کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل : کاردرمانی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که برای بازتوانی بیماران برنامه‌های درمانی خود را به صورت هدفمند مدیریت می‌کنند. متخصصان در کاردرمانی به کمک تمرینات و فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده مشکلات جسمی و ذهنی بیماران را به منظور دستیابی به قدرت و توانایی قبل از بیماری و مستقل شدن بیمار ارائه می‌دهند.

زمانی که یک فرد سالم باشد می‌تواند تمام کارهای روزانه‌ی خود را به صورت کامل و بدون نیاز به کمک کسی به راحتی انجام دهد. اما اگر آن شخص دچار عارضه‌ای همچون سکته‌ی مغزی، شکستگی و … شود که در نتیجه‌ی آن بخشی از بدنش قدرت حرکتش را از دست بدهد، دیگر نمی‌تواند مانند قبل نیازهای اساسی خود را برطرف سازد. در این شرایط نیاز است توسط کادر درمان به خدمات کاردرمانی بپردازد تا قدرت تحلیل‌رفته‌ی خود را بازیابی کند. ما در اینجا موسسه‌ی خدمات پرستاری همراه شما را توصیه می‌کنیم. چراکه سالهاست دلسوزانه به انجام کاردرمانی بیماران پرداخته و در جهت سلامتی بیمار قدم برداشته است.

کاردرمانی چیست؟

اثرات مثبت کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل به دلایل زیادی می‌تواند انجام شود. اما دلیل اصلی انجام کاردرمانی در منزل قرار گرفتن بیمار کودک یا بیمار بزرگسال در محیط امن خانه است که آرامش را برای بیمار محیّا می‌کند. همچنین باعث حفظ روحیه‌ی بیمار در خانه در کنار اعضای خانواده و بازیافت هرچه سریع‌تر سلامتی بیمار خواهد شد.

کاردرمانی در منزل باعث رفع سریع نیازهای اساسی بیمار می‌شود. علاوه بر این بیمار در طول دوره‌ی درمان استرس کمتری خواهد داشت و می‌تواند کارهای روزمره‌ی خود را در کنار درمان انجام دهد. از دیگر مزیّت‌های کاردرمانی در منزل حضور گرم خانواده در کنار بیمار است که می‌توانند در حین انجام کاردرمانی کنار بیمارشان باشند.

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

ارزیابی کاردرمانی 

کاردرمانی با یک ارزیابی آغاز می شود: درمانگر اطلاعاتی را درمورد تاریخچه (سوابق)، وضعیت سلامت، و فعالیتهای شما که در حالا حاضر محدود شده ان جمع آوری میکند.

کاردرمانگر بعدا از این اطلاعات برای تنظیم یک طرح مراقبت استفاده میکند که مستلزم اهداف خاص و هم چنین تکنیک های درمانی میباشد که برای تحقق این اهداف، مورد استفاده قرار میدهد.

توانبخشی توسط کاردرمانی

بهبودی ها شما به فراهم سازی ترکیبی از اقدامات فیزیکی، هیجانی یا شناختی وابسته هستند که بوسیله کاردرمانگر برنامه ریزی میشوند.

درمانگران این مسئله را هم بررسی می کنند که آیا اصلاح محیط یا اصلاح فعالیتها به آماده سازی شما برای موفقیت یاری میکند یا خیر.

کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که کمک می‌کند مهارت‌های حسی، جسمی، حرکتی کودک ارتقاء یابد درنتیجه این کار موجب افزایش اعتماد بنفس کودک نیز خواهد شد.

نیاز اصلی کودکان یادگیری و بازی کردن است. کادر کار درمانی باید این را بداند که تمام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده‌ی آنان باید در مسیر افزایش توانایی کودکان در زمینه‌ی بازی، آموزش، یادگیری موثر، عملکردهای ذهنی خوب در مدرسه و افزایش بهره‌ی هوشی برای درک هرچه بیشتر محیط اطراف کودک باشد.

گاهی کودک به علت فلج مغزی، آسیب‌های احتمالی بعد از زایمان، اوتیسم، لکنت زبان، عدم توانایی راه رفتن صحیح و … به کاردرمانی نیاز دارد. اما انجام کاردرمانی در منزل برای کودک تاثیر بیشتری دارد، چراکه به دلیل محیط خصوصی خانه و عدم داشتن استرس و بودن در کنار اعضای خانواده در روند درمان کودک کمک شایانی می‌کند.

نکات لازم برای انجام کاردرمانی در منزل

 • قبل از جلسات کار درمانی سعی کنید که کودک‌تان استراحت کافی داشته باشد.
 • نیازهای کودک را از جمله غذا خوردن، شیر خوردن و … با زمان کاردرمانی هماهنگ کنید.
 • وسایل تیز، پرسروصدا و خطرناک را از دسترس کودک خارج کنید.
 • دمای محیط مناسب باشد. چراکه انجام تمرینات کاردرمانی موجب دست دادن احساس گرما به کودک و افزایش ضربان قلب کودک می‌شود.
 • نورمحیط مناسب باشد.

افرادی که به کاردرمانی نیاز دارند

 1. اختلالات پردازش حسی
 2. آسیب‌های نخاع و یا مغز
 3. مشکلات ذهنی و یادگیری
 4. اختلالات رشدی
 5. آرتروز
 6. اختلالات در رفتار و سلامت روان
 7. آسیب‌های ارتوپدی مانند جراحی تاندونی، شکستگی‌های استخوان و …
 8. تاخیر در رشد ذهنی و یا جسمی کودک
 9. شرایط نامناسب بعد از جراحی
 10. سرطان
 11. آسیب‌های شدید پا و دست
 12. فلج مغزی و دیگر بیماری‌های حاد

توانبخشی سالمندان با کاردرمانی

توانبخشی به افراد سالمند کمک‌ می‌کند تا بعد از دچار شدن به مشکلاتی همچون ضایعات نخاعی، سکته‌ی مغزی، جراحی‌های ارتوپدی، سوختگی، ضربه مغزی و مشکلات تعادلی توان از دست رفته‌ی خود و استقلال عملکردی مناسبی را به دست آورند .

در توانبخشی هیچ دارویی تجویز نخواهد شد و دوره‌ی درمان فرد به صورت تدریجی است. هدف توانبخشی سالمندان به کمک کاردرمانی تعدیل و رفع آسیب‌های ذهنی، جسمی و روانی فرد خواهد بود. همچنین انجام فیزیوتراپی در منزل توسط موسسه‌ی خدمات پرستاری همراه شما می‌تواند در جهت سرعت بهبودی بیمار در کنار کاردرمانی موثر واقع شود.

کاردرمانی در منزل

حیطه های کاردرمانی

با توجه به این که بیماری های مختلف سیستم عصبی و عضلانی می‌توانند بر توانایی های جسمی و ذهنی افراد تاثیر بگذارند، کاردرمانگران میبایست بر توانمندسازی عملکرد های جسمی و ذهنی تسلط داشته باشند. به همین دلیل کاردرمانی در ۴ حوزه اصلی کاردرمانی جسمی بزرگسال، کاردرمانی روانی اجتماعی بزرگسالان، کاردرمانی جسمی کودکان و کاردرمانی ذهنی کودکان فعالیت می‌کند.

کاردرمانگران در دوران تحصیلی خود با ارزیابی و تکنیک های درمانی هر ۴ حوزه تسلط می‌یابند و پس از فارغ التحصیلی بر اساس تخصص و علاقه خود می‌توانند در یک یا چند حوزه اصلی کاری فعالیت کنند. در این متن تلاش می‌کنیم هر کدام از حیطه های مختلف کاردرمانی را توضیح بدهیم تا بتوانیم نقش کوچکی در آگاه سازی خانواده های مراجعین داشته باشیم

کاردرمانی جسمی بزرگسالان

این حیطه کاردرمانی، برای پایان بزرگسالانی که به دلیل مشکلات ارتوپدی یا نورولوژی دچار مشکل حرکتی شده اند کاربرد دارد. هدف کاردرمانی برای این افراد، زیاد شدن توانمندی و مهارت های جسمی و حرکتی می‌باشد که در نهایت به استقلال فردی مراجع ختم می‌شود.کاردرمانی این افراد می‌تواند در محیط کلینیک یا منزل برگزار شود که با توجه به شرایط مراجع و صلاحدید درمانگر می‌تواند بصورت کاردرمانی در منزل یا کاردرمانی در کلینیک اتفاق بیافتد.

کاردرمانی برای روماتیسم، کاردرمانی برای پارکینسون، کاردرمانی برای سکته مغزی، کاردرمانی برای ام اس، کاردرمانی برای ضایعه نخاعی، کاردرمانی برای ضربه مغزی، کاردرمانی برای سکته مغزی و … قسمتی از بخش های کاردرمانی جسمی بزرگسال هستند که برای بهبود حرکت مراجعین انجام می‌شود.

کاردرمانی برای سکته مغزی

سکته مغزی یکی از رایج ترین بیماری هایی می‌باشد که مردم را درگیر می‌کند. این بیماری می‌تواند به دلایلی مانند قندخون، فشار خون بالا، استرس و… اتفاق بیافتد. سکته مغزی باعث اختلالات حرکتی شدید در این افراد می‌باشد. کاردرمانی از نخستین لحظات که شرایط فرد به ثبات رسیده باشد آغاز می‌شود. کاردرمانی برای سکته مغزی باعث جلوگیری از زخم بستر، جلوگیری از کوتاهی عضلات، زیاد شدن توان و قدرت عضلانی و به دست آوردن مهارت های حرکتی همچون راه رفتن می‌شود.

۶ ماه ابتدا پس از سکته مغزی وقت طلایی برای کاردرمانی می‌باشد که در این وقت مراجع می‌تواند سرعت پیشرفت زیاد بالایی داشته باشد. ولی بعد از ۶ ماه هم مراجع توانایی رشد مهارت های حرکتی را دارا می‌باشد. این نکته را میبایست بدانیم که کیفیت خدمات کاردرمانی تاثیر زیاد زیادی در سرعت و میزان بهبودی مراجع دارد.

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی برای ضربه مغزی و ضایعه نخاعی

آسیب هایی هستند که بر اثر ضربه یا تصادفات رانندگی اتفاق می‌افتد. این آسیب ها به سیستم عصبی مرکزی باعث مشکلات حرکتی شدیدی می‌شود که زندگی افراد را به شدت تحت تاثیر می‌گذارد.

کاردرمانی برای ضایعه نخاعی اصلی ترین راه بهبودی می‌باشد که یاری می‌کند افراد پس از ضایعه به زندگی خود برگردند. کاردرمانی می‌تواند با استفاده از تکنیک های درمانی به زیاد شدن قدرت عضلات، جلوگیری از کوتاهی عضلات، زخم بستر و زیاد شدن مهارت حرکتی مراجع یاری بکند. هم چنین وسایل کمکی متناسب برای افراد دچار ضایعه نخاعی می‌تواند زیاد یاری کننده باشد که تشخیص وسیله متناسب و تجویز آن به عهده درمانگر کاردرمانی و فیزیوتراپی می‌باشد.

کاردرمانی برای ضربه مغزی دارای روند علمی و سلسله مراتبی می‌باشد که باعث رشد توانایی های این افراد می‌باشد. ضربه مغزی باعث آسیب به سیستم مرکزی می‌باشد که اختلالات حرکتی و شناختی به وجود می‌آورد.نوع، محل و شدت اختلالات به محل و شدت آسیب دیدگی مغز بستگی دارد.آسیب به هرکدام از نواحی مغز می‌تواند اختلالات متفاوتی را به دنبال داشته باشد. کاردرمانگر با مشاهده آزمایشات پاراکلینیکی و انجام ارزیابی های مراجعین ریشه مشکلات و اختلالات را پیدا کرده و برنامه ریزی متناسب با آن را برای مراجع اجرا می‌کنند.

کاردرمانی برای بیماری های پیشرونده

بیماری هایی همچون ام اس، پارکینسون ، ALS و… می‌توانند باعث کاهش توانایی هایی افراد مبتلا شوند. یکی از برترین راهکارها برای جلوگیری از پیشروی این بیماری ها کاردرمانی می‌باشد‌. کاردرمانی برای ام اس، کاردرمانی برای پارکینسون، کاردرمانی برای ALS از خدمات پرکاربرد کاردرمانی جسمی بزرگسال می‌باشد.

کاردرمانی برای بیماری های پیشرونده همچون ام اس، پارکینسون هم کاربرد زیاد حیاتی دارد و می‌تواند باعث بکند نمودن سرعت پیشروندگی بیماری و حتی توقف بیماری شود و به مراجع یاری بکند تا با وجود بیماری سطح بالای از توانایی و عملکرد جسمی را داشته باشد. هم چنین کاردرمانگر با تجویز وسایل کمکی و جبرانی متناسب برای این بیماران نقش زیاد مهمی در یاری به این افراد دارد.

کاردرمانی در ارتوپدی

کاردرمانی برای شکستگی ها و مشکلات ارتوپدی دارای تکنیک ها و تجهیزات اختصاصی می‌باشد. کاردرمانگران با استفاده از این تکنیک ها و تجهیزات تلاش در کاهش درد، زیاد شدن دامنه حرکتی، زیاد شدن قدرت عضلانی و به دست آوردن مهارت حرکتی می‌باشند. کاردرمانی برای شکستگی لگن، کاردرمانی برای شکستگی دست، کاردرمانی برای شکستگی پا از رایج ترین خدمات کاردرمانی در شکستگی ها می‌باشد.

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی برای دیسک کمر و کمر درد

دیسک کمر و کمر درد جزو مشکلات شایعی می‌باشد که کیفیت زندگی و سطح عملکرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. کاردرمانی برای دیسک کمر یا کاردرمانی برای تنگی کانال نخاعی پس از ویزیت بوسیله دکتر و با تشخیص دکتر انجام می‌شود. کاردرمانی این افراد برای جلوگیری از آسیب به نخاع زیاد لازم می‌باشد. هم چنین کیفیت درمان هم برای جلوگیری از این آسیب ها زیاد مهم می‌باشد.

کاردرمانی برای اسکولیوز، کایفوز و لوردوز

انحرافات ستون فقرات هستند که می‌تواند به دلایل ژنتیکی یا محیطی به وجود بیاید. کاردرمانی برای اسکولیوز شامل تکنیک هایی برای زیاد شدن طول عضلات، زیاد شدن قدرت عضلات و اصلاح زاویه ستون فقرات می‌باشد. هم چنین برای کایفوز و لوردوز هم تمرینات تقویت تنه برای رفع این مشکلات صورت می‌گیرد.

کاردرمانی برای سایر مشکلات حرکتی

برای سایر بیماری ها هم که مشکلات حرکتی به وجود می‌آورند، کاردرمانی جسمی بزرگسال می‌تواند راهکار درمانی مناسبی باشد. کاردرمانی برای سرطان، کاردرمانی برای روماتیسم و… شامل این حوزه های کاری می‌شود. افراد مبتلا به روماتیسم و سرطان دچار درد ها و محدودیت های حرکتی می‌شوند که باعث درست کردن مشکلات جدی برای آن ها می‌شود. کاردرمانی برای این افراد می‌تواند باعث به دست آوردن مجدد توانایی ها، کاهش درد و زیاد شدن دامنه و قدرت عضلانی شود.

کاردرمانی جسمی کودکان

بسیاری از کودکان به علت اتفاقات پیش از تولد، وقت زایمان و بعد از تولد امکان دارد دچار بیماری ها و اختلالاتی شوند که سیستم عضلانی و عصبی آن ها را درگیر بکند. این درگیری باعث به وجود آمدن مشکلاتی در روند رشدی آنها می‌شود.

کاردرمانی برای کودکان در بخش جسمی یاری می‌کند که این روند رشدی به برترین حالت ممکن طی شده و کودکان بتوانند مهارت های حرکتی متناسب را به دست بیاورند. کار درمانی جسمی کودکان می‌تواند شامل تکنیک ها و روشهای زیاد علمی و متنوعی باشد که استفاده از هرکدام بر طبق صلاحدید درمانگر صورت می‌پذیرد. کاردرمانی برای فلج مغزی، کاردرمانی برای سندرم داون، کاردرمانی برای تاخیر حرکتی و … تعدای از پرکاربرد ترین خدمات کاردرمانی می‌باشند.

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی برای فلج مغزی

فلج مغزی از بیماری های رایج در کودکان می‌باشد که سیستم حرکتی آن ها را به شدت تحت تاثیر می‌گذارد. نوع فلج مغزی و میزان آسیب به مغز فاکتور های تعیین کننده ای برای تعیین میزان آسیب به سیستم حرکتی می‌باشد. کاردرمانگران از روزهای ابتدا پس از تولد می‌توانند درمان را برای این کودکان آغاز کنند. وقت برای درمان این کودکان زیاد مهم می‌باشد و در صورت تاخیر در آغاز درمان، آسیب های جدی به آن ها وارد می‌شود. جلوگیری از کوتاهی عضلات، رشد مهارت های حرکتی، تقویت عضلات، رفع بدشکلی های عضلانی و … جزو خدمات کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی می‌باشد.

کاردرمانی برای تاخیر حرکتی

بسیاری از کودکان روند رشدی خود را در سن متناسب طی نمی‌کنند و مراحل رشدی آن ها دچار تاخیر می‌شود. این تاخیرات رشدی می‌توانند نشانه ای از عدم عملکرد متناسب فرد و عدم رشد متناسب آن باشند. کاردرمانی برای این کودکان برای به دست آوردن مراحل حرکتی در سن متناسب اصلی ترین راه درمان می‌باشد.

کاردرمانی در سایر اختلالات حرکتی

اختلالات حرکتی بسیاری در کودکان وجود دارد که برای رفع همه‌ی آن ها، کاردرمانی جسمی کودکان جزو راهکارهای اصلی درمانی می‌باشد. کاردرمانی برای SMA، کاردرمانی برای سندروم دان، کاردرمانی برای مننگوسل و… از خدمات دیگر کاردرمانی می‌باشد.

کاردرمانی ذهنی کودکان

مغز کودکان از وقت تولد آغاز به رشد کرده و همزمان با رشد آن مهارت های حرکتی و ذهنی کودکان هم رشد می‌کند. ولی در بعضی از موارد به دلایلی مانند بیماری و اختلالات کودکان در کسب مهارت های ذهنی دچار مشکل می‌شوند. این مشکلات در سنین کودکی خود را نشان می‌دهند و خانواده کودک با مراجعه به متخصصین مغز و اعصاب و روانپزشکی کودکان می‌توانند تشخیص ضروری را به خانواده اعلام کنند.

برای درمان این کودکان روشهای دارو درمانی، کاردرمانی ذهنی، روانشناسی و گفتاردرمانی جزو راهکار های اصلی درمان میباشد. کاردرمانی ذهنی برای اوتیسم، کاردرمانی ذهنی برای بیشتر فعالی، کاردرمانی ذهنی برای سندرم دان و … از جمله خدمات پرکاربرد کاردرمانی ذهنی کودکان می‌باشند. تکنیک های رفتاری، رویکرد های پیاژه، رویکردهای رفتاردرمانی و … از تکنیک های گوناگون کاردرمانی ذهنی هستند که برای رشد ذهنی کودکان استفاده می‌شود.

کاردرمانی برای اوتیسم

اوتیسم طیفی از اختلالات می‌باشد که شاخص اصلی آن مشکل در برقراری ارتباط متناسب با دیگران می‌باشد. اوتیسم شامل طیف های خفیف تا شدید می‌باشد که سطح عملکرد کودکان، تعیین کننده سطح شدت آن ها می‌باشد.

کاردرمانی ذهنی برای اوتیسم زیاد گسترده و گوناگون می‌باشد. کاردرمانی‌حسی، کاردرمانی درکی_حرکتی و کاردمانی شناختی قسمت هایی از کاردرمانی می‌باشند که برای رشد این کودکان زیاد موثر می‌باشند. کاردرمانی ذهنی برای کودکان اوتیسم در راستای زیاد شدن مهارت های ذهنی، ارتباطی و رفتاری آن ها انجام می‌شود و سعی می‌کنند در نهایت یک فرد مستقل به جامعه تحویل دهند.

کاردرمانی ذهنی برای بیش فعالی

بیش فعالی یا همان ADHD یک نقص سیستم عصبی می‌باشد که کودکان مبتلا به آن دچار نقص توجه می‌شوند. این کودکان در اول بوسیله دکتر متخصص ویزیت می‌شوند و تشخیص ضروری برای آن ها گذاشته می‌شود. بعدا بصورت همزمان دارو درمانی و کاردرمانی ذهنی با صلاحدید دکتر و کاردمانگر آغاز می‌شود. درمانگران برای این کودکان از تکنیک های رفتاری زیاد زیادی در وقت جلسه درمانی استفاده می‌کنند.

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی ذهنی برای سایر مشکلات ذهنی

بسیاری از بیماری ها، آسیب ها و اختلالات دیگر هم می‌توانند بر ذهن کودکان تاثیرات منفی داشته باشند. برای اکثر این اختلالات و بیماری ها، کاردرمانی راه درمانی میباشد که کودک بتواند به زندگی مستقل برسد. کاردرمانی ذهنی برای عقب ماندگی ذهنی، کاردرمانی ذهنی برای سندرم دان، کاردرمانی ذهنی برای تاخیر رشدی، کاردرمانی ذهنی برای فلج مغزی و … از کاربردی ترین خومات کاردرمانی می‌باشد. کیفیت کاردرمانی برا یاین اختلالات زیاد مهم و حیاتی می‌باشد.

مزایای کاردرمانی در منزل

از آنجایی که کار درمانی برای هر سنی متناسب میباشد. از این رو برای کودکان و بزرگسالان مزایای مختلفی دارد. مزایای کاردرمانی برای کودکان این میباشد که درمانگرها به آنان یاری می‌کنند تا به یک درجه از استقلال برسند و بتوانند رشد کنند و مهارت‌هایی را به دست بیاورند. این مهارت‌ها می تواند در طول زندگی کودک حفظ شود.
کاردرمانی علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، برای بزرگسالان و هم چنین کودکان مزایای بسیاری هم دارد که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ارتقاء سطح سلامت جامعه

زیاد شدن تمرکز و توجه

بهبود درک محیط

بهبودحافظه 

بهبود مهارت های ضروری برای انجام فعالیتهای روزانه

به حداکثر رساندن توانایی افراد

 کاهش ناتوانی‌ها و مشکلات افراد

کاردرمانی در منزل

 جلوگیری از پیشرفت بیماری و عوارض ناشی از آن

بهبود مهارت های عاطفی و حسی حرکتی

یادگیری مهارت های ضروری برای زندگی عادی

جلوگیری از الگوهای نادرست حرکتی

زیاد شدن توانایی های فردی

بهبود و زیاد شدن توان عضلانی

 یادگیری واکنش های تعادلی

 زیاد شدن استقلال در عملکرد فرد

همه موارد گفته شده می‌‌تواند در زندگی افراد نقش زیاد زیادی داشته باشد.

در صورتی که فرد مریض در سن پایین باشد کار درمانی می‌تواند به نوعی بهبود زندگی آینده‌ی فرد را تضمین بکند و اعتماد به نفس او را زیاد شدن دهد. همه‌ی ما می‌دانیم که داشتن ناتوانی و اختلال می‌تواند اعتماد به نفس را از افراد گیرد، در صورتی که این اختلالات درمان شود و فرد به زندگی عادی خود برگردد می‌تواند اعتماد به نفس از دست رفته را به او بازگرداند. علاوه بر کار درمانی در منزل، خدمات گفتار درمانی در منزل هم می‌تواند مکمل خوبی برای تمرینات کار درمانی باشد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کار درمانی در منزل این میباشد که درمانگر آموزشی به فرد مریض می‌دهد تا فعالیت‌های روزانه خود را به تنهایی انجام دهد و از این رو فرد مریض می‌تواند نقش بیشتری را در امور زندگی خود بازی بکند. با آموزش‌هایی که به افراد دارای اختلالات رشدی، جسمی و روانی داده می‌‌شود آنان می‌توانند کارهای روزمره‌ی خود را با حداقل یاری گرفتن از اطرافیان انجام بدهند. آنان این روش از زندگی را تا پیش از کاردرمانی نداشتند و برای انجام کارهای روزمره خود نیازمند دیگران بودند.

کاردرمانی کودکان در منزل

کاردرمانی کودکان می تواند به بچه هایی با نیازهای مختلف یاری بکند تا مهارت های جسمی، حسی ، شناختی و حرکتی خود را ارتقاء دهد و احساس موفقیت و اعتماد بنفس داشته باشند.کار اصلی کودک بازی نمودن و یادگیری میباشد و درمانگر میبایست مهارت های کودکان را برای بازی ، عملکرد پسندیده در مدرسه و فعالیتهای روزانه ارزیابی و زیاد شدن دهد.کودکان امکان دارد به دلایل زیادی مثل فلج مغزی(cp) ،آسیب های بعد از زایمان،اوتیسم و … نیاز به کاردرمانی داشته باشند.انجام کاردرمانی کودکان در منزل بعلت این که خصوصی و در فضای امن کودک انجام میشود به سیر درمان کودک سرعت میبخشد.

کاردرمانی در منزل

در جلسات کاردرمانی کودکان چه مواردی مهم میباشد ؟

برای کاردرمانی کودکان تلاش نمایید کودک به مقدار کافی خوابیده باشد.
حتما فاصله غذاخوردن و شیر خوردن فرزندتان را با کاردرمانگر هماهنگ نمایید.
وسایل تیز و خطرناک و پرسروصدا را از دسترس خارج نمایید.
دمای محیط را تنظیم نمایید،تمرین های درمانی معمولا باعث بالا رفتن دما و ضربان قلب کودک میشوند.
نور محل انجام کاردرمانی متناسب باشد.
طبق گزارش انجمن بهداشت حرفه ای آمریکا علاوه بر مهم بودن رفع مشکلات فیزیکی ،درمانگران در کاردرمانی میبایست به عوامل روانشناختی و اجتماعی هم اهمیت بیشتری بدهند که همین می تواند بر عملکرد فیزیکی کودکان هم تاثیر بگذارد.

در این جا مثال هایی از دستورالعمل مراقبت های بهداشتیی را برای درمان های مختلف ارائه میکنیم.

ارزیابی های هیجانی/رفتاری

تعلیم پیوستن مجدد به جامعه/محل کار

پاک نمودن و ضد عفونی نمودن زخم ها

توسعه مهارت های شناختی

ارزیابی میزان پیشرفت

تکنیک های درمان دستی

آموزش های مجدد عصبی-عضلانی

خود مراقبتی در منزل و اجتماع

تعلیم مدیریت خانگی

تکنیک های یک پارچگی حسی

فعالیتهای درمانی

مدیریت ویلچر

مرخص شدن از کاردرمانی

هنگامی که از خدمات کاردرمانی مرخص میشوید این بدین معناست که دیگر برای ادامه پیشرفت (درمان) خود، به نظارت تخصصی یک درمانگر نیاز ندارید.

با اینحال این ضرورتاً به این معنی نیست که شما کاملاً بهبود پیدا کرده اید.

کاردرمانگران در موقع مرخص نمودن شما اغلب توصیه هایی به شما و مراقبین شما می کنند که روند درمان خود را چگونه ادامه بدهید.

مثلاً کاردرمانگر امکان دارد یک برنامه تمرین خانگی یا آموزش های بیش را به خانواده یا مراقبین شما بدهد.

یک متخصص کاردرمانی میبایست چه تحصیلات و آموزش هایی را گذرانده باشد؟

هنگامی که در یک مطب کاردرمانی هستید امکان دارد هم بوسیله کاردرمانگران و هم بوسیله دستیاران کاردرمانگر (OTA) تحت درمان قرار بگیرید.

 

با این که این متخصصان هر دو درمان های حرفه ای را فراهم می سازند ولی تفاوت آنان در این میباشد که کاردرمانگر ارزیابی هایی را انجام می دهد و یک طرح درمان را برای شما تنظیم می کند (و هم چنین شما را معالجه میکند) ولی دستیار کاردرمانگر فقط شما را بر اساس طرح درمان کاردرمانگر، معالجه می کند.

کاردرمانی در منزل

قیمت خدمات کاردرمانی در منزل

انجام خدمات کاردرمانی در منزل بسته به نوع و شرایط، می‌باشد.

کاردرمانی در منزل

انجام هرگونه کاردرمانی به کمک نیروهای دلسوز و باتجربه‌ی موسسه‌ی خدمات پرستاری همراه شما در منزل نتایجی چون سلامتی، بازیابی توان عضلاتی، استقلال حرکتی و کاهش استرس بیمار را به همراه دارد. چراکه از اهداف اصلی همراه شما دست یافتن بیمار به سلامتی کامل است. برای مشاوره و دریافت خدمات کار درمانی در منزل با ما تماس حاصل نمایید.

برای دانلود فایل پی دی اف(PDF) مطلب فوق (کاردرمانی در منزل) رو این لینک کلیک کنید.

مرکز خدمات پرستاری در منزل همراه شما آماده خدمات رسانی در زمینه های :

خدمات پرستاری در منزل ،  خدمات پرستاری در بیمارستان ، خدمات پزشکی در منزل ، خدمات پرستاری از سالمند در منزل ، خدمات پرستاری از بیمار در منزل ، خدمات تزریقات در منزل ، خدمات فیزیوتراپی در منزل ، خدمات نگهداری و پرستاری از کودک در منزل ، خدمات همراه در بیمارستان ، خدمات پانسمان در منزل ، خدمات پرستار icu در منزل ، ویزیت پزشک در منزل ، خدمات درمانی در منزل ، خدمات کاردرمانی در منزل ، خدمات سرم درمانی در منزل ، خدمات رادیولوژی در منزل و … آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.


مطالب مرتبط:

خدمات پرستاری در منزل و بیمارستان – خدمات پزشکی در منزل مرکز خدمات پرستاری همراه شما