پرستاری از سالمند در منزل

پرستاری از سالمند در منزل : همان‌گونه که بیماران و کودکان نیاز به مراقبت دارند سالمندان هم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به طور کلی سالمندان در دو گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. گروهی که می‌توانند از خود مراقبت کنند.
 2. گروهی که توانایی مراقبت از خود را ندارند.

در گروه اول که تکلیف روشن است تا جایی که بتوانند از خود مراقبت کنند نیازی به پرستار نیست. تنها اعضای خانواده برای نگهداری از این عزیزان کفایت می‌کند.

اما در گروه دوم مسئله فرق می‌کند. گاهی سالمندان به علت کهولت سن توانایی جسمی و گاهی روحی خود را از دست می‌دهند و نمی‌تواند از پس کارها و نیازهای اساسی روزانه‌ی خود بر بیاید. یا ممکن است به دلیل آلزایمر کارهایی انجام دهند که وجود پرستار در چنین شرایطی ضروری است.

در هر دو صورت بهتر است قبل از اعزام پرستار به خانه‌ی سالمند اطلاعات کافی از سالمندان را به پرستار و مراقب آن‌ها بدهیم تا بر اساس شرایط روحی و جسمی آنان اعمال پرستاری و مراقبتی پزشکی توسط پرستاران صورت گیرد.

پرستاری از سالمند در منزل

پرستاری از سالمند در منزل

بحث داغ این روزها که در هر محافل پزشکی سخنی از آن در میان است موضوع خودمراقبتی در سن‌های مختلفی است که قطعا مختص به سالمندان نیست بلکه این موضوع تمام افراد را دربرمی‌گیرد و آموزشی است که می‌بایست همه آن را فرا گیرند.

نتیجه‌ی این آموزش‌ها سلامت جسم و روح هر انسانی است که حاصل یک لحظه و یا یک شب نیست، بلکه حاصل تغذیه‌ی سالم و رعایت تمام اصول بهداشتیست که در تمام سال‌های عمر برنامه‌ریزی و انجام شده است. ما در صورتی می‌توانیم در این زمینه به نقطه‌ی عطفی برسیم که اصول سلامت و نکات لازم را برای هر سالمندی بدانیم.

وظایف پرستار سالمند

پرستار سالمندان شخصی است که به طور کلی وظایف مراقبت، نگهداری و انجام کارهای شخصی سالمند را در منزل بر عهده دارد. پرستاران از جهت تحصیلات و تجربه به سه دسته‌ی زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • پرستار
 • بهیار
 • مراقب و نگهدار

آن‌ها وظیفه دارند بر اساس نیاز و شرایط جسمی سالمند خدمات و مراقبت‌های ویژه‌ای نیز ارائه دهند.

ممکن است سالمند سالم باشد اما توان انجام امور شخصی از جمله حمام کردن را نداشته باشد در نتیجه به یک همراه و مراقب نیاز دارد. گاهی نیز سالمند به خاطر مشکلات فیزیکی انجام هر اموری برایش ممکن نیست. در این صورت نیز پرستار به خوبی می‌داند که تمام وظایف خود را کاملا طبق شرایط جسمانی سالمند انجام دهد.

بعضی اوقات می‌بایست سالمندان روزانه طبق دستور پزشک دارو مصرف نمایند. در این صورت بهتر است پرستار مراقب سالمند بوده و در صورت نیاز توسط پزشک در منزل ویزیت شود.

افزایش جمعیت سالمندان در تعداد زیادی از کشورهای جهان موجب شده است تا به موضوع سلامتی سالمندان توجه بسیاری شود. بنابراین اعضای خانواده و پرستاران وظیفه دارند در جهت سلامتی سالمندان اقدامات و مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورند.

با وجود این وضعیت پرستاران در تلاش‌اند تا با چگونگی رفتار مناسب و نوع خدمات ارائه‌دهنده به سالمندان در مسیر حفظ  سلامتی و آرامش عزیزان سالخورده قدم بردارند.

خدمات پرستاری در منزل همراه شما

این تخصص و تجارب فقط از طریق موسسات حرفه‌ای که در این زمینه فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهند قابل ارائه است. موسساتی همچون موسسه‌ی خدمات پرستاری همراه شما که با مدیریتی قاطع و عملکردی سریع و اصولی در این مسیر گام مهمی را برداشته است.

پرستاری از سالمند در منزل

پرستاری از سالمند در منزل

شما می‌توانید در جهت حفظ و نگهداری سالمندان عزیزتان با موسسه‌ی خدمات پرستاری همراه شما ارتباط برقرار کنید و با آرامش خاطر پرستاران کاربلد این مجموعه را برای انجام امور شخصی فرد سالخورده و حفظ و نگهداری آن‌ها به منزل‌تان دعوت نمایید.

خدمات قابل ارائه توسط پرستار سالمند در منزل

 • پرستاری از سالمند در منزل
 • فیزیوتراپی فرد سالمند در منزل
 • پرستاری از بیمار سالمند در منزل
 • به عنوان همراه بیمار سالمند در بیمارستان و یا در درمانگاه
 • گفتار درمانی در منزل برای کودکان و یا سالمندان
 • انجام امورات شخصی سالمند
 • اعزام پزشک در صورت نیاز سالمند
 • انجام ماساژهای درمانی

 کارهایی که پرستار در قبال یک سالمند باید انجام دهد چیست؟

یکی از نیازهای اصلی سالمندان نیاز به تفریح و نشاط است. پرستار می‌تواند برای پاسخگویی به این نیاز سالمند آن را در ساعت مشخص از روز با اطلاع خانواده به پارک، گردش، سینما و یا هر جای شلوغی از اجتماع ببرد. چرا‌که با بالا رفتن سن احساس افراد به احساس تنهایی تغییر می‌کند. بنابراین حضور در هر اجتماعی می‌تواند این احساس منفی را سرکوب کند و اعتماد به نفس فرد سالمند را بیشتر نماید. علاوه بر این، پرستار می‌تواند با انجام کارهایی چون تماشای فیلم، حل جدول، تماشای آلبوم و یا خواندن کتاب‌های داستان سالمندان را سرگرم کنند.

پرستاران در کنار کارهای شخصی سالمند می‌توانند کارهای منزل آن‌ها را نیز انجام دهند که این امور شامل نظافت، شستشوی ظروف و پختن غذا می‌باشد.

همچنین پرستار وظیفه دارد داروهای فرد سالمند را طبق نسخه‌ی پزشک سروقت به بیمار سالخورده بدهد و اموری همچون میزان فشار خون و قند خون را به طور منظم انجام دهد.

اعزام مراقب و پرستار برای نگهداری از سالمند در منزل

برای مشاوره و درخواست اعزام مراقب و پرستار سالمند در منزل با ما تماس بگیرید.

 

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما