کهیر عصبی

کهیر عصبی :هر عاملی در بدن می‌تواند منجر به درست کردن کهیر روی پوست بشود. کهیر هنگامی به وجود می‌آید که مویرگ‌های ذیل سطح پوست میزانی غیرعادی از خون داشته باشند تا جایی که خون حتی می‌تواند از آن‌ها خارج شود و لکه‌های پوستی قرمز درست کردن بکند. ۱ پنجم ما در زندگی‌مان دچار نوعی کهیر می‌شویم.

کهیرها یا حاد هستند یا مزمن. کهیرهای حاد در ۱ مدت وقت کوتاه روی پوست ظاهر می‌شوند و معمولا با حذف عامل حساسیت‌زا (مثلا ۱ غذا یا گل و گیاه) از بین می‌روند ولی کهیرهای مزمن می‌توانند تا چند سال روی پوست بمانند. کهیر عصبی هم یکی از انواع کهیر حاد میباشد.

چرا بعضی از افراد با عصبی شدن کهیر می ‏زنند؟

همه کهیرها بر اثر ۱ عامل حساسیت‌زای بیرونی به وجود می‌آیند یا نشانه‌ای از ۱ بیماری در بدن هستند. بدن خیلی از افراد به استرس و اضطراب با درست کردن کهیر واکنش نشان می‎‌دهد. چون بعد از تجربه ۱ دوره استرس ثابت، هیستامین در خون آزاد می‌شود. هنگامی میزان هیستامین در جریان خود فراوان باشد، خون درون مویرگ‌ها به نوعی به مایع میان‌بافتی نشت پیدا می‌کند و ظاهر پوست قرمز می‌شود.

این قرمزی می‌تواند بصورت لکه‌های پراکنده قرمز یا ۱ سطح بزرگ روی پوست ظاهر شود. استرس می‌تواند بصورت ناگهانی تعداد زیادی کهیر روی پوست درست کردن بکند، موضوعی که سبب نگرانی بسیاری از افراد می‌شود.

کهیرهای عصبی چه ظاهری دارند؟

این نوع کهیرها، بصورت لکه‌ها یا جوش‌های برجسته قرمز رنگ روی پوست ظاهر می‌شوند. اندازه‌های مختلفی دارند و می‌توانند هر جایی از بدن خودشان را نشان دهند. جاهایی از بدن که دچار کهیر می‌شوند معمولا خارش دارند و گاهی با دست زدن به آن‌ها فرد امکان دارد احساس سوزش یا مورمور شدن پوست داشته باشد.

کهیرهای عصبی مثل دیگر انواع کهیر حاد، خیلی روی پوست باقی نمی‌مانند ولی در صورتی که خارش یا ظاهر نامناسبشان برای فرد قابل تحمل نباشد، دکتر با تجویز آنتی‌هیستامین یا انواع پماد آثار آن را از بین می‌برد. این نکته را فراموش نکنید که خاراندن بیشتر از حد، استفاده از الکل یا کافئین و دمای فراوان می‌توانند علائم کهیر عصبی را بدتر کنند.

کهیر عصبی

کهیر عصبی

اضطراب چه تاثیرات دیگری روی بدن می‌گذارد؟

استرس یا اضطراب درونی علاوه بر درست کردن کهیر، تغییرات شیمیایی، ظاهری و حتی هورمونی دیگری را در بدن به وجود می‌آورد. تغییراتی که جریان خون را کم یا فراوان می‎ کنند، دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهند و سبب درست کردن انواع عوارض پوستی می‌شوند، عوارضی مثل اگزما یا پسوریازیس.

چه زمانی به دکتر متخصص پوست و مو مراجعه کنیم؟

کهیرهای عصبی معمولا حاد محسوب می‌شوند. این یعنی علائمشان تا حدود ۶ هفته بعد از نشانه‌های اولیه از بین می‌روند. ولی در بعضی از موارد خاص، این کهیرها روی پوست باقی مانده و مزمن می‌شوند. اگر دچار کهیر عصبی شده‌اید تا چند روز صبر نمایید و اگر دیدید پوستتان هنوز قرمز میباشد و خارش دارد به پزشک فوق متخصص پوست مراجعه نمایید تا با پماد یا دارو کهیر را از بین ببرد.

تجربه کهیر، حتی اگر خیلی زود از بین برود، ناراحت‌کننده و بد میباشد چون ظاهر زشتی به پوست می‎ دهد و علاوه بر آن با خارش شدید، می‌تواند زندگی روزانه‌مان را مختل بکند.

علاوه بر این، هنگامی کهیرها روی قسمت ‎هایی از بدن قرار می‌گیرند که روزانه در معرض دید هستند (مثل گونه یا گردن یا دست‌ها) خود سبب درست کردن اضطراب اجتماعی می‌شوند و همین علائم آن را بدتر می‌کند، پس در صورتی که با این نوع کهیرها مواجه شدید زودتر به دکتر پوست مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط:

نگهداری از کودک در برابر عفونت

آسایشگاه سالمندان و استانداردهای لازم

فواید آموزش چرتکه به کودکان

چرا نباید سالمندان را به خانه سالمند ببریم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *