مراقبت از پوست نازک سالمندان

نحوه مراقبت از پوست نازک در سالمندان چطور است؟ پوست نازک thin skin در نتیجه زیاد شدن سن ، یا در نتیجه آسیب ناشی از نورخورشید ، دارو یا فاکتورهای سبک زندگی  بوجود می آید . این تغییرات معمولاً قابل برگشت نیست ، ولی روشهایی برای محافظت از پوست و جلوگیری از عوارض وجود دارد.

عوارض پوست نازک

پوست نازک روی دست ها نسبتاً رایج میباشد. با این حالا ، با زیاد شدن سن ، امکان دارد پوست نازک و کاغذی روی بازوها و پاها هم درست کردن شود. پوست نازک به راحتی کبود میشود.

در این مقاله ، به دلایل نازک شدن پوست ، درمان ها و پیشگیری های احتمالی و وقت مراجعه به دکتر میپردازیم.

مراقبت از پوست نازک سالمندان

مراقبت از پوست نازک سالمندان

پوست نازک چیست؟

پوست به طور طبیعی در بعضی از قسمت های بدن نازک میباشد. ضخامت پوست پلک ها فقط ۰٫۵ میلی متر (میلی متر) میباشد ، در حالی که ضخامت پوست روی پاشنه ها می تواند تا ۴ میلی متر باشد.

پوست از سه لایه تشکیل شده میباشد که هر کدام نقش متفاوتی دارند:

هایپودرم داخلی ترین لایه میباشد که از بافت ، چربی و غدد عرق تشکیل شده میباشد.

درم لایه بعدی میباشد که شامل اعصاب و خونرسانی میباشد.

اپیدرم خارجی ترین لایه پوست میباشد که مانعی در برابر آلودگی و باکتری میباشد.

پوست نازک به این معنی میباشد که اپیدرم به اندازه کافی ضخیم نیست. چربی هایپودرم هم امکان دارد چربی کمتری داشته باشند ، که در نتیجه آن هم نازک تر میباشد.

به خودی خود ، پوست نازک نبایستی مشکل جدی درست کردن بکند. با این حالا ، امکان دارد فرد متوجه شود که پوست او راحت تر آسیب می بیند یا سریع تر کبود میشود.

علائم پوست نازک

اگر فردی پوست نازکی داشته باشد ، امکان دارد شفاف تر به پیشنهاد برسد و امکان دارد بتوان رگ ها ، استخوان ها یا تاندون ها را با وضوح بیشتری دید.

پوست نازک به راحتی آسیب می بیند. فرد امکان دارد پس از جراحات جزئی متوجه شود که پوست او کبود یا پارگی دارد. از دست دادن چربی از ذیل پوست باعث میشود پوست کم چرب  به پیشنهاد برسد که باعث لاغرتر نشان دادن پوست میشود.

علل نازکی پوست : (مراقبت از پوست نازک در سالمندان)

نور خورشید امکان دارد به مرور وقت باعث نازک شدن پوست شود.

دلایل نازک شدن پوست عبارتند از:

پیری رایج ترین علت نازک شدن پوست میباشد. نازک شدن پوست بخشی طبیعی از پیر شدن میباشد ، در کنار جوش و چروک ، کشش پوست کمتر میشود و خشکی پوست باعث میشود پوست به راحتی آسیب ببیند .

نور آفتاب با گذشت وقت نقش بسزایی در نازک شدن پوست دارد. اشعه UVA و UVB می تواند سلول های پوست را از بین ببرد یا به آن آسیب برساند.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل هر دو سرعت پیری پوست را زیاد شدن می بدهند و می توانند به مرور وقت باعث نازک شدن پوست شوند.

کرم های استروئیدی می توانند سلول های اپیدرم را کوچک تر کنند. این دارو هم چنین امکان دارد بر بافت متصل کننده سلولهای پوستی تأثیر بگذارد. این می تواند پوست را چروکیده و شل نشان دهد.

سایر داروها به عنوان یک عارضه جانبی امکان دارد باعث نازک شدن پوست شوند. این شرایط امکان دارد با استروئیدهای موضعی اتفاق بیفتد ، که افراد مستقیماً روی پوست خود استفاده می کنند. این دارو معمولاً بصورت کرم یا پماد میباشد و برای درمان بیماری های پوستی همچون اگزما استفاده میشود.

استروئیدهای موضعی فقط درصورتی که فردی از آنان برای مدت طولانی استفاده بکند ، باعث نازک شدن پوست میشوند. رعایت دستورالعمل های مربوط به نحوه استفاده از دارو لازم میباشد.

وقتی که فرد استفاده از دارو را متوقف نمود ، پوست میبایست به ضخامت معمول خود بازگردد. با این حالا ، این امر امکان دارد چندین هفته طول بکشد ، زیرا سلول های پوستی به وقت بیشتری نیاز دارند تا تجدید شوند.

مراقبت از پوست نازک سالمندان

مراقبت از پوست نازک سالمندان

درمان پوست نازک :

معکوس نمودن روند  نازک شدن پوست امکان پذیر نیست. با این حالا ، مرطوب سازی پوست باعث انعطاف پذیری و جلوگیری از شکستن پوست میشود.هر چیزی که پوست را قرمز یا زخم بکند احتمالاً به آن آسیب می رساند. امکان دارد فردی با پوست نازک کمتر بتواند با مواد شوینده و شیمیایی تماس برقرار نماید .

فردی با پوست نازک امکان دارد به راحتی کبودی هایی را در  پوست خود پیدا بکند یا پوست او به راحتی آسیب ببیند. محافظت از پوست با پوشیدن آستین های بلند و دامن های بلند یا شلوار می تواند به شما یاری بکند.

استفاده از کرم هایی که حاوی ویتامین A هستند ، هم چنین به عنوان رتینول یا رتینوئید شناخته میشوند ، می تواند به جلوگیری از نازک شدن پوست یاری بکند. کرم های رتینول به عنوان محصول های آرایشی در داروخانه ها موجود میباشد.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۸ نشان میدهد که در برخی موارد رتینول امکان دارد به عادی سازی ضخامت پوست یاری بکند. با این حالا ، میبایست با احتیاط استفاده شود و برای انواع پوست متناسب نیست.

در حالی که هیچ مدرک قطعی مبنی بر این که استفاده از تقویت کننده های کلاژن باعث بهبود سلامت پوست یا ضخیم شدن پوست میشود ، وجود ندارد ، برخی از افراد این مواد را مفید می دانند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به سلامت کلی بدن  یاری بکند. مقدار زیادی میوه و سبزیجات ، غلات سبوس دار و پروتئین ها را در رژیم خود جای بدهید.

ویتامین E موجود در غذاهایی همچون بادام و آووکادو هم می تواند از سلامت پوست حمایت بکند. چربی های موجود در این غذاها امکان دارد به لطافت پوست یاری بکند.

نوشیدن آب کافی به رطوبت پوست یاری میکند. خشکی پوست می تواند به راحتی تحریک یا آسیب ببیند و اغلب انعطاف پذیری آن کمتر میباشد.

پیشگیری از پوست نازک

پیشگیری :

با مرطوب سازی منظم پوست میتوان از نازک شدن پوست ناشی از زیاد شدن سن جلوگیری نمود. جلوگیری از همه علائم پیری امکان پذیر نیست. خطوط یا چین و چروک های ظریف و پوستی که نازک و خشک میشود به طور طبیعی با زیاد شدن سن فرد درست کردن میشود. با این حالا ، امکان دارد برخی از علائم قابل مشاهده پیری را کاهش داد.

هر آنچه ضروری میباشد در مورد هلیکوباکتر پیلوری و روش های پیشگیری و درمان آن بدانیممطالعه نمایید

با محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش مضر ، مرطوب سازی منظم پوست و عدم استعمال دخانیات میتوان از نازک شدن پوست در اثر زیاد شدن سن جلوگیری نمود.

نور ماورا بنفش خورشید یکی از دلایل عمده پیری پوست میباشد. از پوست در برابر آفتاب محافظت کنید:

ضد آفتاب با فاکتور SPF 30 یا بالاتر که از اشعه UVA و UVB محافظت میکند

در گرمترین قسمت روز در سایه بنشینید یا زمان خود را در فضای داخلی سپری نمایید

آستین بلند ، و دامن بلند یا شلوار بپوشید

انتخاب کلاهی که سایه آن در  گردن و صورت شما باشد

مرطوب سازی پوست می تواند به جلوگیری از خشکی و آسیب آن یاری بکند. این امر به این دلیل میباشد که تبخیر آب را از پوست متوقف میکند. پوست مرطوب از الاستیک و سلامت بیشتری برخوردار است.

الکل پوست را هم خشک میکند ، بنابراین از نوشیدن آن خودداری نمایید.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم (مراقبت از پوست نازک در سالمندان)

معمولاً برای پوست های نازک که ناشی از زیاد شدن سن میباشد و هیچ مشکلی در سلامتی درست کردن نمی بکند ، نیازی به مراجعه به دکتر نیست. اگر فردی متوجه شود که پوست او اغلب کبود میشود و به راحتی آسیب می بیند  ، امکان دارد ضروری باشد به دکتر مراجعه نماید.

برخی از داروها می توانند باعث نازک شدن پوست شوند. یک دکتر می تواند در صورت لزوم با قطع مصرف دارو و ارائه گزینه های جایگزین احتمالی این مشکل را برطرف نماید.

اگر نازک شدن پوست دلیل مشخصی ندارد ،مشورت با دکتر متخصص و دریافت توصیه های پزشکی می تواند یاری کننده باشد . امکان دارد عوامل سبک زندگی ، همچون قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سیگار کشیدن ، باعث نازک شدن پوست شده باشد.

درمان خاصی برای پوست نازک در دسترس نیست ، بنابراین پیشگیری برترین گزینه میباشد. محافظت از پوست در برابر نور خورشید و مرطوب نگه داشتن پوست امکان دارد به جلوگیری از نازک شدن بیش پوست یاری بکند.

مراقبت از پوست نازک سالمندان

مرکز پرستاری در منزل همراه شما با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد بصورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار و … در منزل سایت همراه شما، در خدمت شماست.

مطالب مرتبط :

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *