فواید و مضرات الکل سفید برای پوست

فواید و مضرات الکل سفید برای پوست :امکان دارد ماده‌ای در مرطوب‌کننده‌ی شما پنهان شده باشد که فکرش را هم نمی‌کردید: الکل! الکل به اشکال مختلفی وجود دارد، برخی از آن‌ها پتانسیل خشک نمودن پوست را دارند و آن را بیش در معرض تحریک قرار می‌دهند و برخی هم درواقع می‌توانند به مرطوب نمودن پوست یاری کنند.

با این حالا، اخیراً بحث‌هایی در مورد این که چقدر میبایست در مراقبت از پوست به الکل اهمیت بدهیم، وجود دارد. آیا میبایست به‌طور کامل از تماس الکل با پوست اجتناب کنیم؟ و یا ضدعفونی نمودن بدن با الکل در مقادیر مشخص مشکلی ندارد؟ ما قصد داریم تا در این مطلب به‌طور کلی به تاثیر الکل بر پوست نگاه کنیم و فواید و مضرات الکل سفید برای پوست را بررسی نماییم. با ما همراه باشید!

تاثیر الکل روی پوست چیست؟

برای بررسی فواید و مضرات الکل سفید برای پوست اول بیایید نگاهی کلی به تاثیر الکل روی پوست داشته‌باشیم. همانطور که گفتیم، انواع مختلفی از الکل‌ها وجود دارند که در بسیاری از محصول های آرایشی بهداشتی از آن‌ها استفاده می‌شود. ولی این الکل‌ها کدامند؟

الکل به اشکال مختلفی وجود دارد، برخی از آن‌ها پتانسیل خشک نمودن پوست را دارند

 

الکل اتیل:

این الکل به‌عنوان اتانول یا الکل سفید هم شناخته می‌شود. اتیل الکل دناتوره شده میباشد (یعنی با اضافه نمودن موادی آن را سمی، بدمزه، بدبو یا تهوع آور می‌کنند تا از مصرف تفریحی آن بوسیله مردم خودداری شود)، که امکان استفاده از آن را در لوازم آرایشی فراهم می‌کند.

الکل دناتوره شده را در لوازم آرایش، لوسیون، عطر و محصول های مراقبت از پوست و مو پیدا خواهید نمود. این الکل چندین نام دیگر هم دارد، از جمله متیل الکل و الکل SD (به‌عنوان مثال، ۳-A، ۳۰، ۳۹-B، ۳۹-C، ۴۰-B، و ۴۰-C).

الکل ایزوپروپیل:

احتمالاً شما آن را با نام خانوادگی رایج‌تر آن می‌شناسید، الکل مالشی. این الکل در طیف وسیعی از محصول های، از جمله محصول های مراقبت از ناخن، مو و پوست استفاده می‌شود و نقش‌های مختلفی از جمله قابض، عامل ضد کف و حلال را ایفا می‌کند.

متیل الکل یا متانول:

این الکل را در محصول های حمام خود جستجو کنید! این الکل هم دناتوره شده میباشد.

بنزیل الکل:

الکلی که به‌طور طبیعی در میوه‌ها و چای‌ها یافت می‌شود، و آن را در صابون‌ها، لوازم آرایشی، پاک کننده‌ها و محصول های مو پیدا خواهید نمود.

الکل Cetyl، Stearyl، Cetearyl یا Lanolin:

این الکل‌ها چربند و بنابراین نسبت به الکل‌های سنتی مورد استفاده در محصول های مراقبت از پوست و مو زیاد متفاوت هستند. می‌توانید این الکل‌ها را در نرم کننده مو، لوازم آرایشی زیرسازی کننده، آرایش چشم و مرطوب کننده‌ها و پاک کننده‌های پوست پیدا نمایید. این الکل‌ها به مرطوب نمودن پوست یاری می‌کنند و وقتی که در ترکیبات دیگر از آن‌ها استفاده شود، از جدا شدن روغن و مایع هم جلوگیری می‌کنند.

بررسی فواید و مضرات الکل سفید برای پوست 

استفاده از الکل در مراقبت از پوست مزایا و معایبی دارد. الکل می‌تواند به تجمع روغن‌های روی سطح پوست نفوذ بکند و کثیفی و چربی روی گونه را حل بکند. ولی برای اینکار شما میبایست نوع پوست و هدف خود از مصرف الکل را در پیشنهاد بگیرید. به‌عنوان مثال، اگر پوست زیاد چرب دارید، ۱ تونر مبتنی بر الکل امکان دارد به کاهش سبوم منافذ پوست یاری بکند.

ولی اگر پوست خشک، پوست حساس، اگزما یا آلرژی دارید، همان تونر مبتنی بر الکل پوست شما را خشک می‌کند.برخی از محققان هم می‌گویند، از آنجایی که الکل نفوذ سایر مواد به لایه‌های زیرین پوست را زیاد شدن می‌دهد، امکان دارد با اعمال آن، پوست شما احتمال بیشتری برای جذب آلاینده‌های بالقوه سمی یا مضر را داشته‌باشد.

علیرغم اختلاف نظرها، به‌طور کلی وجود الکل در ۱ محصول آرایشی یا بهداشتی نبایستی نگرانی خاصی را برای شما درست کردن بکند، ولی فقط تا زمانیکه از محصولی استفاده نمایید که در آن، از مقادیر کم الکل استفاده شده باشد.الکل در بسیاری از محصول های پوستی یافت می‌شود و اکثر مردم بدون مشکل از آن استفاده می‌کنند.

ارتباط کیفیت پوست با استفاده از الکل

برای انواع پوست معمولی، الکل بعید است که مشکلی برای پوست شما درست کردن بکند. ولی اگر پوست شما به هر دلیلی حساس میباشد، برچسب مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید.اگر سد پوست شما دچار مشکل میباشد، الکل پتانسیل تحریک آن را دارد. در واقع اگر پوست شما هر نوع آسیبی داشته‌باشد،

حتی مقادیر کم الکل موجود در یک محصول آرایشی بهداشتی امکان دارد سبب تحریک و سوزش پوستتان شود.ولی همانطور که گفتیم، دسته دیگری از الکل‌ها، الکل‌های چرب هستند. این الکل‌ها عبارتند از cetyl و stearyl و cetearyl alcohol که از چربی‌ها به دست می‌آیند. الکل‌های چرب اغلب در لوسیون‌های پاک کننده و مرطوب کننده‌ها به‌عنوان غلیظ کننده و امولسیفایر یافت می‌شوند.

در واقع به‌دلیل توانایی آن‌ها در قفل نمودن رطوبت در پوست و تشکیل ۱ سد محافظ که آب نمی‌تواند به آن نفوذ بکند، محصول های دارای این مواد برای پوست‌های کم‌آب برترین عملکرد را دارند.ماده دیگری به نام lanolin alcohol هم وجود دارد که از پشم به دست می‌آید. این الکل اگرچه می‌تواند محرکی برای درماتیت تماسی باشد.

الکل بعد از اصلاح صورت

اکنون وقت آن رسیده تا فواید و مضرات الکل سفید برای پوست بعد از اصلاح را بررسی کنیم. در مورد افترشیوها به‌طور کلی، الکل به‌عنوان ۱ قابض استفاده می‌شود و به‌عنوان راهی برای کاهش احتمال عفونت بر روی هر بریدگی که امکان دارد هنگام اصلاح رخ داده باشد به بازار عرضه شده میباشد.

ولی در واقع، الکل ۱ محرک میباشد و اگر آن را روی پوستی بگذارید که تازه تراشیده شده میباشد، همه آن موانع پوستی را از بین می‌برید و پوست خود را به شدت تحریک می‌کنید. بنابراین استفاده از الکل پس از اصلاح گونه اصلا ایده خوبی نیست!به‌عنوان راهی برای کاهش احتمال عفونت بر روی هر بریدگی که امکان دارد هنگام اصلاح رخ داده باشد به بازار عرضه شده میباشد.

التهاب ناشی از الکل

در ادامه بررسی فواید و مضرات الکل سفید برای پوست بد نیست نگاهی به اثرات التهابی این ماده بیندازیم. اعمال الکل بر روی پوست اگرچه می‌تواند سبب خشکی و تحریک پوست شما شود، ولی التهاب ناشی از الکل مشکلی میباشد که با نوشیدن الکل به وجود می‌آید.

الکل بافت‌های بدن را ملتهب می‌کند و التهاب سیستمیک پوست ناشی از الکل، یک واکنش هیستامینی درست کردن می‌کند که سبب قرمزی و برافروختگی پوست می‌شود.

در این حالت، در اول فکر می‌کنید که صورتتان فقط کمی قرمز شده میباشد و موضوع مهمی نیست! ولی در طی ۱ دوره زمانی ۶ ماه تا ۲ سال، اگر به نوشیدن الکل ادامه بدهید، این التهابات می‌توانند به ۱ لکه قرمز بزرگ و برجسته روی گونه شما تبدیل شوند که نمی‌توانید از شر آن خلاص شوید!

اثرات الکل بر روی پوست

خب! تا بدین مکان راجع به فواید و مضرات الکل سفید برای پوست و به‌طور کلی، هر نوع الکل برای پوست صحبت کردیم. ولی اگر دقت نمایید، پایان مطالبی که گفتیم مربوط به زمانی بود که شما الکل را یا بصورت خالص و یا بصورت محلول در ترکیبات مواد آرایشی بهداشتی به روی پوست خود می‌مالیدید!

ولی نوشیدن الکل چه اثراتی بر روی پوست ما می‌گذارد؟ متاسفانه اثرات نوشیدن الکل بر روی پوست تماما منفی هستند!الکل بافت‌های بدن را ملتهب می‌کند و التهاب سیستمیک پوست ناشی از الکل، یک واکنش هیستامینی درست کردن می‌کند که سبب قرمزی و برافروختگی پوست می‌شود.

فواید و مضرات الکل سفید برای پوست

فواید و مضرات الکل سفید برای پوست

یک. کم آبی بدن

امکان دارد غیرمنطقی به‌نظر برسد، ولی برخی از مایعات واقعا بدن ما را کم آب می‌کنند، و این همان کاری میباشد که الکل انجام می‌دهد! در مورد الکل، وقتی که بدن آن را متابولیزه می‌کند، ۱ محصول جانبی به نام استالدهید آزاد می‌شود که برای بافت‌های بدن و پوست سمی است (و سبب از دست دادن رطوبت در هر ۲ می‌شود).

به همین دلیل میباشد که پوست شما می‌تواند فردای بعد از خوردن الکل احساس خشنی و خشکی داشته‌باشد.حالا تأثیر این واقعیت را بر پیری زودرس تصور نمایید.

پوست دهیدراته به راحتی چین و چروک می‌خورد و پوستی که به‌طور معمول کم آب می‌شود از پیشنهاد انعطاف پذیری، استحکام و کشسانی ضعیف خواهد بود. علاوه بر این، داشتن پوست خشک یکی از شرایط اصلی برای ابتلا به آکنه است. که ما را به نکته دوم می‌رساند…

دو. التهاب و آکنه

برخی از افراد پس نوشیدن مقدار کمی الکل سرخ می‌شوند، در حالی که برخی دیگر برای گلگون شدن گونه‌هایشان به مصرف مقدار خیلی زیادی الکل نیاز دارند!همانطور که پیشتر در همین مطلب بررسی فواید و مضرات الکل سفید برای پوست گفتیم، الکل هیستامینی آزاد می‌کند که مویرگ‌های خون را گشاد می‌کند و اثر نهایی آن قرمزی و التهاب پوست است!

با این حال، وقتی که الکل برای چندین سال بی وقفه مصرف شود، این التهاب و قرمزی می‌تواند دائمی شود. به‌عنوان ۱ نکته جانبی، به التهابی که در سایر قسمت‌های بدن درست کردن می‌شود، همچون کبد و قلب هم فکر کنید!نوع دیگری از التهاب ناشی از الکل، موضعی میباشد و برای همه ما آشناست:

آکنه. الکل منافذ پوست را گشاد می‌کند و منجر به درست کردن جوش‌های سرسیاه و سرسفید می‌شود.و این جوش‌ها اگر به‌درستی درمان نشوند، می‌توانند سبب درست کردن پاپول‌های پوستی ملتهب و آکنه کیستیک شوند. در درازمدت، این جوش‌ها می‌توانند سبب درست کردن اسکار دائمی شوند، و یا منجر به هایپرپیگمانتاسیون شوند که خود می‌تواند دائمی باشد و یا ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا ناپدید شود.

سه. ممانعت از گردش و بازسازی سلولی

از بین بسیاری از فرآیندهای بدن که تحت تأثیر الکل قرار می‌گیرند، خواب در ردیف ابتدا قرار دارد و با درست کردن تداخل در چرخه خواب شما، الکل به‌طور موثر و قابل توجهی، چرخه برنا سازی سلولی بدن شما را به خطر می‌اندازد.

خواب شبانه زمانی میباشد که بدن شما به برترین وجه، خود را از همه بیماری‌ها خلاص می‌کند و به‌سرعت سلول‌های بدنتان را بازسازی می‌کند تا شما را در برترین حالت نگه دارد. با این حال در مورد سلول‌های سطحی، این ممانعت از گردش سلولی که به دلیل خواب غلط ناشی از مصرف الکل درست کردن می‌شود، پوست شما را کدرتر و بافت آن را خشن‌تر می‌کند.

چهار. چشم‌های عبوس و پف کرده

چشمان پف کرده محصول جانبی کم آبی بدن، التهاب و استراحت ضعیف هستند. کم آبی و از دست رفتن استحکام پوست ذیل چشم سبب می‌شوند تا ذخایر چربی ذیل چشم شما به سمت پایین فرو بریزند و نبود چربی، سبب شفافیت پوست ذیل چشم می‌شود که در نتیجه، رگ‌های خونی ذیل چشم را دقیقاً می‌توانید ببینید!

سخن نهایی

ولی در انتها بررسی فواید و مضرات الکل سفید برای پوست مشاهده کنیم که چطور میتوانیم این اثرات منفی را به حداقل برسانیم؟ برترین راه این میباشد که تا حد ممکن از نوشیدن الکل خودداری کنید! در مورد مصرف موضعی الکل بر روی پوست، محققان می‌گویند که الکل می‌تواند ۱ مکمل مفید برای یاری به نفوذ مواد به پوست، حفظ اثر محصول آرایشی بهداشتی که مصرف می‌کنید.

درست کردن احساس سبکی در هنگام استفاده از آن محصول باشد.در مقادیر کم، بعید است که الکل بر روی پوست ضرری داشته‌باشد، ولی اگر پوست حساس، خشک یا مستعد اگزما دارید، میبایست بیش مراقب باشید.

مهمتر از همه، برچسب هر محصولی که برای پوست خود می‌خرید را بخوانید و از متخصص پوست خود بپرسید که آیا الکل موجود در آن، با توجه به نوع پوست و شرایط سلامتی شما، سبب مشکلات پوستی می‌شود یا ۹٫

مطالب مرتبط:

پنومونی در سالمندان

گرمازدگی در تابستان

بیماری سل در سالمندان

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *