کشف استعداد کودکان

کشف استعداد کودکان در خانه : برای کشف استعداد کودکان روش های مناسبی وجود دارد، هم چنین برای کشف استعداد های کودکان میبایست در ابتدا از این موضوع مطلع باشید که کودکتان به چه چیزی علاقه دارد.

کشف استعداد کودکان از روی رفتار و حرکاتشان در خانه

برخی از کودکان استعداد پنهانی دارند و این استعداد را در قالب پرحرفی، خیال بافی، انرژی فراوان و یا حتی سورفتار نشان می بدهند ولی برخی از کودکان هم استعداد آشکار دارند و استعداد آنان برای اطرافیان قابل مشاهده میباشد.

شما بهتر از هر کسی شما میتوانید به کشف استعداد کودکتان بپردازید و با مشاهده استعداد او در جهت تقویت آنان گام بردارید. در این بخش جالب از نمناک شما را با نشانه های استعداد پنهان کودکان و شیوه های پرورش و شکوفایی آنان آشنا میکنیم.

کشف استعداد کودکان شما یک راه اصلی دارد و آن هم شناخت علاقه ی او به فعالیت هاست. بخوانید و بدانیدکه کودکان شما به کدام یک از فعالیتها علاقه دارد و چه نوع استعدادی در خود نهفته است.

با رعایت این اصول راز های کشف استعداد کودکان را بشناسید

اگر کودکان شما مدام پرحرفی میکند و بدون وقفه برای شما صحبت می کند:

اگر کودکان شما تا وقت خواب از صحبت نمودن باز نمی ایستد و داستان و موضوعات مختلف را با کمترین اشکالات مختصر دستوری و تلفظی بیان میکند و طوری صحبت میکند که شما با استدلالش به طور کامل قانع بشوید ، او می تواند در آینده در مدرسه و در مشاغلی همچون وکالت یا روزنامه نگاری موفقیت کسب بکند.

کشف استعداد کودکان

برای تقویت این استعداد در کودکتان از او بخواهید برای اعضای خانواده نامه بنویسد و یا داستان هایی برایتان بگوید تا بتوانید آن را به کتاب تبدیل نمایید . یا شما میتوانید با کودکان مصاحبه نمایید و افکارش را در فایل تصویری یا صوتی درج نمایید و یا او را به کتابخانه ببرید و کتاب هایی با کلمات گسترده برای او بخرید که او را به چالش بکشد.

فراموش نکنید در کنار تشویق و تقویت مهارت های نوشتن و حرف زدن، شنونده پسندیده بودن را هم به او آموزش بدهید و در روز زمانی را تعیین نمایید که به سکوت او اختصاص داشته باشد.

اگر کودک شما در رویاها سیر میکند و در خیالباف قوی میباشد:

اگر کودکتان یار خیالی دارد و از بازی های وانمودی لذت می برد و در زمان آزادش نقاشی می کشد ، این کودکان ایده های زیادی دارند و برای حل مشکلات از راه حل های خلاقانه استفاده می کنند . هم چنین آنان امکان دارد از وسایل به روشهای تازه و غیرمعمول استفاده کنند.

این ویژگی ها نشان دهنده نشانگر قدرت خلاقیت فراوان و علامت استعداد کودکان میباشد و شاید با وجود آن کودکتان بدون تمرکز به پیشنهاد برسد ولی شما میتوانید این رویاها را در مورد ایده های بزرگش هدایت نمایید .

کشف استعداد کودکان

این رفتارها نشانه قدرت خلاقیت فراوان و علامت استعداد کودکان میباشد زیرا زندگی روزمره برای این افراد خیال پرداز زیاد خسته کننده میباشد و دنیای خیال برایشان جذابیت بیشتری دارند.

این دسته از کودکان در آینده به مشاغلی همچون هنرپیشگی، نویسندگی، فیلم سازی یا طراحی لباس یا طراحی داخلی روی می آورند و برای حل مسئله در مسیرهای تازه در هنر و علم تفکرات خلاقشان را بکار می گیرند.

برای پرورش استعداد این کودکان ضروری میباشد ، خلاقیت کودکان را مورد تشویق قرار بدهید ، باهم ساز بزنید و آواز بخوانید و پروژه های علمی ساده ترتیب بدهید. او را به کنسرت موسیقی ببرید، به داستان های خیالی اش گوش نمایید و او را به موزه برای بازدید ببرید.

اگر کودکان به طبقه بندی اشیا علاقه زیادی دارد:(کشف استعداد کودکان در خانه)

اگر کودکان شما همیشه یار دارد که اشیاء در یک خط و مرتب باشند و ماشین های اسباب بازی خود را بر اساس اندازه ، رنگ یا شکل در یک خط می چیند او یک متفکر تحلیل گر، زیاد منظم و دقیق در جزئیات میباشد و به عنوان یادگیرنده دائمی شنیداری شناخته میشود.

کشف استعداد کودکان

این کودکان دنبال پیدا نمودن الگوهای متنوع میباشد که از علائم اولیه استعداد ریاضی و علوم است.برای تقویت این خصوصیات کودکان ، بازی هایی را بیابید که شامل الگوها و جفت نمودن هستند و یا فعالیت هایی را انجام بدهید که سبب تقویت ریاضی کودکان شوند .

به کودکان در کارهایی مسئولیت بدهید که دارای ارتباط با طبقه بندی همچون جمع آوری اشیاء کوچک همچون سنگ، صدف و… باشند.

اگر کودک علاقه مند است تا همه چیز را دستکاری بکند:

اگر کودکان شما به دنبال کشف همه چیز میباشد و وسایل مختلف را باز میکند و دوباره سرهم میکند تا طریقه کارکرد آن را دریابد او احتمالا یک یادگیرنده دیداری-فضایی میباشد. این کودک دوست دارد بازی هایی همچون ماشین بازی و ساختن برج انجام دهد و در آینده مشاغلی همچون مکانیک، مهندس، معماری روی می آورد ویا مخترع یا دانشمند میشود.

کشف استعداد کودکان

برای تقویت این ویژگی ها در کودکان ، در اختیار کودکان اسباب بازی ها و بلوک های خانه سازی قرار بدهید و یا او را تشویق به ایجاد کاردستی با جعبه خالی مواد غذایی نمایید تا کودکان فرصت خلق، نابودی و خلق مجدد داشته باشد.

بهتر میباشد برای تقویت این ویژگی ، کودکتان را به مراکز و زمین ها بازی ببرید تا از راه دست ورزی بتواند اشیاء را کشف بکند ولی مواظب کودکتان باشید زیرا ایننوع کودکان به دلیل علاقه به کشف و دستکاری اشیا در معرض خطر قرار دارند. از هر فرصتی برای نشان دادن و معرفی اشیا مکانیکی همچون چراغ راهنمایی و رانندگی به کودکان استفاده نمایید.

اگر کودکان پازل حل کن حرفه ای میباشد:

اگر کودکتان عاشق حل انواع پازل میباشد و در حین بازی خطای کمی انجام میدهد و برای حل صحیح پازل سعی میکند ، کودکان شما بیش بصورت تصویری می اندیشد و از یادگیرندگان دیداری-فضایی هستند و می توانند در آینده کارآگاه، باستان شناس یا محقق شوند.

کشف استعداد کودکان

برای تقویت خصوصیات و عملکرد این کودکان میبایست انواع پازل و جدول، داستان های معمایی در اختیارشان بگذارید و بازی های دارای ارتباط با چینش منظم اشیا و یا اسباب بازی هایی برای حل مسائل فضایی برایشان تهیه نمایید.

بدانید که کودک خود را در قبال همه چیز مسئول می داند:

کودک درمورد روش انجام کارهای مختلف عقاید محکمی دارد و یار دارد در بازی ها و در هر فعالیتی خودش را نشان دهد. این کودکان معمولا ذاتا رهبر هستند و در مدرسه، ورزش و بسیاری دیگر از جنبه های زندگی این ویژگی برایشان پرفایده میباشد.

کودکان مسئول برای بقیه الگو میباشد و دید او نسبت به پیچیدگی ها و مشکلات متفاوت میباشد . این کودکان در مشاغلی همچون تجارت، سیاست، نمایندگی و سازمان دهی عمومی که رهبری در آن اهمیت بالایی دارد ، برترین عملکرد را دارند.

کشف استعداد کودکان

برای تقویت استعداد این کودکان مسئولیت پروژه های خانگی همچون مرتب نمودن خانه یا مرتب نمودن کفش ها را به او بدهید و اجازه بدهید وسایل اتاقش را به روش خودش مرتب بکند و به شما و خانواده برای حل مشکلات یاری بکند ولی به او بفهمانید که هنگامی مسائل مربوط به بزرگسالان در کار میباشد تصمیم گیری با شما است.

اگر کودک آرام و قرار ندارد: 

اگر کودکتان نمی تواند لحظه ای در جایش بنشیند و دائما در حالا تحرک میباشد و همه چیز را لمس میکند و با عجله کارهایش را انجام میدهد ، او از دسته کودکان یادگیرنده های فیزیکی یا جنبشی-بدنی هستند. این کودکان اطلاعات را به دست می آورند و فعالیت هایی را که با حرکت و عمل همراهند را ترجیح می بدهند.

این کودکان مشاغلی را در آینده انتخاب می کنند که پشت میز نشینی نداشته باشد و بیش به انجام فعالیتهای ورزشی، رقص یا موسیقی که نیاز به مهارت های حرکتی ظریف دارند، متمایلند.

کشف استعداد کودکان

برای پرورش استعداد این کودکان در برنامه روزانه آنان میبایست فعالیتهای فیزیکی جذاب را بصورت چرخشی قرار بدهید ولی این فعالیتها نبایستی تکراری باشند زیرا کودکان را خسته می کنند. کودکان جنبشی-حرکتی از کشف موسیقی از آواز خواندن و رقصیدن لذت می برند و بهتر میباشد برای آنان پروژه های نقاشی، مجسمه سازی، نخ نمودن مهره و … که از دستشان بیش حرکت می کنند را ترتیب بدهید.

برای این کودکان یک برنامه خواب منظم و آرامش بخش بچینید و پیش از خواب یک میان وعده سبک همچون شیر و غلات کامل برایشان در پیشنهاد بگیرید و یا پیش از خواب با یک حمام گرم، یک داستان و یا گوش دادن به موسیقی آهسته بخش او را برای خواب آماده نمایید.

مهارت تعامل اجتماعی:(کشف استعداد کودکان در خانه)

این کودکان تعداد دوستان خوب زیادی در مدرسه دارند.صلح طلب و مسالمت جو هستند و از درگیری پرهیز می کنند.تمایل به بازی های دسته جمعی و تکالیف گروهی را یار دارد وسعی می کنند دوستانی را که با هم دعوا کرده اند آشتی دهد.

با حیوانات و گیاهان همدردی میکند، با انسان ها و حیوانات و گیاهان همدردی می کنندو با دیگران اسباب بازی هایش را تقسیم میکند و از هدیه دادن لذت می برد.این کودکان در مشاغل مربوط به خدمات اجتماعی همچون معلمی ، مشاوره، مددکاری اجتماعی و… می توانند موفق باشند.

کشف استعداد کودکان

نشانه هایی که گفته شد را بررسی کردید ولی هنوز نمیتوانید استعداد کودکتان را کشف کنید!

چنانچه هیچ یک از نشانه هایی که برایتان گفتیم را در کودک خود مشاهده نمی کنید ، برای کشف استعدادهای پنهان کودکان آماده باشید زیرا با گذشت وقت ویژگی های در کودکان موجب جلب توجه شما خواهد شد و می تواند بینش تازه ای به شما بدهد.

حتی اگر خودتان هم نتوانید استعداد کودکتان را کشف نمایید ، شاید مربی کودکان فرزندتان در او ویژگی های منحصر به فردی را مشاهده بکند . با مشاهده و کشف استعداد کودکان به او یاری می نمایید تا دیده، شنیده و فهمیده شود ولی عشق ورزی شما به کودکتان نبایستی تنها برای دستیابی کودکان به استعدادهای بالقوه اش باشد بلکه میبایست عشق ورزی بی قید و شرط به کودکان به خاطر خودش باشد.

روش هایی برای شکوفایی و کشف استعداد کودکان در خانه

• اجازه بدهید فرزندتان علائق خود را کشف بکند.

• فکر نکنید چون او علاقه ای نشان نمی دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

• بگذارید فرزندتان در انجام کارها مرتکب اشتباه شود.

• از او سؤالاتی همچون چرا آسمان آبی است؟ بپرسید تا کودکتان با شگفتیهای دنیا مواجه شود.

• پروژه های خانوادگی برای پیدایش استعداد طرح ریزی کنید.

• کودکان را مجبور به یادگیری نکنید.

• انتظاراتتان از فرزندتان میبایست واقع بینانه باشند.

• در انجام کارها، کودکان خود را سهیم نمایید.

• کودکان خود را با برچسب زدن به او محدود نکنید.

• به بازی با کودکتان بپردازید.

• برنامه زمانی منظم برای فعالیتهایی نظیر خواندن، گوش دادن به موسیقی و صحبت نمودن در نظر بگیرید.

• اجازه بدهید فرزندتان به فعالیت های گروهی مورد علاقه اش بپردازد.(کشف استعداد کودکان در خانه)

• فعالیتهایی را که فرزندتان انجام میدهد مورد انتقاد یا قضاوت قرار ندهید.

• کارهای روزمره ای را که به عهده فرزندتان بگذارید.

• داستانهای الهام بخشی برای فرزندتان بخوانید.

• از مقایسه کودکان خود با دیگران بپرهیزید.

• برای برانگیختن علائق و استعدادهای فرزندتان او را به کتابخانه، موزه، کنسرت، یا مسابقه ببرید.

• کودکتان را تشویق به صحبت درمورد آینده نمایید.

• کودکتان را با افراد موفق آشنا نمایید.

• کودکان خود را تشویق به خواندن نمایید.

اگر به پرستاری مجرب و توانمند برای پرستاری از کودوک دلبندتان در منزل نیاز دارید، با ما تماس بگیرید(;

مطالب مرتبط :

بچه داری در ایام کرونا

افراد مناسب برای شغل پرستاری کودک

راهکارهایی برای کمک به تمرکز کودکان

کمبود آهن در کودکان و نوزادان

افزایش سطح فعالیت بدنی سالمندان

برخورد مناسب با کودکان لوس

فحاشی کودکان و درمان آن

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *