درمان خانگی خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی :درمان خانگی خشکی بینی پیش از دانستن علت اصلی آن، امکان‌پذیر نیست. خشکی بینی گرچه ۱ وضعیت ناخوشایند است؛ ولی به ندرت می‌تواند نشانه‌ای از ۱ بیماری جدی باشد. در حقیقت در بیش موارد، علت خشکی بینی چیزی میباشد که می‌توانید به آسانی آن را برطرف نمایید.

برخی از شایعترین علل خشکی بینی عبارتند از:

بیشترین دلیل بروز چنین مشکلی عوارض دارویی میباشد. آنتی هیستامین ها که در درمان آبریزش بینی بکار می‌روند، در رأس این داروها قرار دارند. در این شرایط شما تلاش در رفع ۱ مشکل دارید در حالی که مشکلی دیگر به وجود آورده‌اید.داروهایی نظیر اسپری‌های بینی، برخی از گشادکننده‌های نای و داروهای حاوی آتروپینهم می‌توانند موجب خشکی بینی شوند.

آب و هوا از دیگر علل شایع بروز این مشکل میباشد. در شرایطی که گرمای هوا زیاد شدن و رطوبت کاهش می‌یابد، راه‌های هوایی بینی رو به خشکی می‌گذارند.خشکی بینی می‌تواند علامت ۲ بیماری نادر هم باشد؛ کراتوکونژنکتیویت سیکا که در آن نه‌تنها بینی بلکه چشم و دهان هم به طور مزمن دچار خشکی می‌باشند و دیگری نشانگان شوگرن می‌باشد.

این نشانگان جزء بیماری‌های روماتیسمی محسوب می‌شود که مخاط و غدد بزاقی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درمان خانگی خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی

چه زمانی ضروری میباشد برای خشکی بینی به دکتر مراجعه کنیم؟

به طور کلی این عارضه مشکل خطرناکی نیست و می‌توانید با یاری درمان خانگی خشکی بینی آن را برطرف نمایید. با این وجود در موارد خاصی ضروری میباشد که تحت پیشنهاد دکتر درمان را شروع نمایید، همچون زمانی که:

مخاط بینی آن‌چنان خشک شده باشند که ترک خورده و خونریزی بدهند.
چشم‌ها و دهان شما هم خشک شده باشند.
برای درمان خانگی خشکی بینی اول داروهایتان را بررسی نمایید
اگر از داروهای ضد حساسیتی و یا داروهای حاوی آتروپین استفاده می‌کنید، از دکتر خود بخواهید که در گونه امکان دوز آن‌ها را کاهش داده و یا مصرف آن‌ها را قطع بکند. از سوی دیگر تمامی داروهای مصرفیتان را با دکتر خود بررسی نمایید که آیا تغییری ضروری میباشد یا خیر.

درمان خانگی خشکی بینی با مصرف آب زیاد

خود را هیدراته نگه دارید؛ زیرا کمبود آب امکان دارد مایعات بدن شما را کاهش دهد و خشکی بینی شما را بدتر بکند. اطمینان حاصل نمایید که روزانه هشت تا ده لیوان بنوشید. از آب خالص گرفته تا آب میوه، هرچه می‌توانید بیش بنوشید. رساندن آب به بدن زیاد مهم میباشد. بهتر میباشد به جای آن که بصورت موضعی به بافت آب برسانید، اجازه بدهید نیاز آن از داخل بدن تأمین گردد.

برای درمان خانگی خشکی بینی برخی از غذاها را حذف نمایید

یکی از نکته ها مهم برای درمان خانگی خشکی بینی این میباشد که غذاهایی که سبب تشدید خشکی بینی می‌شوند را از رژیم غذایی خود حذف نمایید. برخی از مواد غذایی سبب از دست رفتن آب بدن می‌شوند، مانند:

نوشیدنی‌های کافئین‌دار
غذاهای شور
الکل
هم چنین از مصرف خوراکی تند و داغ خودداری کنید؛ زیرا با اینکار، روند درمان خشکی بینی تسریع می‌گردد.

برای درمان خانگی خشکی بینی سرم فیزیولوژی را امتحان نمایید

هرچند بار که می‌توانید بینی خود را با سرم فیزیولوژی شستشو بدهید. می‌توانید قطره‌های بینی کلرور سدیم و یا اسپری‌های سالین را همیشه به همراه داشته باشید و هرگاه نیاز شد، از آن‌ها استفاده نمایید.

برای درمان خانگی خشکی بینی هوا را مرطوب نمایید.

با ۱ مرطوب‌کننده هوا، رطوبت خانه را حفظ نمایید. در اتاق خواب از دستگاه بخور استفاده نمایید تا هوای اتاق در حین خواب هم مرطوب بماند.

درمورد مصرف کرم دقت نمایید

از پمادهای مرطوب‌کننده درون بینی زمانی استفاده نمایید که مخاط بینی زیاد خشک و یا ترک خورده باشد. دقت داشته باشید که با تنفس آن‌ها را به درون ریه نکشید. چراکه ورود این مواد به ریه موجب بروز نوعی ذات‌الریه خواهد شد.

برای درمان خانگی خشکی بینی ، روغن نارگیل را فراموش نکنید.روغن نارگیل ۱ روغن گیاهی ساده، طبیعی و مؤثر میباشد که بوی خوبی هم دارد. روغن نارگیل می‌توانید خیلی زود خشکی بینی را برطرف بکند، بدون آن که هنگام استفاده از آن، دچار مشکل بشوید.

درمان خانگی خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی

برای درمان خانگی خشکی بینی با روغن نارگیل به مواد ذیل نیاز دارید:

۲/۱ قاشق چای‌خوری روغن نارگیل
۱ گوش پاک‌کن
۱ کاسه کوچک

روش کار:

نصف قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را در ۱ کاسه کوچک ریخته و در مایکروویو قرار بدهید و آن را گرم نمایید تا به اندازه کافی نرم و قابل استفاده شود (حدود ده ثانیه). ضروری نیست به طور کامل ذوب شود و همین که بصورت نیمه جامد درآید، کافی میباشد.

بعدا گوش پاک‌کن را در آن فروببرید و به یاری آن داخل هر سوراخ بینی را به خوبی چرب نمایید. برای نتیجه گرفتن از این روش درمان خانگی خشکی بینی، اینکار را ۳ بار در روز انجام بدهید که ۱ بار آن حتماً پیش از خواب باشد.

درمان خانگی خشکی بینی با بخور دادن

در صورتی که دچار خشکی بینی شده باشید، امکان دارد هرگز به فکر استفاده از بخور نیفتید. در صورتی که اگر اجازه بدهید بخار آب داخلی مجاری بینی شما را پر بکند، سبب رطوبت غشای مخاطی خشک شده این قسمت‌ها خواهد شد. هم چنین به پاکسازی این حفرات هم یاری می‌کند.

برای این درمان خانگی خشکی بینی به لوازم ذیل نیاز خواهید داشت:

۱ دستگاه بخور و یا ۱ ظرف با قابلیت قرار گرفتن روی شعله
۱ حوله
روش کار:

به اندازه چند فنجان آب را به جوش بیاورید( به یاری دستگاه بخور و یا داخل ظرف)، بعدا صورتتان را روی آن قرار بدهید و برای ۱۰-۵ دقیقه داخل آن نفس عمیق بکشید.

بهتر میباشد بعد از بخور دادن، با یاری روش خانگی خشکی بینی با روغن نارگیل، کارتان را دنبال نمایید. در صورتی که نمی‌توانید ۱ ظرف آب جوش برای خودتان مهیا نمایید، حتی بخار خارج‌ شده از ۱ فنجان چای داغ و یا گرفتن ۱ دوش آب گرم هم می‌تواند به شما یاری بکند.

درمان خانگی خشکی بینی با روغن بادام و ژل آلوئه ورا

روغن بادام ۱ نرم‌کننده یا مرطوب‌کننده طبیعی میباشد که می‌تواند پوست حساس پوشاننده مجاری را نرم‌تر و قابل انعطاف‌تر بکند، بنابراین خشکی بینی را کاهش می‌دهد و یا کاملاً برطرف می‌کند. روغن بادام هم چنین می‌تواند تبخیر آب از مجاری بینی را کاهش دهد.

آلوئه ورا می‌تواند به سرعت خشکی را برطرف بکند، ولی همانند روغن بادام، ۱ رطوبت پایدار را تأمین نمی‌کند. از آلوئه ورا می‌توان برای تسکین اولیه استفاده نمود و از روغن بادام برای گرفتن نتایج ماندگارتر.

درمان خانگی خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی

برای درمان با آلوئه ورا و روغن بادام به مواد ذیل نیاز دارید:

۲/۱ قاشق چای‌خوری روغن بادام
۴/۱ قاشق چای‌خوری ژل آلوئه ورا(اختیاری)
روش کار:

روغن بادام و ژل آلوئه ورا را کاملاً مخلوط نمایید. ۱ گوش پاک‌کن را به این مخلوط آغشته نمایید و به آرامی داخل سوراخ بینی را به آن آغشته نمایید. شما هم چنین می‌توانید با ۱ پنبه گلوله شده اینکار را انجام بدهید و اجازه بدهید دقایقی داخلی بینیتان بماند.

درمان خانگی خشکی بینی با گلیسیرین

یکی از راه های درمان خانگی خشکی بینی، استفاده از گلیسیرین است. گلیسیرین به عنوان نرم‌کننده عمل می‌کند که تأثیر زیادی در رفع خشک بینی دارد.در این روش درمان خانگی خشکی بین، کافی است چند قطره گلیسیرین را در هر سوراخ بینی خود بچکانید و اجازه بدهید بماند.

در صورتی که مقداری از گلیسیرین به حلق وارد شد و آن را بلعیدید، اصلاً نگران نباشید، چون خطر خاصی ندارد. این روش خانگی درمان خشکی بینی واقعاً مؤثر میباشد و نظر می‌کنیم آن را حتماً امتحان نمایید.

برای درمان خانگی خشکی بینی با ویتامین E:

۱ کپسول ویتامین E را ببرید.سر را به سمت عقب ببرید و ۲-۳ قطره از این روغن را در سوراخ‌های بینی خود بریزید.این روال را ۲ بار در روز تکرار نمایید.ویتامین E برای پوست انسان زیاد مفید میباشد. علاوه بر خواص ضد التهابی و هم چنین آنتی اکسیدانی آن، ویتامین E به راحتی بوسیله پوشش مخاطی مجرای بینی جذب شده و خشکی بینی را بصورت مؤثری برطرف می‌کند.

چند نکته در مورد خشکی بینی

علاوه بر نکته هایی که برای درمان خانگی خشکی بینی گفتیم، در صورتی که به خشکی بینی دچار هستید، به نکته ها ذیل توجه کنید:گرد و غبار و سایر آلاینده‌های زیست‌محیطی و باکتری‌های موجود هوا می‌توانند نشانه‌های خشک بینی را تشدید کنند؛ بنابراین، برای محافظت از چنین مشکلات، بینی خود را ۲ بار در روز به طور کامل تمیز نمایید.

هنگام خروج از منزل، بینی خود را با ماسک‌های مخصوص بپوشانید تا از آلودگی‌ها در امان باشید.داخل بینی را با دستان یا هر شیء دیگری تمیز نکنید؛ زیرا لایه مخاطی داخل بینی زیاد حساس میباشد و امکان دارد رگ‌های خونی ظریف داخل بینی پاره شده و منجر به خونریزی بینی و هم چنین تشدید خشکی گردد.

درمان خانگی خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی

برای تمیز نمودن داخل بینی خود، از دستمال مرطوب‌ مخصوص نوزادان استفاده نمایید تا از تحریک و خشک شدن این مجاری جلوگیری نمایید.تلاش نمایید بیش در محیط‌های مرطوب قرار بگیرید، یا به یاری دستگاه‌های مرطوب‌ کننده هوا ، این محیط‌ها را برای خود بسازید.

مطالب مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *