سه برابر زیاد شدن پیدا می‌کند.

با این حالا، امکان دارد محل هماتوم مهم‌تر از اندازه کلی آن باشد. هماتوم‌هایی که در بدنه و فوندوس رحم قرار دارند، در مقایسه با هماتوم‌های واقع در قسمت بالایی سرویکس، به میزان بیشتری با سقط جنین در ارتباط هستند.

وزن کم نوزاد

زنانی که در دوران بارداری‌شان دچار هماتوم می‌شوند، معمولاً ​​نوزادانی را به دنیا می‌آورند که وزن کمتری دارند.

عوارض هماتوم برای مادر

در اکثر موارد، هماتوم بارداری خطر کمی برای مادر دارد. با این حالا در صورتی که خونریزی خیلی شدید باشد، امکان دارد خطر فشار خون بالا و نیاز به زایمان سزارین را زیاد شدن دهد.

علل دیگر خونریزی در بارداری چه هستند؟

هماتوم بارداری تنها یکی از علل خونریزی در دوران بارداری میباشد. علل دیگری برای خونریزی وجود دارند که برخی از آنان بی خطر و برخی دیگر خطرناکند. برخی از این علل شامل این مواردند:

تغییرات دهانه رحم

بارداری سبب درست کردن تغییراتی در دهانه رحم می‌شود که امکان دارد این تغییرات منجر به خونریزی شوند. در این شرایط امکان دارد پس از رابطه جنسی خونریزی داشته باشید.

بارداری خارج از رحم

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تخمک در جایی خارج از رحم (همچون لوله‌های فالوپ) لانه گزینی می‌کند. بارداری خارج از رحم ۱ وضعیت خطرناک میباشد که به درمان فوری نیاز دارد. سایر علائم بارداری خارج از رحم شامل این مواردند:

هماتوم در بارداری

هماتوم در بارداری

بلادی شو

بلادی شو (bloody show) زمانی رخ می‌دهد که پلاگ مخاطی که در دهانه رحم وجود دارد، می‌افتد. این یکی از علائم زایمان میباشد و امکان دارد چند روز پیش از آغاز انقباضات یا در حین زایمان رخ دهد.

جفت سرراهی

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که جفت در نزدیکی یا روی دهانه رحم قرار می‌گیرد و باعث انسداد جزئی یا کامل آن می‌شود. امکان دارد نیاز باشد برای درمان اورژانسی این عارضه به بیمارستان مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط:

یرقان چیست؟

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *