دلیل واکنش آلرژیک بعد از واکسن

بسیاری از کودکان پس از تزریق واکسن، عوارض جانبی را می‌دهند، یعنی نسبت به تزریق واکسن حساسیت دارند. حساسیت به تزریق واکسن در کودکان با علائمی همچون تب و یا بثورات پوستی بروز می‌کند.

گاهی اوقات حساسیت برخی کودکان به بعضی مواد داخل واکسن آنقدر شدید می‌باشد که نوعی واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی را می‌دهند که امکان دارد کشنده هم باشد. حساسیت زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن واکنش شدیدی را نسبت به یک ماده که معمولا بی ضرر می‌باشد نشان میدهد.

شایع ترین موادی که باعث بروز آلرژی می‌شوند عبارتند از :

گردوغبار، کپک، گرده گیاهان، پشم و مو و پر حیوانات ، گزش حشرات و برخی مواد غذایی. یکی از مهم‌ترین کارهای پزشکی که سبب بروز آلرژی می‌شود تزریق واکسن می‌باشد. واکسن آنفلوانزا از جمله واکسن‌های می‌باشد که با حساسیت کودکان نسبت به تخم‌مرغ رابطه مستقیم دارد.

بدن انسان هنگام تماس با مواد آلرژی زا، آغاز به ترشح هیستامین در خون می‌کند. علایمی همچون آب‌ریزش بینی، عطسه، ریزش اشک، خارش چشم‌ها و گوش‌ها از عوارض ترشح هیستامین در خون هستند. آسم هم در برخی موارد به علت بروز آلرژی در کودکان رخ میدهد.

شناخت حساسیت کودک به واکسن

برای آنکه دریابید که آیا کودک‌تان نسبت به تزریق واکسن حساسیت دارد یا نه، گام‌های ذیل را بردارید و آنان را بکار ببندید:
۱٫    والدین اگر فرزند دیگری دارند که قبلا واکسن زده می‌باشد، می‌بایست مشاهده کنند که آیا او نسبت به تزریق واکسن حساسیت نشان داده بود یا نه. برخی موارد، حساسیت به واکسن جنبه ارثی دارد.

۲٫    والدین بررسی کنند که این کودک آیا به چیزهای دیگر هم حساسیت دارد یا نه، مثلا تحقیقات نشان داده کودکانی که به خوردن تخم‌مرغ حساسیت می‌دهند، نسبت به تزریق واکسن هم واکنش می‌دهند. واکسن آنفلوانزا از جمله واکسن‌های می‌باشد که با حساسیت کودکان نسبت به تخم‌مرغ رابطه مستقیم دارد.

۳٫    قبل از اقدام به تزریق واکسن کودک خود، ترکیبات واکسن را از دکتر بپرسید، مثلا ژلاتین، جیوه و آنتی بیوتیک‌ها از مواد مشترک در ساخت واکسن‌ها می‌باشند. بنابراین مهم می‌باشد که بدانید آیا فرزندتان قبلا به این مواد واکنش شدید نشان داده می‌باشد یا نه.

۴٫    قبل از تزریق واکسن، برای بررسی بیش کودک خود، تست آلرژی یا حساسیت برای او انجام بدهید. در طی این آزمایش، حساسیت کودک نسبت به واکسن سنجیده می‌شود.

۵٫    اگر کودک خود را برای تزریق واکسن بردید و پس از تزریق واکسن علایمی همچون ورم، مشکلات تنفسی یا بثورات پوستی در او مشاهده کردید، نسبت به واکنش‌های آلرژی در او مشکوک بشوید.

۶٫    اگر علایم بالا را در کودک خود مشاهده کردید، حتما او را نزد دکتر ببرید تا دکتر علایم را بررسی و نسبت به بر طرف نمودن آنان اقدام بکند.
۷٫    از مواد غذایی حساسیت زا، لیستی تهیه نمایید تا از بروز هر گونه مشکل حساسیت زا در کودک پیشگیری شود.
۸٫    اگر کودکی دارید که مطمئن هستید حساسیت دارد، هنگام مراجعه به دکتر به او اطلاع بدهید تا از دادن هر گونه دارو و واکسن حساسیت زا جلوگیری بکند.

موسسه خدمات پرستاری همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه‌های پرستاری از کودک، نگهداری از کودک در منزل، نگهداری از سالمند، نگهداری از بیمار، مراقبت دوران بارداری، مشاوره و … به شما عزیزان می‌باشد. جهت مشاوره و هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *