کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری:شاید اصطلاح فشار خون بارداری را فراوان شنیده باشید. ولی نگران نباشید فشار خون بالا در بارداری قابل کنترل و مدیریت میباشد کافی میباشد برخی نکته ها بهداشتی _ سلامتی را برای مراقبت از خود و کودکتان بکار بندید. نظارت های دقیق را میتوانید از راه مشورت با متخصص داخلی در منزل داشته باشید.

فشارخون بارداری به فشار خونی اطلاق میشود که پیش از بارداری وجود دارد. امکان دارد فرد از وجود آن اطلاع داشته باشد یا بی خبر بوده باشد و بعد از بارداری، پیش از هفته بیستم بارداری نشانه های خود را آشکار بکند.

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری وراههای شناخت آن 

 

برخی از افراد امکان دارد در طول دوران بارداری به پر فشاری خون مبتلا شوند. معمولا فشار خون بارداری بعد از هفته بیستم بارداری در مادران باردار بروز میکند. در این حالت آسیب به اندام یا وجود پروتئین در ادرار دیده نشده میباشد ولی امکان دارد فشار خون بارداری تبدیل به حالت پره اکلامپسی شود.

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

فشار خون ترکیبی

این حالت در بانوان بارداری اتفاق می افتد که فشارخون مزمن پیش بارداری دارند و بعد از بارداری با ابتلا به فشار خون بارداری؛ علائم فشارخون بالا ( پره اکلامپسی) مثل: وجود پروتئین در ادرار و سایر نشانه های فشار خون بالا در آنها دیده میشود.

میزان فشار خون بارداری

نظارت بر فشار خون بارداری از اهمیت بالایی برخوردار میباشد بدین منظور، مرتبا ، فشار خون مادر باردار اندازه گیری و درج میشود. در گونه داشتن فشار خون مزمن حتما آن را با دکتر در میان بگذارید. دسته بندی فشار خون در دوران بارداری به شرح ذیل است:

فشارخون بالا شامل فشار دیاستولیک زیر۸۰ mm/hg و فشار سیستولیک ۱۲۰-۱۲۹mm/hg میباشد که به مرور وقت بیش میشود مگر این که برنامه غذایی و دارویی خاصی را برای این دوران در پیشنهاد بگیرید.

معمولا فشار خون بارداری را که بعد از هفته بیست رخ میدهد با فشار خون بیشتر از ۹۰-۱۴۰ mm/hg که در طی ۴ ساعت ۲ یا ۳ بار اتفاق افتاده باشد؛ می شناسند.

مرحله ابتدا
کسانی که در این مرحله هستند فشار سیستولیک ۱۳۰-۱۳۹ mm/hg و فشار دیاستولیک ۸۰-۸۹mm/hg را تجربه می کنند.

مرحله دوم
در این مرحله فشار خون بارداری شدید تر است. فشار سیستولیک بالای ۱۴۰mm/hg و فشار دیاستولیک بالاتر از ۹۰mm/hg از نشانه های آن میباشد.

مصرف داروهای فشار خون بارداری آری یا نه!

درمان فشار خون بارداری به دلیل جلوگیری از عوارضی همچون حمله قلبی ، سکته قلبی و… مهم تلقی میشود. مصرف برخی از داروهای کنترل کننده ی فشار خون بارداری بی خطر محسوب میشوند. ولی پزشکان تلاش می کنند که مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II، مهارکننده های رنین و مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین(ACE) را در دوران بارداری تجویز نکنند.

متخصص می تواند با توجه به شرایط و موقعیت شما متناسب ترین داروی فشار خون بارداری را تجویز بکند. داروها را طبق دستوارالعمل های توصیه شده ی دکتر مصرف نمایید. در گونه فراموشی دوز آن را با مشورت دکتر استفاده نمایید.

پیشگیری از فشار خون بارداری

اگر فشارخون مزمن پیش از بارداری دارید. حتما با دکتر خود درمورد اقدام به بارداری و نحوه سپری نمودن مدت وقت بارداری صحبت نمایید. پزشکانی که میتوانید با آنان در این خصوص مشورت نمایید شامل: متخصص زنان و زایمان، متخصص داخلی و متخصص قلب میباشد این متخصصان تلاش می کنند؛

فشار خون شما را مدیریت کنند و تغییرات درمانی خاصی را برای شما پیش از بارداری در پیشنهاد بگیرند. در گونه داشتن اضافه وزن از شما خواسته میشود پیش از بارداری اقدام به کاهش وزن خود نمایید.

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

کاهش فشار خون بارداری

در واقع برترین مراقبت از جنین، مراقبت از مادر محسوب میشود. چندین اقدام سبب کاهش فشار خون بارداری خواهد شد. تلاش نمایید در زندگی آنان را رعایت نمایید تا بارداری بی خطری را سپری نمایید این اقدامات شامل:
• براساس وقت های از قبل تعیین شده، به دکتر مراجعه نمایید.
• فعالیت بدنی مناسبی داشته باشید.
• داروهای متخصص فشار خون بارداری را در وقت معین مصرف نمایید.
• پایان اطلاعات فردی خود مانند: سوابق خانوادگی، حساسیت ها، سوابق بیماری و… را به دکتر خود اطلاع داده و از او بخواهید متناسب ترین دوز و دارو را تجویز بکند.
• به دنبال مصرف ۱ رژیم غذایی متعادل و درست باشید. میتوانید از متخصص تغذیه یاری بگیرید.
• از مصرف : داروی بدون نسخه، دخانیات، الکل، تسکین دهنده های قوی و… پرهیز نمایید.
• مصرف هرگونه دارو حتی استامینوفن را با مشورت دکتر انجام بدهید.
• در افراد دارای فشار خون مزمن پیش از بارداری، امکان دارد دکتر مصرف ۸۱mg آسپرین را بصورت روزانه در اواخر ۳ ماهه ابتدا بارداری تجویز بکند.

فشار خون بارداری پایین

برخی از افراد در دوران بارداری فشارخون پایین را تجربه می کنند. فشار خون پایین بارداری امکان دارد به ۲ گونه ملایم و شدید رخ دهد. در کسانی با فشار خون پایین ملایم، خطر حمله و سکته قلبی کم میباشد. اگر دچار افت فشار در بارداری شده اید میتوانید به پهلو دراز بکشید تا اکسیژن و خریان خون بهتری به مغزتان برسد. علائم فشار خون بارداری پایین عبارتند از:
• ضعف، بی حالی
• سرگیجه، تشنگی
• احساس سرما
• تاری دید
• تپش قلب
• خستگی

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری

درمان فشار خون پایین بارداری

اگر افت فشار خون شدید را تجربه می نمایید، سریعا به دکتر مراجعه نمایید یا خدمات پزشکی در منزل را بکار گیرید. در گونه افت فشار خون و نیاز به بستری در بیمارستان، میتوانید از آمبولانس خصوصی استفاده نمایید. ولی اگر افت فشار خون شما از نوع ملایم میباشد و تهدیده کننده زندگی نمی باشد؛ چندین اقدام کوچک و در دسترس، می تواندکمک کننده باشد. از جمله:
• با آب گرم،داغ حمام نمایید.
• آزمایش کم خونی را از دکتر بخواهید.
• مایعات شیرین و طبیعی را فراوان بنوشید.
• تلاش نمایید به پهلو بخوابید.
• هنگام خواب وضعیت خود را تغییر بدهید.
• جهت کاهش افت فشار خون بارداری، آهسته بنشینید یا بایستید.
• حجم غذای خود را کاهش داده و تعداد وعده غذایی را زیاد شدن بدهید.
• مصرف سیگار را ترک نمایید.

مطالب مرتبط :

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *