هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر : هنر درمانی در سالمندان و همچنین موسیقی درمانی ابزار قدرتمندی برای درمان آلزایمر به شمار می روند. بجای این که بر بیماری آلزایمر در سالمند تمرکز نمایید، آنان را تشویق نمایید به موسیقی ملایم گوش بدهند و یا سالمندان را به ورزش نمودن تشویق نمایید.

این دست فعالیتها برای فعال نگه داشتن مغز لازم می‌باشد، از راه یادآوری خاطرات، مغز را درگیر می‌کند و کیفیت زندگی سالمند را زیاد شدن میدهد.

هنر و موسیقی بر ذهن و روح تاثیرگذار می‌باشد. خلاقیت حواس را تحریک می‌کند و باعث خوشحالی و سرزندگی می‌شود. بکار بردن خلاقیت نه تنها زوایای خفته ذهن را بیدار می‌کند بلکه ذهن را درگیر نکته‌ها نو می‌کند، به همین دلیل می‌باشد که هنر درمانی و موسیقی درمانی بر دمانس اثر مثبت دارد.

کیفیت نقاشی‌های طراحی شده

درسالمندان کیفیت نقاشی‌های طراحی شده مهم نیست. آنچه اهمیت دارد کیفیت تجربه ای می‌باشد که سالمندان طی هنر درمانی تجربه می کنند. یکی از علایم آلزایمر عدم توانایی سالمند در ابراز احساسات و تمایلات خود می‌باشد. این اختلال را در سالمندانی که دچار سکته مغزی شده اند هم مشاهده می‌کنیم.

امکان دارد در مواردی سالمندان درک کاملی از خواسته‌های خود داشته باشند ولی قادر به بیان کلمه نباشند. هنر درمانی در سالمندان یک تمرین مفید می‌باشد که از راه آن بتوانند احساسات خود را بیان کنند. مراقبین سالمند می توانند با تشویق سالمندان و تعیین زمانی برای پر نمودن اوقات فراغت آنان با نقاشی به آنان در بهبود کیفیت و سلامت جسمانی و روانی سالمندان یاری کنند.

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

دیدن هنر هم نوعی هنر درمانی در سالمندان محسوب می‌شود

مراقبین می توانند زمانی را هم به بردن سالمندان به نمایشگاه‌های هنری و موزه اختصاص دهد. مطالعات حاکی از این امر می‌باشد که رفتن به موزه و نمایشگاه‌های هنری موجب کاهش استرس، اضطراب، پرخاشگری و عدم هوشیاری در سالمندان مبتلا به آلزایمر می‌شود.

می‌بایست به این نکته توجه کنیم که سالمندان مبتلا به آلزایمر از فیلم دیدن لذت نمی برند. در آلزایمر خاطرات از بین نمی روند، بلکه قسمتی از مغز که مربوط به یادآوری خاطرات می‌باشد مختل می‌شود. به همین دلیل سالمندان می‌بایست برای این که از فیلم دیدن لذت ببرند بتوانند ابتدای فیلم و جریان فیلم را به خاطر بیاورند. که این اتفاق در سالمندان مبتلا به آلزایمر اتفاق نمی افتد.

درباره نقاشی چون همه چیز در یک قاب وجود دارد و احساسات سالمند را تحریک می‌کند برای سالمندان مبتلا به آلزایمر لذت بخش تر و تاثیر گذارتر می‌باشد.
مراقب سالمند حرفه ای میداند که هنر درمانی درسالمندان زیاد یاری کننده می‌باشد به همین دلیل زمانی را برای بردن سالمند به موزه، نمایشگاه نقاشی، و یا نقاشی نمودن سالمند در پیشنهاد میگیرد. از این راه همکاری سالمند را در انجام امور مراقبتی زیاد شدن میدهد و عملکرد ذهنی و شناختی سالمندان مبتلا به آلزایمر را بهبود می بخشد.

چند نکته کاربردی در هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر بوسیله مراقبین

انجام فعالیتهای ساده
نظر می‌شود پیش از هر اقدامی، کمی تمرینات بدنی و ذهنی با سالمند انجام بدهید. یاری نمایید سالمند بدن خود را گرم بکند. انگشتان خود را به سالمند نشان بدهید و بپرسید چند انگشت می بیند.

یادآوری تصاویر
چند عکس را به سالمند نشان بدهید و از او بخواهید احساس خود را بیان بکند و آیا با دیدن تصاویر خاطره ای به یاد می آورند یا خیر. اینکار باعث تحریک یادآوری خاطرات و تمرین مهارت کلامی در سالمند می‌شود.

نقاشی را آغاز نمایید
نقاشی که سالمند می‌بایست آن را طراحی بکند به او نشان بدهید و ابزار نقاشی رابرای او فراهم نمایید. به او اجازه بدهید آنچه را که یار دارد نقاشی بکند. در طول نقاشی با سالمند صحبت نمایید. درباره احساسی که دارد با او صحبت نمایید و از او پرسش نمایید آیا طراحی او خاطره ای را در ذهن سالمند بیدار می‌کند یا نه.

هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

نکته هایی برای هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر

• طرح مورد پیشنهاد را متناسب با سالمند برگزینید. از نظر طرحهای خیلی پیچیده یا کودکانه اجتناب نمایید.
• سالمند را تشویق نمایید بصورت فعالانه نقاشی را آغاز بکند. قلم مو را در دست گیرد. در گونه لزوم برای در دست گرفتن قلم مو به سالمند یاری نمایید.
• مواد و ابزار امن برای نقاشی سالمند فراهم نمایید. از رنگ‌های حاوی مواد مسمومیت زا و یا ابزار تیز و برنده استفاده نکنید.
• برای سالمند می‌بایست زمان زیادی صرف نمایید و به یاد داشته باشید لزوما نبایستی سالمند نقاشی را در یک روز پایان بکند.

مزیت هنر درمانی در سالمندان مبتلا به آلزایمر این می‌باشد که سریعا می‌توانید نتایج آن را در سالمند مشاهده نمایید. بسیاری از سالمندان پس از هنر درمانی نشانه‌های بهبود شناختی و جسمانی را با هم می‌دهند. از مزیت‌های دیگر این درمان تقویت عضلات می‌باشد.

سالمندانی که به آلزایمر یا دمانس مبتلا هستند مشکلات جانبی دیگری هم همچون افسردگی، سردرگمی، اختلال در قضاوت، تغییر در شخصیت، اختلال در تعادل دارند که هنر درمانی در بهبود این اختلالات تاثیر گذار می‌باشد.

اگرچه هنر درمانی در سالمندان نمی‌تواند دمانس یا آلزایمر را درمان بکند، ولی می‌تواند به تحریک سلول‌های مغزی و بازیابی خاطرات نهفته به عنوان یک مزیت شگفت انگیز یاری بکند.

همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه‌های پرستاری از سالمند، پرستاری از کودک، پرستاری از بیمار، پرستاری در دوران بارداری، پرستاری در منزل و … به شما عزیزان می‌باشد.

با ما در صفحه اول سایت در ارتباط باشید.

 

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *