مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان

مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان : نگهداری از سالمند مبتلا به شکستگی لگن خاصره Pelvic Fractures in the Elderly دارای روشهای کاربردی میباشد که در این مقاله به آنان پرداخته شده میباشد.شکستگی های لگن خاصره صحیح به اندازه شکستگی استخوان مفصل ران ناتوان کننده و خطرناک است و آمار مشابهی در مورد تعداد بیمارانی که از کاهش کیفیت زندگی و مرگ ناشی از این ۲ نوع شکستگی رنج می برند وجود دارد.

آشنایی با مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان

درمورد شکستگی های استخوان لگن خاصره:

لگن ۱ گروه از استخوانهای پروانه ای شکل در قاعده ستون فقرات است. لگن از پوبیس ، ایلیوم و استخوان ایسکیم تشکیل شده است که بوسیله رباط های سخت به هم چسبیده و کمربند استخوان را تشکیل میدهد.با ۱ سوراخ در مرکز خود ، لگن ۱ حلقه اصلی و ۲ حلقه کوچک تر از استخوان را تشکیل میدهد که از مثانه ، روده و راست روده حمایت و محافظت میکند.

شکستگی لگن در سالمندان نسبتا شایع میباشد و از شکستگی خفیف (در گونه شکسته شدن حلقه جزئی) تا شکستگی شدید (در گونه شکسته شدن حلقه اصلی) اتفاق می افتد.حلقه های لگن اغلب در بیشتر از ۱ جا شکسته میشوند. شکستگی خفیف ( امکان دارد در اثر آرام دویدن اتفاق بیفتد) امکان دارد در طی چند هفته بدون جراحی بهبود یابد.

با این حالا ، شکستگی جدی در لگن می تواند تهدید کننده زندگی باشد و امکان دارد عامل آسیب به اندامهایی باشد که لگن از آنان محافظت میکند.این نوع شکستگی اغلب نیاز به مراقبت های پزشکی فوری و درمان فیزیکی طولانی مدت و توان بخشی دارد.

مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان

شکستگی های لگن به شرح ذیل است:

پایدار ، که در آن لگن ۱ نقطه شکستگی در حلقه لگن دارد ، خونریزی محدود و استخوان ها در جای خود باقی می همچون

ناپایدار ، که در آن ۲ یا چند شکستگی در حلقه لگن با خونریزی متوسط تا شدید وجود دارد.(مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان)

علائم اصلی شکستگی لگن درد خاصره در کشاله ران

، ران یا کمر میباشد که امکان دارد هنگام راه رفتن یا حرکت دادن پاها بدتر شود. علائم دیگر امکان دارد شامل موارد ذیل باشد:

-درد شکم

-بی حسی یا سوزن سوزن شدن در کشاله ران یا پاها

-خونریزی از واژن ، مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می رساند) یا راست روده

-مشکل ادرار نمودن

-مشکل راه رفتن یا ایستادن

-شکستگی که هنگام آرام دویدن اتفاق می افتد امکان دارد سبب درد در ران یا باسن شود

میزان شیوع:

در ۱ مطالعه فرانسوی بر روی ۶۰ نفری که با شکستگی لگن خاصره ناشی از پوکی استخوان بستری شده بودند ،مشخص گردید که ۸۲ درصد از بیماران زن بودند. هم چنین مشخص گردید که ۸۰ درصد آنان کمبود ویتامین D داشتند.در طول مدت بستری در بیمارستان ، ۵۲ درصد بیماران دچار عارضه ای شده اند که بیش آنان شامل عفونت ادراری یا زخم بستر هستند.هنگام ترخیص ، فقط ۳۱ درصد به طور مستقیم به خانه رفتند.

در پیگیری بعد از ۲۹ ماه ، یازده مریض فوت کرده بودند.از افرادی که به زندگی خود ادامه داده بودند ، ۷۵ درصد در خانه بودند ولی ۶۰ درصد از این افراد برای انجام حداقل ۱ مورد از امورات زندگی روزمره خود نیاز به یاری داشتند. شش درصد بیماران مجددا دچار شکستگی نو شدند.

در ۱ مطالعه هنگ کنگی روی بیماران بالای ۶۰ سال ، میزان مرگ و میر ۱ ساله برای بیماران مبتلا به شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان دوازده درصد و میزان مرگ و میر ۲ ساله بیست درصد بود.در بین این افراد شاهد شیوع بالای اختلالات قلبی عروقی و زوال عقل هستیم.

تمرینات راه رفتن پس از عمل جراحی شکستگی لگن خاصره :

بعد از عمل جراحی شکستگی استخوان لگن مریض سالمند برای راه رفتنن احساس درد خواهد داشت که ضروری میباشد تحت پیشنهاد ۱ متخصص طب فیزیکی یا کار درمانگر فیزیکی برای آموزش راه رفتن تحت پیشنهاد قرار بگیرد.بیش افراد می توانند مسافت های کوتاه را با واکر ۱ هفته بعد از عمل جراحی پیاده روی کنند و در طی ۱ تا ۲ ماه راحت تر می یتوانند این عمل را انجام بدهند.

ترمیم استخوان می تواند طی ۶ تا دوازده هفته اتفاق بیفتد ، ولی بازیابی قدرت استخوان امکان دارد ۱ سال طول بکشد. در حرکات پا احساس مقداری درد در حرکات کشاله ران طبیعی میباشد.بعضی از گزارش ها بیان نموده اند که در امکان دارد تا سالها بعد از عمل حرکت استخوان های شکسته سبب درد اندکی در سالمند شود.

درصورت وجود پوکی استخوان ، بررسی وضعیت جوش خوردن و ترمیم استخوان با اشعه X کنترل و ارزیابی میگردد.(مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان)

مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان

تمرینات اندام های تحتانی :

علاوه بر آموزش راه رفتن و جابه جایی ، تمرینات اندام های تحتانی میبایست در اوایل مدت بستری بودن مریض آغاز شود ، زیرا اکثر بیماران قادر به راه رفتن کافی نیستند تا سطح قبلی قدرت و استقامت خود را بازیابند.استفاده از بالشتک های صندلی چرخدار برای همه بیماران و به خصوص برای افرادی که روی شکستگی لگن و مفصل ران نشسته اند لازم میباشد.

وقتی که مریض درد کمتری دارد ، میتوان تمریناتی که نیاز به سطح بالاتری از تعادل دارد را شروع کرد و فعالیتهای تمرینی راه رفتن را برای کاهش احتمال خطر افتادن در آینده انجام داد.(مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان)

کمر درد بعد از شکستگی استخوان لگن

کمر درد :

کمردرد ۱ عارضه شایع پس از این عمل شکستگی لگن خاصره  میباشد ، خصوصاً هنگامی مفصل SI (دجایی که استخوان ساکروم به استخوان لگن متصل شده است ) به طور مستقیم یا غیرمستقیم آسیب دیده باشد.(مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان)

بسیاری از بیماران مبتلا به شکستگی استخوان لگن خاصره ، امکان دارد دچار آسیب هایی به ستون فقرات یا کمر شوند.که ضروری میباشد با مشورت با ۱ فیزیوتراپ و متخصص طب فیزیکی به درمان و بهبود وضعیت کمر سالمند پرداخته شود . ضروری میباشد دستورات پزشکان با دقت پایان با همراهی پرستار سالمند اجرا شود.

مشکلات روانی پس از عمل :

سایر مشکلات دارای ارتباط شامل اضطراب ، افسردگی ، ترس از زمین خوردن ، ترس از درد ، بی خوابی ، کاهش وزن ، کم آبی بدن همگی عوارض جانبی داروهای ضد درد و مخدر هایی میباشد که برای تسکین درد مریض استفاده میگردد. اگر پس از ترک این داروها وضعیت مریض همچنان آشفته و اضطراب آلود میباشد ضروری میباشد با ۱ روانشناس برای شناسایی علت اصلی ناراحتی سالمند مشورت گردد.

روش نو درمان شکستگی لگن خاصره

گروهی از محققان در دانشگاه روچستر در نیویورک ، گزارش نموده اند که با استفاده از روش های مهندسی ژنتیك از راه هورمون پاراتیروئید انسانی ، ماده ای به دست می اید که می تواند برای سرعت بخشیدن به ترمیم شکستگی و كاهش درد شدید نشای از شکستگی لگن خاصره مورد استفاده قرار بگیرد.این ماده برای درمان پوکی استخوان از سال ۲۰۰۲ در بازار موجود است.

این روش ۱ تزریق ذیل جلدی روزانه میباشد که برای زیاد شدن فعال شدن استئوبلاست ها ، سلول هایی که استخوان نو می سازند ، در محل شکستگی انجام میشود. Forteo که نام این ماده گران هزینه میباشد ، می تواند مدت وقت بستری شدن در بیمارستان یا خانه سالمندان را کاهش دهد ، به خصوص در بیمارانی که بهبود شکستگی های بدن انها به کندی رو به ترمیم میباشد.

مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان

نکته ها کلیدی در مورد شکستگی لگن خاصره:

شکستگی لگن بصورت عادی و ناگهانی غیرمعمول میباشد و معمولاً در هنگام تصادفات شدید (مانند تصادف با اتومبیل یا موتورسیکلت) یا سقوط از ارتفاعات فراوان اتفاق می افتد.شکستگی لگن هم می تواند بصورت خود به خودی یا پس از زمین خوردن جزئی در افراد مبتلا به بیماری های ضعیف کننده استخوان همچون پوکی استخوان رخ دهد.(مراقبت های لازم پس از شکستگی لگن در سالمندان)

صدمات شدید لگن که شامل چندین شکستگی میشود ، می تواند زندگی را تهدید بکند.بعد از شکستگی لگن ، امکان دارد در اندامهای موجود در حلقه لگن خاصره همچون روده ، کلیه ، مثانه یا دستگاه تناسلی آسیب هایی دیده شود.شکستگی جزئی معمولاً با استراحت در رختخواب و دارو درمان میشود. شکستگی های شدید اغلب نیاز به جراحی پیشرفته دارند.

مطالب مرتبط :

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *