کم خونی در سالمندان

کم خونی در سالمندان: علائم، دلیل ابتلا و درمان : کم خونی زمانی اتفاق می افتد که تعداد گلبول های قرمز خون کمتر از تعداد نرمال باشد. کم خونی در سالمندان نسبت به سنین کمتر شایع تر میباشد. حدود ۱۰% از افراد بالای ۶۵ سال با کم خونی زندگی می کنند. اگر شما یا نزدیکانتان به کم خونی مبتلا هستید میبایست درمورد ی این بیماری بیش بدانید و برای درمان آن اقدام نمایید. کم خونی معمولاً به دلیل مشکلات دیگری در بدن رخ میدهد و این یعنی فرد درک درستی از سلامتی خود ندارد.

کم خونی چطور تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص کم خونی میبایست آزمایش خون داد. بر اساس تعداد هموگلوبین و هماتوکریت میتوان داشتن کم خونی را بررسی نمود. مقدار عادی هموگلوبین بصورت میانگین میبایست ۱۴-۱۷gm/dL در مردان و ۱۲-۱۵gm/dL در زنان باشد. البته این مقدار در هر آزمایشگاهی متغیر میباشد.

کم خونی در سالمندان

علائم کم خونی

گلبول های قرمز خون از هموگلوبین برای انتقال اکسیژن از ریه ها به پایان سلول های بدن استفاده میکند. بنابراین زمانیکه فرد گلبول های قرمز سالم و کافی نداشته باشد، بدن علائم مربوط به کمبود اکسیژن را از خود نشان میدهد. شایع ترین این علامت ها عبارتند از:

خستگی
ضعف
تنگی نفس
تپش قلب
سردرد
رنگ پریدگی
فشار خون پایین

البته این علائم در کسانی که دارای کم خونی متوسط هستند امکان دارد دیده نشود. بنابراین امکان دارد این افراد متوجه کم خونی خود نشوند.

پنج تا از شایع ترین دلایل ابتلا به کم خونی در سالمندان

شیمی درمانی یا مصرف داروهای مؤثر بر سلول های مغز استخوان که مسئول ساخت گلبول های قرمز خون هستند.
کمبود آهن: این مورد بیش برای کسانی که گیاه خوار هستند یا مقدار کمی گوشت مصرف می کنند اتفاق می افتد. همچنین از دست دادن مقدار زیادی خون، همچون دوره های پریود سنگین در زنان یا خونریزی در معده یا روده، امکان دارد باعث کمبود آهن و به دنبال آن کم خونی شود.
کمبود ویتامین های مورد نیاز برای گلبول های قرمز: ویتامین B12 و فولات هر ۲ برای تشکیل گلبول های قرمز خون لازم هستند.
سطح پایین اریتروپویتین: اریتروپویتین معمولاً بوسیله کلیه تولید میشود و به تحریک مغز استخوان برای درست کردن گلبول های قرمز یاری میکند.
از دست دادن خون: از دست دادن خون فراوان باعث کم خونی میشود، زیرا گلبول های قرمز از جریان خون خارج میشوند. از دست دادن خون می تواند به آرامی و یا به سرعت اتفاق بیافتد. خونریزی آرام می تواند با به وجود آوردن کمبود آوردن باعث کم خونی شود.

کم خونی چه تأثیری بر سالمندان می گذارد؟

کم خونی امکان دارد باعث بروز افسردگی در سالمندان شود.
ضعف ناشی از کم خونی امکان دارد راه رفتن و انجام کارهای روزانه را برای سالمندان سخت بکند.
اگر در سنین پایین، کم خونی تشخیص داده شود و درمان نشود، امکان دارد طول عمر را کوتاه بکند.

درمان کم خونی

برای درمان کم خونی، اول میبایست علت اصلی آن را تشخیص داد. کم خونی می تواند به علت ۱ بیماری زمینه ای درست کردن شود. که در این حالت، برای درمان کم خونی، اول میبایست بیماری زمینه ای، که عامل به وجود آوردن کم خونی میباشد را درمان نمود. بنابراین درمان کلی برای آن وجود ندارد و مناسب با نوع به وجود آمدن آن می تواند شامل موارد ذیل باشد:

درمان کمبود آهن
درمان کمبود ویتامین
درمان بیماری های مزمن
و …

 

خدمات پرستاری در منزل ،  خدمات پرستاری در بیمارستان ، خدمات پزشکی در منزل با تیم همراه شما

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *