کودک حساس و نقش والدین و پرستار کودک در یاری به این کودکان

کودک حساس و نقش والدین و پرستار کودک در یاری به این کودکان

کودک حساس SENSITIVE CHILD شامل ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکانی هستند که با سیستم عصبی نسبتا حساس متولد میشوند و زیاد آگاه و سریع نسبت به همه چیز واکنش نشان می بدهند.

ویژگی های کودک حساس

این امر باعث میشود که این کودکان سریعا متوجه تغییرات کوچک شوند و بیش ترجیح می بدهند عمیقاً پیش از اقدام به هر کاری تفکر و بررسی نمایند و به طور کلی رفتارهای وجدانی دارند. بعضی از والدین با بزرگ تر شدن فرزندان شان با مشکلات نو روبرو میشوند.

امکان دارد والدین متوجه شوند که فرزندشان احساسات زیاد عمیقی نسبت به اطرافیان و اتفاقات دنیای پیرامون خود دارد . احساساتی که امکان دارد نسبت به سایر کودکان همسالان خود شدیدتر ابراز شود و او را تبدیل به ۱ فرد زیاد حساس نماید .

این کودکان به راحتی وحشت زده میشوند

از جنس لباس، درز جوراب ، یا برچسب هایی روی لباس که بر روی پوست او میباشد شکایت دارد.
معمولاً از غافلگیری و سورپرایز بزرگ لذت نمی برد
از تشویق های ملایم بهتر از تنبیه های شدید می آموزد.
به پیشنهاد می رسد گاهی ذهن اطرافیان را می خواند
از کلمات بزرگ نسبت به سن خود استفاده میکند.
متوجه کوچک ترین بوی غیرمعمول میشود.
شوخ طبعی هوشمندانه ای دارند.

کودک حساس و نقش والدین و پرستار کودک در یاری به این کودکان

در این شرایط سیستم عصبی کودک بیشتر از حد آگاه و سریع نسبت به موقعیت ها واکنش نشان میدهد. اگر والدین یا پرستار کودک این نشانه ها را در کودک مشاهده نمانید آنان با ۱ کودک حساس روبرو هستند.
آنان احساس شدیدتری دارند:

۱ کودک حساس احساسات شدیدی در مورد موضوعات مختلف دارد، چه در مورد ۱ زانوی خراشیده شده ، و چه هیجان تماشای فیلم مورد علاقه اش ، این کودکان احساسات عمیقی ابراز می کنند .

بچه های حساس از یار داشتنی ترین بچه هایی هستند که می توان با آنان روبرو شد. این کودکان به اطرافیان خود ابراز علاقه کرده و کلمه دوستت دارم را در مکالمات روزانه خود استفاده می کنند و در گونه ندیدن و یا حتی بودن در کنار عزیزان برای آنان دلتنگی و از کلمه دلت برایت تنگ شده استفاده می نمایند.امکان دارد چندین باز در روز این کودکان اطرافیان خود را در آغوش کشند و آنان را ببوسند.

کودک حساس و صدای بلند
کودکان حساس صداهای ناگهانی و بلند را یار ندارند:

صداهایی همچون موتور سیکلت ، پارس شدید سگ ها ، جاروبرقی و سشوار ، یکی از بدترین کابوس های حساس کودکان میباشد.گاهی والدین مجبور هستند زمانی از جارو برقی استفاده نمایند که کودک در داخل خانه نمی باشد زیرا باعث وحشت و نگرانی او میشود.

این کودکان برای بیان احساسات خود زیاد برنا هستند و نمیتوانند دلیل ترس خود را توضیح بدهند . من از اودر گونه آگاهی والدین و پرستار کودک از حساسیت های کودک میتوان راه حل های خوبی برای این مشکلات پیدا کرد. به عنوان مثال در هنگام سر و صدای فراوان میتوان به کودک آموزش داد که گوش های خود را گیرد و با اینکار با ترس خود مقابله بکند. با انجام ۱ فعالیت جایگزین و پرت کردن حواس کودک هم میتوان به کودک در شرایط دلهره آور یاری کرد .
آنان به شدت نسبت به فریاد یا دستورات صریح واکنش نشان می بدهند.

برای ۱ کودک حساس ، درک بین عصبانیت و دستورات صریح والدین یا پرستار کودک دشوار میباشد ، زیرا در هر ۲ حالت صدای ۱ بزرگسال امکان دارد کمی بلندتر از حد عادی باشد.

فریاد زدن والدین باعث میشود که کودک حساس احساس ترس و وحشت بکند. این شرایط باعث میشود که این کودکان در فعالیتهای ورزشی که نیاز به امر و نهی مربی دارد چندان موفق عمل ننمایند زیرا این کودکان اغلب نحوه آموزش را به عنوان نوعی انتقاد تفسیر نموده و دچار ترس و اضطراب میگردند.

ولی این تصور که اگر کودک شما ۱ آموزگار سخت گیر داشته باشد به منزله فراری شدن او از مدرسه میباشد تصور اشتباهی میباشد. برعکس ، ۱ آموزگار محکم که به سعی های فرزند شما به اندازه کافی اهمیت می دهد می تواند تا حد زیادی سبب پیشرفت او گردد. اظهارات مثبت و تشویق های ۱ آموزگار می تواند زیاد بر روحیه این کودکان تاثیرگذار باشد .

فقط کافی میباشد که شرایط متناسب کودک را پیدا کنید و او را مجبور به ماندن در شرایطی که یار ندارد نکنید.

گریه نمودن کودک حساس
هنگامی بچه های دیگر گریه می کنند کودک حساس هم گریه می کند:

یکی از گیج کننده ترین مسائل در مورد کودک حساس این میباشد که آنان هنگامی بچه های دیگر گریه می کنند آغاز به گریه می کنند. اگر دلیل این گریه را از او بپرسید او حتی نمیداند چرا در حالا گریه نمودن است؟

امکان دارد این کودکان توانایی تحمل شرایط غمگین کننده برای دیگران را نداشته باشد و به دلیل گریه های کودک دیگر حتی حاضر به شرکت مجدد در آن کلاس نباشد.

به احتمال فراوان گریه های او به این دلیل میباشد که او احساس میکند چیزی وجود دارد که میبایست از آن ترسید زیرا در این وقت میباشد که او بیش گریه میکند.
ترفندها و نکته هایی برای مراقبت از سالمند لجباز در منزل

بچه های حساس علاوه بر این که به شدت احساسات خود را ابراز می کنند ، از احساسات بچه های دیگر هم آگاهی دارند.

این به این معنی میباشد که آنان اغلب در کنار آمدن با کودکان دیگر راحت هستند ولی اغلب در “نه” گفتن مشکل دارند

برای این کودکان دشوار میباشد که به دوستانشان بگویند زدن و کشیدن مو یا بدقولی را متوقف کنند . بسیاری از اوقات ، ضروری میباشد هنگامی کودکان دیگر به کودک حساس آسیب میزنند ، والدین مداخله نمایند زیرا ۱ کودک حساس به جای گفتن “لطفاً اینکار را انجام نده ” بی سر و صدا در آن جا می ایستند.

بیش مواقع این اتفاق با زیاد شدن سن کودک حل می شود ولی در سنین پایین تر کودک معمولا از این که به چه دلیل مورد آزار قرار گرفته میباشد گیج و غمگین میباشد.

ضروری میباشد والدین و پرستاران کودک با انجام تمرینات ضروری برای زیاد شدن توانایی ۹ گفتن به کودک یاری نمایند. بچه های حساس امکان دارد با کمال میل اجازه بدهند اسباب بازی از آنان گرفته شود یا در بازی هایی که نمی خواهند بازی کنند همراه شوند.
گاهی ضروری میباشد والدین برای یافتن برترین تصویر العمل ها در مقابل رفتار های کودک حساس با ۱ مشاور متخصص مشورت نماید تا با استفاده از دستورات کاربردی در برترین شدن شرایط کودک به او یاری نمایند.

انضباط در کودک حساس

دانستن این که چطور ۱ کودک زیاد حساس را به نظم و انضباط دعوت کنید ، می تواند چالش برانگیز باشد. در حقیقت ، بعضی از والدین امکان دارد در سعی برای کاهش احساس ترس کودک و رفتارهای مربوط به آن ترس همچون گریه های مکرر، از مکلف کردن او به نظم و انضباط اجتناب کنند.

با این حالا آموزش نظم و انضباط و پیروی از شرایط خاص که گاهی برای او نامطلوب در بزرگسالی امری مهم و در واقع حیاتی میباشد.

استفاده از استراتژی های فوق به کودکان یاری میکند تا از مزایای نظم بهر مند گردند.

مرکز پرستاری سلامت ابتدا با داشتن سال ها تجربه گرانقدر در ارائه خدمات به سالمندان ، کودکان و بیماران گرامی آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی میباشد . کادر با تجربه و متخصص این مرکز با همراهی والدین گرامی در مشکلات فرزند پروری، به بهبود شرایط کودک و والدین یاری بسزایی می نمایند.

 

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *