(پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم)

پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم : مراقبت از کودک پرخاشگر یکی از سخت ترین کارهایی میباشد که ۱ مادر و یا پرستار کودک امکان دارد با آن مواجه گردد.همانطور که میدانید کودکان هم همچون بزرگسالان دچار خشم و عصبانیت میشوند. روانشناسان” خشم را یکی از حالات طبیعی انسان‌ها می‌دانند که در واقع راهی میباشد برای نجات دادن یا حفظ نمودن فرد از ۱ نگرانی یا خطری که در حالا وقوع است”. (پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم)

ولی قطعا خشم تنها جواب ممکن به نگرانی های اطراف نمی باشد و ۱ انسان طبیعی بالغ با مهارتهای رفتاری که دارد نوع تصویر العمل خود را بسته به شرایط اطراف تعدیل و تنظیم مینماید. ولی در خصوص کودکان این مسئله متفاوت میباشد، زیرا اگر ۱ کودک پرخاشگر مهارت های ضروری برای کنترل و تصویر العمل متناسب در مقابل خشم را نیاموزد در کلیه جوانب شخصیتی و اجتماعی دچار مشکل و بحران خواهد شد .

مراقبت از کودک پرخاشگر

در حقیقت برای کودکی که خود را چندان موجود قوی ای نمی دانند بروز ۱ مشکل کوچک می تواند به منزله ناامیدی کامل و به انتها رسیدن دنیا باشد دلیل این امر هم مربوط به یکی از قسمت های مغزاست که هنوز درکودکان از رشد چندانی برخوردار نمی باشد.

بخش قدامی کورتکس در مغز مسئول بخش خودتنظیمی احساسات است و عدم تکامل در این بخش از مغز کودکان منجر به بروز احساسات شدیدتر در وقت عصبانیت میباشد. خوشبختانه همزمان با رشد و نمو مغز، کودکان توانایی بیشتری در مدیریت احساسات خود پیدا می کنند.

در این مقاله تلاش شده میباشد تا با بیان چند روش موثر برای کنترل خشم، راههای مراقبت از کودک پرخاشگر به والدین و پرستاران کودک آموزش داده شود.

(پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم)

از خودتان آغاز نمایید :

اگر شما جزو آن دسته از والدینی هستید که خشم خود را بر سرکودکشان خالی می کنند پس دیر یا زود میبایست منتظر مدل سازی کودک از رفتار خودتان باشید. امکان دارد گاهی کنترل خشم و جلوگیری از داد و فریاد بر سرکودکان غیرممکن به پیشنهاد برسد ولی اگر شما قادر به کنترل خشم خود نباشید نمی توانید از کودکتان توقع اینکار را داشته باشید. کودکان راه مدیریت احساس و کنترل خشم را از راه الگو برداری نمودن از والدین می آموزند. حضور آرامبخش شما باعث احساس امنیت در کودک میگردد که این امر به نوبه خود سبب زیاد شدن رشد و نمو مغز و گسترش توانایی کودک در مدیریت و کنترل احساسات منفی میباشد. از منظری دیگر عصبانیت و خشم شما تنها اوضاع را بحرانی تر نموده و هیچ کمکی برای بهبود شرایط نخواهد نمود.

به کودک اجازه بروز احساساتش را بدهید:

۱ کودک خشمگین نیاز داد که شما علت خشم او را بدانید و او را درک کنید. پس در وقت عصبانیت و ناراحتی کودک بهتر میباشد با پایان توجه خود به حرف های او گوش بدهید. گوش دادن به حرف های کودک لزوما به معنای موافقت با حرف های او نیست. غیر منطقی میباشد که بدون شنیدن صحبت هایش از او بخواهید که آهسته باشد و رفتار بهتری داشته باشد. بهتر میباشد از عبارت ذیل برای گفتگو با او استفاده نمایید.

“حتما میبایست خیلی غمگین باشی که با این روش داری با من صحبت می کنی. در مورد چیزی که ناراحتت کرده با من حرف بزن.”
“عزیرم با این حرف داری به من نشون میدی که چقدر از این موضوع خشمگین هستی …. دارم میبینم که چقدر غمگین هستی”.

همیشه این اصل را به خاطر داشته باشید که کودک میبایست آزادانه پایان احساسات خود را بیان بکند ولی بعضی از اعمال و رفتارهای او همچون کتک زدن کودکان دیگر و یا شکستن وسایل میبایست کنترل و محدود شود. اگر کودک احساساتش را بیان نماید راحت تر می تواند آنان را بپذیرد و دیگر نیازی به سرکوب این احساسات منفی نخواهد داشت.(پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم)

آموزش مهارت کنترل خشم به کودک:

کودکان هم همچون بزرگسالان نیازمند یادگیری مهارت های کنترل خشم هستند. هنگامی که کودک در شرایط آرامش میباشد برترین وقت برای تهیه لیستی از راههای مدیریت احساسات و تمرین آنان به همراه کودک میباشد. مشارکت کودک در تهیه لیست سبب بالا بردن روحیه مشارکت و زیاد شدن تمایل او به اجرای فعالیتهای آن میباشد. میتوانید در هنگام شروع مرحله خشم در کودک به او بگویید :

– “من فکر میکنم که داری خشمگین میشوی و میبایست به لیست عصبانیت مراجعه کنیم و ببینم که الان میبایست چکاری انجام بدهیم ؟”

– به او آموزش بدهید که از دکمه تخیلی” توقف عصبانیت ” خود استفاده بکند و با ۱ دم عمیق از دهان و شمردن تا عدد ۴ و پس ازآن ۱ بازدم عمیق از بینی و شمردن تا عدد ۸ بر خشم خود غلبه نماید.

– ۲ عدد توپ کوچک با انعطاف پذیری فراوان تهیه کنید که در اثر فشار دستان کودک فشرده شوند و دوباره به حالت اولیه برگردند. استفاده از این توپها در وقت عصبانیت باعث تخلیه احساسات منفی کودک میشود.

– آهنگ مورد علاقه کودک را پخش کنید و او را ترغیب به انجام رقص های پرجنب و جوش و حرکات موزون کنید تا به تخلیه خشم او یاری کنید. به او بگویید در قسمت های خاصی از آهنگ دستانش رابه هم زده و کلمه مثبتی ( همچون مامان ) را به زبان آورد.

– “می توانید از کودک بخواهید که علت خشم خود را بنویسد یا نقاشی بکند و بعد با یاری او کاغذ را به قطعات خیلی کوچکی پاره کنید. با این کار خشم کودک بصورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت”.(پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم)

شناسایی شروع نشانه های خشم :

والدین و پرستاران در مراقبت از کودک پرخاشگر با دانستن نشانه های شروع عصبانیت و پرخاشگری در آنان می توانند تا حد زیادی از شدت گرفتن علایم جلوگیری به عمل آورده و با استفاده از عبارات ذیل جلوی اوج گرفتن عصبانیت کودک را بگیرند :

“عزیزم میدونم که داری در این مورد عصبانی میشی. اجازه بده آروم بشی و بعد با یاری هم حلش میکنیم.”
“عزیزم میدونم که انجام این کار سخته ولی تو میتونی از پسش بربیایی و من اینجام که کمکت کنم “

(پرستاری از کودک پرخاشگر و آموزش مهارت های کنترل خشم)

اعمال محدودیت در رفتارهای پرخطر

همانگونه که قبلا ذکر شد آزادی در بروز احساسات به هیچ وجه به معنای آزادی برای آزار و اذیت دیگران نمی باشد. کودکان هرگز نبایستی اجازه کتک زدن کودکان دیگر یا والدین خود را داشته باشند.

با عبارت ذیل میتوان رفتارهای پرخطر کودک را تا حدی کنترل نمود:

” میتونی هر چقدر که میخوای از این موضوع خشمگین باشی ولی من بهت اجازه نمیدم منو یا دوستتو بزنی …”

تا آنجاییکه امکان دارد جلوی شکستن وسایل را بوسیله کودک بگیرید زیرا پس از شکستن وسایل کودک دچار عذاب وجدان شده و احساس مینماید که آدم زیاد بدی میباشد و این باعث زیاد شدن احساس ناراحتی و عصبانیت او میگردد.

مراقبت از کودک پرخاشگر

کودک عصبانی را تنها نگذارید

یکی از اصول اصلی در مراقبت از کودک پرخاشگر این مسئله میباشد که هرگز کودک عصبانی و پرخاشگر را با مشکلاتش تنها نگذارید تا به خودی خود آهسته شود، زیرا تنها حضور آرامبخش و موثر شما به فروکش کردن خشم و ناراحتی او یاری مینماید. تنها گذاشتن کودک در عصبانیت برای او به منزله احساس عدم امنیت شدید میباشد و او را به سوی ترس و عدم اعتماد به نفس سوق خواهد داد.

استفاده از یاری متخصصین

اگر با استفاده از تکنیک های مختلف در مراقبت از کودک پرخاشگر موفق نبودید بدون احساس نگرانی از یک فرد متخصص در این خصوص یاری بگیرید. ۱ فرد با تجربه می تواند در شناسایی احساسات عمیق به کودک یاری نماید و توانایی او را در شناخت و کنترل این احساسات زیاد شدن دهد. هم چنین با استفاده از مشاوره گروهی اعضای خانواده میتوان تا حد زیادی ریشه مشکل پرخاشگری کودک را یافت و فضای آرامش و شادی را درخانواده گسترش داد.

 

همانطور که در مطلب ها فوق بیان گردید کنترل خشم مهارتی میباشد که ضروری میباشد پایان افراد آن را فراگیرند و در زندگی روزمره از آن استفاده نمایند. مراقبت از کودکان پرخاشگر برای والدین و مربیان مهد کودک هم جزو پیچیده ترین چالش ها میباشد که میتوان با استفاده از تکنیک های بیان شده تا حد زیادی از بروز مشکلات ناشی از پرخاشگری و عصبانیت در کودک جلوگیری کرد.

ما در تیم خدمات پرستاری در منزل همراه شما در خدمت شما عزیزان هستم . با تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط :

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *