مصرف میوه و سبزیجات و فواید آن برای سلامتی

مصرف میوه و سبزیجات و فواید آن برای سلامتی : میوه و سبزیجات Fruit and vegetables قسمت مهمی از ۱ رژیم غذایی سالم هستند و تنوع در مصرف آنان به اندازه کمیت مهم میباشد ، هیچگاه ۱ نوع میوه و سبزی نمی توانند همه مواد مغذی مورد نیاز را تأمین بکند .

فیبر موجود در میوه و سبزیجات از راه کاهش اشتها باعث پایین آمدن قند خون میشود. بررسی مصرف سبزیجات و میوه های غیر نشاسته ای همچون سیب ، گلابی و سبزیجات ورق سبزنشان داده میباشد که حتی می توانند به کاهش وزن یاری کنند.

میوه و سبزیجات و کاهش فشار خون

حداقل ۹ خانواده مختلف از میوه ها و سبزیجات وجود دارند که هر کدام حاوی صد ها ترکیب مختلف گیاهی هستند که برای سلامتی مفید میباشد . با مصرف انواع مختلف میوه و سبزیجات ۹ تنها مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می نمایید بلکه این تنوع وعده های غذایی شما را جذاب تر می کنند .
چطور هر روز میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنیم

ترفندهایی وجود دارد که به شما یاری میکند هر روز میوه و سبزیجات بیشتری مصرف نمایید . برای مثال میوه و سبزیجات آماده مصرف را جلوی چشم بگذارید ، ۱ ظرف میوه آماده روی میز می تواند شما را ترقیب بکند که میوه بخورید .

میوه های رنگارنگ خرد شده را در ۱ کاسه شیشه ای در یخچال ذخیره نمایید هر بار که در یخچال را باز می نمایید وسوسه می بشوید که میوه بخورید .هرچه این ظرف میوه تنوع رنگی بیشتری داشته باشد بیشتر اشتهای شما را تحریک کرده و در کنار آن موارد مغذی بیشتری دریافت خواهید کرد .

همیشه تلاش نمایید میوه و سبزیجات جدیدی که تا حال استفاده نکرده اید را به رژیم خود اضافه نمایید . به خاطر داشته باشید که تنوع و رنگ کلید اصلی ۱ رژیم غذایی سالم میباشد. در بیش روزها ، تلاش نمایید حداقل ۱ وعده از هر ۱ از سبزیجات ذیل دریافت کنید: سبزیجات ورق سبز تیره. میوه ها و سبزیجات زرد یا نارنجی ؛ میوه ها و سبزیجات قرمز ، حبوبات (لوبیا) و نخود فرنگی و مرکبات.

میوه و سبزیجات می توانند ۱ وعده غذایی کامل باشند . دستورالعمل های نو آشپزی را امتحان نمایید آنان به شما یاری می کنند تا راه های نو آشپزی با سبزیجات و حتی میوه ها را یاد بگیرید ،

شما میتوانید با به کار گیری دستورهای نوین آشپزی غذاهای جدیدی را وارد رژیم روزانه خود نمایید همچون انواع مختلف سالادها و سوپ ها با رسپیهای نو و مزه وطعم نو ( مثل سالاد آووکادو).
مصرف میوه وسبزیجات بیماریها را کاهش می بدهند

بیماری قلب و عروقی

شواهد قانع کننده ای وجود دارد که نشان میدهد رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات می تواند خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد. افرادی که به طور متوسط ​​۸ وعده در روز میوه و سبزیجات مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که کمتر از یک.پنج وعده در روز مصرف دارند ۳۰٪ کمتر دچار حمله قلبی یا سکته میشوند.
مطالعه نمایید
ناخن جویدن در کودکان و روش هایی یاری به ترک آن برای مراقب کودک

میوه و سبزیجات و کاهش بیماریهای قلبی

اگرچه احتمالاً همه میوه ها و سبزیجات در این فرایند موثر بوده اند ، ولی سبزیجات با ورق سبز ، همچون کاهو ، اسفناج و سبزی خردل ، با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی ارتباط بیشتری داشتند. سبزیجات همچون کلم بروکلی ، گل کلم ، کلم و کلم پیچ و مرکبات همچون پرتقال ، لیمو و گریپ فروت (و آب آنها) هم سهم مهمی دارند.
فشار خون

مطالعه رویکردهای غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا تأثیر رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات و لبنیات کم چرب و چربیهای غیر اشباع را بر فشار خون بررسی کرده میباشد .

محققان دریافتند کسانی که فشار خون بالا دارند و از این رژیم پیروی می کنند فشار خون سیستولیک (مقدار بالای فشار خون) را حدود یازده میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) را تقریبا شش میلی متر جیوه کاهش می بدهند . در سال ۲۰۱۴ ، آزمایشات بالینی و مطالعات مشاهده ای نشان داد که مصرف رژیم غذایی گیاهی با فشار خون پایین دارای ارتباط میباشد.

سرطان

بسیاری از مطالعات اولیه نشان داد که ارتباطی قوی بین خوردن میوه و سبزیجات و محافظت در برابر سرطان وجود دارد. برخی از انواع میوه ها و سبزیجات امکان دارد از بروز سرطان ها جلوگیری کنند. مطالعات انجام شده بر روی جمعیت زیادی از زنان مسن در طول ۲۲ سال نشان داد کسانی که در طول زندگی میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کردند ( حدود سه وعده در روز) ، ۲۵% کمتر از بقیه دچار سرطان پستان شده اند .

زنانی که در رژیم روزانه خود مقدار بیشتری سیب ، موز ، انگور و ذرت و پرتقال و کلم پیچ مصرف کرده بودند ، کاهش قابل توجهی درابتلا به سرطان پستان را نشان دادند . مصرف فیبر بیش در دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه میباشد . میوه و سبزیجات زرد و نارنجی تاثیر زیاد مفیدی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان دارند .

 

گزارشی از سوی صندوق تحقیقات جهانی سرطان و موسسه تحقیقات سرطان آمریكا حاكی از آن میباشد كه سبزیجات غیر نشاسته ای همچون كاهو و سایر سبزیجات ورق دار ، كلم بروكلی ، بوك چوی ، كلم ، و هم چنین سیر ، پیاز و همچون آن و میوه ها احتمالاً از انواع مختلف سرطان جلوگیری میکند ، از جمله سرطانهای دهان ، گلو ، تارهای صوتی ، مری و معده . گفته میشود که میوه و سبزیجات احتمالاً از سرطان ریه هم پیشگیری میکند .

گوجه فرنگی به علت داشتن لیکوپن به طور موثری از سرطان پروستات در مردان پیشگیری میکند . لیکوپن یکی از کاروتنوئیدهایی میباشد که بدن در ساخت ویتامین A استفاده میکند. گفته میشود که این رنگدانه می تواند از سرطانهای گلو ، ریه ، دهان پیشگیری بکند .
مطالعه نمایید
گیاهخواری در کودکان:آیا این نوع تغذیه انتخاب مناسبی برای کودکان میباشد

دیابت

برخی تحقیقات به طور خاص در حالا بررسی این موضوع هستند که آیا مصرف میوه و سبزیجات ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش میدهد. در حالی که هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده میباشد ، نتایج اولیه قانع کننده میباشد.

میوه و سبزیجات و کاهش دیابت

مصرف بیش میوه هایی مثل زغال اخته ، انگور ،سیب ، انواع توت تازه ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می بدهند . جالب میباشد که بدانید مصرف آب میوه نتیجه تصویر داشته و ابتلا به دیابت را زیاد شدن میدهد .

علاوه بر این ، مطالعه بیشتر از ۷۰۰۰۰ پرستار زن ۳۸ تا ۶۳ ساله که نشان داد که مصرف سبزیجات و میوه های ورق سبز با کاهش خطر دیابت همراه میباشد.
وزن

داده های حاصل از مطالعات نشان دادند که زنان و مردانی که رژِیم غذایی آنان حاوی میوه و سبزیجات مثل توت ، سیب ، گلابی سویا و گل کلم بود بیش توانستند وزن کم کنند . در حالی که سبزیجات نشاسته دار همچون سیب زمینی ، ذرت و نخود با زیاد شدن وزن ارتباط داشتند به یاد داشته باشید که افزودن بیش محصول به رژیم غذایی لزوماً به کاهش وزن یاری نمی بکند مگر این که جایگزین غذای دیگری شود ، همچون کربوهیدرات های تصفیه شده نان سفید و بیسکویت که با نان کامل جایگزین شوند .

سلامت دستگاه گوارش

میوه و سبزیجات حاوی فیبر هضم ناپذیری هستند که با عبور از سیستم گوارش ، آب را جذب کرده و منبسط میشوند. این می تواند علائم روده تحریک پذیر را آهسته بکند و با درست کردن حرکات منظم روده ، می تواند یبوست را تسکین داده یا از آن جلوگیری بکند. این حالت حجیم و نرم فیبر نامحلول ، فشار داخل دستگاه روده را کاهش میدهد و امکان دارد به جلوگیری از دیورتیکولوز یاری بکند.

بینایی

خوردن میوه و سبزیجات هم چنین می تواند چشم شما را سالم نگه دارد و از ۲ بیماری چشم دارای ارتباط با پیری ، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا ، که افراد زیادی در سن بالای ۶۵ سال از آن رنج می برند ، جلوگیری میکند . به پیشنهاد می رسد به طور خاص لوتئین و از آب مروارید جلوگیری می کنند .

میوه و سبزیجات و تاثیر آن بر بینایی

لوتئین و زئاگزانتین آنتی اکسیدان های کاروتنوئید زرد هستند، که به عنوان رنگدانه های ماکولا شناخته میشوند. آنان در ماکولا ، قسمت مرکزی شبکیه چشم شما که ۱ لایه سلول حساس به نور در دیواره پشت کره چشم شماست ، متمرکز شده اند. لوتئین و زئاگزانتین به عنوان ضد آفتاب طبیعی عمل می کنند .

مرکز پرستاری زندگی برتر با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در عرصه خدمات مراقبت و پرستاری درمنزل بصورت شبانه روزی آماده ارایه خدمت به شما عزیزان میباشد .

 

خدمات تزریقات در منزل ، خدمات فیزیوتراپی در منزل ، خدمات نگهداری و پرستاری از کودک در منزل ، خدمات همراه در بیمارستان با خدمات پرستاری در منزل همراه شما

————————————————

مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *