بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی :به التهاب (ورم) جداره رگ های متوسط در سراسر بدن، بیماری کاوازاکی گفته میشود. این وضعیت اصولا روی کودکان تاثیر می گذارد. این التهاب معمولا عروق قلب را، که خون عضلات قلب را تامین می-کند، تحت الشعاع قرار میدهد.

گاهی از بیماری کاوازاکی تحت عنوان سندرم گره لنفاوی مخاطی یاد میشود زیرا روی غددی که هنگام عفونت ورم میکند (غدد لنفاوی)، پوست و غشای مخاطی داخل دهان، حلق و بینی هم تاثیر می-گذارد.

علائم بیماری کاوازاکی، اعم از تب بالا و ترک خوردن پوست، می تواند ترسناک باشد. خبر پسندیده این میباشد که این بیماری معمولا قابل درمان میباشد و اکثر کودکان بدون بروز مشکلات جدی بهبود می-یابند. در این مقاله از مجله درمانکده قصد داریم این بیماری را مورد بررسی قرار بدهیم.

امکان دارد علائم و نشانه های مرحله ی ابتدا شامل موارد ذیل باشد:

تب بالای ۳۹ درجه ی سانتی گراد که بیش از ۳ روز طول بکشد
سرخی شدید چشم ها بدون ترشح
جوش روی قسمت مهمی از بدن و ناحیه ی تناسلی
قرمزی، خشکی و ترک خوردن لب و سرخی و ورم شدید زبان
ورم و قرمز شدن کف دست و پا
التهاب غدد لنفاوی گردن و احتمالا سایر نقاط
زودرنجی

امکان دارد کودک در مرحله ی دوم این بیماری دچار علائم ذیل شود:

پوسته شدن پوست دست و پا، به خصوص نوک انگشتان دست و پا
درد مفصل
اسهال
استفراغ
شکم درد
مرحله سوم

بیماری کاوازاکی

معمولا اگر عوارضی رخ ندهد، علائم این بیماری در مرحله سوم به تدریج از بین می رود. امکان دارد تا ۸ هفته طول بکشد تا میزان انرژی کودک به حد نرمال برگردد.

-اگر تب کودک بیشتر از ۳ روز طول بکشد، با دکتر تماس بگیرید.

قرمزی هر ۲ چشم
ورم و قرمزی شدید زبان
سرخ شدن کف دست یا پا
ترک خوردن پوست
جوش
ورم غدد لنفاوی

اگر ظرف ده روز بعد از آغاز بیماری اقدام به درمان آن نمایید، احتمال بروز آسیبی که در بلندمدت همراه مریض بماند زیاد کاهش می یابد.

علت های مبتلا شدن به بیماری کاوازاکی

کسی علت بروز بیماری کاوازاکی را نمی داند ولی دانشمندان بر این باورند که از فردی به فرد دیگر سرایت نمی بکند. طبق تعدادی از نظریات این بیماری مربوط به باکتری، ویروس یا سایر عوامل محیطی میباشد ولی هیچ ۱ ثابت نشده میباشد. برخی ژن های خاص در احتمال بروز این بیماری در کودک موثر میباشد.

عوامل پرخطر برای بیماری کاوازاکی

بنابر تحقیقات، ۳ چیز خطر بروز این بیماری را در کودک زیاد شدن می دهد:

سن: کودکان ذیل ۵ سال بیش در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
جنسیت: احتمال بروز این بیماری در پسران کمی بالاتر از دختران میباشد.
قومیت: نرخ ابتلا به این بیماری در بین کودکان آسیایی یا از تبار جزیره ی آهسته، مثل ژاپنی یا کره ای، بالاتر میباشد.

عوارض بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی اصلی ترین دلیل بروز بیماری قلبی اکتسابی در کودکان میباشد ولی با درمان موثر، تنها تعداد کمی از کودکان دچار آسیب دائمی میشوند.

مشکلات قلبی شامل موارد ذیل است:

-التهاب رگ های خون، معمولا رگ های قلب که خون قلب را تامین میکند
-التهاب ماهیچه ی قلب
-اختلال دریچه ی قلب
-هر ۱ از این مشکلات می تواند به قلب کودک آسیب وارد بکند. التهاب رگ های قلب منجر به تضعیف و برآمدگی جدار رگ (آنوریسم) میشود. -آنوریسم خطر تشکیل لخته خون را بالا می برد که امکان دارد منجر به سکته ی قلبی یا خونریزی داخلی و به خطر افتادن جان مریض شود.بیماری کاوازاکی در درصد کمی از کودکانی که دچار اختلال عروق قلب میشوند، با وجود درمان، مرگ را به دنبال می آورد.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی

چگونگی تشخیص بیماری کاوازاکی

آزمایش خاصی برای تشخیص بیماری کاوازاکی وجود ندارد. تشخیص از راه رد نمودن احتمال سایر بیماری هایی که علائم مشابه دارند انجام میشود. نمونه ای از این بیماری ها در ادامه آمده است:

-تب سرخ که در اثر باکتری استرپتوکوک رخ میدهد و سبب تب، جوش، لرز و گلودرد می-شود
-آرتریت روماتویید جوانان
-سندرم استیونز-جانسون، اختلال در غشای مخاطی
-سندرم شوک سمی
-سرخک
بیماری های خاصی که عامل آن کنه است، مثل تب منقوط کوه های راکی .دکتر متخصص برای یاری به تشخیص معاینه ی فیزیکی انجام میدهد و آزمایش خون و ادرار تجویز میکند.

این آزمایش امکان دارد شامل موارد ذیل باشد:

آزمایش خون:

از این راه احتمال سایر بیماری ها رد و گلبول خون کودک بررسی میشود. بالا بودن تعداد گلبول سفید و کم خونی و التهاب از علائم بیماری کاوازاکی میباشد. آزمایش موادی به نام پپتید نانیورتیک نوع B (BNP)، که درصورت تحت فشار قرار گرفتن قلب ترشح میشود، به تشخیص بیماری کاوازاکی یاری میکند. البته، برای تایید این یافته به تحقیقات بیشتری نیاز میباشد.

نوار قلب:

برای اندازه گیری ایمپالس های الکتریکی قلب کودک، الکترودهایی به پوست وصل می-شود. امکان دارد بیماری کاوازاکی در ضربان قلب اختلال درست کردن بکند.

اکو:

در این آزمایش از تصویربرداری سونوگرافی برای نشان دادن عملکرد قلب استفاده میشود و می تواند به تشخیص مشکل در رگ های قلب یاری بکند.

چگونگی درمان بیماری کاوازاکی

دکتر برای پایین آمدن احتمال بروز عوارض، هرچه سریع تر (ترجیحا هنگامی کودک هنوز تب دارد) اقدام به درمان بیماری کاوازاکی میکند. هدف از درمان اولیه پایین آوردن تب و التهاب و جلوگیری از بروز آسیب در قلب میباشد.

گاما گلوبولین:

تزریق وریدی پروتئین ایمنی (گاما گلوبولین) خطر بروز مشکل در رگ های قلب را کاهش میدهد.

آسپرین:

دوز بالای آسپرین در کاهش التهاب موثر میباشد. هم چنین به کاهش درد، ورم مفصل و تب یاری میکند.۱ قانون استثناء در درمان بیماری کاوازاکی وجود دارد که طبق آن نبایستی به کودک آسپرین داد. ثابت شده که مصرف آسپرین در کودکانی که در نقاهت آنفلونزا یا آبله مرغان به سر می برند منجر به سندرم ری میشود که ۱ وضعیت نادر ولی خطرناک میباشد.

تنها میبایست تحت نظارت متخصص کودکان به کودک آسپرین داد.درمان اولیه ی بیماری کاوازاکی معمولا در بیمارستان انجام میشود زیرا خطر بروز عوارض جدی وجود دارد.

بعد از درمان اولیه چه کار هایی میبایستی انجام داد

به محض پایین آمدن تب، شاید ضروری باشد کودک حداقل تا ۶ هفته دوز پایین آسپرین مصرف بکند. اگر کودک دچار آنوریسم رگ های قلب شده باشد، میبایست وقت طولانی تری آسپرین مصرف بکند چون آسپرین مانع از لخته شدن خون میشود.

با این حالا، اگر کودک حین درمان دچار آنفلونزا یا آبله مرغان شده باشد، دیگر نبایستی آسپرین مصرف بکند. مصرف آسپرین منجر به سندرم نادر ولی خطرناک ری میشود که پس از عفونت ویروسی خون، کبد و مغز کودکان و نوجوانان را تحت الشعاع قرار میدهد.

امکان دارد کودک بلافاصله بعد از درمان از راه گاما گلوبولین آغاز به بهبود بکند ولی اگر تحت درمان قرار نگیرد، بیماری کاوازاکی به طور متوسط تا دوازده روز طول می کشد. البته امکان دارد اختلالات قلب طولانی تر باشد.

نظارت بر اختلال قلبی

اگر کودک علائم اختلال قلبی از خود نشان دهد، دکتر برای بررسی متناوب وضعیت سلامت قلب آزمایشات دیگری تجویز میکند. فاصله ی زمانی این آزمایشات اغلب ۶ تا ۸ هفته بعد از آغاز بیماری و بعد هر ۶ ماه درمیان میباشد.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی

در گونه تداوم مشکل قلبی، دکتر شما را به متخصص قلب کودکان ارجاع میدهد. درمان مشکلات قلبی که در اثر بیماری کاوازاکی رخ داده میباشد به نوع مشکل بستگی دارد. درصورت وقوع آنوریسم عروق قلب، از روشهای درمان مثل داروهای ضد انعقاد خون، لوله گذاری یا جراحی بای پس استفاده میشود.

واکسیناسیون را به تعویق بیندازید!

اگر گاما گلوبولین به کودک تزریق شده، بهتر میباشد یازده ماه صبر نمایید و بعد واکسن آبله مرغان یا سرخک بزنید چون گاما گلوبولین روی عملکرد این واکسن ها تاثیر می گذارد.تاجایی که میتوانید اطلاعات مورد نیاز درباره بیماری کاوازاکی را به دست آورید تا بتوانید به همراه تیم پزشکی تصمیمات آگاهانه برای درمان فرزند خود بگیرید.

اگرچه امکان دارد کمی طول بکشد تا کودک دوباره به حالت عادی برگردد و احساس خستگی و کج خلقی نکند، اکثر کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی به طور کامل سلامت خود را به دست می آورند. موسسه ی بیماری کاوازاکی صاحب داوطلبان آموزش دیده ای میباشد که به خانواده هایی که در حالا حاضر با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، یاری میکند.

آمادگی برای ویزیت دکتر

از آن جایی که نوبت پزشک کوتاه میباشد و بحث زیاد، بهتر میباشد به طور کامل آماده باشید. در ادامه اطلاعاتی درباره آمادگی برای نوبت دهی پزشک و همین طور انتظاراتی که میبایست از او داشته باشید، آمده است:

علائم کودک، اعم از مواردی که نامربوط به پیشنهاد می رسد، را یادداشت نمایید. تلاش نمایید درجه ی حرارت کودک و مدت وقت آن را مدام اندازه بگیرید.فهرستی از هرگونه دارو، مکمل یا ویتامین که کودک مصرف میکند تهیه نمایید.درصورت امکان، یار یا یکی از اعضای خانواده را همراه خود ببرید. گاهی به خاطر سپردن پایان اطلاعاتی که حین جلسه ی ویزیت در اختیارتان گذاشته میشود دشوار میباشد.

اگر کسی همراه شما باشد، می تواند نکته ای را که شما فراموش کرده یا از قلم انداخته اید یادآوری بکند.سوالاتی را که می خواهید از دکتر متخصص بپرسید یادداشت نمایید.امکان دارد وقت محدودی در اختیار داشته باشید پس اگر از پیش فهرستی از سوالات خود تهیه نمایید، برترین استفاده از وقت را خواهید برد.

برخی از ابتدایی ترین سوالاتی که در زمینه ی بیماری کاوازاکی میبایست از دکتر بپرسید شامل موارد ذیل است:

محتمل ترین علت علائم کودک چیست؟
آیا امکان دارد علائم و نشانه های کودک علت دیگری داشته باشد؟
آیا کودک میبایست تحت آزمایش قرار بگیرد؟
علائم چقدر طول می کشد؟
چه روشهای درمانی وجود دارد و شما کدام را نظر می کنید؟
عوارض احتمالی درمان چیست؟
آیا می توانم برای راحتی بیش کودک خود کاری انجام دهم؟
چه علائمی نشان دهنده ی بدتر شدن حالا اوست؟
در بلندمدت چه وضعیتی برای کودک قبل بینی می شود؟
آیا بروشر یا مجله ای هست که بتوانم با خود به خانه ببرم؟ چه وبسایت هایی را نظر می-دهید؟

 

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *