ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی

ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی :سرگیجه در صورتی به عملکرد قلب مربوط می‌شود که دلیل آن گرفتگی عروق کرونری خون رسانی به قلب باشد و یا به خاطر بی‌نظمی‌های ضربان قلب اتفاق بیفتد.

علت دقیق سندرم قلب شکسته مشخص نیست، ولی این تفکر وجود دارد که ترشح موجی از هورمون‌های استرس‌زا همچون آدرنالین، امکان دارد به طور موقت به قلب برخی افراد آسیب برساند. تنگی نفس هم که یکی از علامت‌های شایع بیماری‌های قلبی میباشد، بصورت غالب در بیماری‌های ریوی هم دیده می‌شود.

ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی چیست؟

در مورد قلب شکسته، تنگی نفس، سرگیجه و ارتباط آن‌ها با بیماری‌های قلبی با پزشک نازیلا نورانی متخصص قلب و عروق گفت و گویی انجام داده‌ایم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

ارتباط قلب شکسته با بیماری قلبی 

از راه چندین پاتوفیزیولوژی و شاخص علمی می‌توان ثابت نمود فردی که قلبش شکسته در معرض بیماری قلبی قرار می‌گیرد. یکی از بیماری‌های مهم قلبی با نام “کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو” (Takotsubo cardiomyopathy‌) که یک نوع نارسایی قلبی میباشد، در اثر آزاد شدن حجم وسیعی از هورمون‌های استرس درست کردن می‌شود.

ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی

در این شرایط فرد به دنبال درست کردن ۱ استرس حاد دچار نارسایی قلبی می‌شود و با آنژیوگرافی مشخص می‌شود رگ‌های قلب گرفتگی ندارند و فقط حرکت دیواره‌های قلب همچون شرایط ۱ نارسایی قلبی متوسط تا شدید دیده می‌شود.از طرف دیگر فاکتور استرس عاملی تأثیرگذار در بیماری‌های عروقی است.

حتی می‌تواند بدون وجود عوامل زمینه‌ایی همچون فشار خون، قند خون یا وجود پلاک در عروق قلبی برای قلب فرد درست کردن مشکل بکند. به دنبال بروز استرس زیاد شدن یا کاهش نورو هورمون‌ها، سبب آسیب “اندوتلیوم” (لایه درون‌رگی‌) شده و با فعال شدن فاکتورهای انعقادی سبب درست کردن لخته حاد در عروق قلبی و در نهایت سکته قلبی می‌شود.

آیا تنگی نفس با بیماری‌های قلبی ارتباط دارد؟

یکی از علامت‌های شایع بیماری‌های قلبی، تنگی نفس است؛ البته تنگی نفس بصورت غالب در بیماری‌های ریوی هم دیده می‌شود که این موضوع ۱ تداخل مهم را در تشخیص بیماری‌های قلبی و ریوی به وجود می‌آورد.

برای مشکل تنگی نفس در بیماران قلبی اکوی قلب، تست ورزش، اسکن هسته‌ای و در نهایت آنژیوگرافی برای شناخت مشکلات ساختاری، ماهیچه‌ای، مادرزادی، مشکلات سمت راست قلب و بررسی‌هایی جهت عروق کرونری و خون رسان قلب گونه می‌گیرد. اگر مشکلی مربوط به بیماری‌های قلبی وجود نداشته باشد، میتوانیم قاطعانه بگوییم تنگی نفس مربوط به عملکرد ریه میباشد.

تداخل خاصی هم در مورد آمبولی ریه یا وجود لخته در شریان‌های ریوی وجود دارد؛ در آمبولی ریه لخته در شریان‌های خونرسان ریه به وجود می‌آید که عوارض این مساله در اکو قلب هم با بزرگ شدن سمت راست قلب خود را نشان می‌دهد.

درد قفسه سینه هنگام خواب چه ارتباطی با بیماری‌های قلبی دارد؟

بین درد قفسه سینه در وقت استراحت، وقت خواب و پهلو به پهلو شدن با بیماری‌های قلبی ارتباط خاصی وجود ندارد؛ اگر بیمار ۱ اکو نرمال انجام دهد و مشکلی در نتیجه اکو نباشد با یقین می‌توان گفت دردهایی از این دست مربوط به دردهای عصبی عضلانی میباشد.

ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی

ارتباط سرگیجه با بیماری‌های قلبی چیست؟

سرگیجه در صورتی به قلب مربوط می‌شود که دلیل آن گرفتگی عروق کرونری خون رسانی به قلب باشد و یا به خاطر بی‌نظمی‌های ضربان قلب اتفاق بیفتد، ولی به طور کلی سرگیجه یکی از علامت‌های مهم درگیری عروق “ورتبرال” (Vertebral artery) میباشد که به مغز خونرسانی می‌کنند.

اگر این عروق دچار پلاک شده باشند علامت سرگیجه در فرد بروز می‌کند؛ چنانچه سرگیجه با تاری دید و دوبینی همراه باشد، علت آن مشکلات مغزی میباشد.

مطالب مرتبط :

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *