گرلین یا هورمون گرسنگی

گرلین یا هورمون گرسنگی : گرلین Ghrelin یا “هورمون گرسنگی” یک هورمون پپتیدی می‌باشد که از ۲۸ اسیدآمینه تشکیل شده میباشد و از سلولهای اپسیلون بخش درونریز لوزالمعده ترشح می شود.

گرلین یا هورمون گرسنگی و لاغری 

این هورمون، محرک احساس گرسنگی بوده و از سلول‌های طاق معده و سلول‌های اپسیلون در پانکراس ترشح می‌شود. غلظت این هورمون قبل از خوردن غذا زیاد شدن و پس از آن، کاهش می‌یابد.

کاهش وزن می تواند سخت باشد ، ولی حفظ وزن پس از رژیم امکان دارد سخت تر میباشد. تحقیقات نشان میدهد درصد زیادی از کسانی که از رژیم های غذایی لاغری استفاده می کنند فقط در طی یک سال ابتدا وزن خود را از دست می بدهند .
زیاد شدن مجدد وزن تا حدی به دلیل اشتهای فرد و هورمون های تنظیم کننده وزن میباشد که تلاش در حفظ و حتی زیاد شدن مجدد چربی دارند .

گرلین یا هورمون گرسنگی ، نقشی اساسی در این مورد ایفا میکند زیرا به مغز علامت خوردن میدهد. سطح این هورمون در طی رژیم زیاد شدن می یابد و گرسنگی را تشدید میکند و کاهش وزن را دشوار میکند.

در این مقاله هر آنچه درمورد این هورمون و چگونگی کنترل آن میبایست بدانید آورده شده میباشد.

گرلین یا هورمون گرسنگی

گرلین چیست؟

گرلین هورمونی میباشد که در روده تولید میشود. این ماده اغلب هورمون گرسنگی نامیده میشود و گاهی لنومورلین نامیده میشود. گرلین از راه جریان خون به سوی مغز حرکت میکند ، جایی که به مغز فرمان میدهد که احساس گرسنگی نماید و به دنبال غذا باشد.

عملکرد اصلی گرلین زیاد شدن اشتها میباشد. این هورمون باعث میشود غذای بیشتری مصرف نمایید ، کالری بیشتری دریافت نمایید و چربی ذخیره نمایید .

علاوه بر این ، گرلین بر چرخه خواب / بیداری ، رفتار جویای پاداش ، احساس چشایی و متابولیسم کربوهیدرات تأثیر می گذارد. این هورمون در معده تولید و در هنگام خالی بودن معده ترشح میشود. این ماده وارد جریان خون میشود و بخشی از مغز تحت عنوان هیپوتالاموس را تحت تأثیر قرار میدهد که هورمون اشتها را کنترل میکند .

گرلین و سیری

هرچه سطح گرلین بالاتر باشد ، بیش گرسنه می بشوید. هرچه سطح گرلین بدن پایین تر باشد ، احساس سیری بیشتری می نمایید و غذای کمتری خواهید خورد . بنابراین اگر می خواهید وزن کم نمایید ، کاهش سطح گرلین می تواند مفید باشد.

چه عواملی باعث زیاد شدن ترشح گرلین می شود؟

سطح گرلین معمولاً پیش از غذا ، وقتی که معده خالی میباشد ، زیاد شدن می یابد. پس از مدت کوتاهی ، وقتی که معده پر میباشد ، مقدار آن کاهش می یابند .

اگرچه امکان دارد تصور نمایید افراد چاق سطح بالاتری از این هورمون را دارند ، ولی لزوما این گونه نیست و امکان دارد ای افراد حساسیت بیشتری نسبت به اثرات آن داشته باشند. در واقع ، برخی تحقیقات نشان میدهد که سطح گرلین در افراد چاق در واقع پایین تر از افراد لاغر میباشد .

تحقیقات دیگر حاکی از آن میباشد که افراد چاق امکان دارد گیرنده های گرلین بیشتر از حد فعالی داشته باشند که به GHS-R معروف میباشد و منجر به زیاد شدن کالری دریافتی میشود .

با این وجود صرف نظر از میزان چربی بدن ، هنگام آغاز رژیم ، سطح گرلین زیاد شدن یافته و فرد را گرسنه میکند. این یک جواب طبیعی بوسیله بدن به رژیم میباشد ، که تلاش میکند فرد را از گرسنگی محافظت بکند.

در طی یک رژیم غذایی ، اشتها زیاد شدن می یابد و سطح “هورمون سیری” لپتین کاهش می یابد. میزان متابولیسم هم کاهش می یابد ، به ویژه وقتی که کالری را برای مدت وقت طولانی محدود کنید. به دلایل واضح ، این تغییر و تحولات کاهش وزن و جلوگیری از آن را به میزان قابل توجهی دشوار میکند.

چطور سطح گرلین یا هورمون گرسنگی در طی یک رژیم غذایی تغییر میکند

در طی یک روز از آغاز رژیم ، سطح گرلین زیاد شدن می یابد. این تغییر در طی هفته ها ادامه خواهد یافت. یک مطالعه بر روی انسان نشان داد که در یک رژیم غذایی ۶ ماهه حدود ۲۴٪ زیاد شدن در سطح گرلین مشاهده میگردد.

در مطالعه دیگردر یک رژیم غذایی ۳ ماهه برای لاغری ، سطح گرلین از ۷۷۰ به ۱،۳۲۲ رسید یعنی تقریباً دو برابر شده میباشد . در طی یک رژیم ۶ ماهه بدن سازی ، که با محدودیت های شدید رژیم غذایی روبرو بوده میباشد مقدار گرلین ۴۰٪ زیاد شدن یافته میباشد .

این روند نشان میدهد که هرچه رژیم غذایی طولانی تر باشد – و هرچه چربی بدن و توده عضلانی بیشتری از دست بدهید – سطح گرلین بالاتر می رود. این هورمون باعث گرسنگی میشود ، بنابراین حفظ وزن نو زیاد دشوارتر میشود.

گرلین یا هورمون گرسنگی

چطور گرلین را پایین آورده و گرسنگی را کاهش بدهیم

به پیشنهاد می رسد گرلین هورمونی میباشد که به طور مستقیم با داروها ، رژیم های غذایی یا مکمل ها قابل کنترل نیست. با این حالا ، چند روش وجود دارد که میتوانید برای یاری به حفظ سطح سالم گرلین انجام دهید:

از تغییرات شدید وزنی اجتناب کنید:

هم چاقی و هم بی اشتهایی میزان گرلین را تغییر می بدهند

خواب را در اولویت قرار دهید:

خواب کم سطح گرلین را زیاد شدن میدهد و با زیاد شدن گرسنگی و زیاد شدن وزن ارتباط دارد .

زیاد شدن توده عضلانی:

مقادیر بیشتری از توده یا عضله فاقد چربی با سطوح کمتری همراه میباشد.

پروتئین بیشتری مصرف کنید:

رژیم پر پروتئین سیری را زیاد شدن میدهد و گرسنگی را کاهش میدهد. یکی از مکانیسم های موجود در این زمینه ، کاهش سطح گرلین میباشد .

وزن پایدار خود را حفظ کنید:

تغییرات شدید وزن و رژیم غذایی نا متناسب ، تعادل هورمونهای اصلی از جمله گرلین را مختل میکند .

دریافت کالری را بصورت دوره ای تغییر بدهید :

دوره های دریافت کالری بیش می تواند میزان هورمون های گرسنگی را کاهش داده و لپتین را زیاد شدن دهد. یک مطالعه نشان داد که اگر به مدت ۲ هفته حدود ۲۹-۴۵ کالری بیش دریافت کنید ، میزان گرلین ۱۸ درصد کاهش خواهد یافت .

گرلین یک هورمون گرسنگی زیاد مهم میباشد. نقش عمده ای در گرسنگی ، اشتها و خوردن غذا دارد. به همین دلیل ، با کاهش وزن و نگهداری وزن متعادل می تواند تأثیرات بزرگی در موفقیت داشته باشد.

گرلین یا هورمون گرسنگی

با داشتن یک برنامه غذایی پایدار و لذت بخش ، میتوانید از رژیم نا متعادل که باعث نوسانات زیادی در وزن میشود و بر هورمون های تأثیر منفی می گذارد ، جلوگیری نمایید.

سایت پرستاری در منزل همراه شما، با اعزام پرستار کودک در منزل ، پرستار بیمار در منزل ، پرستار سالمند در منزل و …. به شما یاری می رساند. همچنین خدمات پزشکی در منزل مانند تزریقات در منزل ، فیزیوتراپی در منزل ، کار درمانی در منزل و… نیز توسط بهترین پزشکان و متخصصان در این مرکز انجام می شود. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *