کبد چرب و درمان آن

کبد چرب و درمان آن : کبد چرب زمانی رخ میدهد که چربی بیشتر از حد در سلول های کبدی درست کردن شود. گرچه طبیعی میباشد که مقدار کمی از چربی در این سلول ها وجود داشته باشد، ولی اگر بیشتر از پنج درصد چربی باشد سبب درست کردن کبد چرب میشود.

کبد چرب مرحله ابتدا برگشت پذیر میباشد که متاسفانه اغلب تشخیص داده نمی شود و با گذشت وقت امکان دارد منجر به وضعیت جدی کبدی به نام استاتو هپاتیت یا NASH شود.

NASHشامل تجمع چربی و التهاب بیشتر از حد آن سبب آسیب به سلول های کبدی میشود که این می تواند به بافت زخم منجر شود زیرا سلول های کبدی به طور مرتب آسیب می بینند و از بین می روند. متاسفانه اگر کبد چرب پیشرفت بکند خطر ابتلا به سیروز را فزایش میدهد ( زخم شدید سبب کاهش عملکرد کبد ) و منجر به سرطان کبد میشود.

کبد چرب چیست
عوامل بیشماری که سبب درست کردن کبد چرب میشود عبارتند از:

· دشتن اضافه وزن یا چاقی: چاقی امکان دارد سبب ذخیره سازی چربی درکبد شود. تخمین شده میباشد که ۳۰ تا ۹۰ درصد افراد چاق بزرگسال دارای NAFLD هستند.

· مقاومت به انسولین: مقاومت به انسولین و سطح بالای انسولین موجب زیاد شدن کبد در افراد مبتلا به دیابت نوع دو و سبب زیاد شدن سندرم متابولیک میشود.

کبد چرب و درمان آن

· مصرف فراوان کربوهیدرات ها: مصرف منظم کربوهیدرات تصفیه شده موجب زیاد شدن ذخایر چربی درکبد میشود، به ویژه کسانی که دارای اضافه وزن یا انسولین مصرف می کنند.

· مصرف نوشیدنی های قندی: نوشیدنی های شیرین همچون نوشابه و نوشیدنی ها ی انرژی زا سبب آسیب به کبد میشود.

عوامل بیشماری که سبب درست کردن کبد چرب میشود

· داشتن فشار خون بالا

· داشتن دیابت نوع دو یا مقاومت به انسولین

· عوارض خاصی از جمله هپاتیت Bو Cداشته باشند

· سطح بالای چربی خون، همچون کلسترول بالا و تری گلیسیرید

· مصرف سیگار

نشانه های کبد چرب

وقتی که بیماری کبد پیشرفت بکند علائم و نشانه های آن بروز میکند که شامل:

بیماری خاموش با نشانه های کم و یا بدون علائم میباشد. علائم ها امکان دارد احساس خستگی، ناراحتی در سمت راست بالای شکم باشد، تغییر رنگ چهره (قرمزی در چشم و پوست)، ضعف عضلانی و…

 

میوه های مفید :

گریپ فروت: این میوه دارای ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان هایی است که برای محافظت از کبد شناخته میشود. این آنتی کسیدان سبب کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب به سلو ل ها میشود.

انگور: محققان در مرکز تحقیقات کاربردی داروهای گیاهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ایران دریافتند که عصاره دانه انگور عملکرد کبد را بهبود می بخشد.

کبد چرب و درمان آن

آووکادو: آووکادو دارای محتوای چربی سالم میباشد و غنی از فیبر میباشد که می تواند به کنترل وزن یاری بکند. گلوتاتیون ترکیبی تولید شده درآووکادو برای حذف سموم مضر در بدن کاربرد دارد.

سیر: مصرف سیر سبب فعال شدن آنزیم هایی میباشد که بدن را از شر سموم مضر خلاص کرده و ترکیبات آلیسین و سلنیوم به پاکسازی کبد یاری میکند. مطالعات نشان میدهد که این ماده گیاهی می تواند سبب کاهش وزن و چربی بدن درافراد مبتلا به NAFLD شود.

روغن زیتون: این روغن با آنتی اکسیدان قدرتمند بارمی شود که میبایست در حد اعتدال مصرف شود. مصرف این روغن سطح چربی در کبد را کاهش داده و جریان خون را زیاد شدن میدهد، که سبب میشود سطح آنزیم های کبد را بهبود بخشد.

میوهای که برای کبد مناسبند

ماهی چرب: ماهی های چرب به حفظ سطح آنزیم ، مبارزه با التهاب و جلوگیری از درست کردن چربی یاری میکند. استفاده از ماهی های چرب امگا۳ برای کبد زیاد مفید میباشد.

لیمو: این میوه ویتامین C بالای دارد که آسیب در کبد را کاهش میدهد. توصیه میشود که این میوه برای تحریک کبد صبح ها مصرف شود.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *