پوسیدگی دندان کودکان و جلوگیری از آن

پوسیدگی دندان کودکان و جلوگیری از آن : مراقبت از دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک tooth decay in children امری زیاد مهم و حیاتی میباشد. اگر دندانهای کودک خیلی زود از بین بروند ، دندانهایی که باقی مانده امکان دارد حرکت کنند و هیچ جایی برای ورود دندانهای دائمی باقی نگذارند .

هم چنین اگر از پوسیدگی دندان جلوگیری نشود ، درمان ، تحمل درد و قیمت های غیر معمول را در پی خواهد داشت. پوسیدگی دندان (به عنوان پوسیدگی زودرس در دوران کودکی) شایع ترین بیماری عفونی مزمن دوران کودکی میباشد.

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

عادت های سالم برای مراقبت از دندان های کودکان میبایست زود هنگام آغاز شود زیرا پوسیدگی دندان به محض رشد نخستین دندان کودک امکان دارد اتفاق بیوفتد . در این جا اطلاعاتی برای والدین و پرستار کودکان در مورد دلایل پوسیدگی دندان ، علائم پوسیدگی دندان و نحوه جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان ذکر می شود.

عادات غذایی موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک:

در کنار مسواک زدن منظم ، رژیم غذایی کودک نقش کلیدی در سلامت کلی دندان دارد. اغلب ، شکر بزرگترین عامل مشکل ساز میباشد. هرچه دندانهای کودک شما طولانی تر و بیش در معرض قند ها باشد ، خطر حفره های دندانی بیش میشود. غذاهای “چرب و چسبنده” همچون کارامل چسبنده ، تافی ، آدامس و میوه های خشک بخصوص وقتی که در دهان باقی بماند و دندان ها را دربه مدت چندین ساعت در معرض شکر قرار دهد می تواند آسیب جدی به دندان ها وارد نماید.

استفاده از غذای سالم، با مقدار زیاد کلسیم و ویتامین دی که سبب جذب کلسیم میشود ، کلیه مواد مغذی ضروری برای ساخت دندان های قوی و سالم و هم چنین تقویت لثه ها و بافت دهان را تأمین می کند. کودکان می توانند کلسیم کافی را از سه یا چهار وعده غذایی روزانه لبنیات و هم چنین از بسیاری منابع دیگر (به عنوان مثال آب پرتقال غنی شده با کلسیم ، سبزیجات سبز) هم دریافت کنند.

پوسیدگی دندان کودکان و جلوگیری از آن

پوسیدگی دندان کودکان و جلوگیری از آن

مسواک و پوسیدگی دندان کودک
علل پوسیدگی دندان کودکان:

پوسیدگی دندان کودکان وقتی درست کردن میشود که دهان کودک به باکتری های سازنده اسید آلوده شود. والدین و مراقبان کودک می توانند باکتری ها را از راه بزاق به نوزادان منتقل کنند. برای مثال ، باکتری ها میتوانند از راه بزاق باقی مانده به روی قاشق یا فنجان والدین و پرستاران به دهان کودک منتقل شوند..

پوسیدگی دندان کودک وقتی درست کردن میشود که دندان ها و لثه کودک در مدت طولانی یا به طور مکرر در طول روز در معرض مایع یا ماده غذایی غیر از آب قرار داشته باشد. قندهای طبیعی یا اضافه شده در مایع یا مواد غذایی بوسیله باکتری های موجود در دهان به اسید تغییر می یابد. بعدا این اسید قسمت بیرونی دندانها را حل میکند و باعث پوسیدگی آنان میشود.

اصلی ترین عامل صدمه به دندان کودک:

متداول ترین روشی که به دندان کودکان آسیب می زند این میباشد که والدین فرزندان خود را با ۱ شیشه شیرخشک مخلوط با آب ، شیر ، آبمیوه (حتی در گونه مخلوط نمودن آن با آب) ، نوشابه ها، آب قند یا نوشیدنی های شیرین به تختخواب بفرستند . هم چنین امکان دارد زمانی اتفاق بیفتد که به کودکان اجازه می بدهند در طول شبانه روز، نوشیدنی های قندی فراوانی را به مقدار زیادی بنوشند.

ضروری میباشد برای کودکان شیر خوار اصلی ترین منبع غذایی شیر مادر باشد و در طول روز ، هنگام چرت زدن یا هنگام خواب کودک از نوشیدنی هایی که حاوی مواد قندی باشد استفاده نکنید. اگرچه شیردهی (از سینه ی مادر) به مدت طولانی و مکرر به تنهایی باعث پوسیدگی دندان کودک نمی شود ،ولی همه مادران شیرده میبایست از بهداشت دهان و دندان،مراقبت های پیشگیری ازپوسیدگی دندان کودکان و توصیه های رژیم غذایی سالم متناسب کودکان آگاه باشند و از آن پیروی کنند.

پوسیدگی دندان کودک و خمیر دندان
علائم پوسیدگی دندان کودک:

پوسیدگی دندان کودکان امکان دارد اول به عنوان لکه های سفید در لثه و روی دندانهای جلویی فوقانی ظاهر شود. در اول دیدن و تشخیص دادن این نقاط حتی برای دکتر یا دندانپزشک کودک بدون تجهیزات متناسب و دقیق دندانپزشکی، زیاد دشوار میباشد. كودك مبتلا به پوسیدگی دندان نیاز به معاینه و درمان زودرس دارد تا از پوسیدگی و آسیب بیش جلوگیری كند.
چطور میتوان از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان اقدامات ذیل را انجام دهید:

حتی پیش از به دنیا آمدن نوزاد ، از سلامت دهان خود هم مراقبت نمایید. بهتر میباشد که در حین بارداری به دندانپزشک مراجعه نمایید.
چه بخواهید شیردهی نمایید و چه شیر های آماده را برگزینید ، مراقبت از دندانهای کودک زیاد مهم میباشد.

از زایمان تا دوازده ماهگی کودک :

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک با پاک نمودن لثه ها با ۱ دستمال متناسب ، دهان کودک خود را تمیز نگه دارید. وقتی که نخستین دندان ها را مشاهده کردید ، با استفاده از ۱ مسواک کودک نرم و به اندازه ی ۱ دانه برنج از خمیردندان فلوراید بر روی آن به آرامی مسواک بزنید.

درمان پوسیدگی دندان کودک
دوازده تا ۳۶ ماهگی کودک :

دندانهای کودک خود را دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. تا ۳ سالگی فرزندتان از خمیردندان فلوراید استفاده نمایید. برترین وقت برای مسواک زدن بعد از صبحانه و پیش از خواب میباشد.

هرگز کودک خود را با ۱ بطری شیر یا غذا به رختخواب نفرستید. این ۹ تنها دندان های کودک شما را در معرض قند و نهایتا پوسیدگی قرار میدهد بلکه می تواند کودک شما را در معرض عفونت گوش و خفگی قرار دهد.
از شیشه شیر به عنوان پستانک استفاده نکنید و یا اجازه ندهید که کودک برای مدت طولانی به همراه آن قدم بزند یا از آن بخورد. اگر کودک شما می خواهد بین وعده های غذایی از شیشه شیر خود استفاده بکند، آن را فقط با آب پر نمایید.
هرچه سریعتر به فرزند خود بیاموزید که از ۱ فنجان معمولی مایعات را بنوشد ، برای این موضوع سن دوازده تا پانزده ماهگی برترین وقت آموزش میباشد برترین مزیت این روش این میباشد که فنجان را نمی توان به رختخواب برد.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک ، اگر کودک شما برای مدت طولانی میبایست شیشه شیر را همراه خود نگه دارد ، آن را فقط با آب پر نمایید و در هنگام مسافرت در اتومبیل ، در گونه تشنه بودن کودک ، فقط به او آب دهید.
مقدار غذاهای شیرین یا چسبنده ای را که کودک شما میخورد ، همچون آب نبات ، کوکی ها ، شکلات و … را محدود نمایید. شکر در غذاهایی همچون پفک و چیپس هم وجود دارد. این غذاها به ویژه اگر کودک شما در خوردن آنان فراوان روی بکند مضر هستند. آنان را فقط در وعده های غذایی در اختیار کودک قرار بدهید. به فرزند خود بیاموزید که از زبان خود برای تمیز نمودن مواد غذایی چسبیده به دندان استفاده بکند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک

همانگونه که ذکر شد پوسیدگی دندان کودک فرآیندی قابل پیشگیری میباشد. اگر علامت پوسیدگی در دندان فرزندتان مشاهده نمودید یا در مورد دندانهای فرزندتان سؤالی دارید با دکتر یا دندانپزشک فرزند خود صحبت نمایید. با مراقبت درست ، کودک شما می تواند با داشتن ۱ لبخند قشنگ و دندان های سالم رشد نماید. تمامی پدر و مادر ها در سالهای ابتدایی زندگی كودكان ،میبایست ادر فواصل زمانی متناسب برای معاینه دقیق دندانی بوسیله دندانپزشک و مراقبت منظم از دندان کودک خود اقدام کنند.

بهتر میباشد والدین میبایست در طول روز میزان قرار گرفتن در معرض غذا و نوشیدنی را به سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده (با انتخاب غذای سالم و آب میوه طبیعی) محدود کنند. قرار گرفتن در معرض بیش قندها در مواد غذایی و نوشیدنی ها باعث میشود كه كودكان دچار پوسیدگی دندان شوند.

با استفاده از پرستاران کودک باتجربه ( مرکز پرستاری همراه شما) در پرورش کودک خود میتوانید با دقت و سرعت بیشتری بهداشت فردی را به کودک خود آموخته و از بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی دندان کودک دلبندتان جلوگیری به عمل آورید.

 

برای پرستاری از کودک و فززند خود با تیم خدمات پرستار در منزل همراه شما تماس حاصل نمایید.

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *